fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
HDR, a pliki TIFF i JPG
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
viewpoint
fotografia cyfrowa
2006-10-06 10:36:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam pytanko, czy z pliku .jpg lub .tiff mozna zrobić HDR?
Nie znam się na tej technice ale to co dotychczas słyszałam to, to że potrzebny jets plik .raw do tego. Niestety mój aparat (Panasonic DMC-FZ7) tworzy tylko pliki jpg lub tiff :(
Czy ktoś może mi coś poradzić, jeśli da się z jpg lub tiffa to jaki program jest potrzebny?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-10-06 10:51:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W sumie ciekawe pytanie podlaczam sie - myslalem zawsze, ze raw konwertuje sie pod hdr do jpg wlasnie albo tiff'a bo photomatix nie lyka chyba raw ?
fotografia cyfrowa
fotodziadek
fotografia cyfrowa
2006-10-06 10:53:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeśli nie masz możliwości zapisu zdjęć w plikach RAW, poradzę ći metodę, która jest nawel lepsza choć mniej wygodna. Ustaw aparat na statywie i wykonaj kilka ujęć przy różnych parametrach ekspozycji (np. z różnicą co 0,5 lub 1EV) i zapisz w tifach. Następnie z kilku różnie naświetlonych klatek wykonaj HDR. Np. Photomatix potrafi klatki, które mogą być względem siebie minimalnie przesunięte nawet przy ujęciach ze statywu nałożyć czy zgrać (nie wiem jak to określić) równo, aby nie było przesunięcia.
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-10-06 11:26:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie no ja RAW mam bez problemu tylko ciekawi mnie ta kwestia, o ktorej pisalem.
fotografia cyfrowa
lonely_wolf
fotografia cyfrowa
2006-10-06 12:05:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ej, mylicie Panowie podstawowe pojecia

polecam przeczytac jakikolwiek tutorial, najlepiej wstep teoretyczny
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2006-10-06 12:09:40
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Eee, zawsze można tiffa czy jpg, selektywnie przyciemniać ;D
-M
fotografia cyfrowa
Glazer
fotografia cyfrowa
2006-10-06 13:03:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z jednego RAWa mozna zrobic tylko pseudo HDR. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o poszerzenie rozpietosci tonalnej zdjecia. Matryca ma przewaznie rozpietosc 6-7 EV i tyle zarejestreje jesli zrobisz jedno zdjecie. Oczywiscie mozesz je pozniej wywolac z RAWa np. na -1 0 +1 - ale polaczenie tego pozwoli Ci poprawnie naswietlic w granicach zrejetrowanych przez matryce. Robiac kilka ujec z przesunieciem EV i laczac te zdjecia poszerzasz rozpietosc tonalna np do 10 EV i to jest prawdziwy HDR, taki jak mozna zobaczyc np. na zdjeciach lonely_wolfa. Robiac zdjecie do TIFFa albo JPG tracisz tylko szczegoly ze wzgledu na kompresje, w przypadku JPG dodatkowo ograniczasz ilosc bitow na piksel do 8bit. co nieco zmniejszy przejscia tonalne. W RAWie powiedzmy z 20D masz do dyspozycji surowke w 12 bitach i bez kompresji. Zeby zrobic z tego HDRa i tak musisz wywolac np do TIFFa 16-bit i dopiero laczyc. Mam nadzieje ze w miare jasno wytlumaczylem, jesli nie, to mozna pytac :)))
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2006-10-06 14:15:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mozna spokojnie wykonac HDR z jednego pliku raw. Oczywiscie uzyskana rozpietosc tonalna bedzie duzo mniejsza niz po zlozeniu kilku ekspozycji. Raw'a mozna wywalac kilka razy zmnieniacjac ekspozycje o az +/- 2ev.
Tutaj sie troche bawilem w ten sposob:
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-59591.php
Przy takim naswietleniu postaci, ktora stala w cieniu tlo powinno byc kopletnie przepalone. Wywolujac rawa z ekspozycja ujemna skorygowalem jego ekspozycje laczac dwie warstwy w PS. Czy to HDR? Sam nie wiem ale chyba tak.
fotografia cyfrowa
Glazer
fotografia cyfrowa
2006-10-06 17:13:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zdania sa podzielone. Jedni nazwa to HDRem, inni ratowaniem zdjecia. Jest w tym akurat zdjeciu, do ktorego link podales cos co nie pasuje. Sound pisal o bokehu, bo chyba nie do konca potrafil dociec co mu z tym tlem nie gra. Po Twoim wyjasnieniu sprawa staje sie jasna. Ja takie "ratowanie" jak najbardziej dopuszczam, nie widze w tym nic zlego dopoki nie tworzy sie z tego absurd, przy ktorym oko fiksuje. U Ciebie jest to zrobione z wyczuciem, niestety wielu, ogromnej wiekszosci wrecz, brakuje tego wyczucia przy HDRach.
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2006-10-07 11:35:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja to nazywam korekta ekspozycji :)
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2006-10-07 12:03:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
z jednego rawa nie wyjdzie poprawny HDR. Zebym nie wiem jak go wywoływał rozpiętość tonalna zostanie taka sama. Lepiej zrobić minimum 3 foty
fotografia cyfrowa
loki_p
fotografia cyfrowa
2006-10-07 13:05:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak wywolamy rawa na +2 i na -2 i zlozymy obie wersje to rozpietosc tonalna bedzie bez zmian?
fotografia cyfrowa
mariush
fotografia cyfrowa
2006-10-07 17:33:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Oczywiście, że z jenego RAWA da się zrobić HDR.
Jeśli ktoś nie wierzy, niech zrobi klasyczne zdjęcie zachodu słońca, mierząc światło "na chmury" (ziemia będzie oczywiście niedoświetlona).
Potem niech wywoła RAWA: raz wg ustawień aparatu, drugi raz rozjaśniając o 2 EV. Po sklejeniu rozp. tonalna będzie wyższa o te 2 EV, nie? :-)
fotografia cyfrowa
Glazer
fotografia cyfrowa
2006-10-07 20:12:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@ loki: "Jak wywolamy rawa na +2 i na -2 i zlozymy obie wersje to rozpietosc tonalna bedzie bez zmian?"

Bedzie rozna od tego co bys mial wywolujac tylko na 0, ale tylko w obrebie tego co jest w stanie zarejestrowac matryca w jednym strzale, czyli 6-7EV. Robiac powiedzmy 3 fotki -2 0 2 po ich polaczeniu wirtualnie poszerzasz mozliwoci matrycy, w tym przypadku do 10-11 EV. Z jednego RAWa nie jestes w stanie tyle wyciagnac chocbys stawal na glowie, po prostu w jednym strzale matryca nie jest w stanie tyle zarejestrowac. Robiac pseudo HDR z jednego RAWa poruszasz sie caly czas w zakresie EV jaki matryca Twojego aparatu jest w stanie zarejestrowac w jednym strzale, taki zabieg czesto jest nazywany "pseudo HDR".
Zeby sie nie rozpisywac polecam material, ktory wyjasnia wiekszosc kwestii: http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm
fotografia cyfrowa
czarnobialykwadrat
fotografia cyfrowa
2006-10-08 11:03:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tak, jak wywołasz jednego RAWA z korekcją to zmniejszysz lub zwiększysz tylko jasność, nie wpłyniesz na tonalność klatki. Z 1 rawa mozna zrobić hdr, ale PSEUDO...
fotografia cyfrowa
em_dzej
fotografia cyfrowa
2006-10-08 11:23:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zgadzam się z Glazer i roa , jest dokładnie tak jak piszą , przykładowy PseudoHDR http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-63754.php a do tego LANDRYNIEC :D
fotografia cyfrowa
Calme
fotografia cyfrowa
2006-10-08 11:26:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Hehehe
fotografia cyfrowa
Glazer
fotografia cyfrowa
2006-10-08 13:32:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Po pierwsze, zeby wyszedl dobry HDR trzeba zachowac umiar. np. ta fota: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-64254.php mogla byc calkiem dobra, gdyby autor sie nie zapedzil. Najlepsze sa komentarze (akurat nie tutaj) w stylu "jaki aparat/obiektyw musze kupic zeby zrobic takie zdjecie" ;)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2006-10-27 13:53:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wywoływanie jednego RAW`a w różnych ekspozycjach nigdy nie da takiego efektu jak "kanapka" z kilku klatek.
Oczywiscie można wykorzystać to w sytuacji kiedy fotografujemy "ruchome" obiekty, ale jest raczej ratunek przed przepaleniem,
lub ciemnotą niż HDR

Pzdr.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-11-20 22:19:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No dobra, dowiedzielismy sie co i kto mysli.
Teraz chetnie sie dowiem czym i jak mozna wykonac zarowno hdry pelnoprawne, z rodowodem, i te skundlone, tak zwane pseudo-hdr :)
fotografia cyfrowa
galex
fotografia cyfrowa
2006-11-20 22:25:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern, w czytelni nie byłeś????
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2006-11-21 10:17:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Galex, no przyznaje, ze dawno nie bylem. Widze jednak, ze trzeba zajrzec ;)
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa