fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Przeglądaj zdjęciapoprzedniefotografia cyfrowaAbstrakcjafotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaAutorafotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaWszystkiefotografia cyfrowanastępne
fotografia cyfrowa
lamuszka / II.
fotografia cyfrowa
zdjęcie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Szczegóły zdjęcia
fotografia cyfrowa
Autor:lamuszka
Tytuł:II.
Data publikacji:2010-11-21 21:23:08
Liczba wyświetleń:774
Ocena średnia:2
Liczba punktów:8
Liczba poleceń:0
Liczba komentarzy
i krytyk :
5
Kategoria:Abstrakcja
Aparat:

Rodzaj fotografii:Fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
Komentarz autora
fotografia cyfrowa
Trewir, Niemcy.
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Konstruktywna krytyka
bg
Pamiętaj. Krytyka to nie to samo co komentarze. Krytykując fotografię, powinieneś podać wskazówki, dzięki którym autor ma szanse ulepszyć swój warsztat. Za wartościową krytykę możesz zarobić dodatkowe punkty i powiększyć swój limit. Za każdą pozytywną ocenę dostajesz 1 punkt a przy krytyce pojawia się ikona plusa plus. Co więcej, jeśli Twoja krytyka jest jedną z trzech pierwszych pod zdjęciem, pozytywna ocena użytkownika oznacza dla Ciebie aż 3 punkty. Minus minus oznacza, że oceniający uznał krytykę za mało wartościową, za taką ocenę otrzymasz zero punktów. Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy. Po kliknięciu na ikonki plusa lub minusa pojawi się okno z informacjami o oceniających krytykę. Więcej na temat konstruktywnej krytyki w FAQ.

Swoją opinię, czy zdjęcie ci się podoba lub nie i wszelkie inne uwagi zamieść w komentarzach.
fotografia cyfrowa
lamuszka 2010-11-21 23:50:38
fotografia cyfrowa
@Derian: Dziękuję za czas poświęcony na napisanie kk. Twoje uwagi przyjmuję z pokorą i część z nich z pewnością rozważyłbym robiąc ponownie to zdjęcie. Z drugiej strony, aspekty które poruszasz nie są dziełem przypadku. Fotkę tę postanowiłem zamieścić właśnie z powodu "dyskomfortu oglądania", o którym wspominasz a który ja uznałem za interesujący już na etapie wykonywania zdjęcia. Tak, jak napisałeś, wzrok oglądającego w sposób naturalny skupia się najpierw u góry kadru, w obszarze dość wąskiej (celowo) głębi ostrości a następnie podąża za linią tworzoną przez szczytowe punkty łuków w kierunku małej "kapliczki", znajdującej się u dołu kadru. Obcięcie dolnej części obecnego kadru, lub skierowanie obiektywu bardziej w górę, spowodowałoby usunięciem z kadru owej "kapliczki", stanowiącej pewien konkretny cel wspomnianej "wędrówki wzroku" i dopełniającej tym samym całość. Takie właśnie było moje założenie i cieszę się, że ów mały - nazwijmy to - eksperyment z zakresu psychologii widzenia powiódł się. Bardziej doniosłych sensów w tym kadrze nie ma. Uważam go za swojego rodzaju zabawę z pogranicza abstrakcji, dlatego też nie odważyłbym się umieszczać go pośród zdjęć architektury. Pozostaje jeszcze kwestia przepaleń, o których piszesz. Mam wrażenie, że jest to sprawa mocno subiektywna, ponieważ histogram w PS nie pokazuje niczego niepokojącego w tym zakresie. Na moim monitorze (kalibrowanym) także nie zauważam niczego szczególnie rażącego. Tak czy inaczej,jeszcze raz dziękuję za merytoryczne uwagi. Zapraszam częściej i pozdrawiam :)
fotografia cyfrowa
Derian 2010-11-21 23:00:28plusplusplus
fotografia cyfrowa
Patrzę na to zdjęcie i mam mały dylemat... W jakiej kategorii odnieść się do tego obrazu? Ciśnie się na usta szuflada "architektura"... Moim zdaniem świetny temat i światło. I moim zdaniem nie wykorzystana żadna z tych rzeczy. Ale po kolei może.
Kadr otwarty, brakuje mi tu kompozycyjnego zamknięcia z każdej strony a przynajmniej z dołu i po bokach. Pokazany fragment sklepienia z fragmentami kolumn powoduje we mnie jakiś dyskomfort oglądania. Pomimo tego, że wzrok kieruje się do niewielkiego okrągłego elementu w górnej części kadru, na którym skupiona jest ostrość, to po chwili wraca na dół kadru i nie rozumie takiego cięcia... Na domiar tego pojawiają się tam mocne "przepalenia" w jasno oświetlonych miejscach. Patrząc na ten kadr dochodzę do wniosku, że cały dół jest niepotrzebny. Spójrz, jak wszystko ładnie uspokaja się gdy obetnie się tą część nieco powyżej zwieńczeń kolumn, tak z 1,5cm. Tracimy kwadrat ale zyskujemy prostokąt z ładnym trójpodziałem, a na jego górnej linii centralnie umiejscawia nam się ten mały okrągły element (to jest tak, jak podzielisz prostokąt w poziomie na 3 równe części, wówczas na przecięciu górnej poziomej linii znajdzie się ten element). Tworzy się całkiem fajna kompozycja. Chcąc pozostać przy kwadracie zadarłbym aparat bardziej do góry, by w ten sposób pozbyć się kolumn. Jeśli chcesz jednak zostawić kolumny to pokaż to, co w nich najpiękniejszego - smukłość, wysokość. Przy takim kadrze pojawi się wiele linii pionowych a więc zastosuj pionową orientacją kadru (lub szeroki kwadrat, jeśli uprzesz się przy takim kadrze). Spróbuj, zobaczysz jak pięknie wszystko się poukłada. Ale to już historia na inne zdjęcie.
Zapanuj przy tym nad światłem. Fotografując sklepienie i pozbywając się górnych części kolumn unikniesz w kadrze tych jasno oświetlonych miejsc. Zrównoważysz tym samym kontrast i całość powinna zostać ładnie naświetlona, bez "przepaleń". Jeśli zdecydujesz się na kadr z kolumnami, jak pisałem powyżej, wówczas użyj matrycowego pomiaru światła (segmentowego) i sprawdź, czy twój aparat potrafi sobie poradzić z tego typu światłem. Możesz również pójść nieco dalej i użyć punktowego pomiaru światła, który jest znacznie precyzyjniejszy. Wówczas z łatwością dokonasz pomiaru światła w miejscu... powiedzmy mocno oświetlonym, zmuszając niejako aparat do tego, by go poprawnie naświetlił (o tym jak to zrobić znajdziesz w instrukcji aparatu). Pamiętaj jednak, że cała reszta kadru zostanie "przyciemniona". Nie jest to jednak powód do płaczu, ponieważ zdjęcie może nabrać wówczas specyficznego klimatu :) Warto popróbować tych funkcji, jeśli oczywiście twój aparat takowe posiada.
Bywasz w pięknych miejscach. Wykorzystaj to i myśl nad każdym kadrem. Nawet gdy nie ma na to zbyt dużo czasu. Czasem bywa tak, że do takich miejsc już się nie wraca... a wtedy szkoda niewykorzystanych sytuacji.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać krytykę.
fotografia cyfrowa
Komentarze & oceny
bg
fotografia cyfrowa
Możesz ocenić zdjęcie wg poniższej skali lub skomentować zdjęcie nie przyznając oceny.

-1 - Fatalna fotografia. Nie nadaje się do publikowania i powinna stąd zniknąć. Nie niesie żadnych walorów artystycznych ani technicznych. Autor wykazał się zupełnym brakiem samokrytycyzmu.
0 - Słabe, autor usiłował coś powiedzieć, ale nie za bardzo mu to wyszło.
+1 - Może być. Można powiedzieć, że w tej fotografii jest coś co zasługuje na uznanie.
+2 - Niezła fotografia. Wyróżnia się spośród innych. Przemyślana i ciekawa pod względem artystycznym. Technicznie też dobra.
+3 - Podoba mi się. Jest to fotografia, którą ogląda się z przyjemnością. Widać solidny warsztat techniczny i zmysł artystyczny autora.
+4 - Bardzo dobra fotografia. Zasłużyłaby na maksymalną ocenę, gdyby nie...
+5 - Doskonałe. Według mnie perfekcyjne dopracowanie w każdym calu. Nie zmieniałbym już niczego.

Przyznanie oceny -1 lub +5 wymaga napisania komentarza składającego się z co najmniej 10 słów.
fotografia cyfrowa
Krystians23 2010-11-23 20:06:30 | ocena = 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Jakub600 2010-11-22 21:15:30 | ocena = 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Derian 2010-11-22 21:10:35 | ocena = 1
fotografia cyfrowa
Jeśli jest tak jak piszesz, to uważam, że za dużo w tym kadrze. Owa kapliczka została zbyt słabo wyeksponowana a jeśli już tak ma być, to zdecydowanie poleciłbym kadr pionowy (nie wspomnę o ostrości w tym miejscu). Nie podważam twoich założeń i wierzę, że "tak właśnie miało być". Wyraziłem jedynie swój sposób postrzegania zaznaczając elementy, które nie podobają mi się. Podkreślam, że jest to wyłącznie moja subiektywna opinia, do niczego nie zobowiązująca. Jak każda opinia - warta rozważenia i wskazująca jakieś tam kolejne rozwiązanie. To wszystko. Jeśli chodzi o "przepalenia" - celowo ująłem w cudzysłów. Nie sprawdzałem jak sprawa wygląda na histogramach a jedynie nazwałem w ten sposób obszary znacznie odbiegające jasnością od pozostałej części kadru. Bez dokładnej kalibracji monitora widać tam szczegóły więc dosłownych przepaleń raczej nie ma. Myślę, że i tak się zrozumieliśmy. Podsumowując - wydaje mi się, że twoja "interpretacja" tego obrazu niesie zbyt głęboki przekaz w stosunku do tego, co wyszło z aparatu ;) Fota jest przeciętna, choć ciągniesz ją za uszy by wyszła na przemyślaną i ciekawą :) Wg mnie - "Może być. Można powiedzieć, że w tej fotografii jest coś co zasługuje na uznanie". Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
Lifter 2010-11-22 11:25:52 | ocena = 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać komentarz.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa