fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jaka szara połówka?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2008-12-16 22:21:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam Canona 2450d i Tamrona 17-50 i zastanawiam się jaki fitr kupić:
połowkowy Hitech 0,9 ND Cokin P Sotf czy Hard.
Jaki kupić (patrząc pod kątem tego jakie zdjęcia robię)?
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2008-12-16 22:21:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
450d oczywiscie a nie 2450d ;)
fotografia cyfrowa
keda
fotografia cyfrowa
2008-12-16 22:25:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
odpowiedz jest prosta: jezeli robisz krajobraz z rownomierna linia horyzontu (np morze) to wersja hard jak na linii horyzontu sa jeszcze "nierowne" drzewka itd... to wersja soft
generalnie wersja soft wg mnie jest bardziej wszechstronna. ja mam same soft.....
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2008-12-16 22:29:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki keda.
Czyli soft dla mnie bardziej.

A czy filtr polaryzacyjny oryginalny cokin jest ok?
Bo o szarych rozne sa opinie, wiec doszedlem do wniosku, ze kupię hitecha.
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-12-16 23:05:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lee też nie są idealne.

Cokin P w normalnych warunkach radzi sobie całkiem dobrze.
Zmienia kolorystykę i owszem, ale da się to także zmienić (balans bieli, selektywne operacje itd.).
Nawet jak pier... na skaly to przetrwa ;) A jak nie przetrwa, to jego strata aż tak nie boli ;)
Przy długich czasach naświetlania negatywnie wpływa na optykę obiektywu (ostrość gorsza).
Uchwyty to tandeta (zwykły i szerokokątny), choć trudno działać bez nich. Przy sporym wietrze tych filtrów nie wykorzystasz, a możesz stracić...
Hitech podobno nie zmienia temp. barw w takim stopniu jak Cokin, ale przejścia ma nieco twardsze. Nawet w miękkich. Szczerze napisawszy, różnica w przejściu miękkim i twardym nie jest aż tak duża (z przewagą dla twardej) i można ją przeżyć.
Lee jakościowo i cenowo - wyższa półka, choć zdarzają się im wpadki (skazy -> odpryski). Komfort pracy jednak b. wysoki. Choć - pozwolę sobie podkreślić - nie jest to ideał! :)

Gdybyś nie kompletował całego zestawu, zaopatrz się w ND4 (ND 0.6) - chyba najbardziej uniwersalny.
fotografia cyfrowa
jurekk
fotografia cyfrowa
2008-12-17 01:08:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
przemyśl, jeśli mogę wtrącić, średnicę zestawu. T17-50 ma gwint 67mm, a co będzie jeśli kupisz coś o większej średnicy lub mniejszej ogniskowej?
Będąc w podobnej sytuacji (a i trochę przymuszony optyką P-sixa) zdecydowałem się na uchwyt LEE + połówki Hitecha 100x125. No i jakieś redukcje.
Śmiesznie to wygląda, jeśli założyć na np. 50/1,8 ale... mam jeden zestaw i jedne koszty. Również polar dobrałem do najszerszego obiektywu (86mm) okazyjnie Alledrogo, choć polowałem chyba z pół roku. Skaz, przebarwień czy innego złego nie obserwuję.
Jeszcze jedno: w tych średnicach zestaw Cokin'a jest droższy, nie pisząc o dostępności bo jakas taka enigmatyczna jest i oczywiście nie porównując jakości (wszystko co napisał KLI_Sensei potwierdzam, włącznie z utratą ostrości przez polar zwłaszcza). P:)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-12-17 01:37:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kilerus...ale o co Ty pytasz?
Kup sobie oba lub wszystkie i siekaj do woli wykorzystując ten, który powinienneś. To jest odpowiedź prosta.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-12-17 01:37:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A pytanie zawiłe - żeby pogadać. :/
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2008-12-17 09:14:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Koszty, koszty...
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2008-12-17 09:18:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie sadze zebym w najblizszym czasie jakos "rozbudowywal sie", wiec nie przewiduje jakis wielkich obiektywow. Nie mam po p[rostu kasy, bo potrzebuje kupic troche sprzetu w gory.
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-12-17 10:37:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Temat na czasie, bo sam planuję zakup filtra 0,9ND z "twardym" przejściem. Znalazłem tylko Hitech'y. Ktoś wie, gdzie można kupić w Polsce Lee?
Kiedyś zaszalałem i kupiłem Hitech'a 1,2ND :) Przy tej gęstości robi fioletową poświatę, którą mi dodatkowo podbija Velvia. Jest jeszcze jeden mankament. Filtr był za szeroki do mojego holdera (pod filtry Cokin) - musiałem zeszlifować na papierze ściernym tak ok 0,5mm bocznej krawędzi. Z Cokina 0,4ND jestem ogólnie zadowolony, poza tym, że mi się szybko porysował (mimo obchodzenia się jak z jajkiem).

Jeśli chodzi o góry to raczej "miękkie" przejście. Bardzo często widać na zdjeciach w galeriach zaciemnione szczyty przy jasnym niebie.
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-12-17 10:56:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No, lepsze będą tiffeny... Może nawet - najlepsze.
fotografia cyfrowa
mabok
fotografia cyfrowa
2008-12-23 18:12:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@slawomirek: Pewnie już wiesz, ale filtry Lee można w Polsce kupić w:
www.raysfoto.pl
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-12-23 20:03:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo wolno otwiera mi się ta strona, ale dzięki - kiedyś na pewno ruszy :)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-12-23 20:14:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A kiedy już się otworzy i zobaczysz ich ceny filtrów z kozackim napisem England, to spadniesz z krzesła... ;)

fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-12-24 09:10:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hehe
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-12-24 10:24:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dlaczego zawsze szare te połówki a nie np. czerwone jak ta:

http://shop.casamiaonline.com/image.php?productid=1428
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-12-24 11:30:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
albo taka połówka-wiśniówka
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa