fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
EOS 5D mk I - warto?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
martinuss
fotografia cyfrowa
2009-10-18 22:35:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam wszystkich!

Pomyślałem, że zapytam forumowiczów o poradę :)

Mam D90 i parę obiektywów, z których okazuje się że najczęściej używam szerokiego (10-20).

Tak sobie policzyłem, że jakbym sprzedał cały sprzęt to starczyłoby na używane eosa 5d mk I i 17-40/4 a do tego powiedzmy 50/1.4 albo 100/2.

Pytanie czy warto ? Cobyście zrobili na moim miejscu ? :)

Z góry dzięki za obiektywne porady (i subiektywne też) :)
fotografia cyfrowa
tomi
fotografia cyfrowa
2009-10-18 23:40:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sama przesiadka na Canona to już warto :DDD
Ale zaraz mi (N) dowalą zaraz ;DDD
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2009-10-19 00:49:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mozna, ale po co??
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2009-10-19 12:22:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
martinuss - twoje pytanie jest, nie obraź się, głupie. Tak samo jak pytanie czy warto zamienić łopatę na grabie?
Pewnie nie warto, bo łopatą można zabić, a grabiami już znacznie trudniej ;-))
Ale łopatą trawnika nie wygrabisz, czyli jednak warto. I jesteś w kropce.
Bo niby skąd mamy wiedzieć, jakie ty zdjecia chcesz robić i co potrzebujesz?
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2009-10-19 12:28:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Vodek po to żeby:
1. wreszcie mieć aparat bo póki co ma tylko nikona (mała litera celowa)
2. żeby móc docenić walory pełnej klatki i jej możliwości
3. żeby przestać drżeć o efekty ustawiając wyższe iso niż 400 :))
4. żeby zobaczyć i docenić co to znaczy wygodna ergonomia
5. żeby móc docenić klasę 17-40/4 L

fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-19 13:11:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Martinuss zmien, zeby:
1. Docenic "zywotnosc" migawki.
2. Pokochac (z przeklenstwami na ustach) uroki ergonomii.
3. Przekonac sie, ze pelna klatka to finansowa pulapka, a oczekiwana roznica w jakosci zdjec prawie niezauwazalna.
4. Dlugo szukac dobrego egzemplarza 17-40 L.
5. Po tych wszystkich doswiadczeniach stracic radoche z robienia zdjec cyfrakiem... i przerzucic sie na Holge, bo zdecydowanie lepiej sprawdza sie od Canona.

;)))
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2009-10-19 14:04:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kli :)))
ad1. Żywotność migawki w 5D chyba jest większa niż w D90 ?? (może się mylę, zresztą to mało istotne bo dla przykładu 30D które mamy już dwukrotnie przekroczyły licznik/normę bezawaryjnie) :D
ad2. hłehłehłe moje zabawy z D300 i porównanie dostępu do wszystkich funkcji z tym co mam w 5D okazały się miażdżące dla nikona :)))
ad3. buhahahahahaha.... fotografia to jest finansowa pułapka a jak chcesz mieć szkła na jakimśtam poziomie to nie ma znaczenia czy masz ff czy cropa :))) Oczekiwana różnica w jakości jest jaknajbardziej zauważalna i nie trzeba do tego eksperta... no chyba, że nastawiamy się na publikowanie w necie gdzie wszystko sprowadzamy do 900pix po dłuższym boku :)))) To fakt... tyle że wtedy i D90 jest o kant dupy rozbić :)))
ad4. taaaaa..... :)))) Bo wszystkie Sigmy, Tamrony, Tokiny Nikkory to żylety w każdym egzemplarzu :)))))
ad5. myślę że niejednemu przydałaby się nauka z holgą :)))
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-19 14:10:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehehe :D

Lubie czytac Twoje zarty Andres :))))

Powaznie :)))))
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2009-10-19 14:12:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
KLi :)))
2. No właśnie, nie byłem w stanie obsługiwać dwóch kółek D90, po prostu moje palce nie sa w stanie się tak wygiąć... ergonomia to jednak bardzo indywidualna sprawa
3. Różnica jest bardzo duża i w jakości i głebi ostrości i w wysokich czułosciach

ja jednak stanowczo obstaje, żeby konkretny wybór aparatu i systemu był dokonywany w zależności od konkretnych potrzeb, a nie wg toczenia wojen systemowych, co jest lepsze c czy n czy o ;-)))
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-19 14:26:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Robert,

1. Przeciez zartujemy ;)))
2. Oczywiscie.
3. Co do wysokich czulosci - zgodze sie, ze roznica jest zauwazalna, w przypadku glebi ostrosci tylko troszke, pojecia "jakosc" nie potrafie odszyfrowac ;)

Co do konkretnych potrzeb przyklasne nawet :)

PS Pozartujmy sobie jeszcze, nudzi nam sie :)))
fotografia cyfrowa
martinuss
fotografia cyfrowa
2009-10-19 15:03:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki za info, chociaż niechcący wywołałem wojnę systemową :)

Moje potrzeby są proste - bardziej ambitny amator idący w kierunku pejzażu/makro/portretu/zabaw w domowym studio światłem/ + oczywiście zdjęcia z gatunku u cioci na imieninach. Sport i reporterka wchodzi w grę baardzo okazjonalne.

A pomysł zmiany tylko z jednego powodu - zobaczyłem ile wydałem w 3 lata na sprzęt do dx, a przecież wszyscy wokół zachwycają się pełną klatką.

pzdr !!
fotografia cyfrowa
pattom
fotografia cyfrowa
2009-10-19 15:08:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Miałem D200 z 50/1.4 i z 85/1.4 poszło pod młotek :) ku mojej szczęśliwości :)
Kupiłem Canona 5D + 50/1.4 i 35/1.4 jestem bardzo zadowolony ze zmiany, plastyka obrazu jest zachwycająca !
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2009-10-19 15:36:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
KLi - nie pomogę ci w odszyfrowywaniu pojęcia jakość "obrazu", poogladaj sample ;-)
ale dodam taki mały hint: plastyka obrazu, oddanie barw, rozpietośc tonalna...
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2009-10-19 15:38:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
martinuss - niezwykle precyzyjnie określiłeś swoje potrzeby i zainteresowania fotograficzne ;-)))
To takie wszystko i nic.
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-19 16:02:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pattom, D200 to D200 - rozmawiamy o innych aparatach.
Swoja droga nurtuje mnie sformulowanie "plastyka obrazu"...
Tyle pojec za nim sie kryje, ze czuje sie nieco zagubiony...
Domyslam sie w jakim kontekscie go uzyto i o co moze chodzic, ale nie wiem, czy dobrze kombinuje ;)

Robert, w kontekscie powyzszego Twoj "hint" jest nieczytelny ;)
Rozpietosc tonalna?

http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/page22.asp
http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page22.asp
http://www.dpreview.com/reviews/NikonD300/page20.asp

?
fotografia cyfrowa
martinuss
fotografia cyfrowa
2009-10-19 16:20:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Spróbuję precyzyjniej....najwyżej się wygłupię ;)

Owszem jestem amatorem i focę wszystkiego po trochu :) Ktoś by powiedział - weź cokolwiek i będzie ok. ale widzę że sprzęt ma też znaczenie - mając 16-85 robiłem ostre, dobrze naświetlone, zwyczajne fotki. Kiedy kupiłem 10-20 a potem 35/1.8 zobaczyłem ile zabawy jest przy głębi ostrości na przesłonach rzędu 1,8-2,8, przy zmianach perspektywy, tzn. szeroki kąt i podchodzimy bliżej do obiektu albo tele i ciasne portrety na 100 czy 135 mm na dx...Takie zdjęcia są lepsze, a przynajmniej mi się bardziej podobają. :))

Cały pomysł polega na tym, że sprzedając wszystko co mam, mogę dostać pełną klatkę i do tego jeden dobry szeroki kąt (17-40) i jasne stałki (50,100,200) albo nawet firmowe stabilizowane jasne tele KIEDYŚ (70-200/4 is) nie wydając na razie żadnej kasy... Można też zostać przy d90 i przebudować szklarnię ale tutaj mam problem ze szkłami... Stąd pytanie na forum :)

mtt

fotografia cyfrowa
capa
fotografia cyfrowa
2009-10-19 16:27:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
KLi: dodam do wypowiedzi "pattom" a propos plastyki obrazu. Nie wim, czy chodzilo o ten efekt, ale u mnie przy uzyciu tych dwoch obiektywow ma efekt 3D na fotografiach ;)
fotografia cyfrowa
capa
fotografia cyfrowa
2009-10-19 20:16:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Martinuss: Uwzgledniajac wczesniejsze wypowiedzi Przedmowcow, dodam ze swojej strony jako skromny uzytkownik zarowno EOS 5D, jak i EOS 5D Mark II wraz z kilkoma obiektywami, kilka spostrzezen:

1. Gdybym po 3 latach uzytkowania mial dokonac ponownie wyboru kupna body, bez zastanawiania zakupilbym po raz 4 EOS5D lub jezeli dysponowalbym wystarczajacymi srodkami wersje II. Sa oczywiscie wprowadzone zmiany, ale nie chce o tym pisac w tym miejscu, gdyz mozna o nich poczytac na kilku profesjonalnych stronach poswieconych testom sprzetu foto. Lekki, wszechstronny aparat, dostarczajacy wysokiej jakosci fotografie.

2. Obiektywy: u mnie najczesciej sprawdzaja sie 3 obiektywy, preferowane staloogniskowe: EF 50mm/f1.4USM (jakosc genialna od 1.8 - 2.0); EF35mm/f1.4LUSM - chyba jeden z najlepszych obiektywow oraz trzeci EF85mm/f1.2LII USM. Moge powiedziec, ze w zasadzie 1 i 2 praktycznie sa zalozone caly czas na body. Wzajemnie sie uzupelniaja ogniskowymi.
3. Jesli natomiast myslisz o obiektywie zoom polecam EF24-70/f2.8LUSM - zakres ogniskowych w zupelnosci wystarzajacy, jakosc doskonala praktycznie na wszystkich ogniskowych, nizsza jedynie na 24 - 28mm. Z mojego punktu widzenia najbardziej wszechstronny zoom, doskonala jakosc zdjec i wykonania. Czesto wykorzystywany w podrozach - jesli mialbys dokonac wyboru tylko jednego obiektywu na poczatek - to ten z pewnoscia powinien byc w mojej ocenie brany pod uwage - wszechstronny.
3. Dwa pozostale zoomy praktycznie nie uzytkuje, EF16-35/f2.8LUSM oraz EF70-200/f4.0ISL - doskonala jakosc zdjec, ale ogniskowe ktore nie sa preferowane przeze mnie.

Moze powinienes przeanalizowac w dotychczas zrobionych zdjeciach, jakie ogniskowa sa najczesciej przez Ciebie wykorzystywane. Moze to bedzie dla Ciebie punktem odniesienia, co do wyboru obiektywu, choc z pewnoscia jestem zwolennikiem staloogniskowych.

Reasumujac, wybralbym zestaw EOS5D+2 obiektywy: 50mm + 35mm. Wystarczaja do 75% zdjec ;)
Pozdrawiam,
Tomek
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-10-19 21:25:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Warto pod warunkiem, że znajdziesz 5`tkę z małym przebiegiem, aby móc się przez długi czas cieszyć świetnym aparatem, którym jest.
Sam stałem przed bramą zakupu, ale postawnowiłem "poczekać" na MkII ;)
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2009-10-19 21:47:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bierz kanona, lepsze foty robi, nikon niestety potrzebuje jeszcze czynnika ludzkigo, zeby fajne zdjecia byly;)
a tak powaznie, tu jest stronka z testami matryc, poprzegladaj:
http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2009-10-19 21:53:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a na glownej, mozesz sobie porownac dowolne modele, dowolnych marek http://www.dxomark.com/
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa