fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zgoda na publikację zdjęcia.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 12:48:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres - rozumiem. Napisałem, że zdarzały się przypadki (znane mi z opowiadań doświadczonych wieloletnią praktyką osób).
I teraz ja cofnę się do wcześniejszego/wcześniejszych postów - zależy to od etyki i moralności.

fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2009-11-26 13:34:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
vilgefortz gdzieś kiedyś natknąłem się na definicję... mogę się mylić, ale chyba nie :)))
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-26 15:10:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Andres - podejrzewam że nie była to definicja ustawowa, może wzięte z orzecznictwa ? Zapytałem bo to ciekawe i sądzę, że nie znajduje oparcia w przepisach. A propos wyłączenia posiadania zgody - nie musimy jej mieć jeśli człowiek stanowi szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna. Co do zgromadzenia to jeśli szukać liczby osób to tylko ustawa Prawo o zgromadzeniach - 15 osób. A czy faktycznie chodziło ustawodawcy o pojęcie zgromadzenia tożsame z tą ustawą nie wiem. Zakładając , że ustawodawca jest racjonalny to tak. Czyli 5 osób to zbyt mało. Często takie kwestie rozstrzyga orzecznictwo a w tum temacie jest skromne. Może gdzieś ktoś w doktrynie rozłożył to na czynniki pierwsze ale nie sądzę.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2009-11-26 16:15:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Za tłum można uznać już trzy osoby...
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 16:39:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie twarz, tylko wizerunek, a to spora różnica w fotografii.
Nie jeden z tłumu wizerunków, a szczegół całości (nie wykluczając krajobrazu jako takiej całości), a to spora różnica w fotografii.
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 16:48:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
...przypomnę też, że istnieje coś takiego jak krajobraz miejski
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 16:50:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
...no i teraz jak ktoś wie, czym jest streetphoto, to sprawa jest jasna.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:23:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rozmawianie o tłumie jest bezprzedmiotowe bo to nie jest pojęcie z języka prawnego, a na pewno nie z ustawy nas interesującej.
_M tłum to nie trzy osoby, zapewniam cię.
Inna rzecz , że zeszliśmy z tematu :) Przypominam , że post dotyczy konkretnego zdjęcia.
fotografia cyfrowa
filipwrx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:30:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zdjęcie zostało wymoderowane. Wsumie słusznie.:)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:39:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ogólnie, to - poza tym, że @vilgefortz napisał rzeczowo w swoich postach o problemie - nie rozumiem, po co kolejny raz wałkowany jest ten temat.
Mnie to się kojarzy z tym, jakby na forum lekarskim, chirurdzy, po operacji gadali o tym, jak się operuje - bez względu na to, czy ktoś jest amatorskim cykaczem-pasjonatem, czy zawodowcem, to akurat te kwestie prawne są podstawowe i zanim się weźmie cykadełko do raczek, by wyjść z nim od cioci Józi do ludzi i ich cykać, to pierwszą rzeczą powinno być zapoznanie się z podstawami prawnymi.
Kolejną sprawą, na którą w tzw. street photo posługują się indolenci w kwestiach ustawy, to powoływanie się na domniemanie zgody, bez wiedzy, kiedy o czymś takim może być mowa - a przeważnie nie może, ponieważ, to domniemanie kończy się zazwyczaj, gdy sfocony zobaczy swoją fotkę w necie i ją zakwestionuje.
Ktoś kilka postów temu napisał, że nie powinno się pytać o zgodę, bo wtedy traci sens pojęcie street photo - totalna bzdura. Focisz i pytasz o zgodę na prezentację foty, a nie na sfocenie. Albo ryzykujesz - odpowiedzialność, tutaj kolejna kwestia, jest po stronie fotografującego, a nie portalu, na którym fotę zamieszcza. Administracje portali w ewentualnych sprawach nie są stronami nawet.
Wracając do "domniemania zgody" - gdyby istniało, to kupuję sobie śrutówkę z optyką, staję za drzewem i strzelam staruszce, która na mnie spojrzała prosto miedzy oczy. A gdy wniosłaby, jakby przeżyła, sprawę do sądu, to broniłbym się, że jak patrzyła na mnie, to myślałem, że wyraża zgodę na strzał.
Reasumując, o czym już kiedyś pisałem w innym wątku podobnym - to, że komuś nie chce się sięgnąć po ustawę, to nie znaczy, że jak napisze wątek na forum, to jest prawnie usprawiedliwiony, bo mu userzy dorobią ideologię. Zazwyczaj kończy się to żalem i zgrzytaniem zębów, a tego typu wątki i domniemania, co jest prawem, a co nie, pisane przez radosnych interpretatorów, w praktyce nie kończą się dobrze.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:41:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Zdjęcie zostało wymoderowane. Wsumie słusznie.:)" - nie zostało wymoderowane, a przeniesione do Twojego pf - gdybyś poczytał ustawę, wiedziałbyś co z nim zrobić teraz.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:49:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Neo aleś ostro napisał.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 17:55:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"Neo aleś ostro napisał"

Bo dzisiaj robiłem reportaż w cukierni i tam bez przerwy coś wałkują, ale potem, jest bardzo słodko i pysznie - od wałkowania tych samych tematów na OB, żeby nie było ostro - słodko ani pysznie nie jest. :)))
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 18:29:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo,

Oto tekst spod zdjęcia (jak Ty to nazywasz, przeniesionego):
"Drogi autorze, to zdjęcie zostało wymoderowane przez co najmniej dwóch moderatorów, którzy niezależnie od siebie uznali, że zdjęcie należy przesunąć z zakładki Galeria. Pomimo to, znajduje się ono dalej w Twoim portfolio i można je komentować i oceniać."

To po pierwsze, a po drugie chirurdzy na swoim forum powinni codziennie rozmawiać o prezentach od pacjentów i o wacikach pozostawianych w ciałach . Nie wiem dlaczego mieliby unikać takich tematów. Podobnie jest tu.
;-)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 18:39:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@kera, znaczy się, że go nie ma, ale jest, tak? A w razie czego można zastosować odwrotność. :)))
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 20:20:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo,
Jako zwolennik moderacji pozytywnej, w pierwszej chwili nie zrozumiałem Twojego tekstu z godziny 18:39.
Moderacja, to nie tylko kasowanie zdjęć, wypowiedzi itd. Nie sądzisz?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 20:32:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kera, ja nie sądzę, nawet nie doradzam, a staram się bardziej proponować rozważanie:)))
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:02:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no dobrze, a co ze zgodą na publikację powiedzmy zamiejscowych modeli, pełno przecież na portalach zdjęć ludzi z mniej lub bardziej egzotycznych miejsc na świecie, czy oni mogliby dochodzić swoich praw, czy korzystamy z tego że eee, na pewno w drugim końcu świata model ze zdjęcia się nie zobaczy...
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:09:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neo,
Ogólnie jest mało istotne, czy sądzisz, czy proponujesz rozważenie. Takiemu człowiekowi jak ja, to zwisa i powiewa.
Skoro dla Ciebie ważne jest JAK, to udowodnij to formą tekstu, a nie pustymi oświadczeniami.
Natomiast w tekście docelowym napisz jakiś konkret na dany temat.

PS. To była moja propozycja rozważenia.
;-)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:22:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kera, rozważę to, choć - przyznam szczerze - mnie również to wisi. :)))
Co do pustych oświadczeń, to nigdy takich nie dawałem i zazwyczaj piszę konkretnie, choć brutalnie aż do bólu. Natomiast, jeśli chodzi o prawo, to staram się go przestrzegać, a nie interpretować po swojemu i tyle w temacie tematu, który dla mnie, jak już wspomniałem nie ma ani sensu, ani uzasadnienia merytorycznego tutaj. :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:29:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść.
Galimatias powstał.
filipwrx - serwis wymoderował, bo miał taki obowiązek. Szczególnie, gdy sytuacja powstania tego zdjęcia została "wyjaśniona". Jeśli by nie zmoderowali, to zapewniam, że "prawo" uwiesiłoby się przede wszystkim na serwisie, a Ciebie potraktowaliby jako dodatek - taki tam podmiot.

neo - w moim odczuciu sprwa nie jest wałkowana po raz kolejny. Mamy tu konkretny przypadek, a wcześniej podobnego na tym serwisie nie spotkałem. Co najwyżej, temat sprowadzamy my do standardów polemicznych. Czyli pogadajmy, choćby po raz wtóry.
A co do rzeczowości i "jasnym" podejściu do problemu... pewnie... uwierzyłbym gdybym życia nie znał. Szczególnie w tym kraju.
Ile w tym teorii, bo ładnie brzmi, a ja ładnie przy takich hasłach się prezentuję... postępuję wg prawa, nie łamię przepisów, nie przekraczam granic...
... sorki - z całym szacunkiem dla "prawych". Prawo od lat było i będzie utopią, i to w dużym stopniu. Dam sobie rękę uciąć (tę, którą trzymam aparat), że każy z nas nagina je nader często (w temacie fotografii i nie tylko), bo inaczej "zginę".

Naiwnym dawno przestałem być. A czcze słowa słać mogę - dla wizerunku. Ale po co?

Oczywiście to jest moje osobiste podejście i nikogo do podobnego nie nakłaniam. :)

fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:32:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie po to zostało wymyślone prawo, żeby działało na naszą korzyść. :)))
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:33:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trochę niegramatycznie wypadł mój poprzedni post. Ale mam nadzięję, że idzie go zrozumieć. :)
Krótko mówiąc - nie bądźmi fałszywi przez sieć, bo ktoś to może przeczytać. :)
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:34:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no dobrze, a co ze zgodą na publikację powiedzmy zamiejscowych modeli, pełno przecież na portalach zdjęć ludzi z mniej lub bardziej egzotycznych miejsc na świecie, czy oni mogliby dochodzić swoich praw, czy korzystamy z tego że eee, na pewno w drugim końcu świata model ze zdjęcia się nie zobaczy...
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2009-11-26 21:38:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zgodnie z prawem jeden z budynków w Gdańsku został uznany w latach 90'tych za las i na tej podstawie ktoś wygrał, a ktoś inny przegrał proces o nieruchomość w środku miasta.
:-)

fotografia cyfrowa
1 | 2 | Strona 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa