fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
żarówka ciemniowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2011-06-03 23:09:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam,

mam takie pytanie, czy ktoś z Państwa orientuje się, czy poniższa konfiguracja będzie znośna i nie zadymi mi papieru:

- papier Ilford Express multigrade
- filtry multigrade fomy
- żarówka czerwona narva 15W
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-06-03 23:30:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
czerwony zadymia multigrady
oliwkowy filtr ciemniowy jest najlepszy,
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-06-03 23:31:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
poza tym w czerwonym masz straszne złą orientację, a sa czerwony potrafi się przyczynić do efektu cofania się obrazu utajonego w rezultacie może się okazać że nie jesteś w stanie otrzymac soczystych czerni ;)
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2011-06-03 23:38:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Na mój rozum nie powinno, ale...

Na wszelki wypadek spróbuj zrobić taki szybki test. W zupełniej ciemności odetnij z arkusza kawałek papieru, połóż go w miejscu, gdzie zwykle masz maskownicę i umieść na nim jakiś mały przedmiot: klucz, kapsel od piwa, wszystko jedno co, byle by było nieprzezroczyste. Potem zapal żarówkę i poczekaj tyle, ile normalnie trwa u Ciebie manipulowanie papierem pod powiększalnikiem - powinno się to zamknąć w 3-4 minutach. A potem normalnie wywołaj i utrwal (po ciemku, rzecz jasna) - jeżeli po zapaleniu białego światła na papierze będzie widać zarys położonego przedmiotu, to pozostaje Ci jeszcze albo odsunięcie żarówki od miejsca pracy, albo zasłonięcie jej od dołu i praca wyłącznie w świetle odbitym od sufitu.

Ja do miutigrade'a używałem tego samego oświetlenia, co do koloru: lampa ciemniowa z filtrem ciemnooliwkowym - dawało to tyle światła, że dopóki nie popatrzyłem bezpośrednio na żarówkę, to nie wiedziałem, czy się pali, czy nie... :-)
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2011-06-04 00:21:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
oo super, spróbuję, dzięki za odpowiedź!

w takim razie rozumiem, że filtr pod powiększalnik również ewentualnie będę musiał zmienić na ciemnooliwkowy ?
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2011-06-04 07:33:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
uŻywam filtru ciemniowego cos pomiedzy oliwką a czerwonym.
Czerwona żarówka właśnie narva zaświetlała mi papier.
Po powiększalnikiem filtr o dziwo ni nie zaśietla mimo iż tez jest czerwony.
CUda ;)
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2011-06-04 07:49:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No proszę ;-) znalazłem jakąś żarówkę philipsa zieloną, przypuszczam, że powinna być ok jednak wcześniej jeszcze sprawdzę tą czerwoną również według zaleceń jpk. Mam przeterminowane papiery - może to coś zmieni ;-)))))
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa