fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Skutki zmniejszenia rozmiaru zdjęcia ;)
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
viewpoint
fotografia cyfrowa
2006-09-03 09:11:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam aparat Panasonic DMC FZ7 - ilość pikseli: 6mega. Czyli najlepsze zdjęcie może mieć rozmiar około 2304x1728piksele (około 80x60 cm). Co się dzieje z takim zdjęciem kiedy zmieniam rozmiar na np. 800x600 piks. (w jakimś programie graficznym np. PS)? Pomijając to, że oczywiście jest mniejsze, to czy następuje pogorszenie, deformacja obrazu, pojawiają się jakieś szumy i inne tego typu rzeczy, pogorszenie ostrości? Czasami czytam w komentarzach u niektórych osób, że na zdjęciu widać kompresję... czy to wynika właśnie ze zmniejszenia rozmiaru? Nie dokońca wiem co się dzieje przy zmianie wielkości zdjęcia dlatago proszę o wyjaśnienie tej sprawy (chociaż pewnie dla większości jest to beznadziejne pytanie, jednak byłabym wdzięczna gdyby ktoś poświęcił chwilkę i wyjaśnił takiej amatorce jak ja o co w tym chodzi). Jeśli faktycznie następuje pogorszenie jakości to czy można jakoś tego uniknąć (jakiś program, czy lepiej zdjęcia robić w mniejszej rozdzielczości).
Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich
viewpoint
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-09-03 09:44:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
z każdą praktycznie zmianą rozmiaru wiąże się utrata szczegułów i ostrości, jedyne co można zrobić tu uzyskać "iluzje ostrości" ostrząc odpowiednio zdjęcie po zmniejszeniu w programie graficznym

kompresja to inna sprawa, wynika ona z zadanej przez nas jakości (stopnia kompresji) pliku jpg przy zapisie, należy unikać zbyt dużej kompresji ale oczywiście ma to wpływ na wagę pliku który otrzymujemy, zawsze jest to więc jakiś kompromis, w Photoshopie używając funkcji "save for web" parametr "quality" w moim przypadku (rozmiar 900x600, waga 210 kb) między 60 a 90

jeśli potrzebujesz dokładniejsze informacje podaj jakim programem graficznym się posługujesz

swoją drogą to wątek mogłaś spokojnie umieścić w dziale "Programy do obróbki zdjęć"

pozdr.
l.w.
fotografia cyfrowa
viewpoint
fotografia cyfrowa
2006-09-03 15:44:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki...
Photoshop :)
A jeśli w PS wybieram rozdzielczośc 800x600 i "save as" quality 80 to chyba kompresja nie jest za bardzo widoczna ???
Lonely_wolf piszesz, że wybierasz "save for web"; czy ta opcja jest lepsza niż "save as"
A tak w ogóle to jestem nowa tutaj i to mój pierwszy post, więc jeszcze nie do końca jestem tu zorientowana .... ale następnym razem postaram się poprawić ... obiecuję ;)
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-09-03 17:44:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
save for web daje mozliwosc dokladnej kontroli wagi pliku
w lewym dolny rogu widzisz dokladną wage pliku po skompresowaniu a to bardzo ulatwia zycie

przy 80% kompresja nie ma prawa byc widoczna raczej wiec jesli cos jest nie tak to raczej powodu nalezy szukac w oryginale

pzdr
fotografia cyfrowa
Chet
fotografia cyfrowa
2006-09-03 17:45:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wilk dobrze mowi - jesli orginal ma kiepska jakosc to zapisanie nawet z kompresja ustawiona na 100% niewiele pomoze.

pozdr.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa