fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Egzotyka nas pociąga
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2010-01-12 11:44:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jakoś ostatnio dużo myślę :-)

Zauważyłem że zdjęcia z "smaczkiem" egzotyki częściej i lepiej są oceniane, tak jakby ocenę dostawało się za trud pojechania do Kenii, Indii lub jakiegoś innego Kurdystanu.

Oczywiście niektóre zdjęcia w pełni zasługują na uznanie, ale Sami pewnie widzieliście wiele takich które przeciętną ocenę powinny mieć 1+ - 2+ a mają 3 i 4
Czy egzotyka mami nas tak bardzo że zawyżamy oceny ?
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-01-12 11:46:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie wszystkich. :o)
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2010-01-12 11:59:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wowa ! ja tu chciałem dyskusje zasiać a ty mi jednym równoważnikiem zdania wszystko uciąłeś !!! wstydź się !
fotografia cyfrowa
bartf
fotografia cyfrowa
2010-01-12 12:12:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Też to zauważyłem, i to chyba już dość dawno. Nie wiem czemu tak jest, może chodzi o zasadę "czerwonej lampki", tej od psów Pawłowa - w każdym razie, jest ewidentnie tak ja piszesz, odsetek zdjęć niezłych/dobrych jest niewielki wgm.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2010-01-12 12:25:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A kiedyś napisałem o tym wątek, to mnie o mało nie zjedli. :))
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2010-01-12 13:05:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Teraz zjedzą wątek. A je się wstydzę i to bardzo, ale z zupełnie innych powodów... :o)
fotografia cyfrowa
kaja_
fotografia cyfrowa
2010-01-12 14:28:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
podobnie jest ze słabszymi zdjęciami pięknych kobiet, uroczych dzieci i ślicznych piesków.. choć z drugiej strony moim zdaniem dobre zdjęcie to nie tylko dobra technika ale i też dobry temat:) a myślę że egzotyka jest dobrym tematem:)
fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2010-01-12 15:05:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moim zdaniem sprawa wygląda tak:

Egzotyka , piękne kobiety , ludzie z marginesu społecznego, ludzie dotknięci cierpieniem , ale również ludzie którzy wyglądają ciut inaczej niż przeciętny Kowalski na ulicy ( brodaci hipisi , ludzie z różnych sekt bądź stowarzyszeń ) , to wszystko pociąga niektórych ludzi tak , że nie oceniają obiektywnie. To ciekawe zjawisko , nie raz się zastanawiałem , czy gdybym wrzucił w miarę poprawne zdjęcie ( takie w skali ob na 1 ) przedstawiające Polaka siedzącego na ławce, na powiedzmy hinduski portal fotograficzny , to czy zdobyłbym tam uznanie. Niestety - z lenistwa nie sprawdziłem.

Druga sprawa - czasem się nad tym zastanawiam i nie umiem udzielić odpowiedzi, mianowicie nie raz widziałem , jak obiektywni nisko oceniają zdjęcie , mówiąc coś w stylu "nie ważne co , ważne jak" i potem wytykane są wady zdjęcia w stylu słaba kompozycja , nie takie światło itd.... Gdy zdjęcie zawiera jednak jeden z tematów o którym napisałem wyżej ( egzotyka, cierpienie itd... ) , to nagle okazuje się , że ci sami obiektywni oceniają na zasadzie "nie ważne jak , ważne co" Ot paradoks oceniającego :)

Reasumując krótko - ludzie którzy oceniają "sercem" mają o tyle łatwo , że po prostu oceniają na zasadzie podoba się / nie podoba się , bez wchodzenia w szczegóły. Ludzie oceniający "rozumem" nie mają tak łatwo i wtedy zaczyna się nazwijmy to "dyskusja fotograficzna". Zauważyłem też ,że raz ludzie oceniają "sercem" , raz "rozumem". Wg mnie nie ma w tym nic złego, nie jesteśmy zaprogramowanymi maszynami.

Moje zdanie w temacie - problem nie do rozwiązania , można o nim dyskutować i dzięki temu czas nam szybciej minie w pracy :)
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2010-01-12 15:19:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeśli chodzi o socjologię - tak. Biedne dzieci murzyńskie jakoś wzbudzają więcej współczucia, chociaż stwierdzenie "Sami pewnie widzieliście wiele takich które przeciętną ocenę powinny mieć 1+ - 2+ a mają 3 i 4" budzi we mnie duży niesmak, bo kimże my jesteśmy, żeby móc stwierdzić jakie oceny POWINNO mieć zdjęcie...

Natomiast w kwestii krajobrazu jest dokładnie odwrotnie. Ostatnio kilka razy miałem okazję trochę podróżować po wyspach greckich, ale żadne ze zrobionych przeze mnie zdjęć nie zdobyło nawet ułamka takiego uznania, jakie stało się udziałem krajobrazu tatrzańskiego lub zwykłego, spacerowego widoczku z pokolorowanego jesiennym pędzlem Parku Skaryszewskiego... :-) A według mnie, te śródziemnomorskie są po prostu lepsze.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2010-01-12 15:51:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afro - Ty to masz jakiś dziwny okres na "zagadywanie". :)
Nic w tym złego. Tylko dlaczego poruszasz tematy dawno już rozpatrywane na tym forum? I nie uwierzę, jeśli nie brałeś udziału w tamtych dyskusjach (przynajmniej części). Wszak trochę już tu jesteś. :)

Ale spoko. Odniosę się i zacytuję zarazem. :)
"Nie wszystkich."
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2010-01-12 16:13:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afropolak (11:44:55) - co za zbieg okoliczności! właśnie niedawno wprowadziłam w życie nową subiektywną regułę oceniania: za bezmyślną egzotykę dla egzotyki punkty odejmuję :)
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2010-01-12 16:41:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:-)

Wszystkie moje ostatnie przemyślenia dotyczą bardziej ludzkiej psychologii i natury zwierza człowieczego.
Nie traktujcie ich proszę jako ataki personalne, lub marudzenie że inni mają a ja nie.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2010-01-12 16:45:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afro - bynajmniej przez myśl mi nie przeszlo żeby odbierać Twoje topici jako marudzenie lub ataki personalne, gdyż dobry z ciebie człek.

Jak najbardziej Twoje przemyślenia można podciągnąć pod psychologię natury ludzkiej.
A zjawisko częstego występowania topiców Twojego autorstwa przede wszystkim. ;)
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2010-01-12 16:59:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"...i natury zwierza"

Afro, nie atakuj mnie personalnie. :)))
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2010-01-12 17:06:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A tutaj link o wspomnianym wątku, który na ten temat kiedyś popełniłem:
http://www.obiektywni.pl/forum/watek-163865-0.php
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa