fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Czas na zmiany - VOX POPULI - ZDJĘCIA DNIA
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
krim
fotografia cyfrowa
2006-06-21 15:42:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uwazam ze rubryka VOX POPULI całkowicie wpływa na nieobiektywność portalu

często jest tak, że na 1 stronę trafiają użytkownicy którzy są bardziej zaanagażowani w życie portalu niż inni, przez co inni chętniej ich oceniają

logiczne jest że im więcej oceniają tym więcej mają osób w ulubionych i cieszą się większym zaufaniem, przez co dostają znacznie więcej punktów niż inni

Ci "znani userzy" niekoniecznie zawsze mają świetne zdjęcia, ale inni którzy ich lubią i tak ocenią ich nowe zdjęcia, dając często zawyżoną ocenę, mimo ze nowe bywaja gorsze od poprzednich



Uważam to za całkowicie naturalne, ponieważ każdy buduje swoje imie, i tak jest nawet wśród najbardziej znanych fotografów, że mogą sobie pozwolić na słabsze prace - a inni postrzegają je jako mistrzowskie i zachwycają się niebotycznie, często z powodu samego nazwiska


System ten jest na tyle niewydolny, że na topie pojawiaja sie bez przerwy ci sami uzytkownicy, ktorzy bazuja na swojej renomie

nawet jak pozwola sobie na gorsze foto to i tak na topa trafia, bo liczy sie glownie nick

nie ukrywam ze tak jest w moim przypadku

podobnie jest ze sprawą Asiurka.


myśle że jest to niesprawiedliwe i że każdy powinien mieć równe szanse na to żeby wejść na pierwszą stronę niezależnie od ilości ludzi w ulubionych, oraz niezależnie od tego jak się angażuje w życie portalu. (ile osob go oceni itp.)



PROPOZYCJA DLA ADMINÓW:


wiadomo, że tak naprawde ilosc uzyskanych punktów nie świadczy o tym czy zdjęcie jest dobre czy nie


zamiast VOX POPULI wprowadzić nową rubrykę - ZDJĘCIA DNIA

grupa niezależnych fachowców którzy nie są w gronie obiektywnych wybierałaby 4 zdjęcia z danego dnia (powiedzmy co 6 godzin)

byloby lacznie 8 zdjec dnia, z 2 dni łącznie na pierwszej stronie

wszystkie zdjęcia niezależnie wybrane - więc nie byłoby żadnych kłótni o to czy dane zdjęcie powinno być na 1 stronie czy nie

w ten sposób, nie byłoby tak zażartej walki o punkty, jak też mniej złośliwości wśród użytkowników

*podobnie jest na www.photoblog.be
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 15:56:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wobec tego proponuję polecać zdjęcia nieznanych użytkowników, takich, którzy nie lądują w topie co drugie zdjęcie.
-M
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2006-06-21 15:59:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zgadzam się z Tobą w 99% z tym że powstanie spór, o grupę fachowców niezależnych tak jak i wśród moderatorów.. ale sam fakt jest słuszny, myślę, że istnieje pośrednie rozwiązanie. Jednak rozwiązanie krima napewno jest warte przemyślenia.
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-06-21 16:03:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
krim, wracam po tygodniowej absencjii i nie poznaję serwisu - już miałem pisać, że twój gniot w zyciu nei powinien trafić na gł. stronę... ;-)

Zgadzam się z twoimi tezami - nie zgadzam się ze sposobem rozwiązania problemu. Znowu decydowac ma grupa trzymająca władzę...? Nieee...

Konstruktywnie nic nie napiszę - bo na Vox Populi wg mnie nie ma rady... :-(((
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-06-21 16:04:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja proponuję by userzy stosowali się przy ocenianiu do skali ocen (opis pod każdym zdjęciem) a nie kierowali nie wiadomo czym.
dzięki temu z łatwością da się odróżnić kiepskie zdjęcia od dobrych, a i częściej właściwe zdjęcia będą wpadały do vox populi
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 16:11:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mania... w takim układzie niektórzy zamieszczając doskonałe, ale praktycznie identyczne i nudne zdjęcia, będą dostawali same czwórki...
skala ocen wyskalowana jest na technikalia a moim zdaniem nie powinna tylko tego dotyczyć
-M
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-06-21 16:39:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak sądzę właśnie do tego powinno to prowadzić. by ograniczyć dawanie 5 (piątka jest przeznaczona dla doskonałego zdjęcia...) 4 mozesz dać zdjęciu które mocno cię porusza emocjonalnie, ale nie jest poprawne technicznie. zgodnie ze skalą ocen również 3 i 2 oznaczają dobrą fotografię... jeśli userzy przestaną traktować skalę podobnie jak podstawówkowe oceny, a będą myśleli raczej jako o formie punktacji - myślę że oceny będą odzwierciedlać rzeczywistą wartość zdjęć, a do topa będą wpadać również te najlepsze. a nie tylko popularne.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 16:58:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To ja proponuję zmienić ją na A, B, C, gdzie:
A - zdjęcie doskonałe pod względem technicznym i przekazu
B - zdjęcie doskonałe pod względem przekazu
C - zdjęcie doskonałe pod względem techniki
D - zdjęcie niedoskonałe

-M
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 17:07:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja bym wolała słowo przekaz zastąpic artyzmem. Dlaczego...przekaz to zdjecia reporterskie, czasem portrety, przekaz niesie w sobie jakąś treść, która nas porusza. Trudno o przekaz np w doskonałym akcie a wartość artystyczną tenże mieć bardzo wysoką.
Co do propozycji photoM....w sumie byłyby tylko dwie oceny....za mało IMHO :)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2006-06-21 17:13:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dużo prawdy w tym co napisał krim.
mogę podać siebie za przykład - nie chodzi mi oczywiście o promocję mojej osoby, jak i moich zdjęć ale ostatnio miałem taką sytuację:
jedno z moich zdjęć po wrzuceniu zbierało sporo dobrych opinii i pozytywnych ocen... przepraszam, że posłużę się przykładem ale o tym mówi krim - to zdjęcie miało więcej punktów niż zdjęcie asiurka (przy dobrej średniej)... jednak następnego dnia (zdjęcia były głębiej w galerii) na topie wisiało zdjęcie asiurka a moje prawie w ogóle nie zostało już odwiedzone!
sytuacja jest prawdziwa ale takich pewnie było więcej....

(nikogo nie chcę obrażać, podaję tylko fakty)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 17:14:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kasia: po pierwsze przekaz/artyzm - może potrzebujemy czegoś pośredniego, bo spotkałem się już z ocenianiem zdjęć reporterskich pod kątem technicznym... mimo, że nie są artystyczne, to niewątpliwie niosą przekaz... a akt? hmm... artyzm mierzy się chyba zastosowaniem techniki do pokazania czegoś - a więc ocena C

Jasne, że mamy dwie oceny... - zdjęcie podoba się, albo nie
-M
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 19:24:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmmm...na Fototoku są dwie oceny, powiem szczerze, że miałam prawie zawsze straszny kłopot z odróżnieniem artyzmu od techniki, jedno z drugim sie wiąże a granica jest płynna. Ocenianie łatwe nie jest niestety, ale chyba masz rację technika i przekaz, dwa rózne rodzaje fotografii byłby oceniane i mogłby zaistnieć równolegle.
Tylko szkoda, że wszystko co nie jest doskonałe byłoby wrzucane do jednego worka w tej chwili jest róznica pomiędzy zdjeciem ocenionym (uczciwie) na 3 (dobre ale nie zwala z nóg) a zdjęciem ocenianym uczciwie na -1 lub 0, przy takim sytemie który proponujesz trudno zapałać miłoscią do fotografi początkujacym, bo nie wiadomo czy sie rokuje na przyszłość czy nic ciekawego w tym co sie tworzy nie ma, trudno ocenić czy robi się jakieś postępy czy nie:) Kilkustopniowa skala ocen jednak pomaga to zaobserwować.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 19:31:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kasia - ocenianie według postępów według niektórych także nie jest dobrą miarą, powoduje to wielką dowolność w skali ocen
a wyrażenie doskonałe było napisane na wyrost - wystarczy podoba mi się

podoba mi się technika
podoba mi się przekaz
podoba mi się wszystko
nie podoba mi się

-M
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 19:44:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a wiesz, że to ma ręce i nogi...tylko, że znów o popularnosci zdjecia decydowałaby liczba komentujących/punktujących....wracamy chyba do punktu wyjścia, znów znani i lubiani mieliby więcej kometarzy i punktów niż początkujący.
Ta skala tutaj nie jest zła pod warunkiem, że nikt nie zawyża i nie zaniża ocen.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-06-21 19:57:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja myślę, że zastąpienie jednej skali ocen inną nic specjalnie nie zmieni. Przecież to MY będziemy je nadawali. I tak - dlaczego, jeżeli teraz gniotom dajemy 3,4 nie będziemy ich zaliczali do doskonałych wg skali proponowanej przez -M??? Obecna skala ocen nie jest zła i wcale nie jestukierunkowana na technikę - przecież literalnie czytająć dobre technicznie zdjęcie może uzyskać 2,3,4,5... I to nieprawda, że reportaż nie wymaga techniki - każdy temat, gatunek jej wymaga, jednak na inne aspekty techniczne zwraca się uwagę w akcie, inne w portrecie, krajobrazie itp. , podstawą dobrego zdjęcia jest jednak umiejętnie stosowana i dobrana technika, dopiero po jej opanowaniu zaczyna się przekaz, artyzm, piękno, emocje...
Problem jest tylko z powszechnym stosowaniem obowiązującej skali (jaka by ona nie była), ale na to chyba nie ma recepty. Może pewną jest anonimowość autorów (a nie oceniających!!!), ale też nie jestem przekonany czy to pomoże... Może zatem spróbować ją stosować... i nie ekscytować się ocenami;)
A rubryka Vox Populi... Myślę, że lepsze zdjęcia są na Vox Dei, chociaż dawniej na Vox Populi też były dobre. Może wraz ze wzrostem liczby użytkowników zmieniła się proporcja stosujących obowiązującą skalę do niestosujących...
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 20:26:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hobbes nie mam na myśli glaskania. Chodziło mi tylko o mozliwość zaobserwowania czy czyni się postępy czy nie. Nie jestem zwolenniczką głaskania po głowie i chciałbym trochę krytyki posłuchac bo ostanio zaczynam sie kisić w sosie własnym....ale to nie na temat tego wątku.
A moze by tak przy wystawianiu ocen 4 i 5 wyskakiwał komunikat: "czy naprawdę jesteś pewien, ze zdjecie to jest doskonałe pod względem technicznym?" coś w tym stylu w każdym razie, może oceniajacy zaczną się zastanawiać?

Zastanawiałabym sie czy anonimowośc ocen by coś dała, ale frustraci zaniżaliby oceny dobrym fotkom, też zły pomysł.
Anonimowość wystawiajacych, nie wiem czy to by się sparwdziło, ale ale...
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-06-21 20:28:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes, ale ja się z Tobą zgadzam... a swój post pisałem nie widząc Twego:)

A co do obu Voxów - myślę, że na Dei lepiej wybiera niż Populi, co nie znaczy, że doskonale.
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 20:39:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Więc nie wiem....dziś nie wieszam :))) Zaczynam również lekko ziewać. Na swoje usparwiedliwienie dodam, że ja fotografuję od ok 3 mies.... fascynująca przygoda na początku, moim zdaniem popelniłam nadprodukcję, szał mija :)
fotografia cyfrowa
kasia1433
fotografia cyfrowa
2006-06-21 20:50:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Spokojnie :)) Najpierw muszę pouczyć sie o fotografii, poczytać, bo to co robię na razie to totalna intuicja, zostawiam to na zimę, teraz brakuje mi czasu, może kiedyś uda mi sie coś fajnego zrobić ;)) A portretowac chciałabym, nawet marzyłam sobie żeby poćwiczyć na moich dzieciach....tylko nie stety sie nie da uciekają zasłaniają się, zwyczajne pstryki z nimi są prawie niewykonalne chyba, że z zaskoczenia i ukrycia :)))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:03:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chrup: ocenianie o którym pisałem oznacza: podoba mi się, nie podoba mi się - ciężko na ten temat dyskutować jak nad "3 czy 4".
Była by skrajnie subiektywna, bo obiektywność ocen według mnie jest fikcją.
I wcale nie twierdzę, że taka skala powinna zostać wprowadzona, to raczej retoryka.
Nie uważam też, że reportaż nie wymaga znajomości techniki, ale oprócz techniki fotograficznej wymaga też techniki obcowania z rzeczywistością...
-M
fotografia cyfrowa
iceman
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:03:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie czytalem wszystkich postow, ale ciesze sie, ze ten temat poruszyl ktos z userow o duzej liczbie punktow - przynajmniej nie zarzucone zostalo mu, ze "nowy przyszedl i wprowadza anarchie", jak to niestety ma czesto miejsce, jesli "poczatkujacy" (czytaj ludzie z krotkim stazem na ob.) tutaj zajmie takie stanowisko.

Z rozwiazaniem Krima natomiast sie nie zgadzam. Nie moze byc tak, ze pare osob decyduje o tym jakie foty maja byc na TOPie. To zawsze powoduje watpliwosci.

Uwazam, ze userzy powinni wreszcie OBUDZIC SIE i zaczac STAWIAC OBIEKTYWNE OCENY. Jak na razie wiekszosc userow stawia oceny "z kosmosu", nijak majace sie do rzeczywistej wartosci pracy...
Nic wiec dziwnego, ze mamy ciagle tych samych autorow na glownej, albo fotki pod ktorymi wybuchla glosna dyskusja i przez to wiecej osob sie wypowiedzialo (rowniez oceniajac)... Podziekujcie sobie sami.

Czesto zastanawiam sie jak dane zdjecie wygladaloby na odbitce 20x30 albo 15x21cm ... Przeciez to oczywiste, ze jesli foto jest wyostrzone, przekadrowane, ze az pixeloza wychodzi to ono... Nie bedzie wygladalo dobrze - bedzie tragicznie.
No bo chyba taki jest cel robienia zdjec bardziej ambitnych - zrobienie z nich odbitek.
Przypuscmy, ze takie przekadrowane foto wygralo konkurs... ;-)
Prawie zawsze trzeba dostarczyc odbitki na papierze w dosc duzych formatach i co wtedy? Placz i zgrzytanie zebow ;-)


Warto sie zastanowic, czy dana praca naprawde zasluguje na taka ocene jaka sie wystawia i potraktowac to powaznie. Przeciez jesli wystawiacie zawyzone oceny tym samym robicie krzywde autorom, ktorzy naprawde na to te oceny zasluguja.
Druga sprawa, ze robicie krzywde calej galerii.
Trzecia i chyba najwazniejsza jest taka, ze robicie krzywde sobie - oczekujecie w zamian takich samych ocen, samokrytyke odstawiajac na dalszy plan.

Czas skonczyc z tym bezmyslnym wystawianiem ocen.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:06:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
iceman: co to jest według Ciebie obiektywna ocena?

-M
fotografia cyfrowa
rob208
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:15:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dodam to co poruszył Kuma na innym założonym przez mnie wątku - niech znikną autorzy pod zdjęciami, zacznie się ocena zdjęć nie autorów i problemy z vox populi i tego typu wyróżnianiem znikną, bo oceniane będą zdjęcia a nie dorobek artystyczny itd.
fotografia cyfrowa
Vojtas
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:15:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
walka z wiatrakami moi drodzy :)
pozdr.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-06-21 21:20:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A co złego jest w ocenianiu dorobku artystycznego? W ocenianiu nie tylko zdjęcia, ale kolejnych fotrografii, zaangażowania w temat, kreowania siebie?
Vojtas: to nie walka, to dyskusja, z wiatrakami się nie dyskutuje, a poza tym bądź co bądź don Kichot został sławny ;)
-M
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa