fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
CZARNOBYL
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
keda
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:04:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie wiem czy widzieliscie
jezeli nie to koniecznie

http://todayspictures.slate.com/inmotion/essay_chernobyl/

zostawie bez komentarza ....
fotografia cyfrowa
marisol
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:15:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
..
fotografia cyfrowa
Tiamat
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:18:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
widziałam ..... przerażające
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:21:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
porzadny reportaz....
fotografia cyfrowa
nadtlenek02
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:24:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
warto obejrzeć!
fotografia cyfrowa
raider
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:25:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:(((
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2007-07-18 23:35:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Straszne...
fotografia cyfrowa
Swistakolis
fotografia cyfrowa
2007-07-19 00:13:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mocne...
fotografia cyfrowa
Jolanta
fotografia cyfrowa
2007-07-19 01:12:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dobry chociaż przerażający reportaż. Ostrzeżenie przed konsekwencjami działań człowieka.
fotografia cyfrowa
krystek102
fotografia cyfrowa
2007-07-19 01:21:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
przerazajace! Nigdy wiecej! To mogo dotyczyc nas wszystkich
fotografia cyfrowa
qalimar
fotografia cyfrowa
2007-07-19 07:27:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ostatnio w radio czy TV słyszałem intrygujący tekst:

-prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy.
rozwiązanie problemu:
-aby był tańszy należy zainwestować w elektownię atomową.

Ciekawe, że owa taniość nie uwzględnia horrendalnych kosztów inwestycji i eksploatacji, nie mówiąc już o społecznych. Niektórzy jak te barany pędzą na rzeź...
fotografia cyfrowa
toska
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:28:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mój drogi Qalimarze, akurat tak się składa, że owa taniość uwzględnia jak najbardziej koszty eksploatacji, które są niewspółmiernie mniejsze od kosztów użytkowania paliw kopalnianych w elektrowniach konwencjonalnych. Większe koszty początkowe inwestycji bardzo szybko zwracają się, jednocześnie dając nam tańszy prąd. Dodatkowo elektrownie jądrowe są praktycznie "czyste", tworząc znikome ilości "śmieci", czyli odpadów poprodukcyjnych. Opracowuje się również obecnie taki typ elektrowni jądrowych (której budowa rozpocznie się we Francji), która nie produkuje żadnych odpadów. W przeciwieństwie do elektrowni tradycyjnych, napędzanych paliwami kopalnymi, które są szalenie drogie w utrzymaniu, zwłaszcza przy wizji nieuchronnego kończenia się zasobów naturalnych kopalin, a które są emiterem ogromnych ilości odpadów stałych, pyłów i zanieczyszczeń płynnych. Te zanieczyszczenia też zabijają, choć nie tak masowo i spektakularnie jak to miało miejsce w przypadku awarii czernobylskiej.

Reaktor atomowy typu użytego w Czernobylu był wadliwy z założenia, szczególnie niestabilny i trudny do opanowania w trakcie wygaszania go. Pech chciał, że owej feralnej nocy przeprowadzano ćwiczenia z zatrzymywaniem jego pracy, wyłączono automatyczne systemy bezpieczeństwa, popełniono błąd i stało się to, co się stało. Tragedia, to fakt. Nie popadajmy jednak w psychozę, technologia poszła na przód, wiedza i doświadczenie również, dlatego też nie można zamykać się na nowe, czyste technologie.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:30:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i pamietajmy, ze co trzy rece to nie dwie...
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:33:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mariusz, z tymi kosztami to tak nie do końca...
U nas lobby górnicze robi problemy, a że ogólnie są wpływowi - jeszcze od czasów starego systemu - to się ich wszystkie kolejne rządy słuchają. Ntomiast pomiary skażenia środowiska są absolutnie jednoznaczne: prównując wyłącznie skażenia radioaktywne elektrownia węglowa produkuje ich od kilku do kilkudziesięciu razy więcej niż jądrowa. A jak do tego dodamy pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu to wychodzi, że już dawno powinno się to wszystko pozamykać.

Przypominam, że w Czernobylu nie było żadnej awarii technicznej, nic się nie popsuło, żadne systemy nie zawiodły. Przyczyną katastrofy była wyłącznie ludzka głupota...
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:36:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No wlasnie, ludzka glupota...
Technologia poszla naprzod, owszem. Jednak ludzka glupota jest nieskonczona.
fotografia cyfrowa
toska
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:39:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To w takim razie należałoby zabronić każdej działalności ludzkiej i zostawić wszystko maszynom. Zaczynam się bać mojego kompa ;)
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-07-19 08:47:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Toska, na tym wlasnie polega glupota ludzka. Coraz wiecej powierza maszynom :)
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-07-19 09:16:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern, gdyby w Czernobylu ludzie zawierzyli maszynom, to nigdy by do takiej tragedii nie doszło. Tam zabezpieczenia nie pozwalały na przekroczenie pewnych parametrów rdzenia reaktora, co uniemożliwiało wykonanie pewnych "eksperymentów". Kierownik zmiany kazał więc ręcznie WYŁĄCZYĆ układy zabezpieczające...
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-07-19 09:22:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
JPK, z pewnoscia moze to byc jeden z przypadkow, w ktorych nalezalo maszynie zawierzyc...
Natomiast ja tak juz bardziej ogolnie o tych maszynach. Zauwaz, z czasem sie okazuje, ze czesto lepiej samemu czegos dopilnowac niz pozostawic to automatowi. Sa oczywiscie wyjatki od tej reguly.
Nie zmienia to faktu, ze glupota jest glupota i nie ma znaczenia, w ktorym momencie sie objawi - jest niebezpieczna.

Osobiscie mam nadzieje, ze nie dojdzie juz do takiej tragedii. Dla mnie nie do przelkniecia jest, ze po 20 latach od wydarzenia w Czernobylu ludzie wciaz ponosza jego konsekwencje.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-07-19 09:53:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
I tu się z Tobą całkowicie zgadzam.
W tamtym systemie ludzkie życie jest niczym. Marynarzy z "Kurska" też można było uratować...
fotografia cyfrowa
qalimar
fotografia cyfrowa
2007-07-19 10:35:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Toska, zapewne marsz rację, technika poszła w tej dziedzinie ostro do przodu. Niemniej ciekawy jestem, czy zechciałabyś wypoczywać w nadmorskiej miejscowosci wczasowej odległej w linii prostej o 5km od elektrowni jądrowej. Takowe plany były- chłodziwem byłoby jezioro Kopań.

Ciekawe, że na szerszą skalę nie propaguje się solarów ( czy jak zwać baterie słoneczne) jako uzupełnienie niedoborów energii i elektrowni wiatrowych. Oprócz kilku farm wiatrakowych na razie w zasadzie zastój. Wiatru u nas dostatek, ale podobno owe wiatraki też płoszą okoliczne ptactwo i szumią straszliwie, co ma swój wpływ na niesienie się kur i płochliwość kur. Tak mówi lobby rolnicze- zawsze się jakieś znajdzie, które ma negatywny stosunek. Z kolei solary może postawić na dachu każda spóldzielnia mieszkaniowa, wspólnota albo własciciel domu. Wystarczy tylko chcieć. I wydać trochę kasy na dostosowanie się do standardów.

A jeśli chodzi o ludzką głupotę, to odnośnie elektowni jądrowej w Polsce, odnoszę wrażenie, że po pierwszym zachłyśnięciu się sukcesem i przecięciu wstęgi, nastąpiłaby standardowa prowizorka i łatanie niedoróbek. Tak przecież jest wszędzie- "jakoś to będzie" jest wszechobecne. A więc dlaczego nie tam?
fotografia cyfrowa
qalimar
fotografia cyfrowa
2007-07-19 10:39:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeszcze coś Jacek- w każdym systemie życie ludzkie jest mało istotne. To wszystko zależy od papki informacyjnej jaką karmi się społeczeństwo. Wystarczy spojrzeć na ciepłe kraje do których "wycieczki" trwają. A przeciez mamy demokrację, a nie totalitaryzm...
fotografia cyfrowa
toska
fotografia cyfrowa
2007-07-19 10:58:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qalimar, odpowiadając na Twoje pytanie - nie przeszkadzałoby mi to. I nie usiłuję Ci udowodnić tego, jak bardzo ufam nowoczesnej technologii i jej bezawaryjności czy też jak bardzo w nosie mam swoje zdrowie i życie. Po prostu większe jest prawdopodobieństwo, że w ogóle nie dojadę nad morze ginąc po drodze w wypadku samochodowym, niż gdyby moja śmierć miała nastąpić podczas katasatrofy jądrowej owej elektrowni.

W kwestii wiatraków nie przeskoczymy najważniejszego, czyli wiatru, a konkretnie jego siły i stałości. Jest niewiele obszarów na terenie naszego kraju, które są odpowiednie do postawienia tam szeregu wiatraków, których ilość mogłaby znaczyć cokolwiek w dostarczaniu energii. Fakt, wiatraki mają zgubny wpływ na ptactwo, szczególnie wędrowne, kótre ginie napotykając na drodze swych corocznych przelotów wiatraki. A to z kurami mnie rozbawiło. Wierząc w umiejętność dostosowania się zwierząt zarówno gospodarskich, jak i dzikich, do zmienianego przez nas środowiska i warunków ich życia sądzę, że wystarczyłoby 3 pokolenia, żeby kury zaczęły z powrotem normalnie nieść.

Baterie słoneczne są świetną alternatywą. Relatywnie tanią w instalacji, obsłudze i niegroźne w wypadku awarii. Idealnie byłoby w taki sposób uzyskiwać energię. Utopia?

W urządzeniach jądrowych nie ma miejsca na "łatanie" i prowizorkę. Przepisy są jasne, instrukcje są klarowne, restrykcje nie przestrzegania ich ogromne, a widmo Czernobyla wciąż żywe. Nie sądzę, żeby ktoś odważył się na spieprzenie sprawy kolejny raz.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2007-07-19 11:09:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zeby spieprzyc sprawe nie trzeba byc odwaznym, wystarczy byc glupim. Jak w Czernobylu.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-07-19 11:10:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przez 9 lat pracowałem 100 m od reaktora. Co prawda tylko 30 MW, ale jednak... :-)

Toska ma rację, znacznie bardziej niebezpiecznym narzędziem jest samochód, tym bardziej, że konstrukcja reaktora w Żarnowcu miała być zupełnie inna od tej czernobylskiej. U nas taka awaria była po prostu niemożliwa.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa