fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Przeglądaj zdjęciapoprzedniefotografia cyfrowaFotografia przyrodniczafotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaAutorafotografia cyfrowanastępnefotografia cyfrowapoprzedniefotografia cyfrowaWszystkiefotografia cyfrowanastępne
fotografia cyfrowa
atsf / (...)
fotografia cyfrowa
zdjęcie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Szczegóły zdjęcia
fotografia cyfrowa
Autor:atsf
Tytuł:
Data publikacji:2012-10-01 11:21:40
Liczba wyświetleń:550
Ocena średnia:0
Liczba punktów:0
Liczba poleceń:0
Liczba komentarzy
i krytyk :
10
Kategoria:Fotografia przyrodnicza
Aparat:

Rodzaj fotografii:Fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
Komentarz autora
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Konstruktywna krytyka
bg
Pamiętaj. Krytyka to nie to samo co komentarze. Krytykując fotografię, powinieneś podać wskazówki, dzięki którym autor ma szanse ulepszyć swój warsztat. Za wartościową krytykę możesz zarobić dodatkowe punkty i powiększyć swój limit. Za każdą pozytywną ocenę dostajesz 1 punkt a przy krytyce pojawia się ikona plusa plus. Co więcej, jeśli Twoja krytyka jest jedną z trzech pierwszych pod zdjęciem, pozytywna ocena użytkownika oznacza dla Ciebie aż 3 punkty. Minus minus oznacza, że oceniający uznał krytykę za mało wartościową, za taką ocenę otrzymasz zero punktów. Nie należy jednaka stawiać znaku minus przy dobrych krytykach, z którymi po prostu się nie zgadzamy. Po kliknięciu na ikonki plusa lub minusa pojawi się okno z informacjami o oceniających krytykę. Więcej na temat konstruktywnej krytyki w FAQ.

Swoją opinię, czy zdjęcie ci się podoba lub nie i wszelkie inne uwagi zamieść w komentarzach.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać krytykę.
fotografia cyfrowa
Komentarze & oceny
bg
fotografia cyfrowa
Możesz ocenić zdjęcie wg poniższej skali lub skomentować zdjęcie nie przyznając oceny.

-1 - Fatalna fotografia. Nie nadaje się do publikowania i powinna stąd zniknąć. Nie niesie żadnych walorów artystycznych ani technicznych. Autor wykazał się zupełnym brakiem samokrytycyzmu.
0 - Słabe, autor usiłował coś powiedzieć, ale nie za bardzo mu to wyszło.
+1 - Może być. Można powiedzieć, że w tej fotografii jest coś co zasługuje na uznanie.
+2 - Niezła fotografia. Wyróżnia się spośród innych. Przemyślana i ciekawa pod względem artystycznym. Technicznie też dobra.
+3 - Podoba mi się. Jest to fotografia, którą ogląda się z przyjemnością. Widać solidny warsztat techniczny i zmysł artystyczny autora.
+4 - Bardzo dobra fotografia. Zasłużyłaby na maksymalną ocenę, gdyby nie...
+5 - Doskonałe. Według mnie perfekcyjne dopracowanie w każdym calu. Nie zmieniałbym już niczego.

Przyznanie oceny -1 lub +5 wymaga napisania komentarza składającego się z co najmniej 10 słów.
fotografia cyfrowa
atsf 2012-10-03 20:42:07 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Tu trzeba bardziej brzytwę Ockhama zastosować, czyli nie tworzyć nie istniejących bytów ;-)
Falowanie, jak sama nazwa wskazuje, oznacza ruch, czyli jest to zjawisko dynamiczne, a nie stan statyczny, i jak każdy ruch można go "zamrozić" przez odpowiednio krótką ekspozycję. Ergo- wpływ falowania powietrza powinien być bardziej odczuwalny przy długich czasach naświetlania, a znikomy lub żaden przy krótkich.
Falowanie powietrza oznacza ruchy mas powietrza wywołane różnicami gęstości (co te różnice powoduje- pomijam), w każdym bądź razie objętości powietrza o różnych gęstościach mają różne współczynniki załamania światła i powodują powstawanie zjawisk optycznych, czyli wpływają na zmianę kierunku promieni światła przez nie przechodzących i aby było to odczuwalne na zdjęciu, to fluktuacje gęstości powietrza w obrębie motywu zdjęcia musiały by być bardzo duże. Takie rzeczy się trafiają w pejzażach, gdy te fluktuacje mają objętości kilometrów sześciennych albo choćby setek metrów sześciennych, ale trudno mi jest sobie wyobrazić fluktuacje gęstości powietrza na trasie wiązki promieni biegnącej od ptaszka o wielkości mniejszej, niż dłoń.
Tutaj moga wystąpić poza nieostrością ruchową i błedem nastawienia na ostrość jeszcze takie rzeczy, jak wewnętrzne odblaski w obiektywie (skoro obiekt jest oświetlony jaskrawym światłem i optyka to rejestruje, to znaczy, że te silne promienie wchodzą do obiektywu), zapocenie soczewki albo jakiś owad nagle przelatujący przed obiektywem, ale nie wierzę w takich wypadkach w falowanie powietrza na krótkich dystansach rzedu kilku metrów. Mam co prawda parę zdjęć saren robionych o poranku na tle mokrej łąki i tam parowanie dało się bardzo odczuć w postaci rozmycia obrazu, ale dystans był 50-100m i to ma dopiero jakiś fizyczny sens.
fotografia cyfrowa
karp1225 2012-10-03 14:27:55 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
atsf - gośc 500-tką focił ze statywu z bliskiej odległości i miał zapas czasu a o falowaniu napisały mu osoby doświadczone w fotografii przyrodniczej,nie takie pimpki jak ja - przykładowo,z 600 tki mam ostre foty z czasami 1/20 przy normalnych warunkach,a zdarza się nieraz że zdjęcia z czasami 1/8000 s focone z bliska w słońcu są nieostre.
fotografia cyfrowa
Malunia 2012-10-03 14:02:50 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Ciekawie sobie dyskutujecie i można się z tej dyskusji nawet nieco nauczyć. Dla mnie sprawa wygląda jeszcze inaczej: dobra ostrość gałązki powyżej ptaka wskazuje raczej na głębię ostrości, bo ptak siedzi nieco bliżej obiektywu niż ta część gałązki i tam poszła ostrość, nie wiem, czy auto czy M. Czyli ani falowanie powietrza, ani poruszenie ptaka. Teraz możecie podać sobie dłonie i pójść na pywko, albo zjednoczonymi siłami zniszczyć moją "trzecią teorię".
fotografia cyfrowa
atsf 2012-10-02 23:37:49 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
O widzisz! Tu jest bardziej problem, a nie w falowaniu powietrza ;-) Tyle, że nawet mocno przycinane fotki mogą wyglądać duuużo ostrzej, ale ruch musi być kompletnie zamrożony ;-)

Np.:
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-611115.php

We wszystkich przypadkach-tu i tam, i tam na PE, ptaki są dokładnie w centrum kadru przed przycięciem. Dużo zależy od światła i jak jest do niego ustawiony obiekt, bo ono albo modeluje szczegóły, albo je zaciera. Szukanie winnych w różnicach gęstości powietrza albo w jakości optycznej obiektywu przeważnie nie ma sensu. Liczy się precyzja nastawienia ostrości i zamrożenie ruchu, a dalej wszystko już zależy od oświetlenia. Kiepski obiektyw wykorzystany w 100% da lepszy obraz, niż doskonały wykorzystany w 50%. Optykę pod względem ostrości i rozdzielczości najlepiej jest testować z lampą błyskową przy ultrakrótkiej ekspozycji, bo w świetle zastanym zawsze jest ryzyko jakiegoś poruszenia i wyciąga się błędne wnioski (to a propos marudzenia na Nikkora 4/500, któremu bardziej zaszkodziło minimalne poruszenie, niż robienie zdjęć przez uchylone drzwi balkonu). Robiłem zdjęcia bardzo dużego "ptaszka", bo Boeinga 747 Obamy, z kilkuset metrów, stojacego na nagrzanej płycie lotniska, to i wpływ falowania powietrza był makabryczny. Ale na kilku metrach, nad zielenią? Musiałbym to robić zza podjaranej fajerki ;-)
fotografia cyfrowa
gryzli 2012-10-02 20:26:52 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Może za dużo cropujesz swoje foty ? :)
fotografia cyfrowa
karp1225 2012-10-01 22:56:48 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
jak dla mnie całe zdjęcie jest nieostre,gałązki też - może niech ktoś inny się wypowie.
fotografia cyfrowa
atsf 2012-10-01 21:41:07 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Sorki, ale to mi coś tak wygląda na jakąś teorię spiskową ;-) Jeżeli mam na zdjęciu obiekt jakby ciutkę rozmazany, to ostatnią rzeczą jest podejrzewanie o to "falowania powietrza". Jest to po prostu nieostrość ruchowa. Przekonuję się o tym zawsze wtedy, gdy niespodziewanie uzyskuję zdjęcie niesamowicie ostre i szczegółowe w sytuacjach identycznych lub zbliżonych do robienia tych gorszych ujęć, które mi nie wychodzą tak, jakbym oczekiwał. Dwukrotne przedłużenie czasu ekspozycji (przy zdjęciach z ręki) skutkuje przeważnie dwukrotnie większym rozmyciem, co się sprowadza do spadku rozdzielczości obiektywu o połowę: nie jesteś w stanie zauważyć typowych symptomów przesunięcia, ale notujesz drastyczny spadek detali. I nie musi się ruszyć aparat, może się poruszyć obiekt, a ptaki wykonują niewielkie ruchy tak gwałtowne, że ciężko je zauważyć, ale aparat je rejestuje. Falowanie powietrza, aby było rejestrowalne, musi się odbywać w odpowiednio grubej warstwie lub muszą się w nim zawierać jakieś zawiesiny. Tutaj bardzo ostry kawałek gałązki, na której siedzi dzierzba, przeczy falowaniu powietrza i nieostrości ruchowej z mojej winy- po prostu poruszyło się ptaszysko, bo ten ostry kawałek badyla jest na tej samej wysokości, co ptak, a więc w tej samej warstwie powietrza. Leciutki trzepot upierzeniem i jest po ptokach ;-)
fotografia cyfrowa
karp1225 2012-10-01 18:13:53 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
mocne słońce+ciemna ściana lasu + falowanie powietrza nawet z bliskiej odległości = spitolone ujęcie,nawet moim szkłem nie podołasz.Gdy widzę jakiegoś ptaszka na tle sosnowego lasu w słoneczny dzionek to sobie odpuszczam bo nawet jak dasz sobie radę z falowaniem to robi się problem z przepaleniami,zresztą foty wyglądają po prostu nieciekawie - dlatego w słoneczne dni focę do 1h po wschodzie i tuż przed zachodem słońca.
Czytałem kiedyś jak gośc narzekał na mydlenie Nikkora 500/4 z bliskiej odległości...okazało się że focił z balkonu przy niskiej temperaturze,miał otwarte drzwi i to wystarczyło :)
fotografia cyfrowa
atsf 2012-10-01 14:36:37 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
Nie za bardzo rozumiem, co masz na myśli? Troszkę jednak za mały dystans do obiektu był, aby wpływ perspektywy powietrznej dał się odczuć i różnice w gęstości warstw powietrza się uwidoczniły. To nie jest przecież samolot nad lotniskiem sfotografowany z odległości kilometra...
Jeżeli zaś chodzi o nieostrą część gałązki pod ptakiem, to przyczyną raczej jest jakaś inna gałązka poza GO, która spowodowała silną dyfrakcję promieni i rozmycie obrazu. To się często zdarza, bo oś optyczna obiektywu jest kilka centymetrów poniżej osi optycznej wzroku, gdy się patrzy na obiekt gołym okiem, i się wydaje, że nic go nie zasłania, ale obiektyw patrzy po innej linii i łapie takie przeszkadzajki. Jak się człowiek skoncentruje tylko na obiekcie (szybka akcja-nie ma czasu na przymiarki), to nie zauważy takich niuansów po brzegach, tym bardziej na małej matówce. Zadarzało mi się z tego powodu robić zdjęcia aparatem odwróconym "do góry nogami", aby podnieść oś optyki.
fotografia cyfrowa
karp1225 2012-10-01 14:08:00 | ocena = brak oceny
fotografia cyfrowa
falowanie powietrza rozwaliło ci to zdjęcie.
fotografia cyfrowa
Zaloguj się aby dodać komentarz.
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa