fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zasady użytkowania
fotografia cyfrowa

Ocenianie, polecanie, komentowanie i konstruktywna krytyka

Oprócz możliwości publikacji własnych zdjęć w Serwisie, każdy z Użytkowników może polecać, oceniać, komentować i konstruktywnie krytykować prace innych. W tym celu udostępnione zostały cztery narzędzia. Pod każdą fotografią umieszczone są formularze: polecenia, oceny, komentarza i konstruktywnej krytyki. Oceniać i polecać zdjęcia można po 24 godzinach od aktywacji konta, posiadaniu przynajmniej jednego, własnego zdjęcia w galerii oraz zebraniu 200 punktów. Komentować i krytykować można już po 24 godzinach od aktywacji, bez względu na liczbę zgromadzonych punktów.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na publikację zdjęć wykorzystując opcję "blokada oceniania", aby mieć możliwość polecania i oceniania fotografii innych autorów, muszą posiadać w swoim portfolio, co najmniej siedem fotografii oraz wszystkie zdjęcia przez nich opublikowane muszą posiadać "blokadę oceniania".

Rodzaje ocen

  • Ocena punktowa. Korzystając ze skali ocen od -1 do +5, możesz oceniać jednorazowo każde z opublikowanych w galerii zdjęć (wyłączając zdjęcia z zaznaczoną opcją "blokada oceniania").
  • Komentarz słowny.Wyraź swoją opinię. Możesz komentować zdjęcie nieograniczoną ilość razy.
  • Konstruktywna krytyka - to specyficzny rodzaj komentarza, w którym Użytkownicy dzielą się merytorycznymi uwagami na temat zdjęcia oraz wskazówkami co do ewentualnej możliwości poprawy, czy udoskonalenia fotografii. Konstruktywna krytyka ma na celu pomoc autorowi w rozwijaniu jego warsztatu. Za konstruktywną krytykę możesz zdobywać punkty, jeśli zostanie ona uznana przez innych Użytkowników za ciekawą i użyteczną.

 

Blokada oceniania

Każdy z użytkowników może przy publikacji zdjęcia skorzystać z opcji blokującej innym użytkownikom możliwość oceniania publikowanej fotografii. Po wybraniu opcji blokady oceniania zdjęć, Użytkownicy nie będą mogli oceniać tej fotografii, jednak będą mogli ją komentować. Po publikacji wielkość konta zwiększy się o 140 kb. Wybranie opcji blokady oceniania jest nieodwracalne.

 

Skala ocen

  • -1 - Zdjęcie jest fatalne. Nie nadaje się do publikowania i powinno stąd zniknąć. Nie niesie żadnych walorów artystycznych ani technicznych. Autor wykazał się zupełnym brakiem samokrytycyzmu.

  • 0 - Słabe, autor usiłował coś powiedzieć, ale nie za bardzo mu to wyszło.

  • +1 - Może być. Jest w tym zdjęciu coś co zasługuje na uznanie, ale widać też sporo usterek.

  • +2 - Niezłe. Zdjęcie wyróżnia się spośród innych. Przemyślane i ciekawe pod względem artystycznym. Technicznie też dobre.

  • +3 - Podoba mi się. Jest to fotografia, którą ogląda się z przyjemnością. Widać solidny warsztat techniczny i zmysł artystyczny autora.

  • +4 - Bardzo dobre. Zasłużyłoby na maksymalną ocenę, gdyby nie...

  • +5 - Doskonałe. Według mnie perfekcyjne dopracowanie w każdym calu. Nie zmieniałbym już niczego.

 

Konstruktywna krytyka

Założenia konstruktywnej krytyki
Chcemy, aby w tym serwisie było jak najwięcej konstruktywnej krytyki, dlatego mogą ją pozytywnie lub negatywnie oceniać inni użytkownicy. Za każdą pozytywną ocenę dostajesz 1 punkt a przy krytyce pojawia się ikona plusa . Minus oznacza, że oceniający uznał krytykę za mało wartościową, za taką ocenę otrzymasz zero punktów. Po kliknięciu na ikonki plusa lub minusa pojawi się wyskakujące okienko z informacjami o oceniających krytykę.

.

Punkty podnoszą Twój ranking. Pozwalają także na zwiększenie przestrzeni dyskowej, lub otrzymanie wartościowych przedmiotów takich jak: karty pamięci compact flash, prenumeraty magazynów fotograficznych i innych nagród.

Co więcej, jeśli Twoja krytyka jest jedną z trzech pierwszych pod zdjęciem, pozytywna ocena użytkownika oznacza dla Ciebie aż 3 punkty. Warto zatem krytykować zdjęcia, które nie mają jeszcze żadnych, lub posiadają niewiele komentarzy. Pamiętaj jednak, aby Twoja wypowiedź była merytoryczna i wartościowa. Im lepszą krytykę umieścisz, tym większe prawdopodobieństwo tego, że inni odpłacą Ci się tym samym.

Jaka powinna być kontruktywna krytyka
Konstruktywna krytyka powinna w wyraźny sposób odróżniać się od komentarzy. W dobrej krytyce autor, jak i inni oglądający zdjęcie znajdą wskazówki pozwalające poprawić warsztat. Nie należy jednak zawężać krytyki do wyłącznie technicznych wskazówek. Dobra krytyka może pokazywać zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty fotografii. Warto pamiętać o poprawności językowej, odpowiedniej interpunkcji i dobrym stylu. Tak napisana krytyka z pewnością będzie odbierana jako bardziej profesjonalna. Oczywiście, jak wszędzie, wodolejstwo nie zawsze bywa konstruktywne – doskonała krytyka może być napisana w jednym krótkim zdaniu.

Ocenianie krytyk
Wszyscy użytkownicy mający prawo oceniania zdjęć, poza autorem zdjęcia mogą oceniać napisaną krytykę stawiając obok niej znak lub . Plusem użytkownik nagradza krytykę, którą uznaje za wartościową, dzięki której można zauważyć nowe rzeczy, uzmysłowić sobie inne podejście do fotografii. Ocenę pozytywną dobrze jest postawić przy krytyce, która celnie opisuje aspekty zdjęcia, jak również pokazuje sposoby jego ulepszenia.

Ocena ujemna zarezerwowana jest dla krytyk, które niewiele wspólnego mają z konstruktywnym podejściem. Nie opisują aspektów zdjęcia ani nie pokazują wskazówek do ulepszenia warsztatu. Minusem można ocenić krytykę, którą autor napisał niedbale, na odczep się, w którą nie włożył zbyt wiele wysiłku. Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy.

Panel polecane krytyki
W panelu polecanych krytyk na stronie głównej pojawiają się krytyki uznane przez administratorów i moderatorów serwisu za najbardziej wartościowe. W ciągu dnia prezentowane są trzy krytyki, każda przez osiem godzin w następujących porach: 2:00 – 10:00, 10:00 – 18:00, 18:00 – 2:00.

 

Blokada konstruktywnej krytyki

Użytkownicy mogą skorzystać z opcji blokującej innym Użytkownikom możliwość wystawiania konstruktywnej krytyki. Opcję tę można zaznaczyć przy publikacji zdjęcia.

 

Jaka jest różnica między konstruktywną krytyką a komentarzem?

Najprościej rzecz ujmując - w przydatności oceny dla autora. Oceniać zdjęcie można bardzo emocjonalnie, np:

Przykład komentarza:

Super.
Dla mnie fajne.
W kosmos odjechane zdjęcie.
Autor nie powinien pokazywać swoich fotografii z warsztatów.
Do albumu.

Tego typu wypowiedzi są jak najbardziej akceptowalne lecz nie dają autorowi żadnych informacji poza takimi, które pokazują Twój stosunek emocjonalny.

Konstruktywna krytyka jest komentarzem zawierającym merytoryczne wskazówki dla autora.

Przykład konstruktywnej krytyki

Zdjęcie pokazuje klimat chwili. Nie podoba mi się kadr. Uważam, że należałoby obciąć niepotrzebne 3 cm z prawej strony. Usunąłbym również te brzydkie plamki na powiece.

No pięknie, autor dobrał świetną modelkę. Tylko czemu ona jest niedoświetlona. Spróbowałbym dodać więcej światła z lampy z boku. Powinny zniknąć te szpecące cienie.

Jak widać autorzy powyższych opinii oprócz wyrażenia swojego stosunku do zdjęcia starali się udzielić wartościowych porad. Konstruktywna krytyka to taka ocena, która zwraca uwagę na szczegóły, pokazuje aspekty zdjęcia, które można by poprawić.

Pamiętaj, im lepszą krytykę umieścisz, tym większe prawdopodobieństwo tego, że inni odpłacą ci się tym samym.

fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa