fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
wybór aparatu, a raczej dobór obiektywów
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 17:42:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam

Tak, wiem, o wyborze aparatu było wiele wątków, są testy, porównywarki, trzeba pomacać, przymierzyć... :)
Generalnie wszystko mam za sobą, oprócz macania, które mam umówione na jutro ;)

Otóż mocno zastanawiam się nad k200d. I tak patrzę sobie na obiektywy i zastanawiam się jeszcze bardziej...
Do tej pory miałam zenita i szumixa, więc generalnie "nie znam się".

Z tego co już się poorientowałam to potrzebowałabym:
- coś w miarę uniwersalnego (podoba mi się tu tamron 17-50 f/2.8)
- coś bardziej szerokokątnego (pejzaż)
- fajnie byłoby mieć coś z makro i jakieś tele, ale to może na "potem" ;-)

Czy ktoś z tym systemem może się pochwalić jakimś sprytnie dobranym zestawem obiektywów?
Tak, żeby chociaż filtry w miarę pasowały? ;-)

PS. Jeżeli ktoś wie o czymś, co dyskwalifikuje k200 jako pasjonacko-amatorskie lustro to też poproszę :)

PSPS. Wiem, że istnieje tylko Canon i Nikon, mocno zastanawiałam się nad d40 i:
1) body d40 = body k200 + tysiak w kieszeni (czyt. dodatkowy tysiak na szkło)
2) d40 jest sporo cięższy
3) k200 ma stabilizację
4) ni dudu nie mogę znaleźć tych zalet d40, które byłyby tego tysiaka warte i które mogłabym wykorzystać hobbystycznie ;-)

PSPSPS. Wiem, że po moim folio dowiem się, że szumix mi wystarczy :P

Nie chcę rozpętać tu kolejnej wojny, ale za konkrentne modele obiektywów byłabym wdzięczna :)

Marta.
fotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 17:58:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marto , skoro nie ma chetnych do pomocy to pozwol ze ci cos podpowiem. Skoro zaczynasz to nie ma znaczenia czy Canon czy Nikon czy ...... Wydaj pieniadze jakie masz w tej chwili na ten cel i zacznij robic zdjecia . Jak znam zycie to aparat ktory kupisz bedzie po jakims czasie za slaby dla ciebie wiec bedziesz szukac dalej i ...... :) . Tak to juz jest z naszym hobby. Jesli chcesz na prawde robic zdjecia to polecam taki ktory mozna przestawic w tryb manual.
Przeczytaj instrukacje , troche ksiazek o fotografii i ruszaj . Juz trzymam kciuki za Ciebie .

PS. Odradzam D40 bo to stary aparat ( choc sam lubie Nikona ) . Wybierz aparat na jaki Cie stac ale model jak najnowszy , technologia idzie duzymi krokami do przodu.
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:21:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tfu.. nie nikon d40 tylko canon 40d ;-)

generalnie brałam pod uwagę canona 40d, nikona 80/90d i tego pentaxa...
generalnie nie tyle wybór aparatu mnie niepokoi co potem wybór obiektywów...

i chyba mimo wszystko lepsze będzie tańsze body i droższe lustro ;-)
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:22:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tfu.. droższe szkło ;-)

chyba czas wyjść z pracy... :>
fotografia cyfrowa
joanna_ga
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:29:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Miałam ten sam dylemat jakiś czas temu. Też wahałam się głównie pomiędzy canonem i pentaxem. Z pentaxów rozważałam k200d i k10d. Są między nimi niewielkie różnice. K200d ma tryby tematyczne, których k10d nie ma. Oba są uszczelnione, mają tryby manualne i stabilizację w korpusie. Wybrałam k10d i jestem bardzo zadowolona. Co ważne, aparat jest moim zdaniem bardzo ergonomiczny. Zresztą, w porównaniu z kompaktem pewnie każda lustrzanka jest dobra :-)
Jeśli chodzi o obiektywy, to kupiłam sigmę 17-70 i sigmę 70 - 300 APO makro. Tamrony też rozważałam. Nie są to może najlepsze obiektywy, ale jak na moje amatorskie potrzeby - całkowicie wystarczające.
Pozdrawiam :-)
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:34:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jestem w podobnym miejscu. chętnie poczytam wasze opinie dla 'najeli'
fotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:42:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marto , staraj sie kierowac potrzeba ale nie oszczedzaj gdzie sie da. Tutaj nie ma tansze to drozsze tamto. Moje doswiadczenie wskazuje , ze sprzet ( mysle o calosci ) dziala jak jego najslabsze ogniwo , jak na czyms zaoszczedzisz to zemsci sie to potem. 3 razy pomysl , pytaj duzo i kupuj wszystko z jednej polki tzn na tym samym poziomie technicznym.
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-13 18:48:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to Jacku82 czas na przyklady
fotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:03:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marku, probujesz wywolac wojne. Zaraz sie zacznie udowadnianie co lepsze. Musisz wiedziec na ile cie stac i pojsc do sklepu. Zobacz, ktory aparat lepiej lezy w reku bo to wbrew pozorom jest wazne i wydaj kase. Teraz jestem wyznawca Nikona , lubie jego palete barwna i lezy mi w reku.
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:35:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zdecydowanie tańsze (nawet nie 40 a 30D czy nawet 20D) body, a dobre szkło nawet L :D pomiędzy fotografią wykonaną 40D i 30D czy leciwą już (aczkolwiek ukochaną) 20D nie zobaczysz różnicy, ale już fotkę cykniętą kitem i np. L-ką rozpoznasz. Innymi słowy body to tylko (lepszy/gorszy) dodatek do szkła.
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:47:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Jack82: ja nie tyle oszczędzam, co zastanawiam na ile dany sprzęt wykorzystam.
W sensie: czy jak kupię 2x droższy sprzęt to będę robić 2x lepsze foty? szczerze wątpię.. :)
Po prostu siadłam, przeanalizowałam, i naprawdę nie widzę co ma canon 40d a czego nie ma k200 za co bym chciała tyle dopłacić... Na studiach faszerowali mnie optymalizacją, i teraz mi się to odbija ;)

Do lustra zbieram się od wieeelu lat, nigdy nie było okazji, teraz jest. Myślę, że średnia półka na razie wystarczy. Potem i tak czeka pełna klatka ;-) Teraz chcę coś, co będę mogła po prostu używać a nie zadawać szpanu na mieście :)

@joanna: nad sigmą 17-70 też się zastanawiałam - jeden kolega jest zachwycony tym obiektywem :) Tamron bardziej przekonał mnie f/2.8 w całym zakresie. Ale obiektywy to dla mnie na razie jedna wielka niewiadoma ;)

Za wszelkie dalsze propozycje szklane będe dalej wdzięczna...
fotografia cyfrowa
joanna_ga
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:53:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moje oczekiwania spełnia ta sigma :-) Pentax ma jeszcze tę zaletę, że stosunkowo tanio można dokupić do niego stare manualne szkła, naprawdę dobrej jakości.
fotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:59:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
funkcja celu rzecz swieta, kup body i obiektyw z tej samej stajni. Jak kupisz 2x lepszy sprzet to zdjecia beda 2x lepsze . Pytanie czy potrafisz uzywac ten sprzet ?. Mowie tylko o technicznej stronie zdjecia bo ta czesc Artystyczna od tego nie zalezy ( fakt ze latwiej ja nieraz zrealizoawac ). Z ant_z sie nie zgadzam, roznice widac tylko dla jednych ma to znaczenie, a dla innych nie.
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:05:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Jack82: zdjęcia będą 2x lepsze jak się nauczę je 2x lepiej robić. A aparat ma mnie tylko nie ograniczać. Myślisz, że jak szarpnę się na 5D i zestaw L-ek to od razu będę super fotografem i się o mnie będą bić galerie?... nie żartuj ;-)
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:07:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@joanna: też właśnie słyszałam o tych manualach. I że na upartego mogę wykręcić szkło z mojego starego zenita ;-)
fotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:14:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
joanno_ga to co piszesz to dla "koneresow szkiel" a Marta chce zaczac fotografowac. Coz czuje , ze zaraz sie zacznie ;) .
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:18:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ty mi tu nie psuj wątku! :P
fotografia cyfrowa
joanna_ga
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:19:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Najeli, zenita nie mam, ale mam szkło z analogowego pentaxa i używam z powodzeniem. Drugie manualne szkło dokupiłam jeszcze. Jack, nie uważam się za "konesera" i jestem amatorką, a manualnych szkieł używam jednakowoż ;-)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:26:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:05:11 fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Jack82: zdjęcia będą 2x lepsze jak się nauczę je 2x lepiej robić. A aparat ma mnie tylko nie ograniczać. Myślisz, że jak szarpnę się na 5D i zestaw L-ek to od razu będę super fotografem i się o mnie będą bić galerie?... nie żartuj ;-)

pewnie nie ale gwarantuję Ci że jak zobaczysz to samo zdjęcie z Pentaxa i z 5D zrozumiesz na czym polega różnica.

Generalnie gdybym miał teraz kupować coś od nowa to kupiłbym najlepsze szkło na jakie by mnie było stać a za resztę szukałbym body. Pytasz się co ma lepsze 40D od K200?? Dla mnie jakość obrazu, odwzorowania, szybkość pracy servo oraz szumy. Dla mnie to kryteria które są cholernie istotne i które pozwalają wykonać zdjęcie i cieszyć się jego jakością. Czy warte te 1000zł?? Myślę że warte nawet więcej. Jeżeli kupując patrzysz na to czy ma stabilizacje, odkurzacze i wszystkie inne MARKETINGOWE duperele, to ok Twój wybór.

p.s. zarówno do Canona jak i do nikona możesz podpiąć stare szkła manualne wystarczy przejściówka która kosztuje grosze.
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:29:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jack82
fotografia cyfrowa
2008-10-13 19:59:05 fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"... Z ant_z sie nie zgadzam, roznice widac tylko dla jednych ma to znaczenie, a dla innych nie."

to ja poproszę o przykłady jaką różnicę widać w identycznym zdjęciu wykonanym w tym samym świetle, na tych samych ustawieniach, tym samym szkłem pomiędzy 30D a 20D??????
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:31:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
najeli (20:05:11) - otóż to! aparat ma nie ograniczać!
a dla rozumnego fotoamatorstwa pentax to wymarzony nabytek
tak mi wyszlo w zeszłym roku z analizy setek recenzji i opinii i teraz też tak wychodzi
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:31:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Andes: znowu wprowadzasz mi zamęt w głowie, ale dzięki, potrzebowałam takiego głosu :)
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:33:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@MartaW: a wyszło Ci może z tej analizy jakie szkiełka do tego podpiąć? ;-)
fotografia cyfrowa
joanna_ga
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:35:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Najeli, ja kilka miesięcy rozważałam różne opcje i co się zaczęłam zbliżać do jakiejś decyzji, to ktoś mi namieszał - a to nikonowiec, a to canonier, a to pentaxowiec ;-)
fotografia cyfrowa
najeli
fotografia cyfrowa
2008-10-13 20:40:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@joanna: ja jeszcze tak niedawno byłam baaardzo zdecydowana na 40d. Ale.. no właśnie: ale... ;-)
Tak sobie trochę myślę, coby teraz nie obniżyć lotów, a potem jak już mnie wsiorbie dokumentnie zbankrutować na pełną klatkę... ;-)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa