fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
info dolaczone do fotek
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:25:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam.Czesto ogladaja fotografie ciekawią mnie ustawienia aparatu z jakimi zostalo zrobione zdjecie.
A gdyby tak byly opcje wpisania takich wartosci jak czas , przyslona iso itp.?
Mysle ze dla wielu osob uczacych takie informacje byly by bardzo przydatne , bylo by wiadomo w jaki sposob fotografujacy uzyzskal dane efekty .
Co o tym myslicie?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:28:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wątek poruszany po raz 10 chyba (i to bez przesady ;))

Generalnie pomysł zrozumiały, fajny i w ogóle.. ale jest kilka drobnych rzeczy.

1. Dodatkowy czas potrzebny na wpisywanie (a komu się chce?)
2. Czasami nie pamięta się parametrów (do tego jeżeli zdjęcie zrobione na filmie np. rok, czy dwa lata temu...)
fotografia cyfrowa
barteq
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:32:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zieew
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:46:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
z tego co wiem malo kto robi teraz zjdecia analogami a wiekszosc programow ma podglad tych wartosci wiec zabralo by to co najwyrzej 30 dodatkowych sekund
Ale widze ze ludzie traktuja to na tym portalu jak jakas tajemnice
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:49:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pacak, wcale nie tajemnicę, jak chcesz to pytaj, jak będę pamiętał to z chęcią opiszę wszystko dokładnie, nie ma problemu

Rzecz w tym, że nie dołączam exifa do zdjęcia, bo to dodatkowe kb, które można zużyć na mniejszą kompresję. Nie chce mi się też sprawdzać w oryginalnym pliku co jest w nim napisane, żeby później robić wpis pod zdjęciem... no i najważniejsze - exif nie zapisuje ustawień dla manualnego obiektywu a takim robię 90% zdjęć.
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2008-03-20 17:58:58
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
to ja jeszcze dodam, ze chociaż cześć zdjęć robię cyfrowym kompaktem, to podczas ich przygotowania do prezentacji w sieci tracę informacje zapisane w exif-ie
a to dlatego, ze mam takie znormalizowane miniramki, do których wstawiam wynikowy obrazek (w kolejnej warstwie) metodą copy&paste
w tym momencie zapisy z exif-a giną (oczywiście pozostają w oryginalnym materiale zrzuconym z karty aparatu, wiec teoretycznie można by je ręcznie wklepać pod zdjęciem, ale rzeczywiście jest to uciążliwe)
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:11:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Masz parametry: http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-48149.php - pochodzi z czasów kiedy wszystko zapisywałem.
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:28:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rozumiem ze przy kompresji te info sie traca i przy starszych fotkach ludzie poprostu tego nie pamietaja i malo komu chcialo by sie grzebac zeby te informacje odnalezc. Ale gdyby byla taka opcja w info o zjdeciu dodatkowe okienka na te parametry , moze ludzie ktozy wrzucaja fotki i w tym momencie akurat dysponuja lub pamietaja choc czesc ustawien chetniej by jej dodawali?
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:29:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Choc z tego co zauwazylem malo komu chce sie dolaczyc info jakim aparatem zostala wykonana fotka wiec pewnie sie myle.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:32:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W zasadzie jest taka opcja a mimo to wielu osobom nie chce się pisać.
pacak82, gdybym robił zdjęcia trzema różnymi aparatami to pewnie bym pisał. jeżeli fotografuję głównie jednym to pisać mi się nie chce ze zrozumiałych względów, wystarczy, że raz zapytasz i dostaniesz odpowiedź. Wiele ludzi uważa, że aparat nie ma znaczenia, bo nie on robi zdjęcia.
Jeżeli z rzadka fotografuję czymś innym to zaznaczam to w opisie. Podobnie jak każdą rzecz odbiegającą od przyjętego przeze mnie standardu.
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:38:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to ja jestem chlubnym wyjątkiem, bo nie dość, że zawsze podaję aparat i obiektyw, to każde zdjęcie ma exif'a.

No, chyba że jest jeszcze z czasów analogowych... :-)
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 18:46:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A jednak panu Jackowi nie robi to problemow i udostepnia wszystkie info w prosty sposub.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 19:00:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A jednak nie robi ;)
Ale ja nie jestem Panem Jackiem z przykrością muszę stwierdzić ;)
fotografia cyfrowa
pacak82
fotografia cyfrowa
2008-03-20 19:07:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nic na sile wszystko jest kwestia wyboru... Chodzi mi tylko o to ze zagladam na tego typu portale z nadzieja ze czegos sie naucze i wiem ze nie jestem jedyny .
Pozdro
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 19:08:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to z pewnością nie chodzi o rozróżnianie zdjęć po marce aparatu ;)
Doładne nastawy same w sobie też raczej niewiele dają.
fotografia cyfrowa
bregu
fotografia cyfrowa
2008-03-20 19:40:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wystarczy automat, ktory sam przeczyta dane z exifa [wzorem innych miejsc w sieci] - jak sa to widac jak nie ma to nie - i po sprawie - tylko troche to traci sens kiedy sie wywoluje rawa i nie poda sie zastosowanych ustawien [a zapisywac to wszystko to naprawde nikomu sie nie chce]
fotografia cyfrowa
kodek
fotografia cyfrowa
2008-03-20 20:03:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A czy nie jest tak że fotka z exif waży więcej ? a przy limicie 210 kB to istotne.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-03-20 20:11:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
waży i ciąży, było już pisane tutaj
fotografia cyfrowa
Szymon
fotografia cyfrowa
2008-03-20 20:27:39
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tez juz kiedys poruszalem ten problem. Ja osobiscie uwazam ze byloby bardzo dobrze aby byla mozliwosc wpisania paramatrow przy jakis zostala zrobiona fotografia. Dodatkowa mnie zawsze ciekawi jakim sprzetem fotka zostala pstryknieta. sadze ze dobrym i porzadanym dodatkiem powinien byc krotki opis fotografii, chodzi mi glownie o to w jakich warunkach i gdzie powstala dana praca. Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Trurl
fotografia cyfrowa
2008-03-20 20:51:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przecież ta możliwość istnieje już teraz: nazywa się "Komentarz autora"...
fotografia cyfrowa
keramodnor
fotografia cyfrowa
2008-03-20 20:54:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
analog
nie pamiętam
jak zapamiętam, to i tak nie napiszę
fotografia cyfrowa
Szymon
fotografia cyfrowa
2008-03-20 21:22:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A dlaczego mimo ze bedziesz pamietal, to nie napiszesz????? Dlaczego nie chcesz sie podzielic z innymi??
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-03-20 21:45:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pacak82 -> Prawda jest taka, że te informacje w niczym Ci nie pomogą jeśli chodzi o naukę fotografowoania. I co z tego, że ktoś miał np. f8, 1/125s i ISO 400? Mi to nic nie mówi. Nigdy nie spotkasz takich samych warunków oświetleniowych przy takiej samenie sceny z identycznym pomysłem na fotografie.

Gdy robię jakieś zdjęcie, jestem skupiony na uzyskaniu żądanej głębi ostrości polegając na jej podglądzie, a nie na ustawianiu F do konkretnej wartości, bo ta będzie taka jaka po prostu wyjdzie dla żądanej głębi. Jeśli robię zdjęcie z ręki, to jednocześnie pilnuję (podczas ustawiania głębi ostrości), żeby czas nie był dłuższy niż odwrotnośc ogniskowej na jakiej jest aktualnie obiektyw. Do różnych efektów specjalnych gdzie nie jest używany pomiar światła np. zdjęcia w ciemności na długim czasie robię ok 3 zdjęć "na czuja". W ten oto sposób w aparacie używam tylko dwóch programów, mianowicie Av i M.
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-03-20 21:51:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Dodam, że w moim przypadku ISO na duże znaczenie, tzn. na kliszy im mniejsze tym lepsze, najczęściej 50 lub 100 :)
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-03-20 21:53:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Odnośnie GO, to można jescze posługiwać się skalą na obiektywie, ale ja nigdy nie miałem do tego cierpliwości.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa