fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Nowy 30D - prześwietla i ma zły balans bieli?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 08:24:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam,

Od wczoraj jestem posiadaczem 30D.
Po paru dosłownie godzinach pstrykania, zauważyłem i zmartwiło mnie to bardzo, że
aparat na AWB żółci, tzn. zarówno na LCD jak i po zrzucie na kompa - choć tam już trochę
mniej to widać.

Porównanie robiłem z 350D, i przy tych samych ustawieniach WB - 350`tka daje w sumie dość zimny obraz ale bardzo zbliżony do rzeczywistości, a 30D ociepla.

Druga sprawa to pomiar światła,...
Dziś rano z dwoma puszkami do okna i Ciah!

-Pomiar centralnie ważony uśredniony
- AWB
- OneShot
- ISO 400
- słońce za "plecami" - 7:00 rano i
Pstryk na oświtlone słóńcem drzewo wraz z bezchmurnym porannym niebem

...efekt
350D - naświetlenie prawidłowe, balans bieli też
30D - prześwietlone niebo, dominata żółci
żeby było ciekawiej po korekcie ekspozycji w 30`tce o 1EV dalej niebo przepalone, a drzewo
staje się już niedoświetlone :/
Po południu postaram się wrzucić jakieś sample.

Co jest grane?? jakieś korekty ustawień personalnych trzeba w tych puszkach robić?
Załamałem się lekko....
HELP!!
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2007-08-29 08:31:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
robiłem fotki D70 i wychodziły fajne, jak przesiadłem sie na D200 to wszystko sie zmieniło na gorsze. Powód prosty D200 mierzy światło i temperaturę barwowa 1005 pikselowym czujnikiem a D70 bodajże 240 pikselowym. Okazało się że pomiary D200 sa bardziej precyzyjne i do czasu jak gada nie rozgryzłem musiałem wprowadzac znaczące korekty w kompie. Rada: trening czyni mistrza więc rozgrys gada na zasadzie prób. Rób na rawach i olej balans bieli:)
fotografia cyfrowa
PREZES_KGT
fotografia cyfrowa
2007-08-29 08:32:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
D70 przez 2 miesiace:)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-08-29 08:33:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o kurcze, a taki ładny i taki duży...
dziwne

może jakieś błędy w sofcie?
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 08:53:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ano dziwne :(
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:00:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
może to będzie małą wskazówką (żródło: www.dpreview.com)



"Artificial light White Balance

The EOS 30D's automatic white balance in artificial light appears to be identical to the EOS 20D, that is pretty mediocre under incandescent light (even using the incandescent preset) and very good under fluorescent light (although interestingly better in auto than with the preset). This warm color cast on incandescent shots appears to be a decision made by Canon to 'preserve the natural look of the original scene'. If this is the case and if the camera can truly produce white in incandescent light then the choice between the 'natural look' and the technically correct look should be a custom function option."
[http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page22.asp]

-----


"ISO / Sensitivity accuracy

In a new addition to our reviews we are now measuring the actual sensitivity of each indicated ISO sensitivity. This is achieved using the same shots as are used to measure ISO noise levels, we simply compare the exposure for each shot to the metered light level (using Sekonic L-358), middle gray matched. We estimate the accuracy of these results to be +/- 1/6 EV.

As we have seen in previous reviews the Nikon cameras are right on the spot for ISO accuracy and the Canon cameras are about a third more sensitive than indicated (ISO 100 is more like ISO 125)."
[http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page20.asp]
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:06:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No tak i angliszczyzna sie kłania - coś tam rozumiem ale co 5 słowo :(P:
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:09:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
uproszczone i skrócone tłumaczenie:

- automatyczny balans bieli marny
- ISO bardziej czułe niż powinno

;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:15:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
schranzee - to minie. Ja po przejściu z 10D na 30D miałem podobnie, ale po kilku dniach ten stan chorobowy mija i pojawia się inny :)))
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:21:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki za shortcut`a ;)
Tak coś wyczytałem właśnie ...
Może i prawda że trzeba się w "kręcić" w niego ;P

Ale strasznie dziwne wydaje mi się to, iż jest taka duża różnica w temperaturze barwne przy AWB i dużo jaśniejszym obrazie przy "0" ekspozycji
w stosunku do 350`tki
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:30:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
schranzee - a monitor masz skalibrowany? :)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 09:54:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Heheh ;D) - ja porównanie narazie brałem na zasadzie - w jednej łapie 350D w drugiej 30D i strzelałem na takich samych ustawieniach Fine/JPG.
Potem ciach na View w puszkach, potem zrzut na Laptoma z podpiętym CRT
Więc trzy różne ekraniki LCD - w aparatach (już tu widać różnicę), LCD w NoteBook`u i CRT do niego podłączony ;P
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2007-08-29 10:09:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Po mojemu, to akurat dla balansu bieli ustawienie AUTO powinno być w ogóle niedostępne... :-)

Jeżeli po skorygowaniu EV na jakieś ujemne wartości dalej masz przepalenia, a jednocześnie uciekają Ci cienie, to może po prostu pobaw się z ustawieniami kontrastu. 350D jest jednak trochę badziej amatorski, więc może twórcy oprogramowania założyli, że większość zdjęć będzie robiona przy słonecznej pogodzie i tak właśnie ustawili kontrast, żeby się wrabiał przy dużej rozpiętości tonalnej.

I w jednym, i w drugim przypadku bez przetestowania w RAWie ciężko będzie o wnioski. Zrób RAWa i sprawdź przy jakich ustawieniach kontrastu i korekcji EV najlepiej wygląda.
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2007-08-29 10:11:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
moze lepiej zrobic test na rawach, poustawiac te same temperatury i sprawdzic czy w aparacie jest cos nie tak.
do nowego pomiaru z czasem sie przyzwyczaisz.

nie mow ze tak sprawdzales bo bedziesz tez robil jpgi, przeciez oddanie aparatowi wywolania rawa rowna sie powierzeniu wywolania negatywu
najgorszemu labowi w okolicy + pomylce laboranta przy dobieraniu wywolywacza
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2007-08-29 10:12:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
o, jpk mnie uprzedil :)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 10:24:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm, po pracy biore statyw i trzasne solidne porównanie/ test i wrzuce sample, bo tak - to takie wróżenie z fusów dla Was
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-29 12:20:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Popatrz jeszcze jak masz w menu poustawiane profile standard itp i zobacz na ktorym robisz.
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 12:25:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tam nic oprócz wyostrzenia nie zmieniałem - wszystko na "0", zresztą czyściłem z wszystkich ustawień aparat,
Firmware jest 1.0.5
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 12:27:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A tak przy okazji to powiem, że po tej "magnezowej" obudowie spodziewałem się więcej, ...jakoś tworzywo to do złudzenia przypomina to z 350`tki + gumowa okleina ;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-29 12:57:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
schranzee - jak wszystko na 0 to nie jest to idealne. Wieczorem podesle Ci ustawienia, ktore znalazlem na pewnej fachowej stronie. Mysle, ze sa dobre.
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 13:14:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bym był Ci bardzo dźwięczny :D)!
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-29 22:17:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
schranzee - pisze tutaj, bo moze jeszcze komus sie przyda. Tak wiec w menu mamy Picture Style i tam ustawiamy opcje:
Standard: 2, -2, -1, 0
Portrait: 2, 0, -1, 1
Landscape: 2, -2, -1, 0
Neutral: 2, -2, 0, 0

Poza tym wejdz na strone: http://web.canon.jp/imaging/picturestyle/file/index.html
Tam mozesz sciagnac definiowane profile i wgrac je do aparatu. Tez w Picture Style na dole jako User Def 1, 2 i 3.

Mam nadzieje, ze Ci sie to na cos przyda. Ja naogol korzystam z ustawienia Standard no i RAWy oczywiscie :)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-29 22:52:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki! ;) będe testował
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2007-08-30 10:18:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie miałem znowu czasu na dogłębne testy - ale mogę napisać że na 100% procent ekran LCD w 30D żółci/ ociepla zdjęcia, w porównaniu z tym w 350`tce, i to pewnie też mnie wprowadzało w jakimś stopniu w błąd.

Po przełożeniu karty ze zdjęciami zrobionymi 350`tka do 30D - otrzymują parę "k" koloru więcej ;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2007-08-30 10:37:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
schranzee - ja ten ekran to mam w glebokim powazaniu. Jasnosc ustawiona na min i byle histogram widziec. Tym sobie nie warto zawracac glowy.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa