fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
OB krzywdzi portrecistów !
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-18 14:13:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Krzykliwy tytuł to połowa sukcesu ! :-)

Rozmiary zdjęć i dlaczego OB krzywdzi portrecistów :

Dodając zdjęcie należy spełnić kilka kryteriów, między innymi rozmiar ( rozdzielczość )
Można dodać zdjęcie które nie przekracza 910px x 700px
W przełożeniu na fotograficzne kadry mamy 3 podstawowe możliwości:

# Kadr pełny poziomy ( stosunek 3:2 ) średnio wychodzi jakieś 910px na 537 px

# Kadr pełny pionowy ( stosunek 3:2 ) i tu jest problem ! średnio 467px na 700px

# Kadr modny-chłodny-i-wygodny "kwadratowy" - ostatnio straszny szum na OB dookoła tego formatu : 700px x 700 px

moim nieskromnym zdaniem najsprawiedliwiej było by gdyby przemnożenie wielkości każdego z formatów dawało w efekcie taki sam rozmiar/pole powierzchni zdjęcia ( w analogii do geometrii )
Obecnie :
( Rozdzielczości przemnoże przez 3 - aby symulować rozdzielczości aparatów podawane w MPx )
910x537(x3) = 1,466 MPx
467x700(x3) = 0,980 MPx
700x700(x3) = 1,47 MPx

Jak już dowiodłem matematycznie , przeciętny amator kadrów pionowych jest ograniczany o 33,15 % Czyli już na dzień dobry jest gorszy o 1/3

Przy okazji wyjaśniło się dlaczego zdjęcia w kwadracie stały się modniejsze, ano dlatego że wyświetlając się zajmują większą część ekranu i są większej rozdzielczość.

Rozwiązanie problemu:
Jasne jak słońce jest że OB musi kontrolować rozmiar pobieranych na serwer zdjęć. Ograniczenie 210 kB jest dość drakońskie ale przez to przynajmniej serwis działa z należytą prędkością/płynnoscią. ( proponował bym jednak 250kb )

Ograniczenie rozmiaru kontrolowane jest przez skrypt który to sprawdza przedziałami 300 < Szerokość zdjęcia < 910 i analogicznie 300 < Wysokość < 700 zdjęcia. Proponuje zamianę tego ograniczenia na formuły skryptu sprawdzające najpierw stosunek boków
( napisze językiem potocznym więc dla speców od programowania wydać się to może śmieszne )

Jeżeli Szerokość / Wysokość < 1 ---> kadr pionowy ---> sprawdź zakres 300 < Wysokość < 910 i 300 < Szerokość < 700
Jeżeli Szerokość / Wysokość > 1 ---> kadr poziomy ---> sprawdź zakres 300 < Szerokość < 910 i 300 < Wysokość < 700
Jeżeli Szerokość == Wysokość ---> kadr pionowy ---> sprawdź zakres 300 < Wysokość < 700 i 300 < Szerokość < 700

Wprowadzenie takich zmian to jakieś 16 sekund pracy dla przeciętnego studenta informatyki który zna się na php a za prace weźmie równowartość skrzynki piwa :-) Na upartego, w zamian za konto premium prześle gotowy kod w php ( dowolnej wersji )

Korzyści - wymierne, uczciwość OB wobec wystawiających pionowe kadry wzrośnie o 33 %, popularność kadrów kwadratowych nie zmieni się, ja w nagrodę za pomysł dostane prodiż. Wilk się nie napracował i owca cała :-)











fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-03-18 14:28:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Brawo, świetna propozycja. Żeby równouprawnienie było pełne proponuję jeszcze zabronić używania panoramicznych monitorów i zażądać od producentów wyłącznie monitorów kwadratowych - tylko one zapewniają w pełni demokratyczne oglądanie zdjęć w różnych układach... :-)
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-18 14:36:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:-) Podejście iście Unijne, przecież to nie problem w rozdzielczościach monitorów tylko tym że zdjęcia o kadrach pionowych tracą na atrakcyjności poprzez mizerny rozmiar. A poza tym nie mam prodiżu ciągle !
fotografia cyfrowa
stassad
fotografia cyfrowa
2009-03-18 14:43:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mi się podoba
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-18 15:00:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Właśnie zauważyłem że w trzeciej linijce pseudo kodu sprawdzania rozmiaru powinno być :
Jeżeli Szerokość == Wysokość ---> kadr kwadratowy ---> sprawdź zakres 300 < Wysokość < 700 i 300 < Szerokość < 700

, mea culpa.
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2009-03-18 15:11:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale to jest jawna dyskryminacja kwadratów!!!
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-03-18 16:02:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A na monitorach panoramicznych zdjęcia pionowe o dużym wymiarze trzeba przewijać...
Przewijania nie lubię od dziecka, a oglądanie na raty też satysfakcji nie daje.

Są zresztą jeszcze inne czynności, których się na raty zasadniczo nie robi... :-)))
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-18 21:25:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jpk , skoro duże pionowe musisz przewijać to bardzo mi przykro i radze jak najszybciej zmienić monitor.
Nie wiem jak ty ale ja na panoramie mam ustawione 1440x980 px , więc jak przy obecnych limitach w pionie masz mniej niż 700 i przewijasz to...współczuje.

Pssssstt...... Rozdzielczość VGA to już przeżytek, ustaw sobie chociaż 1024x768, zostanie ci miejsce na ikonki :-) ( przy panoramie 1280x720 )
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa