fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Przeglądaj zdjęciapoprzedniefotografia cyfrowaMiastofotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaAutorafotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaWszystkiefotografia cyfrowanastępne
fotografia cyfrowa
alicjak / (...)
fotografia cyfrowa
zdjęcie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Szczegóły zdjęcia
fotografia cyfrowa
Autor:alicjak
Tytuł:
Data publikacji:2011-09-15 10:19:47
Liczba wyświetleń:981
Ocena średnia:0.6
Liczba punktów:3
Liczba poleceń:0
Liczba komentarzy
i krytyk :
8
Kategoria:Miasto
Aparat:

Rodzaj fotografii:Fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
Komentarz autora
fotografia cyfrowa
To moje drugie podejście do fotografowania nocą
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Konstruktywna krytyka
bg
Pamiętaj. Krytyka to nie to samo co komentarze. Krytykując fotografię, powinieneś podać wskazówki, dzięki którym autor ma szanse ulepszyć swój warsztat. Za wartościową krytykę możesz zarobić dodatkowe punkty i powiększyć swój limit. Za każdą pozytywną ocenę dostajesz 1 punkt a przy krytyce pojawia się ikona plusa plus. Co więcej, jeśli Twoja krytyka jest jedną z trzech pierwszych pod zdjęciem, pozytywna ocena użytkownika oznacza dla Ciebie aż 3 punkty. Minus minus oznacza, że oceniający uznał krytykę za mało wartościową, za taką ocenę otrzymasz zero punktów. Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy. Po kliknięciu na ikonki plusa lub minusa pojawi się okno z informacjami o oceniających krytykę. Więcej na temat konstruktywnej krytyki w FAQ.

Swoją opinię, czy zdjęcie ci się podoba lub nie i wszelkie inne uwagi zamieść w komentarzach.
fotografia cyfrowa
JackTorrance 2011-09-15 13:11:31plusplus
fotografia cyfrowa
Moim zdaniem jest to nie do końca udane zdjęcie i postaram się przedstawić powody, dla których tak uważam:

1. Kompozycja - temat dość śliski w przypadku fotografowania tematów kolejowych. Większość przeciętnych zdjęć, które przedstawiają tematykę kolei jest skomponowana "na jedno kopyto", czyli

- tory biegną prosto od dołu zdjęcia do góry
- tory przecinają ukośnie kadr poziomo.

O ile nie musi być to błędem, o tyle właśnie w przypadku tematów kolejowych trzeba się postarać o dodatkowe zaakcentowanie kompozycji czymś charakterystycznym. W przypadku tej fotografii szukam charakterystycznego punktu i go nie znajduję. Mamy pociąg prawie w mocnej linii, mamy lampę w mocnej linii, mamy zachowane proporcje względem góry i dołu kadru, ale mamy też kilka drobiazgów, które nie zostały przemyślane:

- Ucięty napis "Wyjście" dość niefortunnie - proponowałbym albo w momencie kadrowania aparatem stanąć tak, żeby go nie było, albo kadrować tak, żeby był nieco bardziej odsunięty od prawej krawędzi.

- Lampa przesłaniająca napis "Koszalin" - ten element został całkowicie pominięty przy komponowaniu zdjęcia. Gdyby natomiast skomponować kadr tak, żeby lampa zlała się równo ( najlepiej z zachowaniem symetrii ) z przednim filarem peronu, widziałbym tu jakiś zamysł kompozycyjny. Patrząc teraz na zdjęcie wydaje mi się, że zbyt wiele przypadku się tu wkradło.

2. Opanowanie światła - tu temat wygląda jeszcze gorzej, niż w przypadku kompozycji. Jedna z zasad ( którą chyba najczęściej w życiu łamałem ) w przypadku fotografii nocnej sugeruje, by nocne zdjęcia robić o zmierzchu. Ta zasada budzi we mnie wiele kontrowersji i jak już wspomniałem - bardzo często sam ją łamię. Czemu mówi się, żeby zdjęcia nocne robić o zmierzchu? Prawdopodobnie chodzi o to, że zdolność rejestrowania materiału światłoczułego w przypadku aparatu mocno różni się od tego, co rejestruje ludzkie oko. W skrócie ujmę to tak - ludzkie oko w połączeniu z mózgiem o wiele łatwiej adaptuje sceny o sporej rozpiętości tonalnej, niż robi to aparat. Dlatego można przyjąć, że nocne zdjęcia robione o zmierzchu zostaną zarejestrowane na kliszy bądź matrycy cyfrowej w sposób bardziej akceptowalny.

No ale co zrobić, jeśli jest już późno, najlepsze światło mamy już za sobą, rozpiętość tonalna sceny przerasta możliwości przeciętnego aparatu? Odpowiedzią może być technika naświetlania HDR oraz późniejsza technika mapowania tonów. Temat ten jest jednak tak obszerny, że jedynie o nim wspominam, jako odpowiedź na bolączkę rejestrowania światła przez kliszę bądź matrycę.

W przypadku tego zdjęcia zbyt wiele szczegółów jest zbyt ciemnych, sam pociąg jest zbyt ciemny, może trzeba było chwilę poczekać aż włączone zostaną światła? Torowisko na pierwszym planie również jest zbyt ciemne.

3. Balans bieli - zbyt ciepły moim zdaniem. Zakładając że zdjęcie zrobiono w RAW można to jeszcze poprawić. Jeśli jednak robisz zdjęcia w JPG to zwróć uwagę na ten istotny szczegół. Z doświadczenia wiem, że balans bieli przy nocnych zdjęciach oscyluje między 2700K a 3000K, chociaż i tu zdarzało mi się odstępować od reguły.

Ok, starczy. Dodam jeszcze, że nie mam pewności czy będąc na miejscu zrobiłbym zdjęcie, które bym opublikował. Krytykuje się łatwiej niż pstryka. Jakiekolwiek przykłady zdjęć nocnych mogę podać na PW, z pewnych względów nie ma ich już na tym portalu.
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać krytykę.
fotografia cyfrowa
Komentarze & oceny
bg
fotografia cyfrowa
Możesz ocenić zdjęcie wg poniższej skali lub skomentować zdjęcie nie przyznając oceny.

-1 - Fatalna fotografia. Nie nadaje się do publikowania i powinna stąd zniknąć. Nie niesie żadnych walorów artystycznych ani technicznych. Autor wykazał się zupełnym brakiem samokrytycyzmu.
0 - Słabe, autor usiłował coś powiedzieć, ale nie za bardzo mu to wyszło.
+1 - Może być. Można powiedzieć, że w tej fotografii jest coś co zasługuje na uznanie.
+2 - Niezła fotografia. Wyróżnia się spośród innych. Przemyślana i ciekawa pod względem artystycznym. Technicznie też dobra.
+3 - Podoba mi się. Jest to fotografia, którą ogląda się z przyjemnością. Widać solidny warsztat techniczny i zmysł artystyczny autora.
+4 - Bardzo dobra fotografia. Zasłużyłaby na maksymalną ocenę, gdyby nie...
+5 - Doskonałe. Według mnie perfekcyjne dopracowanie w każdym calu. Nie zmieniałbym już niczego.

Przyznanie oceny -1 lub +5 wymaga napisania komentarza składającego się z co najmniej 10 słów.
fotografia cyfrowa
bregu 2011-09-16 00:54:40 | ocena = 0
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
kanarexxx 2011-09-15 22:08:40 | ocena = 1
fotografia cyfrowa
e-tam, zawsze można użyć latarki, lub lampy błyskowej (strobing) - ale to dla tych bogatrzych;)
fotografia cyfrowa
sapphire 2011-09-15 20:57:45 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Zwłaszcza pkt 2-gi krytyki
Zawęziłbym kadr eliminując czarne elementy kadru. Bo w takich sytuacjach nawet HDR nie pomoże. Wtedy wykorzystujemy zastane oświetlenie.
fotografia cyfrowa
sapphire 2011-09-15 20:53:14 | ocena = 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Dominikz15 2011-09-15 17:25:31 | ocena = 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
PoulN 2011-09-15 15:45:20 | ocena = 0
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
arturdy 2011-09-15 11:56:27 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Mam nadzieję ze zasady przemieszczania się w obrębie torowiska zostały zachowane;)?!
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać komentarz.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa