fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Tokina 11-16
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
stachur
fotografia cyfrowa
2008-05-24 19:09:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czy ktoś może posiada już to szkło i może podzielić się uwagami???
fotografia cyfrowa
piotr2505
fotografia cyfrowa
2008-05-24 23:28:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
odpowiem ci za trzy tygodnie, bo właśnie je sprowadzam
fotografia cyfrowa
stachur
fotografia cyfrowa
2008-05-25 11:38:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No to za 3 tygodnie ja też powinienem ja już mieć. Jak dostaniesz wcześniej to napisz
fotografia cyfrowa
stachur
fotografia cyfrowa
2008-05-26 13:30:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm
fotografia cyfrowa
y4k
fotografia cyfrowa
2008-05-26 13:56:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Kurcze :) ta tokina daje rade. Już się sam nią zainteresowałem. Jak by ktoś miał jakieś doświadczenia również chętnie poczytam :)
fotografia cyfrowa
Hugo13
fotografia cyfrowa
2008-06-11 19:10:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.dslr-forum.de/showthread.php?t=334025

Jak cos jarzycie to mozna poczytac. Chlopaki za Odry wstawili tez pierwsze foty. Ogolnie totalne zachwycenie tym szkielkiem. W Niemczech weszlo to przed paroma dniami i niema tego w sklepach ze wzgledu na duza popularnosc tego objektywu. Zdjecia na forum sa bez obrobek.
fotografia cyfrowa
piotr2505
fotografia cyfrowa
2008-06-11 22:03:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zrobiłem pierwsze zdjęcia, i jest rzeczywiście rewelacyjne ,
fotografia cyfrowa
y4k
fotografia cyfrowa
2008-06-11 23:04:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
no to pokaż pokaż sampelki :D Coś tam widziałem i jedyną wadą wydaj si być aberracja :/ choć inne obiektywy w tej klasie też nie radzą sobie zbyt dobrze. POKA SAMPLE :D
fotografia cyfrowa
piotr2505
fotografia cyfrowa
2008-06-11 23:26:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
bawiłem się głównie z dziećmi , więc sample nie są zbyt reprezentatywne, ale spróbuję coś wynaleźć
a co do aberracji to oczywiście przy 11 jest widoczna ale zdecydowanie nie przeszkadzająca
fotografia cyfrowa
y4k
fotografia cyfrowa
2008-06-11 23:29:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ok. Jakbyś miał coś gotowego to daj znak...bo chętnie bym zamienił moją sigmę 10-20 bo jest ... do dupy :) NIGDY już nie kupię nic co jest z sigmy.
fotografia cyfrowa
stachur
fotografia cyfrowa
2008-07-02 22:51:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jest rewelacyjna i niesamowicie ostra!! a najostrzejsza miedzy 5.6 a 9.
Niestety powyzej juz rozmywa, nawet f/11 juz jest nie do zaakceptowania.
Jedyny minus - aberracje - jednak latwo to mozna korygowac.
Ogolna ocena 5+, a biorac pod uwage cene (505 euro) to prawie 6..
Pozdrawiam
fotografia cyfrowa
wallson
fotografia cyfrowa
2008-07-03 08:30:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czemu ta Tokina jest cały czas niedostępna w Polsce, mimo, że premiera
tego szkła miała miejsce ponad pół roku temu ???
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2008-07-03 12:46:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
stachur - trochę dziwne z tym mydleniem o którym piszesz.
f/9 może nie wystarczyć do pełnej GO w kadrze
Tego typu szkła w pejzażu przymyka się standardowo do takich i większych wartości
Może jakiś trefny egzemplarz ?
Z tego co z grubsza czytałem to były zawsze same zachwyty pod kątem tego szkiełka
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:03:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przy fizycznej ogniskowej obiektywu 11 mm, ustawienie otworu względnego (liczby przysłony) 11 powoduje, że 'dziurka' przez którą wpada światło ma z definicji 1 mm, przy 16, czy 22 - odpowiednio mniej... poniżej 1 mm wchodzą w grę zjawiska dyfrakcji, powodujące dosyć drastyczny spadek jakości obrazu, przede wszystkim funkcji przeniesienia kontrastu (MTF), stąd wrażenie mydła. Nawet w moim Tamronie 17-50 / 2.8 optymalne przysłony, to 6.3 - 9 przy najszerszym kącie.

Przysłony rzędu 64 były w modzie wówczas, gdy używało się obiektywów Goertz-Dagor 360 mm (standard do formatu 8x10"), ale wtedy bezwzględny otwór przysłony miał ok. 6 mm... zero dyfrakcji. :-)
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:20:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
UncleTom - ja to wszystko rozumiem :)

Wiesz - moda - modą, ale czasem trzeba przymknąć szkiełko o wiele mocniej by uzyskać wymaganą głębie ostrości - bo to jest często priorytetem.

Taki Canon 10-22 ma jeszcze 1mm mniej - a jest naprawdę ostry przy f/11-f/13
Przerobiłem już z jego pomocą sporo kadrów więc wiem jak się zachowuje.
Wiadomo, że przy wartości max typu f/22 widać już spadek kontrastu, ale nawet ta wartość nie była jeszcze dyskwalifikująca.
Oczywiście takie mocne przymykanie nie ma zupełnie sensu - ale wspomniałem to tylko dla porządku rzeczy.
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:25:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
regis - jasne... :-) Oczywiście duże znaczenie ma także konstrukcja obiektywu, jakość szkła a przede wszystkim położenie płaszczyzny przysłony w układzie optycznym. Domyślam się, że Twój Canon jest kawałkiem przyzwoitej optyki i może sobie radzić tam, gdzie słabsze szkiełka nie stanęłyby na wysokości zadania, co zresztą widać po Twoich pracach, a przecież najważniejszy jest otrzymywany efekt, a nie jakaś teoria ;)) Niemniej sporo współczesnych 'szerokich kątów' nie lubi małych otworów przysłony... ;-)
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:36:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Owszem - 10-22mm mogę z całą stanowczością polecić osobom potrzebującym szerokiego EF-S'a :)

Zdzwiłem sie tylko tym komentarzem stachura bo ta nowa Tokina na kilka stronach foto została okrzyknięta jednym z najlepszych zoomów UWA pod matryce APS-C (ponoć lepsza zarówno od Canona 10-22 jak i Nikkora 12-24 DX)

A jako, że tego typu obiektyw w dużej mierze służy do zdjęć pejzażowych - tak siłą rzeczy dobra praca przy dość mocnym przymknieciu jest niejako wymagana "na dzień dobry".
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:44:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@regis - a tak na marginesie, odchodząc nieco od tematu - czy wszystkie swoje zdjęcia plenerowe robisz ze statywu?...
fotografia cyfrowa
regis
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:54:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tak - bez wyjątku :)

Być może to przesada dla co niektórych, ale ja osobiście zauważyłem że nawet te "bezpieczne czasy" nie są do końca takie bezpieczne. Oczywiście na miniaturkach wystawianych na www nie będzie tego widać, ale przy ewentualnych większych wydrukach wychodzą na jaw wszelkie niedoróbki.

Kolejna sprawa to średnie czasy migawek. Przy zwykle stosowanej przeze mnie czułości 100 (ewentualnie 50), odpowiednim przymknięciu przysłony i zastosowaniu filtrów korekcyjnych naprawdę rzadko kiedy czas migawki jest krótszy niż 1/20s - co już siłą rzeczy sprawia iż solidny statyw jest potrzebny.

A wreszcie - przy zastosowaniu statywu więcej czasu schodzi na ustawieniu całej sceny i wszystkich pozostałych parametrów. Mnie to akurat pasuje - bo jest czas się zastanowić nad tym wszystkim i człowiek bardziej szanuje każde wyzwolenie migawki.
fotografia cyfrowa
UncleTom
fotografia cyfrowa
2008-07-03 13:58:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia!... :-) Bardzo cenne, pewnie nie tylko dla mnie :)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-07-03 16:44:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A i owszem. :)
fotografia cyfrowa
piotr2505
fotografia cyfrowa
2008-07-03 17:11:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
niestey muszę się zgodzic ze stachurem, nie mialem co prawda zbyt duzo czasu zeby ja dobrze przetestowac w zdjęciach pejzażowych
ale rzeczywiscie w tych próbach jakie zrobiłem 22 jest duzo gorsza od 9
fotografia cyfrowa
doktorwycior
fotografia cyfrowa
2008-07-03 17:55:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
pod tym linkiem można dokonać pewnych porównań:

http://www.photozone.de/Reviews/overview

choć przyznam że najlepiej jest " pomacać " to i owo :)
fotografia cyfrowa
piotr2505
fotografia cyfrowa
2008-07-03 18:55:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zauważ , zę maksymalna przyslona w tych testach to 9,
fotografia cyfrowa
doktorwycior
fotografia cyfrowa
2008-07-03 19:16:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
piotr2505 , to fakt a szkoda gdyż przekonałem się empirycznie że są to jedne z najbardziej wiarygodnych testów na jakie natrafiłem w internecie.
może jednak okażą się komuś pomocne.
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa