fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zabrano mi zawód - dziś każdy może być inzynierem.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2013-08-11 20:23:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie ukrywam, że do napisania tego parodiującego, ironicznego i sarkastycznego posta zmusił mnie wywiad z panem Tomaszewskim, pierwszym wielkim uciśnionym fotografem RP, rzekłbym nawet że najbardziej uciśnionym. Podobieństwo tekstu do tekstu wywiadu, jest celowe i zamierzone, by pokazać niedorzeczność publicznego rozdzierania szat.

Link do wywiadu:
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,14398600,Tomaszewski_o_fotografii__Odebrano_mi_zawod__Dzis.html

Odebrano mi zawód. Robię coś mało oryginalnego, coś czym zajmują się setki tysięcy ludzi w Polsce. Kiedyś trzeba było się wysilić, siąść przy desce i tuszem naginać rysunek po parę godzin jeśli trzeba było, a jak się człowiek pomylił, to trzeba było poprawiać, nierzadko znów kilka godzin. Dziś wystarczy kupić albo spiracić najprostszy system CAD/CAM i już można być wielkim inżynierem. Dziś nie trzeba liczyć już momentów, przekrojów, nie trzeba znać zależności między momentem gnącym a silami tnącymi, wszystko zrobi oprogramowanie. Mam wrażenie, że zawód inżyniera przestaje istnieć, inżynieria może być zajęciem dla każdego, czyli dla byle kogo. Nie wszyscy są przecież przygotowani by wypowiadać się przy pomocy całki, sigmy czy wskaźników na zginanie. W dodatku dobrym inżynierom jest dużo trudniej przebić się przez szum bylejakości i taniości, bo jesteśmy zalewani tanimi absolwentami kierunków technicznych, które to kierunki można skończyć dziś z zamkniętymi oczami. Moja żona pracuje na pewnej uczelni i opowiada jak to dziekan nakazuje przepuszczać idiotów na egzaminach tylko po to, by kogoś przepchnąć dla kasy. Przecież wiadomo, że jak są studenci to i kasa jest z budżetu… By być dobrym inżynierem trzeba mieć coś pod sufitem, trzeba być wykształconym, i reprezentować pewne wartości. Ich brakuje. Dlatego zalewani jesteśmy masą inżynierów idiotów, którzy na pytanie jak obliczyć objętość sześcianu drapią się w głowę [Tak, tak, spotkałem takiego mgr inż]. Niestety znacznie trudniej jest przebić się dobrym inżynierom, bo jak ktoś jest dobry to chce za swoją wiedzę godziwej zapłaty.
Bycie inżynierem zawodowym nie napawa mnie dobrymi myślami. Odebrano mi zawód. Wydaje mi się że nie robię już nic elitarnego, oryginalnego. Kiedyś było inaczej, robiłem coś, nad czym trzeba było się wysilić, przeanalizować wszystkie problemy techniczne i konstrukcyjne. Dziś wystarczy oprogramowanie, które zrobi za inżyniera wszystko co trzeba, niezależnie od wiedzy jaką inżynier posiada.
Bycie dobrym inżynierem, to być osobą potrafiącą uniezależnić się od opinii innych, potrafiącą iść pod prąd, w niezgodzie ze standardowymi rozwiązaniami, ogólnie przyjętymi schematami konstruowania. Przecież gdyby lata temu nie było kilku szaleńców inżynierów, którzy kładąc na szali reputację szli swoją drogą pod prąd, dziś pewnie nadal jeździlibyśmy dorożkami i palili światło naftą. Dobry inżynier powinien unikać schematów i iść pod prąd.

Dlatego uważam, że odebrano mi zawód, poprzez produkcję setek tysięcy absolwentów idiotów, śród których może z 10% wie o co w tym całym zawodzie chodzi, a ponadto poprzez technologię, która zwalnia inżyniera od myślenia i sama proponuje mu rozwiązania, obliczenia, rysunki…

P.S. Wszystkich urażonych absolwentów idiotów serdecznie przepraszam za ten tekst :]
fotografia cyfrowa
Peterex
fotografia cyfrowa
2013-08-11 20:29:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wszedłem bo przeczytałem w tytule "wzwód" .... a tu o co innego :-(
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2013-08-11 20:33:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jakieś kompleksy? :D
fotografia cyfrowa
Peterex
fotografia cyfrowa
2013-08-11 20:37:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to już Twój problem :-)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2013-08-11 20:39:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Twoje kompleksy twój problem :P
fotografia cyfrowa
korpa1
fotografia cyfrowa
2013-08-11 21:28:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jest w tym dużo prawdy...
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-11 21:35:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wywiad z Tomaszewskim czytałem i chwilami odnosiłem wrażenie , że mówi on pod dyktando Aleksandra Kwaśniewskiego
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2013-08-11 21:52:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no, wszyscy powinni odłóżyć aparaty, bo pan tomaszewski nie ma pracy. Smieszne
fotografia cyfrowa
ponad37lat
fotografia cyfrowa
2013-08-12 05:59:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
po co komu inRZYnier w polszcze? projektantów będą miały tylko koncerny światowe produkujące coś tam - my wszystko kupujemy szmelc z chin więc nie potrzebni nam inżynierowie. kupujemy gotowe. sami nie projektujemy.
fotografia cyfrowa
ponad37lat
fotografia cyfrowa
2013-08-12 06:01:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kolejna kwestia. po co kumu fotograf sam se cykne i kupie lustrzanke - ona już sama robi ze mie profesjonaliste.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-12 17:13:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kto to jest ??
fotografia cyfrowa
wordy
fotografia cyfrowa
2013-08-12 19:29:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
do wywiadu pana T. T.: 1. "Pojedyncze zdjęcie powinno być rodzajem zamkniętej noweli - mieć swój początek, rozwinięcie i zakończenie." zgrabne zdanie. 2. Utrzymać swoją wyłączność - jest działaniem 'w stanie ciągłym'. 3. Wszystkie publicznie podawane oceny, w tym konkursowe, odcinają prace nierozpoznane przez 'gusta' jurorów; bo nie może być inaczej = patrzę swoim stylem. Obiektywność jest bańką mydlaną na oczy. 4. Wielkość i geniusz ma swoją obecność w swojej teraźniejszości - Rembrandt i van Gogh; a po drugiej stronie mistrzowie powtarzalności, szczególnie ostatni S. Dali.
bylejakość???? ile osób czyta ze zrozumieniem? ile osób po usłyszeniu czwartego zdania pamięta treść pierwszego? to jest rezultat zastąpienia ambicji wiedzy umiejętnością kopania piłki czy tym podobne.
to napisałem ja, mgr inż chem.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-12 20:12:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ta , tylko że fotografia inżynierze nie jest nauką ścisła
fotografia cyfrowa
wordy
fotografia cyfrowa
2013-08-12 22:22:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak wiem, produkt inżynierski jest użytkowany i poprzez to sprawdza się sam. produkt nazywany 'artystycznym' nie ma życia samoistnego; jego byt jest w chmurze stwarzanej ustawicznie - poprzez aplauz czy gnojnicę. siła dyletanta zawiera się w przekonaniu, iż brak wykształcenia = doświadczenia czyni jego umysł twórczo wolnym. np. tutaj, fotografie architektki są złożone z ładem.
p. s. w ostatnich latach namnożyło się "wyższych społecznych szkół o zakresie ....". jak dowodzi znany mi przypadek, Szkoła wykładała mniej niż 50% tzw. pensum. wniosek o rozwiązanie przepadł w Warszawie, a Szkoła przekształciła się w Akademię.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-12 22:35:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i produkt inżynierski też potrafi być gnojowicą . nie wszystko co wychodzi spod ręki inżyniera jest użytkowane . zresztą dzisiaj inżynier , a inżynier to przepaść .
prywatne szkoły wypuszczają ludzi z dyplomami inż , które tak naprawdę nic nie znaczą .
fotografia cyfrowa
aga_piet
fotografia cyfrowa
2013-08-12 23:19:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W każdej nieomal dziedzinie mamy wysyp komercyjnej miałkości, papki, planktonu. Tak jest w muzyce, dziennikarstwie... Trzeba się ciut bardziej wysilić aby wyłowić coś wartościowego.
fotografia cyfrowa
kanarexxx
fotografia cyfrowa
2013-08-13 00:31:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czarnobiały, a kto Ci wbił do głowy że wykształcisz się na inżyniera i do końca życia będziesz miał spokój. Mogę napisać Ci ripostę, że każdy dobry inżynier z przed 20 lat teraz jest doktorem inżynierem, lub ma uprawnienia wynikające z doświadczenia (jeżeli jesteś budowlańcem to wiesz o co chodzi), a do tego trzeba mieć wiedzę bo egzamin państwowy o niskiej zdawalności. Od siebie dodam że studiuję na III roku na prywatnej uczelni i nie ma z nami nikogo kto nie czaił wytrzymałości materiałów, powiem więcej, wymagali żebyśmy bez wyliczeń intuicyjnie rysowali wykresy momentów w elementach konstrukcyjnych. Teraz jest o tyle łatwiej że profesorowie nie trzymają się zasady że egzamin zdaje tylko 8 osób na 50.
fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-13 00:39:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kanarexxx , piszesz o konstrukcjach budowlanych ,
z tym przedmiotem miałem spore problemy . belki , nie belki . siła na środku , z boku .
do dzisiaj tego nie kumam .
fotografia cyfrowa
muddy
fotografia cyfrowa
2013-08-13 09:37:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
O - inżynierowie z Petrobudowy..! ;-))) Belek nie trzeba kumać, można mieć takich co kumaja (np. w Indiach, Rumunii czy na Ukrainie) i zdolnych menadżerów do zarządzania. ;))

Nie każdy inżynier musi być budowlańcem, tak jak nie każdy fotograf musi być artystą.

No i jeszcze - nie każdy inżynier musi zdobyć uprawnienia, tak jak nie każdy fotograf musi być członkiem ZPAFu.

fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2013-08-13 17:24:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kanarex, nie zrozumiałeś. Ja nie mam pretensji, ja skończyłem studia 13lat temu, jestem jednym z ostatnich roczników gdzie zaliczało sie przedmioty wszystkie a nie tylko te punktowane najlepiej, żeby załapać się na awans na kolejny semestr. Teraz można kupić sobie poprawkę, kiedyś 2x i jak lufa to wypad. Celowo napisałem w podobnym tonie jak TT, by pokazać jak niedorzeczne jest brędzlowanie się publiczne imć tomaszewskeigo.
To nie zasada że zdaje 8 na 50 teraz to kasa, za każdego studenta. Narysować intuicyjnie to można momenty, siły normalne i scinające, ale bez wartości tychże możesz sobie te rysowanie wsadzić w niszczarkę. Nawet nie trzeba intuicji. Przecież wiadomo że funkcja sił tnących jest pochodną funkcji momentu gnącego. Nie neguję zdolności twojej grupy, ale kiedyś był porządny odsiew. Z tego co pamietam 90% studentów odpadało na wydymałce, PKM, dynamice i kinematyce. Pytanie co teraz macie na wydymałce, Bo jak tylko czyste skręcanie , czyste zginanie i ścinanie to faktycznie, można nie mieć z tym problemów ;)
fotografia cyfrowa
wordy
fotografia cyfrowa
2013-08-13 22:22:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Taki backwater do tematu: "Potrzeba obrazowania doznań i intuicyjna zdolność artystycznej kreacji są jednymi z archetypicznych cech człowieka." Tadeusz Król, Nauka malowania. s. 10; Wydawnictwo Szkolne PWN. Bazując na tym stwierdzeniu, zawłaszczanie wyłączności jest formą: strachu, eGO, braku innych środków utrzymania. Sobie & Innym.
fotografia cyfrowa
kanarexxx
fotografia cyfrowa
2013-08-13 23:01:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Na budownictwie niestety nie mam PKM, u mnie najważniejsza jest statyka, także na I egz z wydymałki (wiadomo skąd ta nazwa:)). były wykresy momentów, sił tnących i normalnych w kratownicach, belkach i ramach przegubowych. Na II egz. zaś były układy statycznie niewyznaczalne czyli metoda sił i przemieszczeń w belkach i ramach utwierdzonych, rusztach przegubowych i ramach przesuwnych. Tyle co do materiału. Najlepsze jest to że idąc na prywatną uczelnię chciałem mieć łatwo, ale się przeliczyłem bo wydymałkę miałem z prof z Polibudy Warszawskiej, dodatkowo jest on w komisji akredytacyjnej uczelni wyższych, stwierdził że nie może nikt mieć tytułu inżyniera bez biegłej znajomości tego przedmiotu, bo to zagraża życiu innych. Jeżeli trafiłeś na mgr inż. który się zastanawia nad podstawami z matematyki to wierzę że nie pracuje on w zawodzie, tylkojest przedstawicielem OFE lub w inny sposób świetnie pozyskuje klientów (bez urazy dla handlowców), poprostu nie uwierzę że spotkałeś takiego kogoś w pracy, że ktoś taki staje na równi z tobą i moze odebrać Ci zawód.

Co do TT, zaznaczam nie znam się na reportażu, i powiem coś co będzie nosiło znamiona hipokryzji, ale po fotkach tego gościa, wnioskuję że bywał w takich miejscach, że nie trzeba mieć drogiego sprzętu i umiejętności, wystarczy aparat w trybie auto wiszący na szyi, i wciśnięty nonstop spust migawki, a potem tylko wybrać co się nadaje. Chcę powiedzieć że będąc na Bliskim Wsodzie, w Indiach lub RPA wśród plemion, trzeba się starać że zrobić słaby reportaż. Chyba pojechałem.
fotografia cyfrowa
sh
fotografia cyfrowa
2013-08-13 23:15:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ta sytuacja przypomina mi postawę mojego kolegi przed wieloma laty, kiedy dominowała jeszcze fotografia analogowa. Kolega był wtedy (obecnie również) fotografikiem zawodowym, tzw. wolnym strzelcem.
Posiadał szerokoformatową Bronicę, kilka obiektywów do niej, tak więc mógł zaoferować agencjom fotograficznym
akceptowalny przez nie materiał (w tym okresie przyjmowały głównie ''duży obrazek'').
Takich ludzi było niewielu, więc żyło mu się całkiem wygodnie.
Gdy fotografia cyfrowa zaczęła być już konkurencyjna, traktował ją lekceważąco i był przekonany, że nigdy nie będzie
zagrożeniem dla szerokoformatowej fotografii analogowej.
Gdy ''ostrzegałem'' go, że w niedługim czasie sytuacja się zmieni, bagatelizował to.
Od kilku lat nie posiada już Broniki, a ma CANON 5D Mark II i jest oburzony, że fotografia stała się tak powszechnie
dostępna, a agencje zaczęły przyjmować fotografie cyfrowe.
Dobre, wygodne czasy dla niego i jemu podobnych, bezpowrotnie minęły – pojawiła się liczna konkurencja.
Zmuszony został do zajęcia się nauką fotografii posiadaczy aparatów cyfrowych.
Sprzedaż własnych zdjęć nie jest już wystarczająca, by się utrzymać.
Gdy odwiedzi się jego stronę internetową, gdzie prezentuje swoje fotografie (zarówno stare analogowe, jak i cyfrowe)
ma się delikatnie mówiąc mieszane uczucia.
Wiele z nich jest robionych w trudnych warunkach oświetleniowych (wschody, zachody, zmrok, duże rozpiętości tonalne)
i nie są one obrobione. Wyglądają w większości fatalnie – na ogół są za ciemne, stłumione.
Nie jedna strona fotoamatora, który ma trochę pojęcia o obróbce zdjęć wygląda zdecydowanie lepiej.
Na moje uwagi, że jeżeli chce zainteresować potencjalnych nabywców, to musi zaprezentować się zdecydowanie lepiej.
Trzeba zainwestować w porządny monitor, skaner, nauczyć się co najmniej poprawnej obróbki zdjęć, poświęcić ''trochę'' czasu,
by wzbudzić zainteresowanie swoimi produkcjami.
On nie ma na to czasu i ochoty – zachowuje się, jak małe rozkapryszone dziecko, ma pretensje do całego świata.
- Jak tu żyć panie Premierze ?!


fotografia cyfrowa
prorok
fotografia cyfrowa
2013-08-13 23:42:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kanarexxx - o statyce pisałem
fotografia cyfrowa
kanarexxx
fotografia cyfrowa
2013-08-14 00:53:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa