fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jak kompresować zdjęcia
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2006-04-24 18:44:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witajcie,

Czasem w Waszych mailach pojawiają problemy z przestrzenią na koncie, uniemożliwiającą publikację zdjęć. Z drugiej strony słychać wypowiedzi o zbyt małej wielkości rozmiaru pliku, który w tej chwili wynosi 210 kB. Tymczasem kiedy przejrzy się galerię, widać gołym okiem, że wiele zdjęć jest po prostu niewłaściwie skompresowanych. Zdecydowana większość fotografii o wadze około 180 kB spokojnie mogłaby liczyć góra 80 - 100 kB.

Pytanie do Was. Jakich metod kompresji używacie (programy, metody)?
fotografia cyfrowa
makkak
fotografia cyfrowa
2006-04-24 21:33:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmmm ja gdy kompresuje zdjecia w PS lub GIMPie stosuje podglad zdjecia i patrzac na zmieniajaca sie jakosc zdjecia dostosowuje kompresje "na oko" tak aby zdjecie dobrze wygladalo, a wazylo jak naj mniej, pozatym w PS przy zapisie do JPEG jest opcja "standardowy optymalizowany" ktora zmiejsza wielkosc zdjec jeszcze o kilka kb... ale napewno kazdy ma swoja technike... Ja kieruje sie tym aby wielkosc byla jak najmniejsza przy minimalnej stracie jakosci...
fotografia cyfrowa
zec
fotografia cyfrowa
2006-04-24 21:38:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja korzystam z Adobe Image Raeady 7,0 ktory jest zintegrowany z PS 7,0 Mozna ustawic stopien kompresji, albo rzadana wielkosc pliku.
Mozna tez zmniejszyc zdjecie bezposrednio w programie. Skala kompresji zdjecia Od 0 do 100, umozliwia bardzo precyzyjne okreslenie wielkosci pliku.
Weglug autora mojego podrecznika do PS-a, kompresja powyzej 50 w tej skali, jest niezauwazalna przy normalnym odladaniu zdjecia, tzn, bez powiekszania ponad 100%. Daje to przy wiekszosci zdjec niewielkie stosunkowo pliki. Kompresjozerne sa zdjecia zawierajace bogata fakture, (np. trawa, liscie) i ostre od poczatku do konca. Tu w szczegolnych przypadkach 210 moze byc malo przy maksymalnej wielkosci zdjecia.
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2006-04-24 22:24:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
powedz odrazu Admin'nie że nie umiesz kompresować zdjęć - i chciał byś fotografie wstawić i ci nie wychodzi :)))))
fotografia cyfrowa
motyw
fotografia cyfrowa
2006-04-24 22:25:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dobra żartowałem - bo mieszcze konto zamkniesz :)))))))))
fotografia cyfrowa
Robertus
fotografia cyfrowa
2006-04-25 08:14:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zawsze PS > save for web i dobieram co mi potrzebne. z iloscia miejsca na koncie na szczescie problemow niemam choc raz mialem drobny zawias hehe :)

wazne jest tez wczesniejsze wyostrzanie. jesli sie przesadzi i strasznie wyostrzy to algorytm jpg'a musi strawic wiecej danych. wyostrzanie np. wzmacnia szumy na niebie ktore tez musza zostac kompresowane a na dobre im to nie wychodzi prawie nigdy (przy malej ilosci kb)

jeszcze jedna rada dla znajacych PS'a lub inny soft z pracą na warstwach. robimy kopie warstwy ze zdjeciem (np. widok) , jedna z nich wyostrzamy a potem usuwamy z niej (maską) np. niebo ktorego wyostrzac nie chcielismy. takim sposobem mamy oryginalne niebo, wyostrzony dół i sporo mniejszy plik.

fotografia cyfrowa
Robertus
fotografia cyfrowa
2006-04-25 08:14:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mam nadzieje ze to zrozumiale brzmi :)
fotografia cyfrowa
Andres
fotografia cyfrowa
2006-04-25 08:29:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a ja się zwyczajnie nie znam i robię jakieś zdjęcie , kadruję do danego rozmiaru "zapisz jako" i PS zadaje mi pytanie jaką jakość chcę? ustawiając odpowiednią wartość dostaję wymaganą ilość kB tak żeby mi się zmieściło. Wiem że to metoda jak z epoki kamienia łupanego, ale tylko taką znam.
pozdrawiam
Andres
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-04-25 08:49:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja w PS :
- Najpierw całkowita obróbka łącznie z kadrowaniem i wyostrzaniem
- później "Image Size" do odpowiedniego rozmiaru z przeważnie z opcją "Bicubic sharper"
- następnie konwersja do JPG przy pomocy polecenia "Save for WEB" i tu mam podgląd wyglądu skompresowanego zdjęcia i wielkości pliku.
I to wszystko - z reguły nie ma kłopotu by plik miał poniżej 100kB (szczególnie, gdy zdjęcie jest z małą GO), chyba że cały kadr jest ostry i z dużą ilością szczegółów.
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-04-25 08:52:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja tak jak Chrup robie
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-04-25 10:38:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jak Chrup ;)
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-04-30 16:48:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Właśnie mam problem, o którym pisze Admin. Moja sytuacja wygląda następująco: Całkowita wielkość konta 370 kB
Dostępna przestrzeń na zdjęcia 74 kB
Maksymalna wielkość zdjęcia 210 kB
Zdjęcie wprowadzone przeze mnie nie przekroczyło 210 kB, to wg moich obliczeń powinienem mieć do dyspozycji: 370-210=160 kB.
Proszę o poinformowanie "świeżego" w tej galerii o co tu chodzi i jak mam wybrnąć z tej sytuacji. Czy przygotować plik nie większy niż 74 kB? Przy okazji Witam i pozdrawiam wszystkich uczestników Galerii. Bohdan
fotografia cyfrowa
galex
fotografia cyfrowa
2006-04-30 16:53:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dostępna... - tej max wielkości zdjęcie możesz opublikować
Maksymalna.... - na tym portalu nikt nie może opublikować zdjęcia większego niż 210 kB

Podsumowując - w tej chwili możesz publikować zdjęcie max. 74 kB
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-04-30 17:47:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
galex: ja to rozumiem, niejasne mi jest, że 74 kB a nie 160?
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2006-04-30 18:04:21
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to 210 kB u wszystkich pisze, a twoje maxymalne zdjecie to 74 kB niestety, u mnie np pisze tak:
Całkowita wielkość konta 15677 kB
Dostępna przestrzeń na zdjęcia 9483 kB
Maksymalna wielkość zdjęcia 210 kB,
rozumiesz?, maxymalnie moge wystawic 210kB, chociaz miejsca mam wiecej.....
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-04-30 18:39:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dalej marudzę: wielkość konta 370, z tego wykorzystałem na pierwsze zdjęcie 210 to ile powinno zostac do mojej dyspozycji? Oczywiście wiem,że wtych 370 jest 70 za pierwsze zdjęcie.
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-04-30 18:55:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Obejrzałem listę "Autorzy", około połowy ma zero zdjęć wprowadzonych do publikacji a kilkadziesiąt osób po jednym, dwóch. Czy własnie oni nie są w podobnej sytuacji? Moim zdaniem na "nowicjusza" powinna czekać informacja, któraby ostrzegała przed możliwością zablokowania się i doradzała jak tego uniknąć. W "Optymalnych" podoba mi się regulamin dopingujący do poważnego traktowania komentarzy i krytyki. Na dodatek na początek zostałem zaszczycony komentarzem autora znajdującego się na pierwszym miejscu listy. Tylko teraz problem, żeby przebrnąć przez publikację pierwszych zdjęć.
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2006-04-30 19:18:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
komentujac zdjecia innych zarabiasz kB na nowe zdjecia..... ;-)
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-04-30 23:41:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak narazie to nie zostałem zrozumiany , wg mnie powinienem mieć do dyspozycji 160 kB a nie 74. Niech mnie ktoś przekona, ze nie mam racji.
fotografia cyfrowa
zec
fotografia cyfrowa
2006-05-01 00:02:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W Twoim przypadku, to sie rzeczywiscie nie zgadza. Poczatkowo dostales 300kB i za pierwsze zdjecie 70, to daje 370. Na zdjecie wykorzystales 192,5, czyli pownno Ci zostac 177,5. Myslalem, ze byc moze wstawiles drugie zdjecie i skasowales, ale wtedy calkowita wielkosc konta wynosilaby 440kB.
Jest to oczywisty blad i powinienes napisac prywatna wiadomosc do admina w tej sprawie. Wystarczy ze klikniesz na jego nick, nawet w tym watku i przedstawisz sprawe.
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-05-01 00:04:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zec: serdeczne dzięki!
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-05-01 17:58:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak się okazało miałem rację, błedny wpis o wielkości dostępnej przestrzeni powstrzymywał mnie przed publikowaniem drugiego zdjęcia. Uff, ulżyło mi!
fotografia cyfrowa
bohdansw
fotografia cyfrowa
2006-05-02 22:09:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jednak nie miałem racji! Ponieważ nie uwzględniłem przestrzeni zajętej przez, jeszcze nie opublikowane, drugie zdjęcie. Wszystkich których wprowadziłem w błąd oraz Admina serdecznie przepraszam! Tak to bywa z nieopierzonymi uczestnikami galerii. Bohdan
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa