fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Konkurs „Konstruktywnie o fotografii” oraz blokada krytyki
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2007-02-21 17:38:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Konkurs "Konstruktywnie o fotografii"
Blokada krytyki

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was dwie rzeczy, dość mocno ze sobą związane:
1. opcję blokowania krytyki
2. konkurs z sympatycznymi nagrodami - Konstruktywnie o fotografii - www.obiektywni.pl/konkursy

1. Blokowanie krytyk
Wprowadziliśmy nową opcję - możliwość zablokowania krytyki do zdjęcia. Podczas publikacji każdy z użytkowników może zdecydować czy chce, aby do jego zdjęcia można było napisać konstruktywną krytykę. Jeśli autor zablokuje taką możliwość, zamiast formularza konstruktywnej krytyki pojawi się informacja, że autor zablokował możliwość jej wystawienia.

Opcja została wprowadzona z kilku powodów, z których najważniejszym jest ten, że część z użytkowników po prostu nie chce tej formy komentarza do swoich zdjęć. Blokada działa jako opcja, każdy z Was może podjąć samodzielną decyzję.

2. Konkurs Konstruktywnie o fotografii
Przygotowaliśmy konkurs na najciekawsze, najbardziej pomocne i najwyżej oceniane krytyki do zdjęć. Konkurs rozpoczął się dzisiaj i trwać będzie do końca marca br. W konkursie może wziąć udział każdy z użytkowników naszego serwisu. Więcej informacji w zakładce Konkursy: www.obiektywni.pl/konkursy

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej wartościowych krytyk. Wszystkich użytkowników zapraszamy do aktywnego krytykowania i komentowania publikowanych w galerii prac.

Na autorów najlepszych krytyk czekają nagrody w trzech kategoriach (najbardziej pomocna krytyka, najciekawsza krytyka, najwyżej oceniona krytyka). Ponadto nagrody otrzymają również osoby najaktywniej oceniające krytyki.

Oto opis poszczególnych kategorii, w których krytyki będą oceniane:

Najbardziej pomocna krytyka. Wyboru najbardziej pomocnej krytyki dokona redakcja serwisu, kierując się przede wszystkim wartością napisanej krytyki i stopniem, w jaki może ona pomóc w rozwijaniu warsztatu fotograficznego. Redakcja serwisu weźmie pod uwagę również oceny użytkowników.

Najciekawsza krytyka. Konstruktywna krytyka nie musi być każdorazowo precyzyjnie napisanym poradnikiem technicznym. Może ona również zawierać treści głęboko inspirujące do wnikliwszego oglądania fotografii, jak i do realizowania ciekawych wizji fotograficznych. W tej kategorii wyboru najlepszych krytyk dokona redakcja serwisu, biorąc pod uwagę oceny użytkowników. Premiowana będzie przede wszystkim nietypowość i oryginalność krytyki.

Najwyżej oceniona krytyka - zwycięży osoba, której krytyka napisana w trakcie trwania konkursu otrzyma najwięcej plusów. Liczba minusów nie będzie brana pod uwagę.

Ponadto!

Wśród osób najaktywniej oceniających krytyki zostaną rozlosowane dodatkowe nagrody, a mianowicie: 10 firmowych kubeczków z logo Obiektywni i modnym ostatnio hasłem "Mam haka na admina Obiektywni.pl". Kubeczki dobrze trzymają się w dłoni, a pite z nich płyny smakują zdecydowanie lepiej, co potwierdzają relacje świadków.

No dobrze, ale co to jest ta konstruktywna krytyka?

Przede wszystkim pamiętajmy, że:
1. Konstruktywna krytyka to nie to samo co komentarz, więc własną opinię o zdjęciu (czy się podoba, czy nie) zamieszczamy w komentarzach,
2. Poza tym, krytyka powinna pomagać w rozwijaniu warsztatu (jak najbardziej cenne są tu wskazówki techniczne, ale nie tylko),
3. Nie myślmy schematami!. Krytyka może być również pozytywna! A więc wskazanie mocnych stron zdjęcia wraz z uzasadnieniem również może być wartościową uwagą.

Jak oceniać krytyki?

Każdy z użytkowników może przyznać krytyce ikonkę plusa lub minusa. Często spotykamy w serwisie krytyki, których wartość jest względna (ale o gustach się nie dyskutuje:)), które otrzymały sporo plusów, głównie dlatego że oceniający ZGADZAJĄ SIĘ z tezą napisaną przez krytykującego.

Tymczasem, nie o to do końca chodzi:

* Plus należy się krytyce, którą uważamy za wartościową.
* Minus - takiej która wg nas krytyką nie jest.
* Czyli nie stawiajmy minusów przy krytyce wartościowej, z którą się NIE ZGADZAMY :), a która krytyką w rzeczywistości jest.

Więcej informacji w zakładce Konkursy: www.obiektywni.pl/konkursy

Zapraszamy do aktywnego udziału w konkursie i dyskusji.

fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-02-21 20:00:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Już widzę pewna nieścisłość, co będzie jeśli będziemy pisać krytyki , któraś z nich wygra a użytkownik wcześniej skasuje zdjęcie, przecież nie będzie wiadomo po jakimś czasie co było tematem krytyki.
fotografia cyfrowa
adminjk
fotografia cyfrowa
2007-02-21 20:32:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ciekawa uwaga. Dziękujemy.
Wszystkie krytyki będą oceniane po zakończeniu konkursu; przed ogłoszeniem wyników po prostu zwórcimy się do autorów zdjęć będących przedmiotem krytyki ze stosowną informacją i prośbą o niekasowanie prac. Z przyczyn oczywistych nie mamy możliwości dysponowania Waszymi pracami, ale myślę, że wszystko jest kwestią wzajemnej umowy. Jeżeli zdjęcie z nagrodzoną krytyką zostanie jednak usunięte, to krytyka taka i tak zostanie nagrodzona i wyróżniona - szkoda tylko, że bez zdjęcia. W tym nie ma nieścisłości - taki stan rzeczy wynika z przepisów prawa. Tym niemniej myślę , że nie będziemy mieli aż takich problemów. :) Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2007-02-21 21:19:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
10% OB rozumie to co piesz i umie pisać krytyke:( żal bo krytyka jest wymierną informacja na temat zdjęcia
fotografia cyfrowa
pawelm
fotografia cyfrowa
2007-02-22 11:05:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
już widze zalew konstruktywnych krytyk poniżej krytyki ...
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2007-02-22 14:30:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ujawi się ktoś z użytkowników, kto nie chce czytać żadnej krytyki swojego zdjęcia? Jestem bardzo ciekawy uzasadnienia takiej blokady krytykowania...

Pomysł na wyłonienie wartościowych krytyk podoba mi się. Najbardziej ciekaw jestem uwag "nietechnicznych".
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-02-22 15:23:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Piotrze, ja się ujawnię jak będę miał jakiś rozsądny materiał do wrzucenia.

Uzasadnienie? Nie wiążę z fotografią swojej przyszłości, robię zdjęcia dla przyjemności i to, czego się nauczyłem w trakcie ostatnich 30 lat fotografowania na moje potrzeby zupełnie wystarcza. Nie robię zdjęć skomplikowanych emocjonalnie, opieram się na estetyce, a takie zdjęcia - zakładając brak błędów technicznych - są nadzwyczaj trudne do krytykowania, zwłaszcza konstruktywnego.

Jak na razie dorobiłem się jednej krytyki, napisanej zresztą przez krytykanta "z zawodu i z zamiłowania" i uwierz mi, nie wniosła ona nic ani do moich umiejętności technicznych, ani do sposobu postrzegania świata.

Nie zrozum tego oczywiście jako stwierdzenie typu "zjadłem wszystkie rozumy i nikt mnie nie będzie krytykował". Przeciwnie wprost, jak na razie zdecydowanie lepiej umiem patrzeć na zdjęcia, niż je robić, dlatego też tak mało prezentuję, bo większość posiadanego przeze mnie materiału po prostu mi się nie podoba, a głupio mi wystawiać zdjęcia, na których ja sam widzę niedociągnięcia trudne do zaakceptowania.
fotografia cyfrowa
piotrbuda
fotografia cyfrowa
2007-02-22 17:03:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jpk, dziękuję za odpowiedź.
Z jednej strony Cię rozumiem, z drugiej nie bardzo... Samokrytyka, o której piszesz jest bardzo ważna i traktuje ją jako zaletę. Jeśli samemu widać błędy, to pewnie, czasem nie ma potrzeby ich pokazywać innym.

Jednak krytyka nie ma na celu jedynie wskazywania błędów. Ona ma być odpowiedzią na pytanie DLACZEGO zdjęcie podoba się lub nie.
Zwykłe komentarze pod zdjęciem ograniczają się do stwierdzenia CZY fotografia podoba się czy nie).

I myślę, że cenniejsze jest przeczytać dlaczego zdjęcie się komuś nie podoba, niż po raz kolejny przeczytać, że zdjęcie jest dobre (bez argumentów, typowe: "super"). Oczywiście najłatwiej wytknąć po prostu błędy jako jedyne uzasadnienie swojej opinii. Ale dobra krytyka nie na tym polega. Nie można zakładać a priori że wszyscy tak będą komentować.
Ze swojego skromnego doświadczenia powiem, że dla mnie niesłychanie ważne są opinie osób nie znających się na fotografii. Jeśli im się coś nie podoba, wyjaśniają dlaczego nie posługując sie cała tą fachową terminologią fotograficzną, a argumentacja opiera się tylko na emocjach jakie wywołuje zdjęcie. Zwracają tylko uwagę na tę ważniejszą stronę fotografii. Nie techniczną :)
Wniosek? Duża część krytyk niewiele wnosi, ale myślę, że warto poczekać na tę jedną, która może wpłynie w jakiś tam sposób na dalsze fotografowanie. Miałem szczęście otrzymać kilka takich krytyk.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:19:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jakoś czarno widzę ten konkurs, zwłaszcza po lekturze dzisiejszej "polecanej krytyki": http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-115193.php.

Krytyka powinna być chyba rodzajem syntezy najbardziej charakterystycznych cech zdjęcia, dokonanym in plus lub in minus. Próbą wyrażenia pełniejszej opinii o zdjęciu.
Jak to jest możliwe, że tekst którego treścią jest żarliwy apel do autora by robił "więcej tego samego" i "pokazywał że wystarczy", a praktycznie nic o samym zdjęciu, awansował do miana doskonałej krytyki...?
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:36:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl: czy myślisz ,że konkurs piekności wygrywa najładniejsza ? to odpowiedź
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:38:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trafnie.
Lecz mimo wszystko miałem nadzieję ;-))
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:41:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nadzieja to matka głupich, nie wiem ile masz lat , ale ja z nadziei dawno sie wyleczyłem
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:43:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ale kazda matka kocha swoje dzieci ;)
fotografia cyfrowa
corazon
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:45:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak jak dzieci kochaja matkę
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:50:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wyjatek potwierdza regule ;)
fotografia cyfrowa
kleofas
fotografia cyfrowa
2007-02-22 21:54:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie ma to jak narzekać, czarno widzieć i konstruktywnie mówić: "na pewno się nie uda".

Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 22:01:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ależ z pewnością się uda ;-)
Ale a'propos Kleofas, wracając do tematu, czy twoim zdaniem to jest dobra krytyka?
fotografia cyfrowa
kleofas
fotografia cyfrowa
2007-02-22 22:43:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czy to jest dobra krytyka? Moja szybka odpowiedź brzmi: tak. To jest dobra krytyka. Bo wg mnie krytyka na takim portalu jak ten jest również mówieniem autorowi, że to co robi np. się podoba, dociera do kogoś, jest dobrze przyjmowane. Czy samo zdjęcie mi się podoba? Nie wiem.

Pewnie i powinienem tę myśl nieco rozwinąć, ale chyba nie dzisiaj. :) Wybaczcie. Obiecuję to zrobić przy najbliższym spotkaniu.
fotografia cyfrowa
kleofas
fotografia cyfrowa
2007-02-22 22:49:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ewentualne pretensje za nierozwijanie tematu do KCK proszę kierować. :) Dobranoc
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 22:56:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nastąpiło zatem prawdziwe zrównanie komentarzy i "konstruktywnych krytyk"...
W tych ostatnich nie trzeba już nawet pisać o zdjęciu...
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 23:00:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To znaczy zbyt wiele pisać o zjęciu: wystarczy tylko napomknąć, że w ogóle jest jakieś zdjęcie no i czy się podoba/nie podoba...
fotografia cyfrowa
kleofas
fotografia cyfrowa
2007-02-22 23:07:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To są Twoje słowa i Twoja interpretacja. A w konkursie przecież nie musisz brać udziału. Tym razem już naprawdę dobranoc.
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2007-02-22 23:13:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kolorowych krytyk.
To znaczy snów ;-)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa