fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
laptop do fotografii
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2008-07-26 11:10:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cześć,

Planuje zakup laptopa w cenie do 5000zł, chciałbym żeby m.in. nadawał się do
obrabiania fotografii (podstawowa obróbka typu RAWy, HDR).

1. Jakie kryteria w wyborze są w tym przypadku najważniejsze?

karta graficzna?
na pewno duży RAM.

zakładam, że po pierwsze sam ekran LCD musi być wyjątkowy dobry.
(słyszałem, że LCD nie umywają się do CRT... może więc nie ma sesnu kupować laptopa z dobrym ekranem, tylko podłączać w razie potrzeby CRT...??)
w sklepach namawiają głównie na LCD dwulampowe.

2. Jakie firmy polecacie?

do tej pory słyszałem, że w ekranach najlepiej wypadają maci i sony vaio.

3. Jakieś konkretne modele do 5000zł?

Byłbym wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam,

Piotrek
fotografia cyfrowa
rrudy
fotografia cyfrowa
2008-07-26 11:38:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak do takich zastosowań jak piszesz to Sony na pewno się sprawdzi proponuje model na Centrino2 http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=875530

Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2008-07-26 13:13:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Laptop i koniecznie zewnętrzny monitor CRT lub LCD. Wewnętrzny wyświetlacz jako drugi monitor do wyświetlania pasków narzędziowych.
Wyświetlacze w laptopach to straszna chała jeśli chodzi o zastosowania fotograficzne.

PS. Przy okazji, Windows Viśta skutecznie utrudnia kalibrowanie monitorów: przeładowuje tablice LUT karty graficznej przy każdym zablokowaniu/hibernacji/przelogowaniu się użytkownika (fix zrobiony do Viśty przez Microfona oczywiście nie działa).
Lepiej więc poszukać laptopa do którego jest jeszcze wsparcie dla Windows XP...
fotografia cyfrowa
sh
fotografia cyfrowa
2008-07-26 15:25:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl ma moim zdaniem rację. Żaden ekran w laptopie nie ma odpowiedniej jakości, więc może tylko służyć jako pomocniczy. Praktycznie obecnie nie ma już porządnych i na "normalną" kieszeń monitorów CRT, pozostaje więc monitor LCD za co najmniej ponad 4000 pln + kalibrator.
fotografia cyfrowa
rrudy
fotografia cyfrowa
2008-07-26 16:30:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli mówicie, że monitory w laptopach są kiepskie to podejrzewam, że nie widzieliście obrazu na nowych SONY Vaio...
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2008-07-26 16:46:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tez ciemne szarosci i czernie nie zachwycaja....
fotografia cyfrowa
unicode
fotografia cyfrowa
2008-07-26 16:52:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kupując laptopa z myślą podłączenia zewnętrznego monitora, zwróć uwagę żeby było w nim złącze dvi, napewno się przyda i poprawi jakość obrazu na monitorze zewnętrznym. Do tego 2GB ramu to absolutne minimum na dzisiejsze standardy, a zalecane 4GB. Przydałby się też szybki procesorek np. Core2 Duo (osobiście w lapku mam 1,8GHz i jestem zadowolony, choć obecnie to 2,2Ghz wydaje się być minimum, a zalecane 2,5GHz). Jeżeli lapek nie będzie wykorzystywany do grania to zbędne wydaje się pakowanie dodatkowej kasy na geforca 8600 lub wyższego (Ge force7600 jest o około 1/3 bardziej wydajny niż geforce 8400 montowany w lapkach hp - osobiście sprawdziłem to kilkakrotnie w testach).
I jeszcze dysk... nie ma co wydawać specjalnie kasy żeby wsadzać jakiś ogromny dysk do laptopa... zazwyczaj duże pojemności osiągane są przez wsadzenie 2 dysków do środka co zwiększa hałas i wibracje... lepiej kupić mniejszy dysk a wydajniejszy (5600rpm jest dobrym rozwiązaniem, nie wibruje zbytnio i w miarę wydajny). A jeżeli chcesz przechowywać jakieś zbiory filmów itp. to najlepiej zainwestować w dysk zewnętrzny, który można kupić za rozsądne pieniądze (około 480zł za 1TB ze złączami e-sata, usb, 1394)
fotografia cyfrowa
unicode
fotografia cyfrowa
2008-07-26 17:13:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
...a co do ekranu w laptopie to raczej nie szukaj niczego dobrego bo nie znajdziesz... pomyśl o ekranie z "szybą" czyli świecący i odbijający światło ale za to z lepszymi, "żywszymi" kolorami...
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-07-26 17:27:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
unicode (17:13:55) - koniecznie z 'szybą" - przyda się przy goleniu zamiast lusterka
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2008-07-26 17:31:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A klin szary to się chociaż wyświetla jako szary na tym Vaio, czy też każdy jego fragment jest podbarwiony na inny kolor...?
fotografia cyfrowa
unicode
fotografia cyfrowa
2008-07-26 20:29:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
piotrbuda, jak MartaW słusznie zauważyła błyszcząca matryca ma wiele zastosowań:D
fotografia cyfrowa
mr_sepia
fotografia cyfrowa
2008-07-26 22:11:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
obrobka zdjec na laptopie? *obrobka - wstepne wczytanie i ogladanie z minimalna doza dotykania - pewnie tak, ale... wiec jak chcesz laptop? macbook pro
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2008-07-27 10:47:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki za pomocne odpowiedzi.

Wspomne jeszcze, że nie mam na myśli profesjonalnej obróbki, grafiką nie będę się zajmował. Chciałbym mieć jako taką kontrole nad tym co widzę na ekranie i później papierze - fotografuję przyrodę, obróbki zwykle niewiele. Ja wiem, że mozna kupić IIYAMA, Nec czy EIZO i będzie idealnie... Laptop ma byc przede wszystkim do pracy, a jakby udalo się z fotografią pogodzić byłoby świetnie :)

Nikt z Was nie pisał o matrycach LCD w laptopach, a czy to nie one mają największe znaczenie? Wyczytałem, że najlepsze są IPS, S-IPS, S-PVA - może więc pod względem tego kryterium szukać?
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2008-07-28 00:28:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak, można szukać według tego kryterium i matryca PVA z pewnością będzie lepsza niż TN, której w ogóle nigdy nie powinno się brać w tych zastosowaniach pod uwagę. Przy okazji, kontrast matryc IPS z reguły nie przekracza 500:1. Ale sama matryca to nie wszystko, ważna jest jeszcze elektronika sterująca matrycą, a z tą bywa różnie. Np. przeciętny monitor LCD może wyświetlić 256 a często mniej odcieni w każdym kanale RGB (16.7M kolorów vs. 16.2M kolorów).

Tymczasem tani monitor EIZO (w zakresie 1500-2000zł) potrafi wyświetlić 1024 odcienie w każdym kanale RGB (potencjalnie 1 miliard kolorów) a jego krzywe gamma odpowiadające za zrównoważenie szarości są perfekcyjne. Modele profesjonalne wyświetlają 16384 odcieni dla każdego kanału RGB (4398 miliardów kolorów, co właściwie nie różni już LCD-ka od monitora analogowego). Te miliardy mają znaczenie podczas sprzętowej kalibracji monitora, podczas której z dostępnej szerokiej palety dobiera się 16.7 miliona kolorów używanych później przy pracy.
Jakaś Belinea z matrycą PVA Samsunga naprawdę nie jest tym samym co EIZO także z matrycą PVA Samsunga...

Z resztą decyzja jest w zasadzie prosta: jeżeli wyświetlacz PVA w laptopie okaże się niezadowalający (podejrzewam że z dużym prawdopodobieństwem okaże się), zawsze można później powalczyć z kalibratorem, a jeśli to nie pomoże - dokupić do tego dobry monitor.
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2008-07-28 10:31:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Piotrek jeżeli chcesz miec na papierze to co na ekranie to musiśz skalibrowac PC lub laptopa do profilu labu w którym robisz odbitki - to podstawa choć tez zalezy od papieru na jakim pracuje lab bo tam tez sa profile wprowadzane do maszyny:)
ja mam najzwyklejszego laptopa ACER ASPIRE 5610Z (troszke podrasowany) lecz z wgranym profilem labu i nie mam z tym problemu:)
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2008-07-28 10:32:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a odbitki robię w formanice nie mniejszym niż 30x45
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2008-07-28 11:42:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki wielkie!
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2008-07-29 09:45:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Karta wydajnościowego znaczenia zupełnie nie ma - oprócz wspomnianych niżej wyjść/ wejść.
Natomiast RAM - jego szybkość i ilość oraz procesor, już znaczanie ma baardzo duże ;)
Do obróbki graficznej - takiej "podstawowej" jak PS, RAW, Photomatix,... itp obtymalnym wyborem obecnie jest Intel C2D w ~2Ghz i więcej oraz jakieś min. 2Gb szybkiego ramu - aby nie był wąskim gardłem dla całości,...
Jak już poprzednicu wpomnieli - nie ma na rynku NoteBook`a - który dorównałby jakościa matrycy - do nawet tanich "żarówek" CRT ;)
Aby mieć pełny komfort pracy należało by podpiąć laptopa pod takowy właśnie monitor, ...ale z racji, że ma być to właśnie komputer przenośny - domyślam się, że ma pracować w terenie - gdzie jest to niemożliwe ;)
Pozstaje więc rozglądać się za komputerami z matrycami z powłoką "Glare"/ inaczej błyszczącymi - napewno lepiej odzwierciedlają kontrsry i barwy niż popularne nadal "matowce" - natomiast zdecydowanie gorzej radzą sobie "pod światło" - odbicia jak w lustrze ;P
Seria Aspire Acer`a takowe lusterka posiada, ...i przy okazji wkładają do nich dobrą grafikę+ram - więc może popatrz w Ich stronę ;)
fotografia cyfrowa
meian
fotografia cyfrowa
2008-07-29 10:10:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeżeli już laptop do fotografii to z matową matrycą! Podstawa!

polecam: IBM Lenovo, MacBookPro (mat)

w zasadzie innych z przeznaczeniem do foto nie znam.
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2008-07-29 10:33:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja jestem ze swego zadowolony choc to staruszek jak na laptopa (ma juz rok). Faktem jest że szybki procesor i conajmniej 2 G ramu to podstawa (bynajmniej dla Nikona Capture NX) PS dobrze sobie radzi nawet przy 1 G ramu.
Dobra rada:
jeżeli laptop ma pracowac w terenie to zalecam mniejszą matrycę 12 lub 13 cali. Mój ma 15 i uważam że jest za duzy do chodzenia z nim po terenie - z tej przyczyny grzeje sie w samochodzie:)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-07-29 11:10:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Widzę, że nie padła tutaj jedna warta uwagi marka - Dell
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2008-07-29 11:13:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
marka marka, licza sie flaki i mocna obudowa:)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-07-29 11:18:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No właśnie ;)
IBM, Dell, to dwie firmy, które markę podpierają jakością wykonania. Nie wiem, jak IBM markujący się jako lenovo się spisuje, ale Rki warte były uwagi ;)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-07-29 11:35:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dell to taki drozszy Acer...
;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-07-29 11:37:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tylko się nie łamie w połowie i nie robi problemów sprzętowych ;)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa