fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fotografia a talent plastyczny
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
JackTorrance
fotografia cyfrowa
2014-12-18 22:12:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wybaczcie...skróty klawiszowe sprawiły mi figle....po kolei....

"Czy można być dobrym fotografem nie posiadając plastycznego talentu?"

wg mnie tak.

"Czy jednak konieczna jest ta umiejętność "plastycznego widzenia" świata żeby się w fotografii spełnić?
Mam na myśli tę specyficzną umiejetność wyobrażenia sobie jak obraz będzie wyglądał zanim sie go stworzy...?"

Ta umiejętność bardziej pomaga, niż przeszkadza - to na pewno.

"Czy jednak można się fotografii nauczyć, podejsć do tematu technicznie, kupić stos książek, najwypaśniejszy z możliwych sprzęt i odnieść sukces?"

Sukces tkwi w pierwiastku człowieka , nie ograniczajmy sukcesu do techniki i stosu książek. A już na pewno...nie do najwypaśniejszego sprzętu...

"Pytanie moje rodzi sie z faktu, że ja zdolności plastycznych nie posiadam, powiem wręcz, że ośmioletnie dzieci rysują lepiej ode mnie :)"

To przybij piątkę. Mam tak samo.

"I co poznaję dobrego fotografa to jest to osoba, która uznała że malarstwem nigdzie w tych czasach nie zajdzie, więc zdecydowała sie na fotografię."

Na prawdę poznałeś/poznałaś fotografów , którzy wcześniej malowali ? Ja takich ludzi nie spotkałem.

"Zastanawiam sie zatem ilu z was taki talen posiada, a ilu bazuje jedynie na emocjonalnej wrażliwości i technicznej wiedzy.
Znacie dobrych fotografow bez uzdolnień plastycznych?"

Trudno powiedzieć, czy fotograf którego uważam za dobrego nie ma uzdolnień plastycznych - skąd mam wiedzieć czy je ma czy nie ma ?

" Pozdrawiam!"

Również pozdrawiam

"P.S ...żeby nie było wątpliwosci, moje aspiracje nie sięgają zawodowej doskonałości, czasem tylko zastanawiam się jak oglądam swoje prace, że kurrrcze...może po prostu talentu mi brak i czas zmienić hobby :D"

P.S. Nie zastanawiaj się. Albo zmień hobby albo fotografuj dalej....ale nie zastanawiaj się :)

fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2014-12-19 11:02:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Poczytałam to, co powyżej i przypomniała mi sie pewna rozmowa ze starszym panem, doktorem nauk technicznych, a jednocześnie ojcem trzech muzyków.
Otóż na moje lamenty spowodowane tym, że przydarzyło mi się muzycznie uzdolnione dziecko, a sama jestem zupełnym beztalenciem w tym zakresie, odpowiedział tak:

- Moja droga, nie ma ludzi nieuzdolnionych muzycznie (OK, dopuszczam nieliczne wyjątki). Znakomita większość jest za to muzycznie zaniedbana.

Miał rację w moim przypadku, co się okazało, gdy zaczęłam uczestniczyć w muzycznej edukacji mojej córki.

Z tymi uzdolnieniami plastycznymi jest może podobnie. Jeśli są nieoczywiste, to nie są rozwijane, co prowadzi do ich zaniedbania.
Ale gdzieś tam drzemią w człowieku, który może realizować je na przykład uprawiając fotografię.
fotografia cyfrowa
.....,,,,,
fotografia cyfrowa
2014-12-19 14:53:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale...
grania można się nauczyć, co nie oznacza jeszcze, że jest się świetnym muzykiem, to samo dotyczy rysowania, malowania, rzeźbienia czy fotografowania ;)
fotografia cyfrowa
triodante
fotografia cyfrowa
2014-12-20 10:49:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
można nauczyć kogoś obsługi urządzeń, można nauczyć prawideł, regułek i mniej lub bardziej sensownych zasad ale jak ktoś talentu nie ma to nikt go tego nie wyuczy choćby i pękł...
fotografia cyfrowa
FLOGISTON
fotografia cyfrowa
2014-12-24 09:27:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ Jack -
Odpowiedź jest prosta - i tak, i nie...

A teraz coś osobistego:
Zastanawiałem się nad tym głównie z powodów zawodowych. Jestem architektem- a więc dla inżynierów taki ktoś jest artystą, co zawsze nam powtarzają z przymrużeniem oka i pewnym lekceważeniem. Dla plastyków/artystów z kolei jesteśmy technokratami bez polotu i z tym zgadzam się w 100%. Od razu rozpoznam rysunek czy obraz, który wyszedł spod ręki kogoś, kto kwestie warsztatowe i teoretyczne wysuwa na pierwszy plan. Perspektywa i cienie to czysta matematyka, kompozycja (podobnie jak muzyczna) to teoria, zasady, reguły itp. I co? I gów... - bo to nie zagwarantuje niczego, jak tylko formalną poprawność. Tyle i tylko tyle- dlatego nie ma żadnego znanego malarza lub rzeźbiarza, który byłby architektem, choć te przedmioty są przedmiotem studiów. Czyli ta cała teoria jest raczej balastem i pozbawia polotu.


@ Mordecai - z tą muzyką i muzycznym zaniedbaniem nie zgadzam się. Choćby mnie gorącym żelazem przypalali, to nie zagram przysłowiowego "wlaskotka", choć jako dziecko chodziłem na tzw. umuzykalnienie. MASAKRA!
fotografia cyfrowa
jarek_gazik
fotografia cyfrowa
2014-12-24 09:29:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Flogiston, ja słyszałem o niejakim Michale Aniele który coś tam wyrzeźbił, a i byłem w kościele który zaprojektował jako architekt. Tak tylko mówię.
fotografia cyfrowa
FLOGISTON
fotografia cyfrowa
2014-12-24 10:14:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm... niestety, ale dzisiaj Michał Anioł musiałby trzymać się przepisów, zasad, procedur. Czasy się zmieniają i nie bardzo jest miejsce (a może i zapotrzebowanie) na takich artystów jak Monet, van Gogh, Matisse ...
fotografia cyfrowa
jarek_gazik
fotografia cyfrowa
2014-12-24 10:32:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Flogiston, poruszasz dwie odrębne rzeczy.
1. Zasady i procedury - sam jestem facetem od zasad i procedur - zajmuję się zawodowo projektowaniem procesów biznesowych. Kiedyś właściciel firmy powiedział mi że to co się działo u niego zanim zrobiłem porządek można nazwać dywersją. Nie można oczywiście przesadzić, ale są obszary gdzie odpowiednio zaprojektowane procesy i procedury chronią przed zrobieniem czegoś głupiego.
2. W Twoim poprzednim poście (o muzyce) wspomniałeś o "teorii". Tak się składa że z pierwszego wykształcenia jestem muzykiem (umiem zagrać wlazłkotka ;-)). Widzisz jeśli chodzi o zasady - to najpiękniej je łamali Ci którzy znali je do bólu. Nie wspomnę oczywiście o Bachu i tym co wyrabiał w swoich fugach. Ale taki Chopin jak potrafił ciągnąć temat i go "wariować". Chodzi o to że jeśli masz orkiestrę symfoniczną, kilkudziesięciu muzyków - to łatwo o dysonans gdy nie znasz zasad. Zasady chronią przed czymś głupim. A w muzyce współczesnej czasem "gra się" dysonansem - ale jest on pod całkowitą kontrolą - bo kompozytor zna zasady. Muzyka to fizyka, fale. Te fale się nakładają itp. Zasady pozwalają uniknąć choćby tego by instrumenty blaszane same się nie powzbudzały nie zaczęły brzęczeć :-D. Zasady trzeba znać i je rozwijać. Gdyby Van Gogh nie umiał sobie położyć podkładu (czy jak to tam się nazywa), dodać rozpuszczalnika, utwardzacza itp ani porządnie zbić ramki go gówno by było a nie jego obrazy.
fotografia cyfrowa
FLOGISTON
fotografia cyfrowa
2014-12-24 10:47:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobrze to ująłeś- teoria, zasady to coś jak blejtram i dobrze zgruntowane płótno, farby i pedzle to narządza ale reszta... no właśnie- bez inwencji, polotu i nowatorstwa nie będzie sztuki.

To tak jak obrazy Kossaka czy Matejki - warsztatowo może nawet i dobre, ale żadna szanowana galeria czy nawet przeciętne muzeum tego nie wystawią.
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa