fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jak można tak oceniać !
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2012-04-21 10:20:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak można tak oceniać ! Ano MOŻNA !

Przyrównajmy OB do serwisu aukcyjnego. Zdjęcia do towarów, wystawiający sprzedaje swoje zdjęcie , kupujący oceniając = kupuje je / licytuje.
Jednym podobają się krzesła , inni przyszli "kupić" rower. Nikt nikomu nie przeszkadza i nie liczy pieniędzy z cudzego portfela. Teraz najważniejsze :
Wystawiający , lub kupujący Rowery nie biegają z zaczerwienioną twarzą do sprzedawców albo kupców materaców wodnych - pytając dlaczego sprzedają taki szajs albo dlaczego ktoś kupuje takiego złoma za takie pieniądze. Możecie mi wierzyć lub nie ale tak samo jest w obrębie jednej kategorii. Jeśli wystawie pordzewiałe Wigry3 za 6000 zł a ktoś kupi za 9000 zł to nikt trzeci nie przyjdzie do mnie z pretensjami. Gdyby się tak stało to osoba skarżąca się okazała by się zawistna - bo z jakiegoś powodu jej to przeszkadza, liczy nie swoje pieniądze, albo zamożność innych go boli.
Każdy ma prawo kupić za dowolną kwotę nawet najbardziej blachy przedmiot.
Analogicznie:
Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i ocenę pod czyjąś pracą. Uszanujmy to że każdy z nas ma swoje upodobania, przyjaciół, grupę wsparcia czy inne wsio.
To nie są zawody ! punktów nie przeliczymy na kasę. Czy kogoś z Was boli że ma mniej pkt. niż inna osoba ?

Dla osób które uważają się pokrzywdzone przez TWA lub niesprawiedliwe oceny INNYCH i inne tam takie zjawiska, lub zazdroszczą ocen przygotowałem prosty eksperyment - niech pójdą do jakiegoś sklepu , dopadną pierwszego lepszego klienta i zaczną drzeć się że jeśli kupi tą....(przykładowo) brukiew za 9 zł to jest szalony i podważa idee gospodarki, że brukiew ta warta jest co najwyżej 3 zł - któryś się odważy przeprowadzić taki eksperyment.?

Obiektywni są subiektywni, jak wszyscy - jedni oceniają względem gustu ogólnego inni wiedzy fotograficznej a jeszcze inni klikają na oślep - ważne że każdy z nich ma prawo to robić. Skala ocen jest podparta opisem - polecam przeczytać go dokładnie "+3 - Podoba mi się. Jest to fotografia, którą ogląda się z przyjemnością. Widać solidny warsztat techniczny i zmysł artystyczny autora. " - czy jest tutaj zawarta niezłomna reguła ? zasady w stylu " brak centralnego kadru, poprawna ekspozycja" ?
"+4 - Bardzo dobra fotografia. Zasłużyłaby na maksymalną ocenę, gdyby nie... " - dla mnie, albo kogoś innego dana fotografia jest bardzo dobra i JUŻ !
Czy nie kojarzy się wam to z wciskaniem przez system edukacyjny tego co nie żyjący od 200 lat autor miał na myśli w swoim dziele ?

Dojrzejmy w końcu do odmienności upodobań, stylów, charakterów i sposobu postrzegania ! Nie sposób zrozumieć czym kieruje się oceniający.
Bo do tego trzeba dojrzeć ( pomijam przypadki w których pewien sposób ograniczenia umysłowego na to nie pozwala )

Aby nie ciągnąć zbędnych dysput pod postem - PROSZĘ aby przed wypowiedzią tutaj przeczytać dokładnie post i spytać siebie "czy dopuszczam odmienność upodobań innych użytkowników"

"....JackTorrance 2012-04-20 22:10:08 | ocena = brak oceny
Temat ocen wraca jak bumerang. Czasem ten bumerang kogoś trafi ;)..."

Mam nadzieje że ten bumerang już nie wróci.

Pozdrawiam,
A.
fotografia cyfrowa
Lechu
fotografia cyfrowa
2012-04-21 11:49:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Aby nie ciągnąć zbędnych dysput pod postem - PROSZĘ aby przed wypowiedzią tutaj przeczytać dokładnie post i spytać siebie "czy dopuszczam odmienność upodobań innych użytkowników"
=======================================

:>


a ocniejący dopuszcze tą myśl w stosunku do ocenianego ?

czy tylko oceniany musi w stosunku do oceniajacego ? a odwrotnie to już niet :>
fotografia cyfrowa
MajaKa
fotografia cyfrowa
2012-04-21 12:03:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Brawo , esencja tego o co chodzi w ocenianiu cudzych prac....zawsze to będzie SUBIEKTYWNE - bo oceniam co MNIE się podoba.I niech każdy ma prawo do tej subiektywnej oceny - bo na razie to myślę, że wiele osób nie ocenia tylko dlatego, że nie chce się "ośmieszyć" przed krytykantami.
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2012-04-21 12:41:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"... i spytać siebie "czy dopuszczam odmienność upodobań innych użytkowników"

dopuszczam i proszę o dopuszczenie

:)
fotografia cyfrowa
Lechu
fotografia cyfrowa
2012-04-21 12:57:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
moje 3 grosze do tematu
a mianowicie :


ocenianie na stronach typu "galeria foto" , to największa bzdura z wielu bzdur sieciowych

w myśl wątku przewodniego , jeśli ja mam uszanować inny gust oceniającego to on powiniem uszanować fakt iż jego ocena dynda mi koło kolan

bo tak na tak zwany chłopski rozum - co mi z opini i oceny innego fotografa skoro moja "twórczosć" nie jest skierowana do fotografów ?

co mnie interesuje jego :
"ja bym przyciał tutaj"
"dałbym inny kadr"
"zrobiłbym to .... i tu lista co by zrobił"



na to jest tylko jedna prosta odp

masz aparat to sobie po prostu zrób.
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2012-04-21 13:01:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jedno pytanie Lechu; jeżeli zdanie innych o Twojej fotografii Ci dynda, to po jakiego wystawiasz pod ocenę swoje zdjęcia na portalu ?
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2012-04-21 13:10:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jeszcze jedno Lechu drogi - stwierdzasz "co mi z opinii i oceny innego fotografa " - natomiast wg Manifestu OB "Najważniejszą zasadą, na jakiej opiera się serwis jest konstruktywna krytyka, czyli rzeczowy komentarz do zdjęcia niosący wartościowe wskazówki pomagające ulepszyć warsztat fotograficzny"

może Lechu to nie ten portal po prostu ?
fotografia cyfrowa
kris_wit
fotografia cyfrowa
2012-04-21 13:38:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
O ocenianiu było już tyle mowy na forum OB ,że można byłoby książkę napisać.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2012-04-21 17:33:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-598392.php

to jest doskonały przykład jak i kogo się ocenia ,
gniot jak nic . rozumiem , że te polecania tylko po to by starym zwyczajem ośmieszyć i zadrwić z Autorki .
fotografia cyfrowa
j_zuzia
fotografia cyfrowa
2012-04-21 17:34:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Był już temat by oceny były widoczne po jakimś czasie
Było też o tym by ludzie pisali gdzie dane zdjęcia były zrobione - by Lechu mógł tam pojechać i pokazać że się da lepiej

No i jeszcze te cholerne odwety ktoś mi 4 to ja mu 4, ktoś mi 0 to ja mu -1

No i to cholerne patrzenie na innych oceniających bo mało kto ma własne zdanie.

Kiedyś wpadłem na pomysł by oceniać tylko i wyłącznie zdjęcia bez żadnego komentarza, a reszta baranków krakała jak ja, rzadko ktoś się wyłamał.
fotografia cyfrowa
yamatachi
fotografia cyfrowa
2012-04-21 19:38:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
1. skoro portal postawił na ocenianie prac...róbmy to...
2. skoro jest skala od -1 do 5...korzystajmy z całego tego dobrodziejstwa...
3. jak dostaniemy ocenę 0...nie denerwujmy się...to też ocena...
4. nie lećmy z odwetem...i bluzgami...to bez sensu...
5. przyjaciół oceniajmy najrozważniej!...przecież się nie obrażą za 0..bo bo co? o zapis......
6. ....a informacja dla innych użytkowników portalu będzie czytelna...( nie będzie zarzutów o TWA)
7. pijmy więcej piwa i chodźmy po górach....;)

no to tyle....się naskrobałem...
[.....]
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2012-04-21 20:00:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
za yamatachi ,
piwo nie koniecznie
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2012-04-21 21:06:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o właśnie, piwo w lodówce mam ;D
fotografia cyfrowa
jabe
fotografia cyfrowa
2012-04-21 22:03:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i Lech i Real :)
fotografia cyfrowa
ajano212
fotografia cyfrowa
2012-04-21 22:04:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
co niektórzy robią zarzuty że.....personalnie się do czegoś odnosimy...a sami podają link do jakichś tam prac by udowadnić jakieś swoje pokrętne myślenie.....:))))))) genialne.....

Tak generalizując....ostatnio to aż stracha mam by coś napisać pod zdjeciem... bo nie wiem czy mam pisać jak obieram zdjecie i co można by zmienić (bazując na mojej przciętnej wiedzy fotograficznej..) bo liczę, że może to komuś pomóc....czasem jednak okazuje się, ze autor ma gdzieś koment i w świetle autora (chyba) wątku jego wizja jest najważniejsza i uwagi typu: centralnie, za dużo nieba ...są nie na miejscu....
Zatem co można i wypada pisać pod zdjęciem?
Mz ocena jest substytutem komentarza dla leniwych....nie mam ochoty pisać -wystawiam ocenę....różnimy się w ocenach i odbiorze ... ale jeżeli ocena ma zastępować komentarz i wyrażać jakieś odczucia to na Boga czasem trzeba się zastanowić klikając na cyferkę...... a może nie.......:))
Jeszcze w tym stuleciu temat będzie podejmowany.....zatem do boju, wrzućmy parę czwóreczek i piątek, niech się dzieje :)))))
fotografia cyfrowa
Arvena
fotografia cyfrowa
2012-04-21 22:25:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kolega Afropolak -świetny tekst napisał i bardzo dobrze to ujął..:brawo!!!




Pozdrawiam:)
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2012-04-21 22:55:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ajano212 -

genialnie pisze , szkoda tylko , że na pisaniu się kończy .
fotografia cyfrowa
Wojciech
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:00:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
yamatachi ujął to przejrzyście, podpisuję się
dodam jeszcze: róbmy zdjęcia
:)
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:03:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no ,
okazuje się , że najwięcej krzyczą Ci co zdjęć nie robią , itd . . . itd
fotografia cyfrowa
ajano212
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:04:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
183 proroku.........i tyle...ale co tu ze ślepym o kolorach.......
fotografia cyfrowa
ajano212
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:06:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
oczywiście można mieć 5000.....tylko co to zmienia? nabywamy innych, mega praw? sam powiedz......
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:10:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ajamo212 - twoim językiem odpowiem , tup , tup
fotografia cyfrowa
ajano212
fotografia cyfrowa
2012-04-21 23:15:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:)))))))))
bywaj
niech wątek o ocenach żyje swoim życiem.....aż zemrze....i się odrodzi niebawem :))
fotografia cyfrowa
Lechu
fotografia cyfrowa
2012-04-22 16:44:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to po jakiego wystawiasz pod ocenę swoje zdjęcia na portalu ?

======================

też czasem potrzebuje rozrywki :>
fotografia cyfrowa
Lechu
fotografia cyfrowa
2012-04-22 16:50:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
- natomiast wg Manifestu OB "Najważniejszą zasadą, na jakiej opiera się serwis jest konstruktywna krytyka, czyli rzeczowy komentarz do zdjęcia niosący wartościowe wskazówki pomagające ulepszyć warsztat fotograficzny"
==================================


wystawiasz fockaczqa i czekasz na "konstruktywne i rzeczowe" opinie oraz oceny

czytasz co tam te "rady" nabazgrali inni i zaczynasz je wdrażać przy kolejnych zdjęciach

i teraz zasadnicze pytanie na które odp sabie po głębokim przemyśleniu

- robisz tak jak to czujesz czy zaczynasz robic tak jak to chcą inni ?


i nie pisz mi teraz nic o technice anie o tym że komenty otwarły ci oczy i nie widziałeś rzeczy o których ci napisali - bo sie roześmieje :D
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa