fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fotografowanie budynków vs prawo....
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2013-06-20 20:12:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No właśnie jak w temacie... Jak wygląda prawo względem fotografowania budowli? Podam przykład... Chcę zrobić zdjęcie biurowca którego współwłaścicielem jest miasto. Obiekt nie jest obiektem militarnym a mimo to spotyka się to z ostrą reakcją ochrony która zakazuje robienia zdjęć... Oczywiście kadry z większej odległości już zrobiłem a sprzeciw budziło to że chodziłem po nieogrodzonym terenie ( parking i chodniki) i fotografowałem detale. Ochrona zażądała opuszczenia terenu i zabroniła robienia zdjęć. Jak się ma do tego prawo w naszym kraju?
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2013-06-20 20:54:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moim amatorskim zdaniem podpartym jakimś artykułem z DFV zdjęcia można robić jeśli znajdujesz się na terenie publicznym nie istnieje nic takie go jak "ochrona wizerunku budynków" - budynek nawet Wawel (wbrew twierdzeniom urzędników) nie ma wizerunku i można go fotografować i publikować do woli nie da się również skutecznie zabronić fotografowania. Ochrona może cię przegonić z miejsca które nie jest publiczne np. zabronić fotografować we wnętrzu był jakiś skandal chyba z firmą "najlepsie dla męczyzny" ;) (tak właśnie słyszę wymowę tego sloganu w reklamie tv jakby kto pytał) dziewczyna fotografowała z chodnika została przegoniona potem zrobił się lekki happening - gromada ludzi z aparatami fociła wieżowiec, był skandal z sokistami w poznaniu (albo wrocławiu ;) nie pamiętam) tam skończyło się komisariatem bo kobita się zaparła że nie pokaże dowodu bo nic złego nie robi, ja sam jakiś czas temu fociłem budynek przemysłowy ale w mieście (naszym królewsko-cesarskim stołecznym) z chodnika miejskiego jakiś "prawie wszechwładny idiota z tych co to myślą że mogą mi coś kazać" zauważył mnie przez okno (bo często focę z gęstym nd więc statyw i trwa to strasznie długo) i najwyraźniej kazał ochronie mnie przepędzić - grzecznie poinformowałem ze stoję a chodniku i poprosiłem żeby wezwał policję jeśli uważają że coś jest nie tak, oczywiście jak chcą dostać mandat za zawracanie gitary policjantom i doradziłem żeby nie zaczepiał ludzi na chodniku bo mogą nie zrozumieć o co chodzi, cieć był jeden i najwyraźniej nie miał ochoty (postury nie mam jakiejś ogromnej ale swoje ważę) się ze mną przepychać, biedaczek musiał wysłuchać reprymendy wszechwładnego szefa idioty, jeśli ma się do czynienia z niedouczonymi w prawie funkcjonariuszami policji którzy np. chcą coś rekwirować albo jeszcze coś innego to trzeba z grubej rury - bierzesz namiar osobowy i informujesz że "złożysz zażalenie na czynności do komendanta wojewódzkiego" ponoć pomaga i panowie biorą na wstrzymanie, nie miałem okazji testować - wyczytane z sieci.
Więc jeśli teren jest publiczny to nie mają prawa, jeśli teren jest publicznie dostępny to zdania prawników są podzielone, ale jeśli zarządzają terenem i teren jest ogrodzony to pewnie tak. Niestety to taka nasza natura dać rodakowi "wadzę" to będzie pokazać że ją ma, na to niewiele pomoże przecież nie będziesz się przepychał z ochroną ale zawsze (jeśli teren jest publiczny) można zorganizować jakiś evencik prasę zaprosić, kilkunastu kolegów i focić kupą (kupy nikt nie ruszy) zdjęć pewnie i tak z tego nie będzie ale może zrozumieją co "oni mogą zrobić panu majstrowi".
Poszukaj artykułu w DVF, był również cykl na fotopolis (pewnie jest w archiwum) i ktoś prowadzi bloga prawnego da fotografów - ponoć niezłego (poszukaj jak znajdę to podeślę linka).
fotografia cyfrowa
barola
fotografia cyfrowa
2013-06-20 21:39:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.f-lex.pl/
tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2013-07-11 07:53:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.obiektywni.pl/forum/watek-164656.php#anchor_220741

Kiedyś też poruszyłem ten temat.
fotografia cyfrowa
rzigolo
fotografia cyfrowa
2013-07-14 21:22:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"focić kupą (kupy nikt nie ruszy)"
_______________
fenomenalne stwierdzenie! identycznie w zakładach pracy. jak pracuje 2000 robotników to chłopy wywalczą swoje prawa - siłą! oponami! krzykami! łańcuchami! NATOMIAST w zakładzie prywatnym , gdzie jest 3-6 osób zatrudnione nie masz szans nawet jeśli to ty jestes ofiarą przestępstwa policja stanie po stronie bandyty=pracodawcy... Identycznie z tym foceniem. Jak chodze sam po miastach?! ochroniarz przewrazliwiony laik cham. policjant tez sam nie wie jakie jest prawo. a ja jako fotograf zwracam uwage na to, że te zakazy są fotografowania. NAWET KOBITA W BIBLIOTECE POWIEDZIAŁA ŻE NIE MOŻNA FOTOGRAFOWAĆ a ja odpowiedziałem: "ależ co tez pani mówi jak to jest moja wystawa zbiorowa i zrobiłem zdjęcie". identycznie muzea - na Jasnej Górze - PATOLOGIA? - zakaz fotografowania. to zgodne z prawem? tak - bo to prywatne muzeum!
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa