fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
czy sprzet jest wazny w fotografi?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
abcd
fotografia cyfrowa
2006-09-10 16:33:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam

Ostatnio nasunelo mi sie takie pytanie: czy sprzet, jakosc sprzetu jest wazna i pomocna w fotografi??

1. czy aparatem malpka za 500zl mozesz zrobic zdjecie podobne a moze lepsze jak dobra lustrzanka?
2. czy obojetna jest jakosc posiadanego obiektywu?
3. itd

pytania nasunely mi sie po dyskusji z pewnym forumowiczem.
Wedlug mnie sprzet odgrywa wanza- oczywiscie NIE najwazniejsza role- ale nie oszukujmy sie slabym aparatem ze slabym obiektywem nie da sie mz zrobic dobrego zdjecia- np jak w oslonietym miejscu gdzie swiatlo jest slabe, mozna zrobic zdjecie owada w locie?? NIe mozliwe bez doswietlenia- oczywiscie nie mowimy o wbudowanej lampie (o czym juz bylo na forum), potrzebna osobna lampa najlepiej do makro lub specjany doswietlacz itd. (bylo juz na forum)

Dalej czy obiektywem o slabym sietle 4,5 da sie zrobic zdjecie np z ciemnym kosciele, gdzie np nie mozna uzyc lampy?? Chyba lepiej spisze sie obiektyw o sietle 1,8 czy 1,4.

Nie oszukujemy sie jak chce sie robic dobre zdjecia jakosc sprzetu jest wazna moze byz bardzo pomocna- ale oczywiscie to fotograf odpowiada za zdjecie i koncowy efekt.

ale czy maluchem mozna wygrac rajd Paryz-Dakar????

:))


to takie rozwazania na niedzielne popoludnie...
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-09-10 16:37:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
abcd - najważniejszy jest fotograf, sprzęt jest narzędziem, które może ograniczać, albo dawać możliwości :)

-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 16:39:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czesc ABCD sprobuje nawiazac do watku na podst moich doswiadczen - po ponad 1,5 roku z malpka (o ile tam mozna nazwac Fuji S5500) doszedlem do wniosku, iz sprzet jednak moze ograniczac autora i to nawet b w pewnych tematykach. Owszem nawet najg sprzetem mozna zrobic zdjecie, ktore bedzie mialo przekaz emocje i wygra nawet konkursy - ale..... wlasnie jest pare tych ale - wygoda uzytkowania, jakosc plikow wyjsciowych, to co mozna z nich wyciagnac w PS itp, itd.
Autor ma wizje i on rzadzi sprzetem on wyciaga maksymalnie tyle ile sie da z niego - natomiast nie ma co mydlic oczu - sprzet jest tez w pewnym stopniu wazny - widac to na kazdym kroku - na OB raczej nikt z znanych autorow malpka zdjec nie robi :)))

pozdr
fotografia cyfrowa
Quadrifoglio
fotografia cyfrowa
2006-09-10 17:07:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa

To jest dość proste. Nie każde zdjecie i nie w każdych warunkach da się zrobić tzw. słabym sprzętem tak. ALE nie znaczy to, że w ogóle nie da się zrobić dobrych zdjęć, na pewno wymagać to będzie większej znajomości rzeczy i czasu. Pamiętajcie, że zdjęcie to nic innego jak Światło + kadr + przekaz. Jak widać jedynie światło jest jakoś zależne od sprzętu a konkretnie od - obiektywu. Jednym słowem dobre zdjęcie = człowiek + (przekaz + kadr + jakośc obiektywu). Puszka jest tu mniej ważna.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-09-10 17:09:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No i jak wydać 500 zł na kompakta to już proponuję to na lustro przeznaczyć ;)

-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 17:09:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Choc i tu sa wyjatki - bo jak widze czasami co ludzie potrafia kitami zrobic :)
fotografia cyfrowa
KtoCieKocie
fotografia cyfrowa
2006-09-10 18:36:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam nadzieje,ze nikogo nie zbulwersuje... Z tym sprzetem to wlasciwie tak jak z penisem;)
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 18:37:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kocie ;) - to z autopsji takie wnioski ???? ;]]]
fotografia cyfrowa
KtoCieKocie
fotografia cyfrowa
2006-09-10 18:44:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
:) nic nie powiem...duzo czytam, to wiem:D
fotografia cyfrowa
Lukrecja
fotografia cyfrowa
2006-09-10 19:43:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
im mam wieszke wymagania co do zdjecia tym potrzebuje lepszego sprzetu i tym wiecej moge zrobic tematow
fotografia cyfrowa
abcd
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:28:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
photoM: wlasnie zaznaczylem, ze fotograf jest wazny (jego technika, podejscie i ujecie tematu, itd- dlugi temat) ale jednak sprzet ulatwia zrobienie dobrego zdjecia- jezeli juz mowa o duzych odbitkach czy zdjeciach do druku to bez dobrego sprzetu nie da rady...

Mam porownanie bo aktualnie posiadam z 8 aparatow wtym klasyczne jak nikon F100 czy moja kochana Leica R4. Wiec zonie zakupilem i czesto w ekstrymalnych warunkach (tj gdy strach wyciagnac drogi sprzet- badytyzm itd) uzywam samsunga NV10 z 10mln matryca - jednak zdjecia roznia sie - te moj a te z samsunga...


pomimo, ze samsung ma wieksza matryce i jednak robieni zdjec samsungiem mnie ogranicza- coz ja tam moge ustawic...

fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:29:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
abcd - no dokładnie o to chodzi ;)
-M
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:46:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tylko fotograf sie liczy...dajmy wspanialy sprzet dwom osobom-jedej z wizja, z talentem i drugiej, hmm nazwijmy go "poczatkujacym"...kto zrobi lepsze zdjecie? niezaleznie od aparatu-choc pomoze nam lepszy sprzet w specyficznych sytuacjach-tylko czlowiek bedzie wazny w tym zwiazku...mam lustrzanke i kocham ja niezmiernie, ale dopiero zwykle, chinskie pudelko, bez jakichkolwiek ustawien (poza prymitywnym focusem) pozwolilo mi zaczac patrzec na swiat pod katem optymalnej kompozycji (bo to grzech ucinac cokolwiek na srednim formacie)...jestem amatorem i wciaz poczatkujaca, wiec prosze nie krzyczec na mnie ;) swoj komentarz opieram na fotografiach innych, wspanialych ludzi, ktorzy maja czasem dobre aparaty a czasem wybieraja to co pod reka i tworza obrazy godne mistrzow :)
fotografia cyfrowa
Zlloty
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:52:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
hehe.. fajna dyskusja. :)

To ja zapytam tak - co jest ważniejsze w samochodzie - silnik, czy skrzynia biegów?..
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:54:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zlloty - ot podsumowałeś :)

-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:54:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
heheh - nawet najwspanialszy kierowca maluchem nie poszaleje na zlocie bmw :))) prawda lezy po srodku - i sprzet i umiejetnosci stanowia dobra mieszanek - zbytni niedobor jednego albo drugiego jest niekorzystny
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:57:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fajne porownanie tylko wg nie mnie nie pasuje tutaj...wszyscy widzielismy zdjecia zrobione "otworkami", czy tego typu fotografie maja jakikolwiek zwiazek ze wspanialym sprzetem...nie powiedzialam, ze sprzet nie jest wazny, powiedzialam, ze fotograf jest wazniejszy!
fotografia cyfrowa
Zlloty
fotografia cyfrowa
2006-09-10 20:59:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Anita_K >> ok, przetłumaczę - jedno i drugie jest ważne. Dobry fotograf potrafi wycisnąć cuda z aparatu, ale pewnych ograniczeń tecznicznych nie przeskoczy. Zły fotograf potrafi zepsuć potencjalnie dobre zdjęcie nawet najlepszym aparatem. Dlatego w parze z jakością sprzętu muszą iść umiejętności jego wykorzystania. Tak więc ważne są i możliwości sprzętu, jak i umiejętność ich wykorzystania.
fotografia cyfrowa
Anita_K
fotografia cyfrowa
2006-09-10 21:03:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
aaa...czyli liczy sie "umiejetnosc ich wykorzystania", w czym tak bardzo roznia sie nasze opinie? chyba w niczym, ale dziekuje za przetlumaczenie zlloty ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-09-10 21:11:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fotografia owtorkowa to technika z maasą możliwości ;)
-M
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 21:18:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Fakt potwor nie potwor byle mial ........ ;]]]]]
fotografia cyfrowa
asot
fotografia cyfrowa
2006-09-10 21:21:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
" na OB raczej nikt z znanych autorow malpka zdjec nie robi :))) "

ja jestem znany i robie zdjęcia małpką ;p
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-09-10 21:22:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Chodziło mi o pierwszą 3 :))))
fotografia cyfrowa
KtoCieKocie
fotografia cyfrowa
2006-09-10 22:07:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mysle,ze mimo wszystko moje porownanie jest bardziej adekwatne:)...
fotografia cyfrowa
abcd
fotografia cyfrowa
2006-09-10 22:46:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Anita_K czy jest mozliwe zrobienie zdjecia makro uzywajac sprzet do fotografii otworkowej?? :))

chcialbym to zobaczyc :)

/tak wiec sprzet+fotograf/

Masz racje fotograf jest wazny ---- kierowca F1 jest dobry /dzisiaj Polak zajal 3 miejsce/tylko , ze ten kierowca bez jego wspanialego samochodu coz jest wart w wyscigach F1??

Ciagle jest dobry ale bez odpowiedniego sprzetu (samochodu) nie moglby pokazac swoich umiejetnosci i ich rozwijac, a tym bardziej wygrywac wyscigi.


Dobry fotograf bez odpowiedniego sprzetu czy zdola zrobic dobre zdjecie hmm pewnie tradycyjna metoda tj aparatem na film pewnie daloby sie i da zrobic zdjecie, ktore pozniej mozna i wydrukowac w wiekszym formacie,czy w prasie itd i bedzie to dobre zdjecie, poniewaz w tradycyjnej fotografii to fotograf mial najwiecej do powiedzenia- to on ustawial wszystko, to on dobieral rodzj filmu, naswietlenie, pozniej wywolanie itd--dluugi temaaat


ale jezeli chodzi o fotografie cyfrowa watpie aby aparatem malpka za 500 zl mozna by cos sensownego zrobic- nie wiem moze sie mylse ale jakos nie znalazlem dobrego zdjecia zrobionego malpka...

moze ktos poda jakis przyklad????

aby mnie rozjasnic?
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa