fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
D700-problemy - obwódki - przy zmniejszaniu formatu
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
arekbojko
fotografia cyfrowa
2010-11-16 19:51:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czy ktoś doświadcza podobnego problemu - przy zmniejszaniu formatu zdjęcia, np. na potrzeby OB - 910x... Pojawiają mi sie zamazane obwódki, w szczególności wokół ostrych konturów - krawędzie budynków itp. ??? nie mam pojęcia dlaczego? Jest to dość frustrujące. Pełne formaty są OK. Czy to problem zbyt małej ilości pikseli (FX ma mniej MP/mm2 niż DX o tej samej ilości MP) czy popełniam jakiś generalny błąd? Problem ponawia się przy stosowaniu różnych programów.
fotografia cyfrowa
Andresz
fotografia cyfrowa
2010-11-16 20:23:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To kwestia ostrzenia po lub przy zmniejszaniu zdjecia.
Ponadto mozesz miec w aparacie ustawione wysokie ostrzenie, wg mnie niepotrzebnie.
Albo (i) robisz w JPEG o niskiej jakosci (duzej kompresji) w aparacie
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2010-11-16 20:53:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Albo masz kompensację cieni włączoną...
fotografia cyfrowa
kazmor
fotografia cyfrowa
2010-11-17 10:02:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tutaj: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-526763.php ostatnio napisalem jak prosto zlikwidowac ten typ obwodek...Przepraszam autora zdjecia za wykorzystanie linku...Pozdrawiam:)K.M.
fotografia cyfrowa
arekbojko
fotografia cyfrowa
2010-11-18 04:05:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki za odzew. Zdjęcia, których problem dotyczy wykazują problem bez podostrzania (nie podostrzałem ani przed, ani po zmniejszeniu). Ostrzenie w aparacie jest w pozycji standardowej. Zdjęcia robię na najwięjszych z możliwych formatach w .jpg najwyższej jakości. Prtoblemu absolutnie nie widać na pełnym formacie. Pojawia się tylko po zmniejszeniu.
fotografia cyfrowa
arekbojko
fotografia cyfrowa
2010-11-18 05:23:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trochę poeksprerymentowałem. Wynik: Obwódki pojawiają się w procesie konwersji NEF(RAW) na JPG. Przy kompresji w jakości 100% obwódek generalnie nie ma. Pliki są jednak zbyt ciężkie jak na OB (np. powyżej 600 KB). Aby zmniejszyć ciężar robię konwersję w niższej jakości - 80%. Wtedy się pojawiają.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2010-11-18 08:03:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm... wychodzi mi na to, że już RAWy mają kiepską jakość, skoro takie artefakty powstają.
fotografia cyfrowa
Andresz
fotografia cyfrowa
2010-11-18 08:29:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rob konwersje na JPEG w jakosci 100% bez pomniejszania, dopiero taki plik JPEG zmniejsz do Obiektywnych. Nie rob bezposrednio z RAW na pomniejszony JPEG.
fotografia cyfrowa
Andresz
fotografia cyfrowa
2010-11-18 09:51:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a jeszcze lepiej: z raw rob TIFF 16bit, a potem dopiero z tego TIFF pomniejszony JPEG
fotografia cyfrowa
arekbojko
fotografia cyfrowa
2010-11-18 16:36:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Spróbuję z tym TIFF. Co do jakości RAW - jest idealna. Tak jak napisałem, problem powstaje po kompresji do JPG, jeżeli wykonana jest poniżej 100%, co jest konieczne ze względu na ograniczenia wielkości plików na OB. Co do konwersji i zmniejszania formatu - objaw jest zminimalizowany właśnie wtedy, gdy zmniejszam z RAW i pomniejszony obraz zapiszę w JPG, w przeciwieństwie do RAW->JPG->Pomniejszone JPG
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2010-11-23 14:43:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
arekbojko, czasami pewne niedoskonałości matrycy wychodzą dopiero w obróce
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa