fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Szumy matrycy
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-18 11:15:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam! Jestem raczej laikiem , więc proszę o nie gromienie mnie odrazu Otóż sporo nasłyszałem się już o tym ze przy przejściu z matrycy 8Mp na 10Mp (Panasonic FZ30-FZ50) strasznie rosną szumy matrycy. Trąbi sie o tym wkoło, ale mam pytanko. Czy szumy te są zauważalne przy pełnej rozdzielczości zdjęcia, i czy można je wyeliminować w jakimś stopniu, ograniczając rozdzielczość matrycy (FZ50) do , powiedzmy, 8 Mp. Czy szumy takie bedą miały wpływ na jakość odbitki 10x15, albo 20x30?
fotografia cyfrowa
Magus
fotografia cyfrowa
2006-11-18 11:26:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Generalnie szumy sa na wyższych czułościach dopiero.

Problemem prawdziwym nie sa szumy a to jak konstruktor matrycy i softu radzi sobie z małą wielkością fotoceli, która skutkuje efektem "zapychania się światłem". Im więcej fotofiod (pix dla uproszczenia) na matrycy określonych rozmiarów tym co do zasady słabiej aparat radzi sobie ze światłami.

Większy rozmiar fotodiody = większa dynamika matrycy

To sa ogólniki, bo generalnie produceni stosują wiele sztuczek by to zmienić.

Szumy dla odbitki 10x15 nie mają znaczenia IMHO dla 20x30 juz tak z tym, że delikatny szum nie przeszkadza zupełnie.

To co ogladane na monitorze 1:1 straszy na odbitce nie rzuca się w oczy.
fotografia cyfrowa
jacko
fotografia cyfrowa
2006-11-18 13:13:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zmniejsz sobie do pozadanego rozmiaru to co widzisz na monitorze ( no prawie) uzyskasz na papierze.
Ach jesli firma robiaca odbitki nie zchrzani roboty.
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-11-18 15:09:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli generalnie zmniejszanie ilości Mp z 10 na 8 w menu aparatu nic nie da, a może jeszcze pogorszyć sprawę przy większych odbitkach.
fotografia cyfrowa
Tomek_W
fotografia cyfrowa
2006-11-21 20:49:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qnaro - nie kupuj przypadkiem FZ ani 30 ani 50, szumy sa tam tragiczne, nawet za darmo nie bierz, szkoda nerwow.
fotografia cyfrowa
ekosta
fotografia cyfrowa
2006-11-21 20:56:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
używam FZ20; jeśli myślę o więcej MP, to jednak lustro..
choć Nikon FM3... :))))) kusi ;)
fotografia cyfrowa
Qnaro
fotografia cyfrowa
2006-12-07 21:28:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Problem polega na tym że właśnie MAM FZ50 :-) Cóż, na tą chwilę szumów zbytnio nie widzę, moim lamerskim okiem. Pewnie są straszne, ale myślę że zacznę to dostrzegać z czasem. Moja przygoda z troszkę "poważniejszą" fotografią się dopiero zaczyna, więc jeszcze wszystko przedemną :-) Pewnie po FZ50 będzie lustro, ale muszę do niego dorosnąć. Pozdro, i dzięki za odp!
fotografia cyfrowa
fotonastroje
fotografia cyfrowa
2006-12-25 22:54:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak nie widzisz tych szumow to pewnie nie ma problemu. Inna sprawa ze mozesz kiedys chciec zdjecia powiekszyc i beda.
Porada dodatkowa to potestowac ustawienia aparatu. Szumy naturalne z matrycy daja sie usuwac na kompie potem. Jak sa wlaczone procedury odszumiajace w aparacie to roznie bywa (komputerek aparatu raczej malutki jest) wiec sprobuj ustawien w menu aparatu jakie producent zaleca do dalszej obrobki zdjec - czasem to posza. Zazwyczaj minimalna ostrosc i minimalny lub sredni kontrast. Poza tym w jasnych partiach obrazu szumy sa mniejsze. Naswietlaj tak zeby swiatla byly nie przepalone ale jak najjasniej.
Przyciemnienie potem przy obrobce nie daje strat na szumie a rozjasnianie daje duuuuze wzrosty szumu.
Kolejna sprawa - matryce szumia jak sa cieple. Na mrozie sa znacznie niejsze szumy. Mama pociecha bo cieplo jest akurat ale ja kiedys na mrozie -20 st celsjusza otrzymalem dobre zdjecia prostym kompaktem na iso 400 mimo dlugiego naswietlania (noc).
Oczywiscie po powrocie z mrozu aparat zapakuj w folie zeby sie nagrzewal bez kontaktu z powietrzem w pokoju inaczej para sie osadza. Jak mozesz robic w RAWie to tez roznica powinna byc widoczna na plus.
fotografia cyfrowa
Rex_XIII
fotografia cyfrowa
2006-12-25 23:18:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Należy zwrócić uwagę na wielkość matrycy w stosunku do ilości pikseli. Jest taka zasada, że im więcej pikseli upchanych na matrycy tej samej wielkości tym matryca jest mniej światłoczuła, a ISO mniej wydajniejsze (powoduje większą ilość szumów). Wydaje mi się, że dodatkowe szumy, ktore powstają przy większej ilości pikseli a takim samym rozmiarze matrycy mogą być spowodowane tym, że matryca taka może być bardziej czuła na przepięcia elektryczne, które powstają w trakcie zamieniania obrazu analogowego na cyfrowy. Z tymi szumami więc może być różnie i zależy to od producenta aparatu, a nawet od konkretnego modelu. Jedyne czego raczej się nie przeskoczy to właśnie tej światłoczułości. Polecam przed zakupem pooglądać sample na różnych stronach np dpreview, i wydrukować w wielkości w jakiej planujesz robić swoje odbitki. Myślę, że przy rozmiarach które podajesz różnica w szumach będzie wogóle nie zauważalna. Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa