fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jak szukać miejsc na plenery czyli Panoramia & Google Earth
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2008-04-06 15:38:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cześć !

Jeszcze pare lat temu nie przypuszczałem, że oglądając zdjęcia robione z kosmosu będę planował plenery fotograficzne... Od pewnego czasu, na mapach Google Earth/Google Maps, można również zaznaczać miejsca własnego pobytu, wysyłając za pomocą strony Panoramio.com własne zdjęcia(aktualizacje i selekcja nowych zdjęć co miesiąc). Przeważają fotografie pamiątkowe, dokumentalne, ale i one mają pewną wartość dla osoby planującej wyjazd, pozwalają zorientować się w terenie i - chyba najcenniejsze - zobaczyć krajobraz z perspektywy poziomej.

Ostatnio dzięki takim fotografiom odwiedziłem fotogeniczne miejsca, których sam bym raczej nie znalazł. Przyznaję, trochę czasu przy komputerze mi to zajęło... Czasem znalezienie fajnego miejsca jest kwestią przypadku, a czasem planuję "wirtualną wycieczkę" np. wzdłuż Wisły - patrząc gdzie jakie kto zamieszcza zdjęcia.

Bywa, że znalezienie konkretnego miejsca, jest b.trudne na podstawie zdjęć satelitarnych, dlatego im więcej zdjęć będzie z "naszej" perspektywy - tym łatwiej będzie znaleźć coś dla siebie.

Chciałbym Was dlatego zachęcić do takiego dzielenia się swoimi ulubionymi miejscami, myślę, że każdy dla siebie coś interesującego znajdzie.

Ktoś mi pewnie zarzuci, że to pójście na łatwiznę. Po kłębku do nitku... A to przecież szukanie samemu tych wyjatkowych daje wielką frajdę. Jasne, tylko do tego potrzeba czasu... Gdy ktoś planuje 1-2 dniowy wypad to myślę, że planowanie w sposób jaki opisałem jest dobrym pomysłem.

W końcu o wartości fotografii nie świadczy sam motyw, miejsce, ale pomysł jego ujęcia, okoliczności powstania, kadr, światło... A powtarzalność tematu podnosi tylko trudność sfotografowania, nie? :)

Portal Panoramio ma pewną wadę, nie ma wyszukiwarki autorów. Myślę, że na Obiektywnych.pl są użytkownicy mający konta na Panoramio. Znalezienie Ich zdjęć na Google Maps może być kwestią tylko przypadku... Jedyny sposób to podzielenie się linkiem na większym forum, stąd prośba do Was by chętni, podawali linki do swoich galerii na Panoramio. Moja galeria jest na razie skromna, ale sukcesywnie będę umieszczać więcej zdjęć. Może się komuś kiedyś przyda ich lokalizacja... http://www.panoramio.com/user/1583746

Pozdrawiam,

Piotrek Buda
fotografia cyfrowa
joanna_ga
fotografia cyfrowa
2008-04-06 15:43:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo Ci dziękuję za zamieszczenie tego postu. Nie miałam zielonego pojęcia, że jest coś takiego. Nie wiem, czy będę wrzucała zdjęcia, ale chętnie pooglądam ;-)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2008-04-06 18:47:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hobbes - ale pomacać wirtualnie to już się nie da, na szczęście :)
fotografia cyfrowa
marconi
fotografia cyfrowa
2008-04-06 19:16:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
piotrze - także wyszukuję miejsca plenerowe w podobny sposób. Nie korzystam jednak z panoramio a raczej z dokładnych fotografii satelitarnych a także lotniczych. W Google Earth Polska ma niestety większą część powierzchni sfotografowaną w bardzo złej rozdzielczości. Częściej korzystam z rodzimego portalu geoportal.gov.pl gdzie cały nasz kraj przedstawiony jest kilometr po kilometrze w wysokiej jakości fotografiach lotniczych. Analiza rozmieszczenia elementów krajobrazu, ich orientacja w stosunku do kierunków świata a także lokalizacja fotograficznych przeszkadzaczy (linie energetyczne, wierze GSM itp) są bardzo pomocne w wyborze plenerów. Polecam także ten portal i tę metodę.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa