fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Obiektywizacja Obiektywnych
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
admin
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:28:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Obserwując ostatnie tygodnie działania serwisu zauważyliśmy dość nieciekawą sytuację. Otóż, zauważalna stała się inflacja ocen. Do całkiem niemałej ilości fotografii wystawiane są oceny mające się nijak do faktycznego poziomu zdjęcia. W założeniu oceny 4 i 5 zarezerwowane są dla naprawdę bardzo dobrych zdjęć. Spora część z Was wystawia zbyt wysokie oceny kierując się, no właśnie... czym? Dlatego postanowiliśmy wprowadzić parę zmian systemowych mających na celu lepsze funkcjonowanie serwisu. Pamiętajcie o tym, że Obiektywni mają być galerią, gdzie można porozmawiać o fotografii sensownie i w sympatycznej atmosferze.

Oto jakie zmiany proponujemy:

1. Usunięcie punktacji przy loginie użytkownika i zastąpienie jej punktami zebranymi za konstruktywne krytyki - w końcu to ona ma stanowić podstawę tego forum.

2. Usunięcie punktacji i średniej z miniaturek (pozostawienie tylko ilości komentarzy i ewentualnie dodanie daty publikacji zdjęcia)

3. Przy komentarzach nie będzie wyświetlana ocena. Widok dotychczas wystawionych ocen będzie dostępny dopiero w dodatkowym oknie (jak szczegółowe oceny konstruktywnych krytyk). Nie chcemy zupełnie ukrywać ocen. Zaproponowane rozwiązanie jest wg nas wystarczające. Ktoś kto kliknie w okienko z ocenami przed wystawieniem własnej może mieć pretensje wyłącznie do siebie za brak obiektywizmu.

4.Wprowadzenie wagi ocen. Jak to rozumieć? Otóż, w zależności od jakości prezentowanych zdjęć wyliczanej na bazie średniej oceny oraz ocen zebranych za krytyki i jeszcze kilku dodatkowych parametrów, wystawione przez użytkownika oceny będą się różniły. Oznacza to, że ocena piątkowa, czy dwójkowa wystawiona przez użytkownika ocenianego wysoko przez społeczność obiektywnych będzie bardziej liczyła się do sumy punktów jakie uzyska zdjęcie. To rozwiązanie w żaden sposób nie faworyzuje długości stażu, a jedynie daje użytkownikom o większym doświadczeniu i wyczuciu możliwość większego wpływu na ocenę. Oczywiście wagi ocen będą niewidoczne.

Oprócz tego przygotowujemy jeszcze parę innych rzeczy, o których nie chcę na razie pisać. Zapraszam do dyskusji każdego użytkownika, również tych, którzy dotychczas nie wypowiadali się na forum.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:32:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam

1) Brawo
2) Jak wyzej
3) Dobre rozwiazanie - chyba pogodzi 2 sprzeczne obozy, kotre byly w tych kwestiach
4) Ciekawe
fotografia cyfrowa
Oza
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:33:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
eee to ja strace wszystkie punkty bo one tylko za zdjecia :P
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:36:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oza - pozbedziesz sie zbednego balastu ;p - to tylko cyferki :)
fotografia cyfrowa
Oza
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:40:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No zobaczymy jak to bedzie - pamietam ze zmiana systemu oceniania w sumie dobrze mi nie zrobila... zmiany zawsze maja dobre i zle strony;)
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:40:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wg. mnie to bedzie tylko zmiana "waluty", bedzie wiekszy zalew pseudo krytyk zamiast komentarzy. mielismy samych "artystow" teraz bedziemy mieli samych "profesorow" fotografii.

no obym sie mylil.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:43:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bardzo interesujące rozwiązania, ale mi własnie przyszło do głowy, że ocena za zdjęcie mogła by być widoczna tylko dla autora fotografii - w końcu jego najbardziej interesuje. Reszta niech ocenia i tyle ;) przynajmniej przez pierwsze np. dwa tygodnie wiszenia zdjęcia.
-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:43:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak sie nie wyprobuje to nie bedziemy nigdy wiedzieli jak bedzie - takze spokojnie dajmy czas na przetestowanie nowych rozwiazan
fotografia cyfrowa
Oza
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:44:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
arkjus - dokladnie - ja nie wale krytyki pod kazdym zdjeciem, pisza ja tylko wtedy kiedy wiem napewno, ze mam racje i moge dac jakas dobra rade.... zauwazylam jednak ze niektorzy w miejscu krytyk wpisuje cos co razcej nadaje sie na komentarz... byleby napisac...
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:44:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
arkjus, niekoniecznie, bo ocenę za krytyki wystawiamy sobie nawzajem, o ile dobrze zrozumiałem punktacja przy loginie będzie suma punktów zdobytych za krytyki, nie sumą krytyk.
-M
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:46:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Calme - w sumie racja, my tutaj gdybylogię uprawiamy a przecież trzeba testy przeprowadzić, w końcu nasze zdanie jest ważne dla administracji :P
Oza, za "byleby napisać", nikt nie postawi plusika ;)
-M
fotografia cyfrowa
Oza
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:47:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
-M - stawiaja inni "byleby" ;)
fotografia cyfrowa
griev
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:50:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
jedne cyferki znikna, inne sie pojawia : )

Imperium cyferek III - zemsta Adminow : )
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:53:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
photoM - kumplowi stawia sie ocene to i kumplowi da sie plusika za kk, zreszta jak na razie najciekawsze rozwiazanie widzialem na fotocommunity, gdzie nie ma punktow za zdjecia a galeria zdjec jest na poziomie. polecam na wzor.
fotografia cyfrowa
adminjk
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:54:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przewidujemy również inne zmiany, w tym zmiany dotyczące bardziej rygorystycznego usuwania krytyk, które nie są krytykami, jak również zmiany prowadzące do "umerytorycznienia" wystawianych ocen, a więc do postawienia swego rodzaju pomostu pomiędzy krytykami a ocenami. Przypomnijmy - ten portal to miejsce wymiany opinii i krytyk służących rozwojowi umiejętności członków społeczności, a nie kolejna "młockarnia," w której fotografie przewijają się szybciej niż w kalejdoskopie - nawet, jeżeli miałoby to oznaczać ograniczenie wielkości serwisu i tempa jego wzrostu mierzonego np. liczbą fotografii publikowanych w ciągu dnia. Proszę powyższe traktować jako oficjalne stanowisko redakcji.

I jeszcze raz zapraszamy do udziału w dyskusji w tej jakże ważnej dla nas sprawie.

Pozdrawiam
adminjk
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:57:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
szczytne cele i zapal cigle jest widze
to mnie cieszy :)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-10 15:58:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Widzę, że administracja ma jasno określoną misję obiektywnych.pl, to dobrze, proponuję wywiesić wielkimi literami a ja podpisuję się wszystkimi trzema rękami (a co, manulne lustrzanki są wymagające ;)). Zastanawiam się jak miałby wyglądać pomost między oceną a jej uzasadnieniem...
-M
fotografia cyfrowa
adminjk
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:00:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
PhotoM --> Już niedługo sam zobaczysz. Rozwiązanie jest już koncepcyjnie gotowe, musimy je tylko przekuć na kod php.
fotografia cyfrowa
Kuma
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:10:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
mnie sie podoba takie posunięcie... być może zlikwiduje sie w ten sposob wysokie oceny w niewłasciwym miejscu.
choc też nasuwa mi sie pytanie dokladnie takie samo jak zadal photoM - jak rozumiec uzasadnienie swojej oceny, i jak to łączyć ...
W jaki sposob np ja... amator moge ocenić wg własnego gustu (raczej wizualnie, niż technicznie z uwagi na małą wiedze) zdjecie które mi się podoba... a nie jestem w stanie napisać czy ma jakieś wady techniczne...
fotografia cyfrowa
stassad
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:15:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wszystko ładnie, ale to dąży do subiektywizmu, a ni eobiektywizmu. Kiedyś się już zastanawiałem. Czy da się obiektywnie ocenić zdjęcie? Zawsze w odbiorze jest element gustu, element naszych indywidualnych skojarzeń i odczuć, czyli subiektywizm.
fotografia cyfrowa
stassad
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:17:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wszystko ładnie, ale to dąży do subiektywizmu, a ni eobiektywizmu. Kiedyś się już zastanawiałem. Czy da się obiektywnie ocenić zdjęcie? Zawsze w odbiorze jest element gustu, element naszych indywidualnych skojarzeń i odczuć, czyli subiektywizm. Podoba mi się punkt czwarty.
fotografia cyfrowa
arkjus
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:20:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
stassad. z samej natury pojmowania sztuki i piekna sie juz nie da :) skoro mowisz ze cos ci sie podoba to juz jest subiektywne "tobie sie podoba" itd itd
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:33:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak się wszystkie zamierzenia uda zrealizować to może wreszcię zacznę na jednym serwisie normalnie oceniać ;)
-M
fotografia cyfrowa
adamski
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:52:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kuma,jak nie wiesz jak ocenic to po prostu nie oceniaj, napisz co myslisz, to czasem lepsze niz ocena.
fotografia cyfrowa
.. ... .....
fotografia cyfrowa
2006-04-10 16:52:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fajnie się zapowiada :) ciekawi mnie jak to wyjdzie w praniu. kiedy zamierzacie wprowadzić te zmiany?
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa