fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
felieton foto
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
keda
fotografia cyfrowa
2008-05-12 10:40:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 11:16:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mocno dyskusyjne obserwacje i takież wnioski. Kompleksy? ;o)
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2008-05-12 11:50:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja bym nawet powiedział, że zjawisko opisane przez autora tego artykułu jest normalne i prawidłowe, a ON staje na stanowisku wszechwiedzącego... :-)
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:05:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przeczytałam całość i nie znalazłam ANI JEDNEGO ZDANIA napisanego na wyrost... ANI SŁOWA, które w jakiś wyraźny sposób mijałoby się z prawdą.
Więc autor ma te kompleksy czy... użytkownicy aparatów? ;-)
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:17:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Autor nie mija się z prawdą, ale niepotrzebnie wylewa łzy,....że to MY POLACY
tacy jesteśmy. MY POLACY nie doceniamy fotografii jako sztuki.
(zapomniał dodać jeszcze MY KATOLICY POLACY).
Sytuacja w każdym cywilizowanym kraju jest podobna.
Sztuka (co do tego czy fotografia jest 100% sztuką mam wątpliwości) jest elitarna i tyle.
Czy pstrykanie zdjęć na grillu ma się przekładać na uwielbienie dla fotografii jako sztuki?




fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:23:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A mi najlepiej podoba się to zdanie;
"Polacy nie przyzwyczajeni są do faktu, że fotografia podpisana przez autora musi mieć swą wartość."
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:23:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kolejny akapit też jest cudowny:

"Jesteśmy za to przekonani o wyższości własnych zdjęć nad resztą świata. Wystarczy przejrzeć kilka portali internetowych, gdzie poddajemy bezlitosnej krytyce zdjęcia innych. Żadne cudze zdjęcia nie mieszczą się w ramach naszej estetyki."
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:27:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
i tu się autor myli;)
bo większość komentarzy w necie to komentarze pozytywne


fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:29:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
gsowa, zależy co zdefiniujesz jako komentarz... rzadko się zdarza dyskusja nad pozytywnymi aspektami zdjęcia
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:31:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
chyba łatwiej wytknąć błędy (często są to błędy elementarne)
niż powiedzieć co się podoba w dobrym zdjęciu
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:33:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tylko, że w każdym, nawet dobrym zdjęciu można doszukać się błędów elementarnych.
Nie mówię tutaj o krytykowaniu zdjęć z telefonu komórkowego.
No i kto powiedział, że obecność w galerii ma polegać na pójściu na łatwiznę?
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:39:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Samo założenie tekstu jest mocno nadęte. Czy wszyscy, którzy mają ochotę na fotografowanie muszą być "artystami"? Fotografia to także rozrywka. Nie tylko u nas, a na całym świecie. I bardzo dobrze. Miliardy kliknięć migawek i setki tysięcy prezentacji to nie efekt "pstrykania" Polaków.
Trochę za dużo w tekście demagogicznych chwytów i urażonej ambicji "niedocenionego".
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:41:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wowa, nie wydaje mi się, by chodziło tutaj o prostą zależność "wszyscy". Mam wrażenie, że chodzi głównie o pewną dysproporcję między milionami hobbystów a bardzo niskim miejscem fotografii jako sztuki w społeczeństwie, tudzież sztuki w ogóle.
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:46:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wowa - oczywiscie, ze nie wszyscy!
ale gdyby choc u 1/4 zainteresowanie fotografowaniem, czy nawet udział w takiej galerii przekładało sie na zainteresowanie fotografia - gazetami, wystawami, ksiazkami, albumami... to było by dobrze w naszej edukacji kulturalnej ;) a to... wszystko sie kreci wkolo rynku sprzetowego i 90% bardziej zainteresuje gazetka Media Markt niz ulotka "o jakiejs tam wystawie" ;)
fotografia cyfrowa
Svolken
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:49:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Cale szczescie, ze nawet 1/100 ktora slucha muzyki nie bierze sie za spiewanie :D
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:50:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z innej strony, choć wciąż o tym samym...
Co jakiś czas odwiedzam Empik i przeglądam półkę z albumami fotograficznymi. Wciąż dziwi mnie fakt, że jest ich tak mało na półkach tego salonu, jak by nie było - wypadałoby, żeby właśnie Empik był najlepiej zaopatrzony. A martwi mnie fakt, że są one tak paskudnie drogie. No pewnie, fotografia swoją wartość mieć musi. Jak tu jednak się dokształcać, skoro nie bardzo jest za co?
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:51:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
1/4 pstrykających.....to byłoby pewnie jakieś 2-3 mln;)

fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:52:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Autor ubolewa nad faktem, autentycznym zresztą, że fotografowanie jest czynnością nie mającą kompletnie nic wspólnego ze sztuką, wrażliwością, chęcią podzielenia się z innymi swoimi doznaniami estetycznymi. Nieprawdopodobne miliony ludzi na całym świecie, wcale nie tylko w Polsce traktują aparat fotograficzny jako proste narzędzie do rejestrowania pamiątek z wakacji, imprez, albo po prostu robią sobie zdjęcia dla jaj. Fotografia cyfrowa dała im do ręki wspaniałe narzędzie, które działa praktycznie za darmo i na dodatek natychmiast. Można po pijanemu sfotografować gołą dupę swojego kolegi i w ciągu kilku minut rozesłać to po całej swojej liście adresowej.

Fakt istnieje, ale czy warto o tym pisać?
fotografia cyfrowa
wowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:53:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M -> czy mam cytować autora, czy wystarczy, że odwołam się do schematu tekstu? A ten jest prosty, jasny i czytelny. A także nieprawdziwy. Niezależnie od tego, czy wynika to z niewiedzy, czy z kompleksów Autora. Przekonanie, że przeciętny obywatel krajów uznawanych za "lepsze" jest w porównaniu ze statystycznym Nowakiem mędrcem i intelektualistą to - delikatnie mówiąc - nadużycie. Wystarczy porozmawiać z Włochami, Francuzami, Niemcami czy Anglikami, by przekonać się, że i oni mają miliony (większe niż nasze) specjalistów "w każdej dziedzinie".
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 12:56:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
właśnie....
po co pisać "U NAS W POLSCE", "MY POLACY"
nasze podejście do fotografii (ups.pstrykania zdjęć) nie różni się zbytnio
od podejścia w innych tzw cywilizowanych krajach
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-05-12 13:02:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern, zauważ jednak, że często magazyny fotograficzne i albumy w empiku są mocno zniszczone, wielokroć oglądane.

Wowa, nie bardzo rozumiem jak schemat tekstu może być nieprawdziwy, chyba, że chodzi o podstawowe założenia.
Przekonania autora i sposób pisania raczej nie świadczą o tym, że chce wszystkim wetknąć artyzm. Pisze on raczej o dysproporcjach przekoloryzowując, do czego się zresztą przyznaje. Nie wnikam w słuszność twierdzenia jacy to my Polacy jesteśmy niewrażliwi na sztukę.
fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2008-05-12 13:10:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
-M, zdaję sobie z tego sprawę. To jednak wynika bezpośrednio ze sposobu sprzedaży, że tak niezręcznie się wyrażę, jaki Empik przyjął. Mówią: oglądajcie, a potem decydujcie czy chcecie kupić. Ludzie więc oglądają, a wiadomo, że nie każdy wie co to szacunek do druku. Oglądają, ale nie zawsze kupują.
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2008-05-12 13:11:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bern
w Empik nie musisz kupować
w amazon ceny albumów w zasadzie takie jak w Polsce
a wybór nieporównywalny
fotografia cyfrowa
Iness
fotografia cyfrowa
2008-05-12 13:12:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Svolken kiedy mowa w artykule jest w odwrotną stronę - bo śpiewać każdy może... ale już muzyki słuchać i rozróżniać gatunki niekoniecznie ;)

Bernard - polecam wydawnictwa Taschena - są dobre i tanie bo są tanie i dobre ;) A najłatwiej je złowić w księgarniach przy galeriach sztuki, czy muzeach i oczywiście za granicą w sklepikach muzeów. Dostępne są też przez net i allegro - ale tu trzeba wiedzieć czego się szuka.

wowa- nie taki znowu prosty, łatwy i czytelny skoro zrozumiałeś go na opak ;)

fotografia cyfrowa
Bernard
fotografia cyfrowa
2008-05-12 13:14:26
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Iness, póki co zrobiłem sobie zestawienie albumów dostępnych w księgarni F5. Podejrzewam, że nabędę je za jakiś wiek z okładem ;)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa