fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
HDR
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
gibi_1982
fotografia cyfrowa
2008-08-29 16:44:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam! Mam taki ptoblem chce zrobic kilka zdjec W HDR ale nie wiem jaka technika jett robienia czy ktos mogl by dokladnie opisac jak to sie robii cos ala Poradnik.
Chodzi mi dokladnie o cos takiego
http://www.widelec.org/zdjecie,fotki-w-hdr-czesc-3,1764.html
fotografia cyfrowa
emzet
fotografia cyfrowa
2008-08-29 16:54:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
naprawdę chcesz się nauczyć jak robić takie obrzydliwości?
fotografia cyfrowa
gibi_1982
fotografia cyfrowa
2008-08-29 16:58:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak dla kogo jest to obrzydliwe mi sie to podoba i mam kilka ciekawych pomyslow na to ale jednak trzeba najpierw poznac technike robie tego typu rzeczy.
fotografia cyfrowa
gibi_1982
fotografia cyfrowa
2008-08-29 16:59:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chodzi mi tu glownie o uzyskanie kolorystyki takiej jak tutaJ.
fotografia cyfrowa
keda
fotografia cyfrowa
2008-08-29 17:09:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aby uzyskac taka kolorystyke nic latwiejszego
3 lub 5 zdjec naswietlanych -2,0, 2 Ev pozniej np w Photomatix laczysz i suwak sila i saturacja na maxa i wychodza takie kolorki
jak kto lubi
fotografia cyfrowa
neutriq
fotografia cyfrowa
2008-08-29 17:10:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ludzie naprawdę nie rozumieją idei hdr... uważasz, że te przykłady to hdr?
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2008-08-29 17:24:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to mi bardziej wygląda na Nik color efex /taki zestaw pluginów do PS/, albo na LucisArt /też plugin do PS/ :)
fotografia cyfrowa
gibi_1982
fotografia cyfrowa
2008-08-29 18:13:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To i tak nie daje odpowiedzi na moje pytanie no ale ...... Czego sie moglem spodzizewac.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2008-08-29 18:15:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeśli naprawdę chcesz się nauczyć HDR, to najpierw musisz zrozumieć, że ta technika nie została wymyślina po to, zeby robić takie ohydy jak te, w przykładowym linku, tylko żeby wyrównać szanse fotografów cyfrowych i analogowych, operujących na materiałach o wielokrotnie większej pojemności tonalnej.

Najlepszy poradnik na ten temat napisał lonely wolf, mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko temu, że go tutaj zareklamuję:
http://www.onephoto.net/publish.php?idPublish=31
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2008-08-29 20:09:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
gibi_1982, ja ci powiedziałem, jak powstały te foty, które przytoczyłeś w przykładzie, nie fukaj tylko wygogluj sobie pojęcia których użyłem 2008-08-29 17:24:28
czyli dwa posty wyżej. Co do HDR to miałem zalinkować poradnik lonelywolfa, ale jpk mnie ubiegł i z resztą bardzo ładnie Ci powiedział do czego służy HDR.
powodzenia w tworzeniu :)
fotografia cyfrowa
keda
fotografia cyfrowa
2008-08-29 20:32:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tylko mam wrazenie ze autor tego watku nei chce sie dowiedziec jak robic rewelacyjne HDR ala Maciek, lecz jak robic takie "kolorystyczne bajerki"....
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2008-08-29 22:47:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wpisz w google Dynamic photo HDR, pobierz program i zainstaluj. otwierasz wersję trial i klikasz create hdr file potwierdzasz że chcesz to zrobić z jednego zdjęcia.
fotografia cyfrowa
marconi
fotografia cyfrowa
2008-08-30 12:58:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kolorystyka prezentowanych w linku fotografii jest wynikiem podciągania saturacji. Natomiast dziwaczny efekt, który pewnym osobom niewiadomo dlaczego się podoba jest uzyskiwana poprzez odpowiedni dobór parametru "Light Smooting". Dla uzyskania maksymalnie realistycznego efektu fotografii w HDR parametr ten ustawia się na wartości maksymalne. Wszelkie inne ustawiania powodują całkowite odrealnienie fotografii. Parametrami wspomagającymi tę operację są "Highlihts Smooting" i "Shadows Smooting" te odpowiedzialne są osobno za rozkład jasności osobno w cieniach i światłach.
Dodać należy, że do uzyskania tak bardzo katastrofalnego efektu jak w linku z reguły nie wystarczą standardowe trzy naświetlenia. Dla takich obrazków trzeba tych naświetleń wykonać najlepiej około pięciu, tak by absolutnie nic nie ukryło się nawet w największym cieniu.
Pamiętać jednak należy, że każdy rodzaj HDR-u, ten realistyczny jak i takie dziwolągi wymagają dalszej obróbki w programach typu PS czy podobnych, gdzie zastosowanie odpowiednich filtrów i korekt dopełnia całość.

gibi_1982 - efekt jaki znalazłeś pod linkiem jest czymś w rodzaju przypadkowego dziecka genetycznego eksperymentu. Twórcy HDR-u dążąc do uzyskania w fotografii cyfrowej zbliżonej do analoga rozpiętości tonalnej opracowali programy w których można tworzyć piękne fotografie mieszczące w sobie tyle światła ile nie potrafi nawet najdroższy aparat z najnowocześniejszą matrycą. Efektem zupełnie ubocznym i dość przypadkowym ich pracy są takie surrealistyczne dziełka jak na stronie pod linkiem. Jaki kierunek wybierzesz i do czego wykorzystasz tę wspaniałą technikę zależy wyłącznie od Ciebie.
fotografia cyfrowa
gibi_1982
fotografia cyfrowa
2008-08-30 23:50:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
maroni dzieki za ten opis... nie chce isc jak mowisz w te dziwadztwa chodzilo mi bardziej o efekt jak juz sie dowiedzalem o dragan efekt, czyli fajne wyostrzenie i nadanie lekkiej kolorystyki.
fotografia cyfrowa
KrisBe
fotografia cyfrowa
2008-08-31 00:45:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.cyfrografia.pl/efekt_dragana.html
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-08-31 15:50:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przy okazji tego tematu mam pytanie do regularnych użytkowników tej techniki: załóżmy, że chcę wykonać HDR z RAWa wywołanego z korektą -2, 0, +2, ale w b&w, jaka jest właściwa kolejność: konwersja najpierw, czy HDR, a później konwersja na gotowym produkcie? Z góry dziękuję za poświęcony czas... :-)
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2008-08-31 21:08:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uncle, zdecydowanie b&w na końcu, nie wyobrażam sobie inaczej :)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:04:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mooha - dzięki, o to mi chodziło, lubię zdecydowane odpowiedzi!... ;-)
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:08:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wujek: broń boże. nie rób -2,0,2 z jednego raw'a
chyba, że zależy Ci na wyciągnięciu chropawego szumu w cieniach (+2)
na ogół max, który da się wyciągnąć to 0,7 do 1
no chyba, że chcesz rozpinać tonalnie fotkę mało rozpiętą - ale to lepiej chyba zrobić po bożemu w ps
no i za mooha - bw na koniec
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:20:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tu masz niechlubny przykład źle zrobionego pseudo HDR.
ISO 100 wołane z RAW ze skokiem o jeden, kazdy tif odszumiony przed kanapkowaniem (tyle ile się dało bez psucia jakości).
zauważ co się dzieje w ciemnych partiach mydelniczki (fakt, że flash tu nie pomógł - zawsze mi bardziej szumi jak dopalam lampą. swoją drogą ciekawe jaka jest przyczyna)

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-268968.php
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:21:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MooMin - ja jestem na bardzo wczesnym etapie zabawy z tą techniką. Wykonałem pierwsze próby (bardzo obiecujące!), ale zbyt głęboko na pewno w to nie wejdę, bo nie jest mi potrzebny HDR jako środek wyrazu (tzn. nie chcę, żeby był widoczny) lecz tylko jako metoda wyciągnięcia czegoś tu i ówdzie, czego się nie da wyciągnąć metodami konwencjonalnymi. Na razie bawię się z RAW-ami, choć świadom jestem, że powinien to być autentyczny braketing ekspozycji... no cóż, może będę musiał przekonać się wreszcie do statywu... ;))

Dzięki, Panowie, za reakcje po moim pytaniu :-)
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:25:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wujek reprezentujesz jedyne słuszne podejście :)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:33:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A oto próbka; jeżeli dobrze pamiętam: -1, 0, +0.6. Zdjęcie wrzuciłem do PF jako prywatne, ale mam nadzieję, że link zadziała:

http://www.obiektywni.pl/upload/real/67/334758_376698.jpg
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:40:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
rozumiem, że z tego będziesz robił b&w?
odsaturujesz?
zbyt mocno cieni nie wyciągnąłeś.
na jaśniejszych fotkach spoko mogą być przepały, byle tylko nie było na najciemniejszej (oczywiście mam na myśli przepały nieakceptowalne)
czyli pewnie mogłeś zrobić -1,0,+1
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-08-31 22:48:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie, nie!... to jest tylko fragment mojego 'cyklu szkoleniowego', o B&W myślałem na przyszłość... ;) Raz jeszcze dzięki za wszystkie uwagi!... :-)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa