fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Uszkodzony obiektyw
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-04-11 21:56:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam taki problem:
Mój skromny lecz służący od lat Helios 44M-4 58mm/1:2 odmówił dziś posłuszeństwa. Zaczęło się od dziwnych oporów podczas ostrzenia, po czym pierścień ostrości przesuwał się już bardzo luźno a cała optyka stanęła w miejscu. Do tego pierścień przesłony chodzi z dużym oporem. Obiektyw jest zatem totalnie niesprawny. Nie mam pojęcia czemu tak się stało, fotografuję nim od ponad dziesięciu lat i nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.

Staję zatem w obliczu pytania: czy jego naprawa jest a) w ogóle możliwa? b) możliwa w naszym kraju, ze szczególnym wskazaniem na miasto Łódź?
Być może ktoś z Was, drodzy użytkownicy forum, miał podobne doświadczenia, wie czy i gdzie można naprawić (jakby nie było, tak nieskomplikowany) obiektyw, zna się na rzeczy i wie czy to w ogóle jest opłacalne. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
fotografia cyfrowa
Robertus
fotografia cyfrowa
2006-04-11 22:16:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co prawda z Łodzi nie jestem ale sądze ze po tylu latach uzytkowania wymaga po prostu przesmarowania w dobrym serwisie. Jego nie polece bo nie mieszkam w Łodzi ale pewnie znajdzie sie ktos kto bedzie cos wiedzial.
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-04-12 22:47:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No cóż, niewielu się wypowiedziało ;)
Sprawa jest inna - nie o przesmarowanie idzie. Spróbuję to wyjaśnić ale zdaję sobie sprawę z mało fachowego języka jakim się posługuję w tej kwestii.

Pierścień ostrości składa się z dwóch elementów - powiedzmy część zewnętrzna oraz wewnętrzna czyli gwintowana w której przesuwa się tuleja z optyką. To co się przytrafiło mojemu egzemplarzowi to poluzowanie śrubeczek łączących gwint z pierścieniem ostrzenia i dlatego właśnie ten chodził luźno a optyka nie poruszała się - cześć gwintowana, odpowiedzialna za przemieszczanie się optyki podczas ostrzenia nie poruszała się.

Mówię o tym wszystkim, ponieważ przy luźnym kręceniu pierścieniem ostrości, momentami "załapywał" i poruszał optyką, a po dłuższych próbach "ostrzenia" od nieskończoności do najmniejszej odległości i z powrotem zupełnie niespodziewanie wykręcił się element optyczny. Stąd właśnie moje rozpoznanie - po przykręceniu wspomnianych wyżej śrubeczek trzymających część gwintowaną pierścienia ostrości, chodzi on poprawnie.
Niestety pomimo tego "sukcesu" obiektyw nie jest w pełni sprawny - jego złożenie okazuje się być trudnym zadaniem. Skręciłem go pamiętając o popychaczu przesłony, wszystko jest jakby na miejscu i działa ale nie jest dokręcony do końca co sprawia, że jest "wydłużony". Zdaje się, że jest jakaś zależność pomiędzy wkręcanymi elementami...

Pomyślałem, że mimo wszystko to ciekawe doświadczenie ;)
Jeżeli będą zainteresowani to chętnie opiszę dokładniej konstrukcję tego obiektywu, może z przykładami foto. Tymczasem zmęczyłem się już machaniem palcy i idę odetchnąć. Fajnie jeśli ktoś przebrnął przez te moje wypociny ;)
fotografia cyfrowa
bolas
fotografia cyfrowa
2006-04-13 16:25:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MECHANIKA PRECYZYJNA
"FOTO NAPRAWA" s.c.
Łodź, ul. Piotrkowska 85
tel. 042 639-92-89

zdecydowanie polecam- naprawili mi minolte dimage 7i - moja kobita w furii rzuciła nią w ścianę najmocniej jak mogła ... całe uderzenie przyjął obiektyw :)
2 dni czekałem i naprawili, cena naprawy bardzo miła dla portfela studenta :) moim zdaniem pełen profesjonalizm ...

tu nieco więcej co i jak to było ...
http://www.foto.fotoarts.pl/viewtopic.php?t=6974&postdays=0&postorder=asc&start=0

pozdrawiam także z Łodzi ;)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-04-15 14:09:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Serdeczne dzięki!
To jest konkret, takiej odpowiedzi oczekiwałem.

Pozdrawiam :)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa