fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Ocena kadru?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:03:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kilka razy spotkałem się tu z opinią, że "kadru nie oceniam, bo taki był przecież zamysł Autora".
Prawdę mówiąc nie bardzo to rozumiem... W takim razie nie należy również oceniać GO, kompozycji, kolorów, sposobu obróbki, itd. - to wszystko jest przecież "zamysłem Autora"! W takim razie co można oceniać??? Zagubiłem się w tym...
Co o tym sądzicie?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:06:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja mam mieszane uczucia co do tego tematu - czasami faktycznie jest tak, ze ktos to widzi w takim a nie innym kadrze i klocenie sie z nim nie ma sensu - ale czasami tez z drugiej strony jest to dobry wykret -a bo ja tak sobie zalozylem - mysle, ze temat jest mocno dyskusyjny - jakies tam zalozenia ksiazkowe sa - ale z drugiej strony po to sa tez czasami zasady aby je lamac - tyle :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:12:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mi nie odpowiada, gdy ktoś sugeruje całkowitą zmianę kadru (np. z portertu w entourage'u robi portret w zbliżeniu - pozdrowienia dla Mani ;)). Małe poprawki w stylu uciętego czubka głowy, cięcia nad brwiami, czy do kwadratu, jest ok.
-M
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:12:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Odwiedzilem celem zakupu obiektywu pewna firme w Gdansku. Obecny kolega zdradzil moja prywatna strone z fotami. GURU od obiektywow zajrzal i dostrzegl jedno ze zdjec po czym uslyszalem "centralny kadr". Robiac zdjecie palikow na wodzie mialem skojarzenia z pasem startowym - efekt taki, ze obiektywu nie kupilem. To co - na moim zdjeciu pilot koniecznie mial wyladowac obok pasa??.
Nie jestem w stanie pozbyc sie uczuc podczas publikacji zdjecia. A inni - inni nie byli w trakcie kiedy ono bylo robione.

Najlepsze zdjecia pewnie sa takie, ktore zrobiono aby byly takie jak inni je zobaczą. Wowczas tak jak platny zabojca, sa profesjonalne.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:16:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Podobno profesjonalista na początku wie, co będzie na końcu... ja mam tylko kilka zdjęć, które wyglądają dokładnie tak jak sobie zamierzyłem ;P
-M
fotografia cyfrowa
noel
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:17:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cięzko się nie zgodzić, ale miałem okazję ogladać w tej i innych galeriach śeirtne fotki, właściwie dopracowane idalnie ale kadr zepsuł wszystko. Patrząc na fotkę od razu widzę czy jest dobrze skadrowana czy nie (oczywiscie wg mnie). Są fotografie potrafiące, mimo niezłego warsztatu, być nudnymi ze względu na kadr. Kiedyś śmiałem się z osób, które ganiały mnie za stosowanie dziwnych kadrów (wielki obiekt i w centrum). Dziś patrzę na to inaczej, a co więcej - kiedy oglądam tamte fotki zastanawiam sie jak mogły mi się podobać, były poprostu nudne i poza obiektem nie pokazywały absolutnie nic. Weźmy np. muchę, jakze inaczej wygląda na kwiatku a jak zupełnie inaczej (i gorzej) wygląda na zwykłym, jednolitym tle. Całość kadru wpływa na kompozycję i tego się nie zmieni. Jakis mądry człowiek wymyślił kiedyś mocny punkt i trójpodział nie dlatego, że sie nudził ale dlatego, że taka konstrukcja faktycznie jest najlepsza.

oczywiście są nietypowe fotografie z koniecznosci robione na jednobarwnym tle, ale to inna bajka. To nie fotografie a zdjęcia, najczęściej przedstawiające produkt do sklepu internetowego. Ale oczywiście każdy widzi swoją fotkę tak jak chce, niekoniecznie musi się to podobać innym.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:25:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Naucz się zasad, aby je później konstruktywnie łamać. Złoty podział jest bezpieczny, ale wymowny central czasami daje większą siłę wyrazu.
-M
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:31:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
qrde, to można oceniać kadr, czy nie? I nie chodzi mi o kłótnie, czy przekonanie adwersarza, a o wyrażenie swojego zdania no i uwzględnienie tego w ocenie...
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:33:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mi sie wydaje, ze mozna lekko zaznaczyc, ze rozumiesz intencej autora ale ciekawi Cie np jak by nastepnym razem sprobowal z taki to a takim kadrem - mysle, ze bedzie milo i predzej sobie wezmie ktos do serca niz jak mu napiszesz dosadnie
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:35:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli ktoś tnie nad brwiami to zarzucanie mu, że glowa powinna być cała mija się z celem, ale jeżeli ktoś zastosuje central, do dynamicznego zdjęcia to chyba można napisać, że wydaje mi się, ze kadr 1/3 lepiej współgrałby z tematyką.
-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:37:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pisac w zasadzie zawsze mozna - pozostaje tylko forma - od tego w jaki sposob to przekazesz zalezy reakja - praktyka tu to pokazuje
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:38:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme pokazuje jak pisac aby nie urazic. Duzo tutaj delikatnosci w wypowiedzi. I chyba o to chodzi.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:39:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
I nie chodzi mi równiez o formę wypowiedzi, zwykle nad nią panuję :) Nie rozumiem, czym po prostu różni się ocena kadru od oceny zastosowanej przez Autora GO, obróbki itp. Przeciez na wszystkie te elementu Autor ma dokładnie taki sam wpływ... całkowity wpływ!
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:46:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chrup - tak jak pisalem - emocje to jedna strona medalu - druga to zainteresowanie osob ogladajacych. Oni to widza na chlodno, i chca to widziec wg swojego systemu wartosciowania. Czasami warto sluchac. Ci co slysza najlepiej sa GURU od reklamy.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:47:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A glusi robia w polityce :))
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:51:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak ogladam ostatnie newsy z TVN24 to nie glusi tylko niewidomi - i to robia takie foty same na "5". W konkursie zaprzegow z psami Husky zwyciezyla k...... (krowa).
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:54:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Poważnie ? może EKrowa?
:)
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:56:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak taka z dziobem i skrzydlami.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-13 23:58:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To moze to kaczka byla ??? : ))))
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-14 00:03:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme jaki domyslny. Unikam skojarzen z polityka. Koalicja sie zawiozala to i Obiektywnch pewnikiem ocenzurują. I nie bedzie fotek obcych żon!!. Lepiej siedziec ciocho i te ptaszki focic.
Jednak aby cos merytorycznie zostalo z wypowiedzi.

Chrup - w koncu od nas wystawiajacych zdjecia zalezy chec uslyszenia innego zdania na ich temat. Dotyczy to wszelkiego rodzaju uwag. W nastepnym zdjeciu popraw to co uwazales za stosowne, reszte pozostaw bez zmian. W koncu foty sa Twoje a nie oceniajacych.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-14 00:09:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rollerskate, nie chodzi mi o moje zdjęcia - i o komentarze do nich. Po prostu oglądając rózne prace i czytając komentarze już kilka razy coś takiego spotkałem... A ja uważam, że wprost przeciwnie, że ocena i komentarz do kadru jest jak najbardziej na miejscu (oczywiście w odpowiedniej formie :)
I stąd ten temat...
fotografia cyfrowa
Rollerskate
fotografia cyfrowa
2006-04-14 00:13:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i tak trzymaj. Kazdy publikuje co chce i kazdy ocenia jak chce. Taki Hyde Park, z mozliwoscia wyslania publikowanych komentarzy do moderacji. Czasami tez sie lapalem na takie pytania "to be or not to be". I wychidzi ze najlepiej to "be cool".
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-04-14 10:05:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja oceniam kadrowanie na równi z innymi elementami zdjęcia, i jeżeli dany kadr mi się nie podoba, a 'na pierwszy rzut oka' widzę że taki albo śmaki by się sprawdził - to o tym piszę. skoro ocenia sie kadrowanie i kompozycję zdjęcia - można też doradzić autorowi co zrobić, by uzyskał wyższą ocenę (przynajmniej ode mnie;)).
(-M repozdrawiam;))
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-14 10:14:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dzięki ;) byle nie robić portretu z entourage'u
-M
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-04-14 10:38:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aleś się uparł. ja uwielbiam portrety w entourage'u i często takie popełniam. ale pokazuję tylko te, które rzeczywiście coś mówią o człowieku ;) zajrzyj ty do mnie na portfolio czasami to się przekonasz (chociażby zdjęcia Kajki;)).
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa