fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jaki sprzęt/ścieżkę rozwoju doradzicie?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
maks82
fotografia cyfrowa
2020-01-07 00:33:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cześć wszystkim, zacznę od opisu sytuacji. Od blisko 8 lat jedynym moim aparatem był Pentax K10D z kitowym obiektywem 18-55. Przez tyle lat moja migawka naliczyła 20000 klapnięć. Jakieś 2 lata temu kupiłem sobie za 20zł starego zenita z obiektywem Helios 44, który to obiektyw za pomocą adaptera podpiąłem do Pentaxa. I powiem tak: wiem że ten Helios to nic wielkiego, ale od tego momentu zdjęcia z kita przestały mnie cieszyć. Samo ostrzenie manualne również mi pasuje. Poczułem też że niestety aparat który mam, mnie ogranicza (wolny autofokus, kiepska dynamika tonalna, fatalny do zdjęć o zmierzchu nie mówiąc o nocy no i ten obrazek jakiś ciasny). Przejrzałem masę przykładowym fotografii z setek aparatów i aktualnie rozważam dwa kierunki albo pełna klatka na cyfrze (myślę o canon 5d mkI albo mkII) albo spróbować z analogami. Dodam, że 80% zdjęć które zrobiłem były to zdjęcia street pozostałe to śladowe ilości portretów.

Oczywiście jestem w pewien sposób ograniczony finansowo, jednocześnie chciałbym zdobywać wiedzę i robić lepsze zdjęcia a dopiero później inwestować więcej w sprzęt.

Mój wstępny pomysł jest taki aby kupić starszy model cyfrowy FF Canona albo Nikona i na początek z jedno fajne szkło manualne. Tylko nie wiem czy w Canonach i Nikonach też jest możliwość używania starych manualnych szkieł z ery analogów, to moje 1sze pytanie (1).
Chciałbym robić głównie street photo i jednocześnie uczyć się portretu, jaka ogniskowa byłaby wskazana, czy jednak będzie potrzeba dwóch różnych szkieł (2)?
Decyzja wiąże się z wyborem systemu być może na lata, który Canon czy Nikon jest droższy jeśli chodzi o kolejne obiektywy (3) ?

Co do ścieżki analogowej, jest to coś co bardzo mnie kusi, ale mam 1 wątpliwość:
na tę chwilę nie mam miejsca aby zrobić sobie własną ciemnię (pomijając też fakt, że musiałbym pójść na jakieś warsztaty). Więc jeśli analog, to na początku mógłbym inwestować maksymalnie w filmy + wywołanie w labie i później chyba musiałbym skanować negatywy na jakimś skanerze. Nie wiem czy takie skanery to bardzo duży wydatek (4)?

Przepraszam, że tak chaotycznie, jeśli ktoś pomoże mi to uporządkować, albo coś doradzi/odradzi będę wdzięczny :)
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2020-01-07 09:51:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witamy na Obiektywnych!:)
Poruszony temat jest jak rzeka. Proponujemy określic wstepnie budżet, to pozwoli na bardziej konkretne porady.
fotografia cyfrowa
maks82
fotografia cyfrowa
2020-01-07 10:13:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki również witam forumowiczów i adminów :)
Idealnie gdybym zmieścił się w 1500zł co pewnie przy powyższych wymaganiach jest nierealne, więc maksymalna granica na ten moment to 2500zł. Zdaję sobie sprawę, że to mało - szczególnie w przypadku dobrego szkła, dlatego pomysł z manualnymi obiektywami. Istotny jest dla mnie również wybór puszki, abym nie musiał jej zbyt szybko wymieniać. Obiektywy mogę wymieniać z czasem, ale puszki chciałbym się nauczyć i pobyć z nią dłużej.
fotografia cyfrowa
wojciech7777
fotografia cyfrowa
2020-01-07 16:15:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeśli zależy Ci na starych manualnych obiektywach to w życiu nie przesiadaj się z Pentaxa.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2020-01-07 17:48:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
BTW, jeśli zależy Ci na starych manualnych obiektywach to Nikon F (lustrzanka) też odpada - nie będzie się dało ustawić ostrości na nieskończoność.
fotografia cyfrowa
dragon
fotografia cyfrowa
2020-01-07 19:25:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Odnośnie Nikona - dokupując odpowiedni adapter ( z dodatkową soczewką) uzyskasz ostrzenie do nieskończoności. Praktycznie dokupisz do Nikona adapter do każdego systemu. Jedną istotna rzecz przy Nikonie - kupując obiektywy Nikona z autofokusem możesz je wykorzystać na lustrzankach Fuji np. Fuji S3 pro, czy S5 pro - znakomite aparaty do portretów, które kupisz bardzo tanio.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2020-01-10 18:19:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zasadzie można fotografować z soczewką w adapterze, która psuje korekcję i udawać że jest OK...
Ale skoro Maks82 interesuje się manualami, to po co właściwie miałby wchodzić w system, który utrudni mu ich użycie?
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2020-01-11 13:31:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja się absolutnie zgadzam z Wojtkiem. O ile wiem, Pentax jest jedyną firmą, która nie zmieniła bagnetu, więc jeżeli chcesz się bawić z manualem, to poszukaj starych szkieł z bagnetem K, albo KA - będziesz miał wszystko za wyjątkiem AF.
fotografia cyfrowa
dragon
fotografia cyfrowa
2020-01-14 21:18:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z własnego doświadczenia wiem, że wszystkie testy, porady zdaja się na nic. To użytkownik musi sam zadecydować, co faktycznie mu pasuje i na jakim sprzęcie osiągnie najlepsze efekty. Czasami lepsze nie znaczy, że zdjęcia będą lepsze. Testowałem system Canona i ze względu na ergonomikę, umieszczenie przycisków wiem, że nie jest to system dla mnie. Pożyczyłem na jedną sesję bezlusterkowce Sony i powiem, że była to droga przez mękę. Zdjęcia nawet wyszły świetne ale frustracji było tyle, że mogło się to skończyć atakiem serca. Dlatego zostaję z nikonem chociaż wcale go nie lubię ale praca z tym systemem jest dla mnie odruchowa i pozwala szybko realizować projekty.
Na zakończenie odnośnie nikona - kupując stary telekonwerter nikona TC-16A (po modyfikacji) uzyskujemy autofocus do wszystkich manualnych obiektywów nikona a także innych producentów z bagnetem nikona np. tamron.
fotografia cyfrowa
qixu
fotografia cyfrowa
2020-02-07 17:43:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jesli pomoże Ci to autorze - sam używałem pare dobrych lat takiego samego Pentaxa, tylko z Sigma 18-200. Jak na moje niewyszukane potrzeby aparat "dawał radę", ale po czasie uświadomiłem sobie, że czegoś mi jednak w nim brakuje - to były podobne rzeczy, o których piszesz. Zmieniłem sprzęt na Nikona D7200 z kitowym 18-105 i mogę powiedzieć, że dzieli je przepaść. Jeśli masz ograniczony budżet to może warto rozejrzeć się za czymś z drugiej ręki?
fotografia cyfrowa
meehow
fotografia cyfrowa
2020-07-05 15:21:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kup uzywana pełna klatkę i jakąś stałkę, np 50mm, nie są drogie a na poczatek świetne :-)
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2020-07-08 16:55:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zasadzie @meehow ma rację. Miałem D80, D90 teraz D750. Przerobiłem kilka zoomów. Teraz mój zestaw to D750+Sigma 1.4 35mm. CZasem podpinam 1.4 85mm. Do reportażu ten zestaw jest wystarczający. Reasumując pełna klatka + jasne 35mm.
fotografia cyfrowa
bakulok
fotografia cyfrowa
2020-09-15 15:36:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Do Canona również można dokupić adapter z możliwością ostrzenia, uważam że używany Canon pełna klatka to jest to i będzie stanowiło dobry zakup, Nikon ma bardziej chłodne barwy co mnie nie za bardzo pasuje. Stałka używana do Canona z światłem 1,8 to niewielki wydatek bo nowa to ok. 350 złotych. Taki zestaw na początek daje czas na opanowanie nowego systemu puszki.
fotografia cyfrowa
dragon
fotografia cyfrowa
2020-09-16 12:27:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bakulok - odnośnie tych adapterów do Canona - owszem będziesz ostrzył ale manualnie. TC-16A przy Nikonie daje Ci autofokus dla manualnych obiektywów. To taka zasadnicza różnica, reszta to kwestia gustu i indywidualnych predyspozycji.
Przy szybkich zmianach jakie zachodzą w tej branży dla kogoś, kto buduje system warto pomyśleć o bezlusterkowcu.
fotografia cyfrowa
jijata
fotografia cyfrowa
2020-12-09 11:40:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
cześć, jaki aparat polecacie dla osoby która chce zacząć fotografować? znalazłem zniżkę tu https://www.rabato.com/pl/media-expert na nikon D750 czycanon lepszy?
doradźcie coś proszę :(
fotografia cyfrowa
marek_a
fotografia cyfrowa
2020-12-11 20:15:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
na początek wybierz aparat, który ci się podoba, dobrze leży w ręce i będziesz z przyjemnością po niego sięgać. Reszta to sprawa drugorzędna.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa