fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
profil kolorow
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2007-02-15 18:06:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
natomiast właściwe ICC docelowej dobrej maszyny i dobrze skalibrowany monitor - owszem - daje
fotografia cyfrowa
nunes
fotografia cyfrowa
2007-02-27 16:21:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kolejne pytanie, wie ktos moze jaki powstanie kolor po zmieszaniu -zoltego i fioletowego- ???
fotografia cyfrowa
Dj_AnT
fotografia cyfrowa
2007-02-27 20:46:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mniej więcej taki: http://i102.photobucket.com/albums/m99/ffiasd/z_f.png
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-02 22:02:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jaki profil kolorów używacie do zdjęć czarno-białych?
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-06-03 09:39:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
-M, piłeś coś?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-03 10:15:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dlaczego? Poważnie pytam. Może źle się wyraziłem, chodzi mi o przestrzeń roboczą w PS.
Dot Gain 20%, Gray Gamma 1.8, Gray Gamma 2.2 czy jeszcze coś innego?
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-06-03 13:57:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zaskoczyłeś mnie, szczerze mówiąc. Ja przy odbitkach czarno-białych pozostawiałem przestrzeń roboczą bez zmian. Po prostu, po konwersji do bw dodatkowo pozbawiam obraz informacji o kolorze przez konwersję do skali szarości, i tyle. Cholera, aż poczułem, że sprawę trzeba obadać.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-05 11:37:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bernard, już pomijając kwestię oddawania odbitek do labu to PS przy obróbce B&W działa w określonej przestrzeni roboczej. Przy zapisywaniu do WEBa fotografia jest później wyświetla w jakiej przestrzeni? sRGB? Ale przecież nie można (chyba) przypisać profilu sRGB do zdjęcia w 8 bitowej skali szarości?
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-06-05 12:30:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Podałeś kwestię, nad którą chyba trzeba się zastanowić, bo przynajmniej ja tego nigdy w ten sposób nie rozważałem.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-05 12:59:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak masz ustawioną przestrzeń roboczą w PS?
Czy zawsze obrabiasz B&W w sRGB? Nie masz problemu z labem, odbitkami?
Czy zamieniasz przez usunięcie koloru (CRTL + SHIFT + U)? To działa inaczej niż zamiana na Gray.
fotografia cyfrowa
jakbau
fotografia cyfrowa
2011-06-05 14:17:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jesli chodzi o cmyk to my mozemy zrobic sobie wszystko naj, a i tak jak wyjdzie zalezy od drukarza. drukowalem plakaty i ulotki na plakatach kolory wyszly ok a na ulotkach cos nie gralo z kolorami jako zolty dominowal, a te same zdjecia i ta sama maszyna, w kolorach ten sam projekt
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-06-05 22:42:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
-M, w PSie mam ustawioną przestrzeń sRGB, z labemi odbitkami nigdy problemu nie było. Po przekonwertowaniu do BW jakąkolwiek metodą pozbawiałem obraz informacji o kolorze poprzez zamianę na skalę szarości i też nigdy nie było poblemów.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-05 22:59:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli zmieniasz na skalę szarości to PS nie pracuje w sRGB
masz różne przestrzenie przecież dla RGB CMYK i Gray
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:02:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No tak, to fakt.
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:16:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z tego co pamiętam, funkcja zapisz do weba, pozbawia plik informacji o przypisanym profilu i dlatego nie jest to optymalny sposób zapisu.
fotografia cyfrowa
bartf
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:35:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przy zapisie do weba można wybrać, czy dokonywać konwersji do sRGB - przy tej opcji zaznaczonej, profil jest dołączany do pliku, przynajmniej w CS4.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:40:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ok, a które przeglądarki biorą pod uwagę profil?
zresztą ja pytałem o przestrzeń roboczą, jeszcze nikt nie napisał jaką ma ustawioną w PS ;D

ctrl+shift+k i wystarczy napisać ;D
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:51:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przeglądarki, jak nie widzą profilu (jeżeli w ogóle maja zdolność jego czytania) to domyślnie zakładają, że plik jest w sRGB i wg tego zczytują kolory. Tak więc zazwyczaj nie ma kłopotu, ale już plik z nie przypisanym profilem AdobeRGB może być odczytany przez (umownie) monitor czasami w różny sposób.

fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2011-06-05 23:51:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a pracuję w przestrzeni AdobeRGB :)
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2011-06-06 08:52:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a ja coated FOGRA27 :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-06 10:56:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jabe, ale czy to znaczy, że czarno-białe zdjęcia mają u Ciebie przypisany profil AdobeRGB, czyli de facto nie zamienisza ich na skalę szarości tylko usuwasz informację o kolorze?
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2011-06-06 12:32:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przestrzeń robocza jest ustawiana osobno dla koloru i osobno dla szarości. Dla koloru mam AdobeRGB(1998) (pomijam CMYK), dla szarości mam Dot Gain 20%.
W zależności od sposobu konwersji do B&W otrzymany plik ma przypisany profil albo AdobeRGB (np po użyciu narzędzia GradientMap, czy Black&White , albo Dot Gain (po użyciu narzędzia Image/Mode/Grayskale). Na samym końcu pilnuję tylko, by plik (czarnobiałego zdjęcia), był skonwertowany i miał przypisany profil DotGain. Pliki zdjęć kolorowych konwertuję do sRGB ( np na potrzeby netu) i z takim przypisanym profilem zapisuję.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-06 14:02:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jabe, dzięki. jak robisz w b&w to w przeglądarce nie wyświetla Ci wszystkiego ciemniej (a może masz monitor w Adobe?)
Acha, doczytałem do końca, że konwertujesz to sRGB przy zapisywaniu dla WEB, dzięki za odpowiedź. O to mi chodziło.
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2011-06-06 14:19:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli w zakładce View/Proof Setup zaznaczysz Monitor RGB, a potem View/Proof Colors to otrzymany widok obrazu, będzie taki jak później przeglądarce.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2011-06-06 15:27:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W sumie racja. Jakoś nigdy nie kombinowałem w ten sposób, bo zawsze sobie myślę, że o czymś zapomnę i skaszanię :D
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa