fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Czarno......
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-12-15 17:42:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Używając żarówki błyskowej na fotocelę nie synchronizuje się... Jeśli tak to należy nazwać. Lampa w aparacie uruchamia fotocelę ale foto jest czarne... Brak światła do prawidłowej ekspozycji.. I teraz jeśłi ustawie wstępna fazę podnoszenia lustra to udaje sie prawidłowo naświetlić zdjęcie o co chodzi.....? Aparat to Śmieć Pentax ;/
fotografia cyfrowa
rafcio
fotografia cyfrowa
2009-12-15 18:45:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
taki zły ten pentax? ja uzywam k200d i minusów jeszcze nie poznałem, ale moze tak być...
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2009-12-15 19:03:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a ... jaki czas migawki ? jeżeli krótszy niż 1/200 to może tak być - wędrujące lustro przysłania matryce podczas błysku. Wydłuż czas otwarcia migawki do 1/100 i daj znać czy pomogło.
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2009-12-15 19:05:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ice Już wiem pentax ma coś co sie wabi pTTL co kolwiek to jest ma jakby dwa blyski promieniowy i zasadniczy ten pierwszy to pomiar i to z wbudowanej lampy wyzwala zewnetrzna za wcześmie.... Podpiąłem pod sanki Elwę Ojcową z Zenita ona jest TTL i błyska tylko raz i wszystko gra.... :)
fotografia cyfrowa
Ice
fotografia cyfrowa
2009-12-15 19:10:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kurde. Phottix ma fajne wyzwalacze radiowe. Używam i polecam. Po przeróbce mają zasięg około 200 metrów ( nigdy mi się jeszcze to nie przydało ). Za 200zł masz nadajnik i 3 odbiorniki i żadnych problemów z przedbłyskami itp. A i najważniejsze - nie musisz błyskać tym co masz na aparacie psując sobie oświetlenie. Pozdrawiam :)
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-03-24 18:10:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kupiłem i Wytestowałem Yongnuo RF-602 z allegro (chińszczyzna ale 2,5 GHz, można nabyć na ebay jeszcze taniej).
Żadnych przeróbek, używam w systemie Sony więc jeszcze zgwałciłem nadajniki i odbiorniki przejściówkami.
I jestem w ciężkim szoku.
Zasięg powyżej 100m, przechodzi przez beton, żelbeton, ściany, stropy bez problemu, błyska 100/100 - żadnych nieodpalonych lamp.
Synchronizuje do czasów 1/250 i - tu zaskoczenie, szok, radość aż trudno uwierzyć - pali na drugą lamelkę nie tracąc nawet odrobinki światła...
Myślę, że godne polecenia, a PT04 nie ma najmniejszych szans w porównaniu.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-03-24 20:23:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak kurde lustro może przysłonic matryce? czy ktoś tu ocipiał?
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2010-03-24 21:12:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rafi, a nie możesz w tym Pentaku swoim po prostu wyłączyć tego przedbłysku pomiarowego?
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2010-03-24 21:52:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie da się ale poradziłem sobie z Tym radiem pierwsza lampa i inne na fotocelę ;)

Czarnobiały.... Jak użyje czasu przy końcu syn... to mam 1/3 zdjęcia czarne 1/180 jak dam czas 1/125 juz jest ok....! Jak to wyjaśnisz...?
fotografia cyfrowa
MAHNIXROLADA
fotografia cyfrowa
2010-03-24 22:06:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a w instrukcji obsługi nie pisze ze fotocele działają na około 1/30 ???
praktycznie z ciekawości zapytam
jaka jest różnica błyskając 1/250 czy 1/30 ??
poszukałabym tego kneflika co reguluje moc błysku
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2010-03-24 22:25:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MAHNIXROLADA nie wiem o czym piszesz... ;) Wiem że jak lampa na radio startuje a syn max w pentaxie jest 1/180 to jedną trzecią foto mam czarną... Od dołu...! i musze czas nastwaić 1/125 ;)
fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-03-24 22:52:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rafi083: proste - twój wyzwalacz wprowadza na tyle duże opóźnienie, że lampę przy min syn (1/180) odpala w czasie kiedy część klatki jest już zasłonięta drugą kurtyną i z tego powodu jedną trzecią foto masz czarną.

Migawka składa się z dwóch przysłon rozdzielonych szczeliną, przesuwających się przed płaszczyzną obrazową tak, że wpadające przez szczelinę światło naświetla zdjęcie. Czas ekspozycji regulowany jest szerokością szczeliny – im jest ona węższa, tym mniej światła dociera do filmu lub matrycy.

Przy dłuższych czasach ekspozycji (w starszych aparatach jest to 1/30 do 1/60 sekundy, w nowszych z metalową migawką 1/125 do 1/250 sekundy) szerokość szczeliny staje się równa szerokości klatki, dzięki czemu cała powierzchnia kadru naświetlana jest równocześnie. Przy takim czasie (lub dłuższym) możliwe jest skorzystanie z lampy błyskowej (jej błysk naświetli od razu całą klatkę), stąd też czas taki nazywany jest minimalnym czasem synchronizacji z lampą błyskową.

Przy krótszym czasie ekspozycji błysk lampy naświetliłby jedynie wąski pasek kadru znajdujący się w danym momencie naprzeciw szczeliny migawki. Z tego widać też, że min syn jest cechą migawki, a nie lampy bądź elektroniki jak często błednie sądzą coponiektórzy.

Czyli lampa wyzwalana na sankach wypali w odpowiednim momencie przy minimalnym czasie twojego aparatu. Jeżeli jednak odpali z lekkim opóźnieniem (twój wyzwalacz radiowy może je wprowadzić) - naświetli klatkę gdy kurtyna już będzie cześciowo zasłaniała matrycę.

Co do wyzwalania na pierwszą lub drugą kurtynę (lamelka) różnica jest taka, że albo odpalasz lampę tuż po pełnym otwarciu migawki, albo tuż przed jej zamknięciem.

Ma to szczególny sens jeśli chcesz tylko dopełnić błyskiem obiekt w scenie z udziałem światła zastanego, a fotografowany obiekt jest w ruchu. W takiej sytuacji błysk lampy (bardzo krótki 1/800-1/20000 sekundy) częściowo zamrozi obiekt, ale światło zastane namaluje smugi - przez pewien czas obiekt w ruchu jest oświetlany tylko przez światło zastane ale ono przecież też jest zarejestrowane. Jeżeli oświetlisz lampą na pierwszą kurtynę smugi z ruchu będą nienaturalnie "wyprzedzały" obiekt. Jeżeli użyjesz trybu na drugą kurtynę - smugi również powstaną ale obiekt zostanie zamrożony na koniec trwania ekspozycji i powstały blur będzie naturalnie zgodny z naszymi oczekiwaniami wynikającymi z kierunku ruchu uwiecznianego obiektu.

Ufff. Nie wiem jak to jaśniej opisać ale mam nadzieję, że pomoże.
Czasem warto poczytać... ;)


fotografia cyfrowa
MooMin
fotografia cyfrowa
2010-03-24 22:53:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Manixrolada: róznica pomiędzy czasem 1/30, a 1/180 to chociażby ilość "wpuszczonego" światła zastanego... Nie wszyscy błyskają tylko w studio :)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-03-25 06:19:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rafi, to nie lustro to migawka, ma po prostu dłuższy czas synchronizacji.
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-03-25 06:23:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i logicznie myśląc:
Jeśli uważasz że to lustro zasłania ci matryce (LOL) przy czasie 1/180s, to i bez lampy by ci zasłaniało. W dzień, A chyba tak nie jest. Poczytaj o czasach synchronizacji lamp, o właściwościach migawki szczelinowej,
fotografia cyfrowa
Wojciech
fotografia cyfrowa
2010-03-25 16:49:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MooMin, z przyjemnością i pożytkiem przeczytałem, dzięki
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2010-03-25 19:19:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
MooMin dziękuję :) Patrzyłem jak to działa i wysnułem podobny wniosek lecz nie potrafiłem tak merytorycznie tego nazwać teraz jest 100% jasność...!

;) Ps błysk na drugą kurtne to wiem co jest i to świetna rzecz, z tym że pentax czegoś takiego nie ma hahahahah :)

Pozostaje Mi brzydki myk, zasłonić lampę gdy uzywam syn z długim czasem naświetlania ona robi taki przedbłysk i drugi pózniej ;) Jakoś to działa.... ;)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-03-25 19:41:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
przełącz lampę w manual jeśli się da i nie będzie błysku pomiarowego wcale i nie będziesz musiał zasłaniać
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2010-03-26 19:39:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie ma takiej opcji pentax ma jakiegos inszego ttla ;) i tak już robi nie wiem, wnikać Mi się już nie chce ;)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-03-26 23:11:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rafi -> nie zmyślaj, nie kombinuj, nie zgaduj, tylko przeczytaj starannie instrukcję. ;o)
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2010-03-26 23:38:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wowa, po co czytać instrukcje i inne, skoro można tu- na forum.... wszystko i zawsze :)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-03-27 07:39:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mooha - Masz racje! :o) To może ktoś powie mi, jak działa tarczowa głowica płuczkowa w procesie mikrotunelingu? :o)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2010-03-27 07:47:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jakby ktoś chciał to ja mogę wyjaśnić zależności między długością belki zginanej, momentem gnącym i stycznymi naprężeniami ścinającymi ;-)
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-03-27 08:26:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czarobiały -> fascynujące! Musisz o tym koniecznie opowiedzieć!!! :o)
fotografia cyfrowa
Rafi083
fotografia cyfrowa
2010-03-27 10:51:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W instrukcji jest napisane że nie da się wyłączyć przedbłysku....! I tyle w tym temacie....!

http://www.youtube.com/watch?v=b5FKnK7TaUc ;)

fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa