fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Filtr - z jakim gwintem?
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-06-21 10:21:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pozornie głupie pytanie ale zrobiłem ostatnio przegląd moich obiektywów i mam wymiary jak poniżej: 52mm, 55mm, 58mm, 62mm (te obiektywy najczęściej używam), w najbliższym czasie dojdzie obiektyw z jeszcze większym gwintem. Przymierzam sie do zakupu pewnych filtrów i teraz jaki wymiar wybrać najlepiej + pierścienie do pozostałych? Wdzięczny będę za sugestie i opinie. Pozdr
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2008-06-21 10:56:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pytanie wcale nie jest głupie, problem polega tylko na tym, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zwolennicy systemu Cokin zaproponują holder z kilkoma pierścieniami, inni pewnie napiszą, że lepiej duży filtr i redukcje do pozostałych szkieł.

Trzeba by się też sastanowić, czy np. polar potrzebny Ci będzie do więcej niż jednego obiektywu.

Kolejną teorią jest nieużywanie filtrów w ogóle, w sumie pomysł tak samo dobry, jak każdy inny.

Cokin jest chyba jednak najbardziej uniwersalny, dla mnie - czysto subiektywnie, oczywiście - ma tylko jedną, bardzo poważną wadę: strasznie brzydko wygląda... :-)
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-06-21 11:09:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To zależy od tego jakie to mają być filtry, bo np. pięć polarów to już spory wydatek. W UV-ki możesz zaopatrzyć każde szkło oddzielnie, bo to w zasadzie podstawa. Tak ja przynajmniej robię. Jeśli miałbym być na Twoim miejscu, to wybrałbym system Cokin. No chyba, że pieniądze nie mają znaczenia.

P.S. Obiektywy stało-ogniskowe mają jednak taką zalete, że średnica gwintów dla większości "stałych" szkieł jest zbliżona np. 52mm w przypadku Nikona.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-06-21 11:10:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jpk dzięki! - cokin odpada bo tak jak powiedziałeś - wygląda nieciekawie:). Nieużywanie filtrów - tez raczej nie jest możliwe. Może zatem jako podstawę przyjąć filtry 62mm. Do tej pory bazowałem na oddzielnych filtrach do każdego obiektywu - najbardziej wygodne ale kosztowne. Postanowiłem ciąć po kosztach bo zamierzam dokupić duży zestaw filtrów.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-06-21 11:14:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
slawomirek - z UV tak jak mówisz - no problem. W sumie mam duzo szkieł 52mm ale np. ostatnio często używam 62mm i 58mm. Cokina zdecydowanie nie wezmę. Dziękuję za sugestie.
fotografia cyfrowa
slawomirek
fotografia cyfrowa
2008-06-21 11:53:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przejściówka z dużego filtru na mniejsze gwinty to też dobry pomysł - coś jak Cokin tylko nakręcany ;) O ile w przypadku długich ogniskowych nie będzie problemu, to przy szerokim kącie może być wineta, chyba, że te 62mm to właśnie szeroki kąt.
fotografia cyfrowa
sapphire
fotografia cyfrowa
2008-06-21 12:58:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Slawomirek - te 62mm to zoom od 28mm, takze mam szerokie kąty przy gwincie 52 i 55 mm. Od jakiej ogniskowej może zacząć się winieta przy redukcji na mniejszy gwint?
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa