fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
ciemno, czarno, nic nie widać....
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Amused
fotografia cyfrowa
2008-10-04 18:13:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No, może przesadzam z tym, że nic nie widać, ale...

teraz już co prawda nie poprawię swoich zdjęć za bardzo ale zapytam tak teoretycznie, na przyszłość: jak należałoby robić zdjęcia w Afryce, żeby dobrze wyszły?
co zrobić skoro twarze są TAKIE ciemne, a wokół jest TAK jasno?
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2008-10-04 18:17:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mierzyc punktowo z twarzy i robic ciasniejsze kadry, zeby tego jasnego wokol nie bylo az tak duzo, lub tez dopalac flashem
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-10-04 21:12:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
prawidłowo naświetlisz twarz a wtedy jakiś mądry powie, że niebo albo coś innego co jest poza twarzą jest przepalone;)
fotografia cyfrowa
socha
fotografia cyfrowa
2008-10-04 21:24:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
1. zrób sobie sjestę - przeczekasz moment szalejących kontrastów
2. zagoń towarzystwo do cienia
3. naświetlaj na twarz i nie przejmuj się tymi ,,mądrymi,,
fotografia cyfrowa
Nawrot
fotografia cyfrowa
2008-10-04 22:55:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
albo jeszcze mozna uzyc blendy...
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:20:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeśli ktoś podróżuje z blendą
fotografia cyfrowa
Nawrot
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:27:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dla mnie blenda jest prostsza do tachania niz sam aparat czy statyw itp... zwija sie w koleczko, dopina do plecaka i zero ciazaru czy dodatkowego dzwigania, a ile zalet ;)
fotografia cyfrowa
socha
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:33:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
można zawsze stanąć w wodzie po pas i robić głupie miny
a modele się sami zlecą do blendy
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:44:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ewentualnie załapać się na noszenie statywu u nygusa
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:46:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nawrot
gdyby Amused w afryce wyciągnął (ła) blendę
stawka za zdjęcie skoczyłaby z 1 USD do 10 USD
bo od profesjonalisty z blenda trzeba więcej wziąć ;)

a tak poważnie...
już samo zrobienie obcemu człowiekowi zdjęcia
jest jakimś wyzwaniem, a z blendą...jakoś tego nie widzę w moim przypadku
fotografia cyfrowa
socha
fotografia cyfrowa
2008-10-04 23:48:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nygus ma 3,5 m wzrostu - z taką perspektywą ciężko jest złapać niebo w kadr, więc problem znika
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2008-10-06 12:21:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
trzeba robić zdjęcia w cieniu... :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-10-06 13:00:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hehe - git zagwostka. :)
fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2008-10-06 14:43:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
HDRy? :)

No coz, jak masz dobra matryce w aparacie to wytrzma pomiar punktowy na twarz i z 0.7-1 EV na plus... :)

Rob foty w Rawach, z nich mozna post factum duzo wiecej wyciagnac z cieni. A z dwojga zlego IMO lepiej niedoswietlic niz przeswietlic, bo jak wspomniale mz cienia cos sie da wyciagnac, z przepalow nie bardzo.
fotografia cyfrowa
dworek
fotografia cyfrowa
2008-10-06 18:09:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a co to za problem,w europie,w letnie sloneczne dni jest prawie taka sama sila dzialania swiatla od slonca.normalnie,w takich porach(miedzy okolo 11-16) sie niefotografuje,chyba,ze sa takie wymogi,sluby,reporterka.........w jedno napewno trzeba sie zaopatrzyc-lampe ,moze jeszcze byc filt pol,ale to niekoniecznie.pomiar swiatla na wszystkie punkty,EV w dol nawet o trzy kreski,lampa na 0.bez mozliwosci wlaczenia lampy na HS du...a blada,nic z tego nie bedzie(HS-synchronizacja lampy z szybszymi czysami smigawki). Pozdr..............
fotografia cyfrowa
dworek
fotografia cyfrowa
2008-10-06 18:18:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak znasz troche niemiecki,to tu jest wszysrko opisane http://www.dforum.de/ dalej na Technik .i na Online-Blitzanleiter. Pozdr............
fotografia cyfrowa
Amused
fotografia cyfrowa
2008-10-06 19:02:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z jednej strony pytam o radę, ale z drugiej strony w sumie wiem, że trudno się trochę do tych rad dostosować jak ktoś jest mało doświadczonym pstykaczem.

Fotografowanie w Europie to niestety nie jest to samo.
Po pierwsze tam gdzie ja byłam niestety nie dało się robić zdjęć wcześnie rano lub wieczorem. Dosyć późno robiło się jasno, a po 17 to już powoli (albo wcale nie tak powoli:D) się ściemniało.
Po drugie akurat 11-16 (czyli czas kiedy Dworek radził by nie fotografować;) to przecież czas kiedy człowiek łazi, zwiedza ogląda, więc....nie da się nie robić zdjęć.
Nie wiem jak jest w innych częściach Afryki (bo to był dopiero mój pierwszy raz), ale tam gdzie byłam (Ghana, Togo, Benin) to ludzie za bardzo nie przepadali za zdjęciami - i nawet nie chodziło najczęściej o kasę, bo nawet wyjęcie aparatu już czasami powodowało protesty:(( No chyba, że to były dzieci, ale wtedy to najczęściej się wpychały niemal do obiektywu:DDD

W każdym bądź razie - dziękuję za opinię. W kolejne lato pewnie będzie jakiś inny kontynent, więc problem się trochę odwlecze, a ja może się więcej nauczę, ale przyznaję, że chętnie bym sobie poczytała trochę literatury na ten temat - więc jeśli ktoś gdzieś trafił na jakieś opisy i wskazówki, albo ma w tym doświadczenie to proszę nie zachowywać tej wiedzy dla siebie:)

Po niemiecku niestety nie czytam więc z linka nie skorzystam. No chyba, że ktoś ma coś po polsku lub angielsku. Ewentualnie po francusku lub hiszpańsku.
fotografia cyfrowa
LucaBrassi
fotografia cyfrowa
2008-10-06 19:24:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rob rawy, pozniej sobie popodciagasz na tyle na ile bedziesz mogl. W Maroko bylem bez zadnego filtra, slonce ostre, a nie bylo wcale tak zle jak myslalem ze bedzie. po prostu ekspozycja na minus i do boju.
fotografia cyfrowa
Amused
fotografia cyfrowa
2008-10-06 21:49:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
LucaBrassi - będę robić w RAWach jak sobie nowy aparat w tym roku kupię. Do tej pory miałam tylko Sony H5 co i tak jest postępem, bo kiedyś myślałam, że im mniejszy aparat tym lepszy i że większy nigdy nie będzie mi potrzebny:D
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa