fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
matryca aps-c a szklo aps-c
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:22:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Vodek - ja wiem, ze ty masz (moze juz nie) D70 ale niektóre źródła podają nawet 1.7 - nie wiem dlaczego.
Odnośnie apsc - zgadza się, że nie przybliża (fizyki nie da się oszukać, polecam podanego linka) natomiast zmienia się stosunek wielkości obrazu do matrycy bo jest ona mniejsza. Czyli ta sama wielkość obrazu na mniejszej matrycy będzie pozorować przybliżenie. Obiektywy apsc na body apsc niejako symulują obraz uzyskany na szkle ff i body ff. Upraszczając temat - malutka matryca kompakta ma obiektyw o bardzo krótkiej ogniskowej. Np. w hybrydzie o ogniskowej 200mm faktyczna tj. fizyczna ogniskowa wynowi ok 40mm.
fotografia cyfrowa
triodante
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:32:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
doskonale widać to po podpięciu jakiegoś obiektywu m42 do body standardowej cyfry...wszystkie oprócz olympusa, który ma fizycznie mniejszą matrycę mają przelicznik 1,5x...cały temat rozbija się o brak słowa "ekwiwalent"...podepniesz popularnego heliosa 58mm obraz na cyfrze wyjdzie "powiększony" jak z ekwiwalentu kita o ogniskowej 87mm, obraz z jupitera 135 mm "powiększenie" jak w kicie 202,5mm...Ekwiwalent to słowo, którego tu chyba zabrakło...
Jednak czegoś tutaj nie kumam z heliosem i jupiterem ta zasada u mnie ma rzeczywiste pokrycie, lecz gdy podepnę pentacona 29mm czy revuenona 35 mm obraz uzyskuje identyczne "powiększenie" jak z ekwiuwalentu kita 29 czy 35 mm. Nie obserwuję tutaj zasady ekwiwalentu 1,5x. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje? Hmmmm, od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to właściwie jest?....
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:35:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"sapphire :
2009-11-19 17:15:45
Tranceman - aps-c body i apsc szklo 200mm to jak apsc body i szkło ff 125mm"

sapphire !!!

tego nawet po herbacie z rumem ( rumem z herbata) nie kapuje ,

może ktoś wytłumaczy
:)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:45:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
AoP - ekwiwalent:) czyli wygląda jak taki sam obraz
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:47:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
triodante- nie przybliża przy szerokim - to ten punkt ostrzenia (patrz link) ale zauważ jak zmienia się kąt widzenia.
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:50:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie zgadza się ,
mam całkiem inne obrazy przy tych kombinacjach,

fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:51:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
200mm aps-c jest dokładnie kadrem z EF 200 czyli ff
fizyki jednak nie oszukasz
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-19 20:57:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ekwiwalent odnosi sie do matrycy - nie do obiektywu,
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-19 21:03:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zgadza sie:)
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2009-11-19 21:05:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
AoP - sorry - spadam na samolot. Pozdr
fotografia cyfrowa
AoP
fotografia cyfrowa
2009-11-19 21:39:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
życzę tyle lądowań co startów
fotografia cyfrowa
Tranceman
fotografia cyfrowa
2009-11-20 12:10:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale siw wywiazala dyskusja :) najlepiej jak ktos zrobi test i wrzuci zdjecia.

wymagania:
1) body aps-c
2) szklo aps-c - dowolna ogniskowa
3) szklo ff - stalk, zoom - nie wazne - wazne zeby ustawic go na taka sama ogniskowa jak przy szkle aps-c
4) statyw

pstryk pierwszym szklem, podpinka szkla ff, ustawienie dokladnie takiej samej ogniskowej i pstryk - i wynik gwarantowany

ja kumam jak to wszystko dziala, cropy itp ale skoro nie ma roznicy miedzy zdjeciami na obu szklach to po hu...a sa te aps-c ? wiec musi byc roznica !!!
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-11-20 13:10:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ależ różnica jest, nawet dość istotna.

Szkło do FF musi przy założonym spadku jakości pokryć krążek o średnicy ok. 50 mm, w który da się wpisać klatka 24x36 mm. Szkło dedykowane do APS-C pokrywa krążek o średnicy zaledwie 28 mm, dlatego może być mniejsze i lżejsze. Obiektywy do średniego formatu muszą pokryć aż 90 mm... :-)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2009-11-20 13:33:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
chciałem tylko wrzucić do ogródka dyskusji jeden mały kamyczek: Olympus Zuiko Digital i oznaczenia tych szkieł dedykowanych do cyfry :)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2009-11-20 13:35:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tranceman właściwie jpk Ci napisał jaka jest rożnica... Te szkła łatwiej wyprodukować przez co są tańsze, przez co są bardziej powszechne, a co za tym idzie często są dużo słabszej jakości.
fotografia cyfrowa
j_zuzia
fotografia cyfrowa
2009-11-20 20:29:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@Tranceman jak ci ktoś już na wstępie napisał że źle zadałeś pytanie - różnica to cena, wielkość, waga
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa