fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Walory edukacyjne portalu
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Eleasias
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:07:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Drodzy publikujący zdjęcia! Jestem osobą uczącą się fotografii i powiem szczerze, że liczyłem na większa wartość edukacyjną portalu. Wiele zdjęć jest genialnych i fajnie byłoby poznać tajniki techniczne i powstania (jaki obiektyw, przesłona, czas itp.). Myślę, że umieszczenie takich informacji przez autora pomogłoby znacznie takim osobom jak ja. Często w komentarzach krytykujecie stronę techniczną zdjęć. Prośba do bardziej doświadczonych: "POMÓŻCIE, nam stawiający pierwsze kroki w nauce fotografii".
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:11:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak naprawdę większą wiedzę wyniesiesz z lektury książek, a nie z czytania suchych cyferek exifa. Parametry przysłony, czasu, ogniskowej itp. nie powiedzą ci wiele, a już na bank nie dowiesz się z nich czemu mają takie a nie inne wartości i co dzięki nim fotograf chciał przekazać. Podręcznik nauczy cię rozumienia zależności pomiędzy przysłoną, ogniskową, czasem itp. Obiektywni raczej w tym nie pomogą, ot choćby z tej przyczyny, że nie jest to portal edukacyjny i większość ludzi chce oglądać fotografie, a nie uczyć fotografii.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:12:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Drogi Eleasiasu, oglądałem przed chwilą Twoje portfolio. Jest, nie powiem, bardzo czyste i przejrzyste, ale...
Pomóż nam Ty także i wstaw zdjęcia lub zacznij je robić. :)
Na razie mogę Ci pomóc tylko w jeden sposób - jeśli nie masz aparatu, to go kup, jest to narzędzie podstawowe, służące do robienia zdjęć. :)))
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:17:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sorrki, aparat już masz i nawet miałeś jedną fotę pt. "TAjemnicza" i... jest bardzo tajemnicza, bo po otrzymaniu 3 ocen dwa razy "0" i raz "1" sam usunąłeś fotę. Miejsca pustego po focie nie mam szans ocenić, chyba, że zadowoli Cię, że napiszę - za dużo szarości i linie przecinające te szarość za bardzo centralnie. Koszyczek po usunięciu mi sie podoba, jest ostry, w mocnym punkcie, ładna kolorystyka, komponuje się z całością. Napis dopełnia i wzmacnia dramatyzm. :)))
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:17:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
neojmx, jeśli masz odpowiadać w ten sposób na, było nie było istotne dla Eleasias pytanie, to daruj sobie klepanie w klawisze. Ani humorem, ani elokwencją się nie popisałeś. Uwaga o aparacie, szczyt błyskotliwości, zwłaszcza, że autorka posta jakieś tam punkty i komentarze ma, wniosek, ma również aparat.
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:20:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Galeriee internetowe nie sa najlepsza szkola fotograficzna...bardziej chyba szkola zycia ;)) Nauczyc sie czegos nowego mozna, ale pierwsze lekcje domowe trzeba...no wlasnie!- odrobic w domu. Aparat- jak dziala itp; tematyka- wlasne upodobania i ciagle poszukiwanie nowych; odwiedzanie galerii w realu i internetowych; ciagle poglebianie wiedzy poprzez teorie i nieustajaca praktyke.
Pozniej mozna zaczac wystawiac i zadawac pytania :)
Weszlam do Twojego portfolio, ale nie widze tam zdjec.
A jesli chodzi o informacje, o ktore prosisz, to przykro mi, ale robiac analogiem nie staram sie zapamietywac pomiarow (chyba, ze robie proby swiatla, obiektywu, itp).
Ucze sie wciaz, ale dopiero po kilku latach (chyba dwoch) zaczelam wystawiac moje zdjecia.
Powodzenia w nauce i przygodzie jaka jest fotografia :
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:21:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ant_z - daruj sobie wycieczki do mnie i klikaj w temacie, a Eleasias na pewno bardziej skorzysta niż na tym, że będziesz bzykać do mnie, oki?
Masz coś do powiedzenia, to mów, nie masz, to nie komentuj wypowiedzi innych.
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:22:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zauważ kolego, że zanim uznałem za stosowne zwrócić ci uwagę na twoją pisaninę, odpowiedziałem autorce i odpowiedziałem rzeczowo
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:27:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to po co jeszcze piszesz do mnie, czy ja cokolwiek napisałem o Twojej wypowiedzi? Skoro uważasz, że napisałeś rzeczowo, to chwała Tobie. Wypowiedziałeś się, daj wypowiedzieć się innym.
Mam nadzieję, że moja wypowiedź, którą tak rzeczowo także skrytykowałeś nie wpłynie ujemnie na Ciebie i dasz radę z tym żyć. :)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:29:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@hobbes - to nie jest wątek o mnie, ale dzięki. :) Nigdy nie pisałem, ze w ogóle mam cokolwiek do powiedzenia, w przeciwieństwie do niektórych, którzy stale tak myślą i piszą o tym, że tylko oni wiedzą. :)
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:30:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ot widzisz, nie lubię cwaniakowania, masz coś do powiedzenia w temacie, mówisz, mówisz dobrze plusujesz w niebie, nie masz nic do dodania w temacie, milczysz
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:34:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
super dyskusja o niczym, gratuluje!
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:36:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ant_z - i tu się zgadzamy, tyczyć się to powinno także tworzenia wątków. Tutaj autorka pisze o czymś czego nie ma, bo nie ma fot. Miała, usunęła je, a chce się uczyć. Z czego i jak?
Napisałem ironicznie, bo takich wątków z gorzkimi żalami było już sporo, temat jest chyba wałkowany w kilkunastu wątkach tutaj. Robi się taki badziewiak. Niedawno był watek o tym, że ktoś liczy na przychylne oceny i szczerze się wita, ale fot nie wstawia, bada, jak zostanie przyjęty jako autor wypowiedzi na forum, pisze cudeńka, aż wreszcie wstawia foty i..., qrna, czar pryska. kolejny wątek, to autor, który poleca swoja stronę i prosi o wyrozumiałość, nie wstawiając tutaj fot.
Uważasz, że w takich sytuacjach można to forum traktować poważnie?
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:38:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
więc odesłać do właściwego wątku; dać do zrozumienia, że takich tematów są dziesiątki; zgłosić wątek do moderacji - do wyboru. Sorry, może za mocno cię zbeształem, ale uznałem twój wpis za wyśmiewanie nowicjuszy, a to nie fajne
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 21:41:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie miałem zamiaru wyśmiewania autora, a jedynie bezsens tworzenia wątku o fotografii nie mając w swoim pf zdjęć.
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2009-02-13 22:59:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Eleasias, rozumiem, ze watek wszedl na dziwne tory, ale kilka osob napisalo posty w odpowiedzi na Twoje pytanie. Co o tym myslisz?
Moze podziel sie z nami kilkoma szczegolami swojej fotograficznej przygody.
Jak dlugo fotografujesz, jaki masz aparat, jakiego typu fotografia interesuje Cie najbardziej- krajobraz, portret, street, itp?
Czy lubisz BW czy kolor? Pytam, poniewaz moze sie okazac, ze masz juz za soba poczatki i znasz podstawy fotografii, a ja odsylam Cie do ksiazek.
Czekam na odzew :)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-02-13 23:08:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Podziel się najpierw fotami, nie bój się ich wstawiać i nie bój się ocen. Wtedy zyskasz na wiarygodności, masz prawo do błędów, a inni mają prawo do ich ocen. Jeśli będziesz usuwał foty, tak jak to zrobiłeś, to wątek Twój nie ma sensu.
A nauka fotografii to proces bardzo złożony, portale fotograficzne nie służą nauce, ale można doskonale na nich konfrontować swoja wiedzę już zdobytą, dzielić się doświadczeniem i wzbogacać zdolność obserwowania, zauważyć siebie w konfrontacji z innymi twórcami, można także nauczyć się weryfikować swoje spostrzeżenia z tymi, jakie daje nam relacja z widzem.
Co do wiedzy podstawowej, to na tego typu portalach możesz uzyskać jedynie "mapę", gdzie iść po wiedzę, ale samej wiedzy nie dostaniesz.
fotografia cyfrowa
Eleasias
fotografia cyfrowa
2009-02-14 10:23:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki, za wszystkie posty. Oczywiście jak to bywa na wszystkich forach zawsze znadzie się ktoś kto bezinteresownie postanowi wykpic innych, ale OK. 2 foty wstawione usunąłem nie dla tego, że obawiam się opini, ale zostałem poproszony przez osobę na nich się znajdującą.
Wielkiego doświadczenia za sobą nie mam i daleko mi jeszcze do bycia dobrym lub choc poprawnym. Dotychczas używałem zwykłej "małpki" Canona. Od kilkunastu dni posiadam Nikona d80, na razie tylko z obiektywem KITowym Nikkor 18-55. Jak tylko będę miał czym się chwalić to na pewno wstawię zdjęcia. Licząc oczywiście na jakieś konstruktywne komentarze (teksty w stylu "badziew, słabe" nikomu nie pomogą w doskonaleniu). Książek sporo już przeczytałem i w wielu z nich informacje o obiektywie, parametrach ekspozycji sa umieszczone (np. w serii Bryana Petersona).
Zdaję sobie sprawę, że portale tego typu nie mogą być jedynym źródłem wiedzy, ale zawsze sądziłem, że warto się uczyć od lepszych od siebie.
Kończąc temat: może po prostu źle zrozumiałem ideę istnienia tego portalu. Tak czy innaczej będę tu zaglądał, żeby poznawać inne sposoby patrzenia na otaczający nas świat.
fotografia cyfrowa
fotofsu
fotografia cyfrowa
2009-02-14 10:37:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja sie z tad nie ucze tylko biore pomysly na foty :P
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-02-14 10:47:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Eleasias - Najwięcej nauczysz się oglądając zdjęcia i robiąc setki tysięcy własnych.
Podstawowa droga nauki i doskonalenia którą ja bym doradził to:
1. Przeczytać prędzikiem ze dwa poradniki, googl... ci przewodnikiem , żeby nie reklamować napisze tak - wpisz "duma poradnik fotografia"
2. Oglądaj codziennie z 200 zdjęć i zastanawiaj się dlaczego - to podstawowe pytanie pomoże ci znaleźć inspiracje.
3. Przed publikacją zdjęcia na OB, albo gdziekolwiek indziej zadaj sobie pytanie "czy to zdjęcie jest dobre, czy przekazuje informacje albo czy poruszy jakieś struny w widzach"
4. Miej dystans doo swoich prac - przyjdzie z czasem.

Informacje o ustawieniach ekspozycji wyłowisz z exif pliku, poszukaj programu do tego Goog... -> "exif view"

Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
KrisBe
fotografia cyfrowa
2009-02-14 12:27:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak jak napisał Afropolak, co do techniki, to nawet niepotrzebna kupować żadnych książek, ponieważ w necie jest już tak dużo tego typu informacji że na początek na pewno wystarczy, przejrzyj dokładnie chociażby te strony,

http://www.e-cyfrowe.pl/poradniki.php?id=715

http://www.fotografuj.pl/Dzial/Techniki_fotograficzne

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3162

http://akson.sgh.waw.pl/~smalaz/ksiazka/spis.html

http://foto.jasiu.pl/index.html

poza nauką robienia zdjęć musisz też nauczyć się je wywoływać, jeśli robisz cyfrówką i używasz do tego photoshopa, to zajrzyj np. tu.

http://www.tutoria.pl/ (kurs techniki pracy z photoshopem)

http://www.cyfrografia.pl/

lub kup sobie jakąś książkę Scotta Kelby’go, ewentualnie jak zależy Tobie na tym żeby się dowiedzieć czegoś więcej o photoshopie, poza suchymi przepisami na obróbkę, to zapoznaj się z książką

Adobe Photoshop CS3 Oko w oko, autor Deke McClelland

lub jeśli interesujesz się fotografią przyrody to

Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2 autor Rob Sheppard.

Natomiast co do reszty książek to mi osobiście przypadły do gustu książki z serii szkoła fotografowania NG, nie znajdziesz w nich zbyt wiele technicznych wskazówek bo one uczą raczej fotograficznego myślenia, jeśli można to tak nazwać, ewentualnie książki Bryana Petersona, lub
Światło i cień w fotografii, autor Dederko

A reszta, to ciągłe próby i analizowanie zdjęć własnych i innych autorów, niekoniecznie tylko na OB ;-)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-02-14 16:03:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Eleasias - wartość edukacyjna tego portalu zaniżyła się w 90% - jakieś parę m-cy po jego otwarciu.
fotografia cyfrowa
Artur_Kiela
fotografia cyfrowa
2009-04-10 23:09:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
PoulN - damn right. nie wyszedł ten portal jak mało co. pamiętam początki, które poza zbędną słodkością napalonych na "rzeczową wymianę zdań" nie były jeszcze takie fatalne. ale patrzę teraz na aktywność użytkowników, na jakość zdjęć i komentarzy (!) i mogę napisać tylko jedno: klęska.
fotografia cyfrowa
FLOGISTON
fotografia cyfrowa
2009-04-11 01:15:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa


Z okazji Świąt serdeczne życzenia dla całego TWA oraz całej reszty, która nie radzi sobie ze światłem.
fotografia cyfrowa
zec_c_pa
fotografia cyfrowa
2009-04-11 09:29:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Artur_Kiela

2009-04-10 23:09:19

Zawsze mozesz sobie galerie "od najstarszych" otworzyc. Przyznaje ze tak jest znacznie ciekawiej.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa