fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Sony Mamyia Hassel :))))
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2008-10-27 15:15:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie wiem czy bardziej nie pasowałoby do działu humor ale co mi tam :)))

http://www.swiatobrazu.pl/_i_stanely_naprzeciw_siebie_hasselblad_h3_mamiya_afdiii_sony_alpha_900__test_por.html,1
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-27 16:54:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no w sumie fakt, zabawne, przejrzałem i zastanawiam sie nad powagą rzeczonego testu... :) jakoś nie bardzo mi sie chce wierzyć w tę zadyszkę Mamiyi. Bardziej uwierzę w sympatię autora testu do Sony :)
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2008-10-27 16:58:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
red. Jacek Bonecki
Polski operator filmowy, fotograf, dziennikarz, producent telewizyjny.
Honorowy Ambasador firmy SONY.
www.bonecki.com
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-10-27 17:00:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Andres, napisz cos w rodzaju tego tekstu, a zostaniesz Honorowym Ambasadorem Canona ;)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2008-10-27 17:18:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
chiba siem skuszem:)))))
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-27 20:01:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to kumam :) (jesli to prawda) :) zresztą nazbyt oczywistym dla mnie zabiegiem była 'trefnosc' fotki mamiyą. Aż sie zdziwiłem jak oni to ustawiali że tak wyszlo :)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-10-27 21:19:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Marku, masz szansę zostania Honorowym Ambasadorem Mamiyi ;)

Ja np. chciałbym zostać Honorowym Ambasadorem Żołądkowej Gorzkiej...

Jest jak życie - ma słodko-gorzki smak... ;)

fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-28 10:10:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
za mientki jestem :)
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-10-28 10:12:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale chetnie poczytalbym jakis rzetelny test porownawczy. Kiedys widzialem porownanie Mamiya7 bodajże z Kodakiem14 w sumie widelki byly niewielkie... musze gdzies to znaleźć...
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-10-28 11:13:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tylko z mieta, tylko z mieta... ;)
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-10-28 18:38:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Śmieszny jest ten tekst. Ciekawe, czy Mamiya lub Hasselbald będą kiedyś robić telewizory?
fotografia cyfrowa
shemo
fotografia cyfrowa
2008-11-01 23:03:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
buahahahha, nooo test slaby rzeczywiście.

polecam raczej stronę "the luminous landscape" w tej materii.

Jedyne z czym się zgodze, to fakt, że wiekszośc przystawek srednioformatowych nadaje sie do czegokolwiek tylko przy iso 100.

No i fakt, że mamiyi zdarzaja sie takie wpadki z dominanta (ale jest to ptzypadłość ogólnie wiekszości przystawek, w tym phase one z srii lightphase - nowsze - takie jak P juz ok - chyba, że przy pracy z kamerami wielkoformatowymi bez obiektywów sterowanych elektronicznie - wtedy to jest po prostu masakra)
no i fakt - hassele lubia sie zawiesić, szczególnie przy pracy z PC.
fotografia cyfrowa
t_staszczyk
fotografia cyfrowa
2008-11-02 08:19:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo ciekawe, może rozjaśnisz wpływ obiektywów manualnych na zmianę dominanty przenoszoną przez przystawki cyfrowe w wielkim formancie. Chyba umknęły mi jakieś istotne informacje. Za otrzymaną odpowiedź byłbym wdzięczny.
fotografia cyfrowa
shemo
fotografia cyfrowa
2008-11-02 22:19:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to w zasadzie nie jest dominanta jako taka - tylko błąd przy odczycie z matrycy - tak przynajmniej dzieje sie z przystawkami phase one (od lightphase po serie p i h)
z tego co wiem, chodzi o to, że przystawka potrzebuje 2 impulsów (otwarcie i zamkniecie migawki ??? )aby prawidłowo wykonać ekspozycję.
Najwyraźniej manualne obiektywy wielkoformatowe (w moim przyp. schneider kreuznach ) wysyłaja tylko jeden impuls - w związku z czym trzeba jeden z impulsów wykonac manualnie (wężykiem spustowym, albo dwukrotnie wyzwalając migawke - co jest dość trudne, bo drugie wyzwolnie musi nastapic max 5 sekund po pierwszym) -

Wydaje mi sie, ze sama ekspozycja ma miejsce przy drugim wyzwoleniu - w kazdym razie przy pracy w ten sposób - od czasu do czasu pojawiaja sie własnie podobne efekty (zazwyczaj fioletowe dominanty, albo przepalone/czarne/odwrócone kolorystycznie znaczne części obrazu).
Najwyraźniej matryca jest włączona juz po pierwszym impulsie co powoduje dodatkowe szumy i własnie dziwne przesunięcia kolorystyczne - niestety nie wiem dokładnie z czego to wynika, ani czy zostało to wyeliminowane w nowszych wersjach (np P+, czy u innych producentów)

efekty te zazwyczaj nie wystepują przy dobrej komunikacji body-przystawka (np w hasselach H1, czy 503...)

Dodatkowo - same obiektywy bardzo kiepsko pracują pod światło, jesli do tego dodasz pokłony, shift - oraz flare z odbicia od samej matrycy (szczgólnie widoczne przy długich czasach naświetlania - powyżej 1/10sek, przy uzyciu światła ciągłego/dziennego) to również powoduje to bardzo dziwne błędy odczytu z matryc. (przeróżne dominanty, dramatyczne spadki kontrastu, czy w przypadku przystawek lightphase, przedziwne poruszenia obrazu w światłach.)

(jeśli chodzi o mamiye, to miałem tylko stycznośc głównie z 645afd z przystawką kodak dcs (matryca około 24mm x36mm) - i to jest zupełna porażka - szumy w cieniach przy iso 100, wysoki konrast, i kiepska dynamika obrazu i własnie podobne efekty dominanty - co pewien czas pojawiające sie po dłuższej pracy, przy długich ekspozycjach albo przy pracy pod światło)
fotografia cyfrowa
t_staszczyk
fotografia cyfrowa
2008-11-02 23:01:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dalej OT.
To jednak nie dominanta obiektywowa .
Do 4x5’ można pokusić się o Sinarback eMotion 75
Tak jest trochę inny układ pikseli bardziej „płaski”
Co do pokłonów i i obrotów oraz shifta, to aby pozbyć się opisanych przez Ciebie „niedopasowań” matryca nie ma mikrosoczewek, więc i szerokie kąty „ latają nieźle”.
Co do synchronizacji z obiektywem to masz rację, jak nie możesz mieć kilku „zrzutów” z matrycy tylko jeden to musi inne kolory interpolować i tu mogą powstać przekłamania, ale do poprawienia. Dotyczy to raczej starszych przystawek. Dochodzi jeszcze system chłodzenia, mający wpływ na jakość. Jednak w trybie 16 strzałowym doskonale sobie radzi ze wszystkim jest to obraz genialnej jakości.(starsza przystawka)
Nie ma jednak związku z obiektywem, tak mi się przynajmniej wydaje, sam mam Fujinony do 5x7’ więc z polem krycia radzą sobie znakomicie na 4 x5’, nawet przy drastycznych ustawieniach.
Na temat - ten test to pomyłka, raczej kryptoreklama (z mrocznej krypty), jeden z panów polecających pracuje na Sinarach i raptem tak polubił mały obrazek? Ciekawe dlaczego?
fotografia cyfrowa
shemo
fotografia cyfrowa
2008-11-03 00:11:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
OT:
hmm, z obiektywem (migawką) ma to związek o tyle - że trzeba "manualnie" wyzwalac przystawke...
w przypadku obiektywu z migawką sterowaną elektronicznie przystawke podlączasz przez kabel ttl (zazwyczaj) i wyzwalasz specjalnym pilotem sterującycm (ktory łaczy się bezpośrednio z przystawką).

Oprócz tego starsze obiektywy schneidera nie radza sobie pod światło - niezależnie od przystawki (z doświadczenia: lightphase, H20, P20 i P25).
A kolejnym czynnikiem jest długa ekspozycja (gdzies jest o tym art. na stronach phase one chyba) - z tym, że dotyczy to głównie wielkiego formatu i starszych przystawek, z tego co wiem.

Na leaf niestety nie pracowałem.

Jesli chodzi o błędy wynikające z funkcjonowania samych przystawek, to seria P generuje ich znacząco mniej niż lightphase i H - przy manualnych obiektywach - a przy elektronicznie sterowanych - prawie wcale. (tzn - na oko tyle samo co w pracy z H1 czy 503 - na przykład - czasem po 10-12h pracy przy jednej ekspozycji pojawia sie czarny/fioletowy pasek na długości całej klatki (szerokości od kilku pixeli do połowy klatki), albo inne tego typu błędy odczytu)

natomiast - przy prawidłowej ekspozycji - niezaleznie od użytego body/obiektywu (wielki format, średni nie ważne) - jakosc wg mnie jest ZNACZNIE i widocznie lepsza od maloobrazkowych matryc - w przypadku P20/P25 - bezpośrednio wynikająca z wielkości matrycy i 16bit przetwarzania i bardzo dużej rozpietości tonalnej ( dodatkowo, z P25 mozna odzyskac światła przepalone nawet o 3 st przysłony) a w przypadku lightphase przewaga wynika z małego upakowania pixeli (6 mln na 24x36 mm... to dwa razy mniej niż D3 i 5D) - no i oczyście jest to równiez kwestia samej optyki średnio/wielkoformatowej.
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2008-11-03 00:15:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
shemo- pokaz wiecej fot rowerowych :D
i te portrety sportowe- kosa!!
fotografia cyfrowa
shemo
fotografia cyfrowa
2008-11-03 00:18:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeszce Ot - przy tilt/shift - nie chodzi o pole krycia ( od winiety sa filtry gradacyjne dedykowane do szerokich kątów) - chodzi tu o odbicia i flary powstające przy ostrych katach padania światła na matryce... tak mi sie przynajmniej wydaje (co jest korygowane przez warstwy antyodblaskowe na samych filtrach matryc bodajże, ale głowy nie dam)
fotografia cyfrowa
shemo
fotografia cyfrowa
2008-11-03 00:50:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ mooha - nie ma nowych rowerowych :) stare krąza gdzies po sieci ;p

a wracając do tematu -

test rzeczywiscie budzi spore wątpliwości -
i tak jak w średnią jakośc oddania kolorów i przejśc tonalnych w przystawkach ZD moge uwierzyć, (no i fakt, że podobno jest słabo wspierana przez oprogramowanie może byc tu decydujący) tak nie wydaje mi sie, aby sony a900 z H3D w ogóle można było porównywać - to dwa zupełnie inne systemy, do zupełnie innych zastosowań. ( chociaż na upartego to i reporterke H3d zrobisz... jak sie bardzo uprzec.... i temat spokojny.... :)

a dla zainteresowanych
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/1ds-mk11-vs-p25.shtm

fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-11-03 15:05:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dużo mądrych rzeczy :) choć glownei z ciekawości czytam choć miałem okazję poznać piękno rysowania sekorem.
a kojarzy ktoś test Mamiya 7 z pełną klatką małego obrazka cyfry? na zdjęciach była chyba jakiś pionowy amerykański silos na wodę...

ostatni link to http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/1ds-mk11-vs-p25.shtml (literka 'l' na końcu :)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-11-04 00:13:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra900/page36.asp

Hehe ;)
fotografia cyfrowa
marekmarian
fotografia cyfrowa
2008-11-04 00:30:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dobry tekst :) (na tyle na ile rozumiem)
ale swoja drogą to też jest ciekawe:
http://a.img-dpreview.com/gallery/sonya900_samples/originals/dsc03126-acr.jpg
na iso3200 widać ładnie słoje na pionowej drewnianej belce... na innym z kolei tez na 3200 na sweterku kobiety widac idealnie wzorek ściągacza... radzą sobie z tym, radzą...
fotografia cyfrowa
KrisBe
fotografia cyfrowa
2008-11-04 11:04:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sony A900 - test
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8070&p=0
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa