fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
ASPHERICAL - z czym to się je
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
stassad
fotografia cyfrowa
2006-07-16 10:55:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam wszystkich.
Jak się kupi lustrzankę, to przychodzi moment, że człowiek rozględa się za obiektywami i próbuje się zorientować o co chodzi w oznaczeniach. Co to znaczy, że obiektyw jest ASPHERICAL? Co znaczą znaczki DG i EX oraz DI - chodzi mi o obiektywy do canona. Proszę rozjaśnicie mi to trochę. Acha - zkolei jakiego znaczka mam szukać jeżeli chcę znaleźć obiektyw, który będzie miał możliwie najmniejsze aberracje. Czy zastosowanie dobrego filtra UV, może zmniejszyć aberracje wokół mocno kontrastowych źródeł światła w zwykłym kicie?
Z góry dzięki za pomoc
Staszek S.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-07-16 11:03:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.cyberfoto.pl/obiektywy-i-lampy-blyskowe/51547-poradnik-wybieramy-obiektyw-v1-5-a.htm
fotografia cyfrowa
bartpat
fotografia cyfrowa
2006-07-16 14:51:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Powyższy przewodnik wyjaśnia skróty, ale nie mówi co to jest to "aspherical"... a odpowiedź jest prosta - chodzi o soczewki asferyszne, tj o innym przekroju poziomym a innym pionowym (coś jakby odciąć kawałek jajka zamiast idealnej sfery). Charakterystyczne jest to, że takie obiektywy mają nieco inny kąt widzenia w pionie i w poziomie, dlatego też stosuje się w nich tzw. tulipanowe osłony przeciwsłoneczne, a nie symetryczne "tulejkowate".
fotografia cyfrowa
bartpat
fotografia cyfrowa
2006-07-16 14:52:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sorry za literówki ;) - "asferyczne" miało być
fotografia cyfrowa
bartpat
fotografia cyfrowa
2006-07-16 14:54:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aha - a to wszystko dlatego, aby poprawić jakość odwzorowania obrazu rzecz jasna (głównie zmniejszyc dystorsje) - szczególnie, że matryca/klatka filmu 35mm jest prostakątna, a nie kwadratowa. Oczywiście mogę się mylić, bo aż tak się nie zagłębiałem w to, ale piszę to wszystko z punktu fidzenia fizyka po prostu :)
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2006-07-17 09:35:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oj, chyba niezupełnie... to co upisujesz to w okulistyce korekcja astygmatyzmu. Soczewki asferyczne to takie, których powierzchnia nie jest wycinkiem kuli a bardziej skomplikowanych powierzchni. A stosuje się je po to, by ograniczyć dystorsje (zniekształcenia) szczególnie w szerokich kątach. Tulipanowe osłony wynikają natomiast z różnego kąta widzenia obiektywu po przekątnej, w pionie i poziomie - pozwalają jak najbardziej osłonić przednią soczewkę bez winietowania po rogach.
Te oznaczenia, o których piszesz są różne w zależności od producenta -
DG, DI, DX oznaczają z reguły obiektywy lepiej dostosowane do cyfry (często są to po prostu lepsze powłoki antyodblaskowe i nie tylko na przedniej soczewce ale - co ważne w cyfrze - na tylnej, czasami telecentryczność, czyli taką budowę obiektywu w której światło pada na matrycę pod kątem zbliżonym do prostego na całej jej powierzchni.
EX - to oznaczenie Sigmy oznaczające wysoką (w Sigmie) klasę wykonania.
L - w Canonie obiektywy najwyższej klasyi jakości wykonania
APO - obiektyw apochromatyczny, czyli pozbawiony aberacji chromatycznych
Dodatkowy filtr tylko zwiększy (w zależności od klasy i ceny bardziej lub mniej...) aberacje - sposobem na nie jest albo lepszy obiektyw, albo silne przymykanie przysłony... albo PS :) Do kita polecam dwa ostatnie sposoby, nie ma sensu wchodzić w drogi filtr - nic nie pomoże...
fotografia cyfrowa
bartpat
fotografia cyfrowa
2006-07-17 18:31:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chrup - no to własnie to napisałem (o asferycznych) :)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa