fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
RAW, JPG, TIFF i spółka
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 16:45:11
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie, no argumenty masz nie do obalenia ;)
fotografia cyfrowa
jacko
fotografia cyfrowa
2008-11-14 17:20:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dla mnie robienie w rawach jest bezpieczniejsze.. poza tym mozliwosc roznorakiego wywolywania np.laczenia jasnosci jednego rawa z kolorami drugiego.
fotografia cyfrowa
jackijj
fotografia cyfrowa
2008-11-14 18:38:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
http://www.fotoluk.serwer.biz/teoria.php


polecam, bo trochę "akademicka" to rozmowa :)

fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 18:42:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie chodziło o akademicką rozmowę ;) Takich były już tutaj setki.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2008-11-14 20:13:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jeżeli nie zamierzasz zdjęcia intensywnie obrabiać, to RAW jest dla Ciebie bezużyteczny. Jeżeli tak - to niezastąpiony.
O różnicy w zdjęciach RAW i JPG trudno mówić - bo to jest co innego (róznica między negatywem i odbitką np). Rawa nie możesz obejrzeć - nawet w przeglądarkach RAWów widać i tak tylko 8bitów/kolor. Stąd wynika m.in że nie zobaczysz różnicy pomiędzy JPGiem z aparatu, a JPGiem wykonanym z RAWa (lu jego oglądaniem), różnice zobaczysz po odpowiedniej obróbce, która na JPGu może przynieść takie sobie skutki (właśnie ze względu na 8bit/kanał i mniejszą lub większą kompresję). Zresztą - nawet mocno obrabiane RAWy trzeba do JPGa skonwertować - żeby pokazać w sposób niezależny od przeglądarki...
Po prostu RAW (podobnie jak TIFF) jest formatem do dalszej obróbki, JPG - do oglądania; I to jest cała różnica...
fotografia cyfrowa
marconi
fotografia cyfrowa
2008-11-14 22:14:04
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - robię wszystko tylko w RAW-ach z jednego prostego powodu - fotografia wymaga zawsze dalszej obróbki.
Ja jestem autorem fotografii a nie informatyk z firmy Canon, który zaprogramował konwersję do JPEG i ja chcę by fotografia wyglądała "po mojemu".
Robienie fotografii bezpośrednio do jotpeega to dobrowolne oddanie połowy twórczych możliwości.

Podam tylko jeden prosty argument. Spróbuj poprawić skopany balans bieli w jpeg i porównaj potrzebny nakład pracy oraz efekt końcowy z tak samo skopanym RAW-em. To co w RAW-ie zrobisz jednym pociągnięciem suwaka nie naruszając w żaden, nawet najmniejszy sposob jakości obrazu, w jotpeegu będzie kosztowało dużo więcej mozołu a efekt i tak będzie gorszy.
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 22:17:34
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
O, właśnie nad tym się Chrup zastanawiałem.
W zasadzie wiele nie mieszam przy zdjęciach i jak dotąd nie mam problemów z jakością przy jpgach.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2008-11-14 22:54:28
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
- marconi, w tym co napisałeś jest bardzo dużo prawdy ........ ale ..... spróbuj robić tylko w Raw'ach, jak codziennie jedziesz na zdjęcia, robisz 300-350 sztuk zdjęć i wieczorem po powrocie musisz to obrobić, bo następnego dnia jest taka sama porcja fotek do obrobienia ... dodam jeszcze że zdjęcia będą wywoływane w max. formacie 13x18cm ................... albo po co robić w Raw'ach, jak robisz komuś fotki do katalogu produktów i zdjęcia będą zmniejszane do formatu max 10x10 cm i drukowane na offsecie ........ Raw'y w podobnych przypadkach to tylko dokładanie sobie pracy, bo zysku na jakości nie ma żadnego ..
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 23:16:16
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
marconi, no tak, ale wybierając negatyw też jesteśmy skazani na jego charakterystyczną kolorystykę. Czy RAW z Nikona umożliwi mi osiągnięcie takich kolorów jak matryca Kodaka w E1?
Co do dalszej części, zgadzam się - gdy się skopie to łatwiej RAWa naprawić.
fotografia cyfrowa
Chrup
fotografia cyfrowa
2008-11-14 23:16:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - no to rób JPGi i się nie przejmuj;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 23:47:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Toć się nie przejmuję. Naszło mnie tylko wczoraj na porównanie jpg vs RAW, jako slajd VS negatyw ;)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-11-14 23:50:45
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
_M - Ty się nie dasz przekonać...inni Ci tłumaczą w sposób dość uzasadniony, czyli od urodzenia w pieluchach nosili pełną gradację...ech - bez sensu gadka. :/

Kto chce kogo przekonać?
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-14 23:57:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sepa, ale ja nie chcę nikogo przekonywać, ani być przekonanym. Po prostu byłem ciekawy jak się odniesiecie do porównania. I tyle ;)
A to, że paru ciekawych rzeczy się dowiedziałem to inna sprawa.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-11-15 00:02:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa

_M - a to nie domyślałeś się, że wiele tu postaci napisze coś "kontra" dla zasady? Bez względu na jakąkolwiek wiedzę na dany temat? Ot czysty "granat zaczepny" - taki topic. ;)

Nie uwierzę, że Ty potrzebowałeś uzasadnienia na temat "jpg vs. tiff"

Jakaś ściema dla oczu "świerzaków"...;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-15 00:16:14
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sepa, nie czytałeś chyba ;P
Nie pisałem, że potrzebuję uzasadnienia. Wpadło mi do głowy porównanie, które napisałem w pierwszym poście i już. Byłem ciekawy jaki będzie odzew. Przecież wiem jakie są podstawowe różnice między formatami.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-11-15 00:28:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
errata - świeŻaków

poza tym:
_M - a brałeś pod uwagę różnice między ludźmi? ;)

Bo Twój pierwszy post jest jak najbardziej zrozumiały i...logiczny. ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-15 09:10:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
sepa, no właśnie żeby zobaczyć jakie będą różnice stworzyłem wątek, przecież bym go nie tworzył, gdybym znał wszystkie możliwe odpowiedzi.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2008-11-15 11:27:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
To może warto rozszerzyć ten wątek o inne rozszerzenia...bmp, gif, pcx, jpg2000...:)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-15 13:37:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A robisz w nich zdjęcia? Bo ja nie ;)
fotografia cyfrowa
marconi
fotografia cyfrowa
2008-11-15 13:42:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
fotografix - przy takich ilościach fotografii o jakich piszesz i moim sposobie ich obróbki następny plener byłby po dwóch tygodniach nie wcześniej:))) Oczywiście, że wszystko zależy od celu w jakim wykonuje się fotografie. Pisząc poprzedni post miałem na myśli taki sposób i cel fotografowani jakiemu ja się poświęcam. Nie mam potrzeby wykonywania wielu zdjęć w jednej sesji. Staram się raczej uzyskać lepszą jakość kosztem ilości. Zgodzisz się, że w takim przypadku RAW-jest nieodzowny.
Można jednak pozwolić sobie na robienie dużej ilości fotek z wykorzystaniem RAW. Trzeba jedynie zautomatyzować proces ich obróbki i konwersji. Odpowiednie pogrupowanie fotografii i ich obróbka na bazie makroinstrukcji potrafi wielokrotnie skrócić czas przygotowania wersji finalnej dla sporej partii fotografii. Mimo to dalej pozostaje możliwość dopracowania tych ujęć, które wymagają indywidualnego procesu retuszu.

Jest jednak tak ja juz napisano. Zależy kto, ile i w jakim celu ;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-15 13:47:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Z drugiej strony jak się podejdzie solidnie do przygotowań przedsesyjnych to później praktycznie nie ma co obrabiać.
fotografia cyfrowa
KLi
fotografia cyfrowa
2008-11-15 19:15:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jest jeszcze PNG - całkiem fajny format, a zajmuje mniej niż Tiff.
fotografia cyfrowa
vodek4791
fotografia cyfrowa
2008-11-15 19:21:23
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ja robie w RAWach, tylko i wylacznie dlatego, ze mi sie nie chce WB ustawiac w aparacie;)
fotografia cyfrowa
_M
fotografia cyfrowa
2008-11-15 19:27:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
leń ;)

Jakby nie patrzeć RAW to trochę więcej roboty, sporo więcej możliwości i bezpieczeństwo.
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-01-20 19:36:02
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@_M - RAW przydaje się nie tylko przy "majstrowaniu" ;) zreszta nie wiem co mozna zmajstrowac w RAWShooter`że ;P
Co daje RAW?

- RAW to "surówka" prosto z aparatu, zupelnie bez kompresji
- odszumianie na TiFF`ie czy JPG`u jest mniej wydajne niż w RAW
- podobnie odszumianie - ostrzenie daje nejlepsze rezultaty z poziomu RAW z powodu braku kompresji
- w RAW ma się pelną kontrolę ekspozycji co najmniej na poziomie +\- 1.5EV
- JPG z aparatu bedzie w 8bit, nie ma możliwości późniejszej konwersji do 16bitowego TiFF`a

- wady? to chyba tylko waga i konieczność poświęcenia więcej czasu na przygotowanie gotowego materialu ;)
fotografia cyfrowa
1 | Strona 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa