fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
fotografia reporterska
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2009-10-15 12:15:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam.

Opublikowalem zdjęcie: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-445041.php
Z kimś się sprzeczam na jej temat. Potrzebuję rozsądnego głosu na jej temat. Czy w kontekscie cofki do rzeki Elbląg, wczorajszych wiadomości, fotografia spełnia wymóg fotografii reporterskiej. Jak oczytujecie jej treść.

Nie oszczędzajcie sobie ;)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-10-15 13:48:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Skromnie powiem że MZ nie bardzo, ze wzgędu na to, że tytułowej-tematycznej "cofki" jest mało w zdjeciu.
Tj. na pierwszym planie łabędź a "wysoka" woda poprzez światło-obróbkę? i kadr mało widoczna i gdzieś na dalszym planie.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-10-15 13:52:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zbyt wiele symboliki, zbyt mało treści stricte reporterskiej. Moim zdaniem.
Odbieram to jako portret łabędzia w jego (nie)naturalnym otoczeniu. :)
Ławka, która ma na celu podkreślenie "przesadnego przypływu" ginie.
Wolałbym odwrotnie. Ławka i słup(?) na pierwszym planie jako ostre elementy - łabędź w tle poza ostrością.
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2009-10-15 16:23:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Separatysto, właśnie w tym była rzecz. Ja broniłem właśnie ostrego łabędzia i raczej pewnej symboliki. Osoba, z którą toczę dyskusję skłania się ku samej ławce i wodzie. Tyle, że taka fotografia (poza niezwykłością wielkiej wody - oby nigdy więcej) byłaby zwykła. Poza tym poczułem się urażony stwierdzeniem, że zdjęcie jest "na śmieci".

PoulN poza wydobyciem (owszem) selektywnym bohaterów fotografii przez światło i kontrast, wody nie dolewałem. Było jej pod dostatkiem.

Nauczka na przyszłość. Dziękuję i pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-10-15 16:32:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie uważam by zdjęcie nadawało się "na śmieci".
Jest wiele gruntów odpowiadających za podstawę dla tego zdjęcia - choćby podmokłych. ;)
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2009-10-15 17:15:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-445254.php pozwoliłem sobie dodać jeszcze jedno. Przez ciekawość wystawiłem do oceny także.

A na poważnie http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-445256.php: okazało się, że zrobiłem zdjęcie w kompozycji pożądanej. Jest niedoskonałe przez przepalenia.

dzięki sepa :)
fotografia cyfrowa
Robert
fotografia cyfrowa
2009-10-15 20:09:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ani jedno ani drugie ani trzecie nie ma tego co jest konieczne w fotografii reportażowej - klarowności przekazu,
zobaczyłes cofke, zafascynowała cię, ale nie pokazałeś tego tak jak należy...
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-10-15 22:57:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zdjęcie z samym śmietnikiem i słupkiem - tym bardziej symboliczne. I na pewno nie ukazuje tego co tam się działo naprawdę.
Drugie zdjęcie...zepsute. :(
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-10-15 23:05:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czego w tych zdjęciach tak naprawdę brakuje...? Tego co jest pożądne w fotoreportażu - szczególnie takim, który miałby opowiadać o zdarzeniu dotyczącym ludzi. I ich właśnie brakuje na Twoich zdjęciach.
Będąc w takim miejscu, w takim czasie starałbym się osiągnąć chociaż jedno mocne zdjęcie. Oczywiście z elementem ludzkim. Takie ujęcie, które wpływałoby na emocje.
A jeżeli nie wierzyłbym we własne siły, postarałbym sie wykonać serię ujeć - nawet specjalnie niewyszukanych, ale takich, z których mógłbym stworzyć pewną opowieść/reportaż. Od wstępu, poprzez rozwinięcie osiągnąć zakończenie. Być może wśród tych kilkunastu/kilkudziesięciu (na pewno nie więcej jak 20-30) niewyszukanych ujęć znalazło by się właśnie te jedno mocne.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-10-15 23:24:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kompozycyjnie są to zdjęcia dobre, ale nie są to zdjęcia reporterskie, niestety. Brakuje w nich tego, co w reportażu jest najważniejsze - dramatyzmu.
W obydwu ujęciach z łabędziem jest pokazana sielanka, fajna chwila, którą przeżywamy z radością, gdyż, co prawda ptak jest w miejscu dla siebie niespotykanym, ale w tle jest spokój, budynek, gdzie nawet widać ludzi wydaje nam się bezpieczny. A wiemy, że tak nie było, że zdarzenie, które obserwujemy, było w rzeczywistości dramatyczne, niebezpieczne. I teraz zastanawiamy się, kto nas okłamał, media, czy reporter.
Ale, gdybyś to samo zrobił z niższej perspektywy, pokazał to z pozycji tonącego, ptak stałby się silnym elementem, a człowiek poczuł malutki i bezbronny wobec żywiołu.
Reporter, na miejscu zdarzenia ma być oczami tych, którzy nie mogli w nich uczestniczyć, a w rozumieniu słów Kapuścińskiego, dobry reportaż, to taki, gdy po latach, gdy sobie przypominasz wydarzenie, zastanawiasz się, czy w nim uczestniczyłeś, czy tylko czytałeś reportaż i oglądałeś fotografie.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
vilgefortz
fotografia cyfrowa
2009-10-16 07:50:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@neo- tak zapytam z ciekawości a jak ktoś robi reportaż z targów maszyn rolniczych to nie będzie reportaż bo brakuje dramatyzmu ? Zmierzam do tego czy reportaż to zawsze seria zdjęć z dramatem w tle ?
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-10-16 10:51:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@vilgefortz - zauważyłeś, że wątek dotyczył konkretnych zdjęć, a ja konkretnie w tym właśnie temacie napisałem? Poza tym, słowo dramatyzm, to nie tylko krew, nieszczęścia itp. czasami zrozumienie znaczenia jednego istotnego słowa pomaga w zrozumieniu treści - poważnie. I nie piszę złośliwie - chodzi mi o to, że reportaż, każdy, nawet o maszynach rolniczych, musi mieć ten pierwiastek dramatyzmu, który pociągnie czytelnika czy widza. W przypadku reportażu z targów, to raczej mylisz pojęcia reportażu z relacją - często jest to mylone.
Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-10-16 10:52:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Aha, właśnie, bo zapomniałem dopisać: dramat to nie to samo co dramatyzm.
fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-10-16 10:57:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qrde, szkoda, że nie można edytować postów.
Chodzi mi o to, przykład:
1. Aktor bardzo dramatycznie odegrał role clowna /specjalnie wybrałem "profesję" clowna, aby podkreślić znaczenie słowa dramatyzm/.
2. Rola Van Damme'a to istny dramat - ten człowiek nie powinien nazywać siebie aktorem.

Rozumiesz, prawda?
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-16 12:41:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Neo, bez przesady - Van Damme zdarzylo sie zagrac ciekawie co najmniej w 2 filmach...
Poza tym jego slynna obrotowka z wyskoku jest lepsza od polobrotu Chucka Norrisa ;)

fotografia cyfrowa
neojmx
fotografia cyfrowa
2009-10-16 15:54:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kli - :)))
fotografia cyfrowa
marek_a
fotografia cyfrowa
2009-10-16 20:29:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chuck Norris (także Cordell Walker, ur. 10 marca 1940) – Wielki Przedwieczny, człowiek który zwalcza zło kopem z półobrotu. Po przybyciu na Ziemię nauczał ludzi swojego kopnięcia. Wiedza ta jednak przepadła setki lat temu, a Chuck nie chce się nią podzielić jeszcze raz... Ten, kto próbuje posiąść wiedzę na temat sztuki walki kopnięcia z półobrotu, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Chuck Norris jest uznawany przez niektórych ludzi za alfę i omegę. Interesowanie się Chuckiem grozi śmiercią z półobrotu. Niektórzy powiadają, że Chuck pochodzi z Kaniowa i stworzył chaos i boga oraz nauczył kopać prąd.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-10-16 22:23:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chuck Norris jest w porządku. :)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:11:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehe... no to skoro już tak plotkujecie o gwiazdozbiorach, to jak na tym tle wypada, Waszym zdaniem, Steven Seagal?... bo ja się zupełnie nie znam i można mnie oszukać łatwo tanimi trickami filmowymi... ;-))
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:17:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Uncle -> Steven jest bratem bliźniakiem Chucka. Młodszym o 57 sekund.
fotografia cyfrowa
chemix
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:19:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No ale Steven nie skacze (mimo, że młodszy), za to strzela niemiłosiernie
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:25:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Skacze jak sam Sergiej Bubka. Kiedy potrzeba. I strzela, kiedy skacze. Również z półobrotu.
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:31:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Qrcze, ale nie o to mi chodziło, miałem nadzieję, że ktoś, kto się zna na MA sklasyfikuje Seagala w rankingu aktorów tego gatunku... ;-)
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:36:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Seagull?

On ponoć lubi gul-gul ;)
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2009-10-16 23:42:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to, to nie on jeden... ;)))
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa