fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Sigma 10-20 a Sigma 12-24
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 10:10:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam pytanie jak w temacie - czym jest spowodowana tak duza roznica w cenie tych dwoch obiektywow ?
Tzn chodzi mi o to czy 12-24 ma faktycznie o wiele lepsza jakosc optyczna ?
Tak jak porownywalem roznica jest w ilosci soczewek na korzys 12-24 i katach widzenia, gdzie 10-20 ma 102,4° - 63,8° a 12-24 122° - 84,1°.

Czy ktos moze mial mozliwosc porownania zdjec z tych 2 obiektywow ?
10-20 widzialem i mniej wiecej wiem jakiej jakosci sa prace z niego - nurtuje mnie natomiast jakosc 12-24 > no chyba, ze owa jakosc wcale nie jest tak duzo lepsza a cena wynika z ....? no wlasnie z czego :)
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-08-20 10:17:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja zastanawiajac sie na tymi ktore wymieniles wybralem sigme i wlasnie szukam jakiejs w dobrej cenie
na pewno Tokina ma wieksze abberacje, i co do ostrosci tez troszke gorzej z tego co widzialem i wiem
natomiast sigma ma dosc widoczna winiete od 10-14mm
ale sigma mam lepsza budowe i pozadny af z HSM
wlasnie Calme, nie znasz kogos kto sprzedawalby sigme uzywana albo nowke w przystepnej cenie?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 10:20:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie znam raczej :( ale sama Sigme 10-20 znam dobrze - bo ma ja Ktubru i zawsze ma ja na wspolnych plenerkach - zdjecia Lubelszczyzny w folio sa robione w wiekszosci wlasnie nia.
Ale przyznam, ze mnie wlasnie interesuje jak wyglada ta jakosc w 12-24....
fotografia cyfrowa
jacek_k
fotografia cyfrowa
2006-08-20 10:24:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
z tego co wiem to ludzie sa zadowloleni z obydwu, wiec na co masz kase to kupuj
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 10:33:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No tak tylko ta roznica w cenie dosc duza jest - wiec nie wiadomo czy warto az tak dokladac - zreszta ciekawi mnie jak z polowka Cokiny sobie radzi ta 12-24 bo tam jest taki tulipan na stale dopiety
Czytalem o niej troche na forum Nikona - kilka linkow mam ze zdjeciami:

http://etischer.com/300d/sigma12mm.html
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=25617
fotografia cyfrowa
AdamG
fotografia cyfrowa
2006-08-20 11:32:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W ostatnim FVChipie jest test obu tych obiektywów. wygywa 12-24 właściwie we wszystkich konkurencjach z wyjątkiem wagi i ceny. Firmówki Canona, Nikona i 10-20 mają po 65 punktów, a 12-24 aż 80 więc wybór jest uproszczony..
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 11:36:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hmm mnie jednak nadal nurtuje kwestia cokiny tam - czytalem, ze tam mozna tylko jakies filtry zelowe dawac ? ktos na forum NIkona znowu pisal, ze niby mozna podpinac normalnie holder ale wtedy na ten na stale zamontowany tulipan doklada sie jeszcze cos i dopiero - troche zamotane.....
A tak wogole moze ktos z obiektywnych ma to szklo i moglby cos napisac o nim albo jakies sample pokazac?
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 14:18:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Lolo - ale ja znam Cokina :))) mi tylko chodzilo w pytaniu o to jak holder i pierscien sie mocuje na tym tulipanie stalym w 12-24
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2006-08-20 15:11:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sigma 12-24/4.5-5.6 EX DG jest tak droga bo to jest obiektyw dla pełnej klatki formatu 24x35mm - kąt widzenia 122 stopnie dotyczy tylko aparatu analogowego lub cyfrowego FF.
Na tulipan tej Sigmy nakłada się dostarczany w zestawie adapter, który ma gwint dla filtrów o średnicy 82mm. Z tym że te 82mm filtry można stosować tylko w cyfrach z sensorem APS, bo przy pełnej klatce winietuje od 20mm w dół.
W aparatach pełnoklatkowych można stosować tylko filtry żelatynowe wkładane w uchwyt za tylną soczewką.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-08-20 19:21:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Trurl - dzieki za zwiezla i wyczerpujaca odpowiedz.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa