fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Nikon D90 - pytanie
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
snupolek
fotografia cyfrowa
2008-12-27 21:48:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Czy na tej płycie dostarczanej w pudełku z Nikonem jest jakiś program do wywoływania
NEF-ów ?
Widziałem tylko jakiś TRIAL ale chyba do przechwycania obrazów

I drugie pytanie

Do wywoływania RAW-ów z canona używam świetny moim zdaniem jego program Digital Foto Professional

Czy można zmusićten program do wczytania również NEF czyli inaczej
czy istnieje jakiś program do konwersji NEF na RAW ?


Dzięki
fotografia cyfrowa
andzey
fotografia cyfrowa
2009-01-07 00:27:29
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
"czy istnieje jakiś program do konwersji NEF na RAW ?"

NEF to RAW

canonowskim plikiem surowm jest CR2


nie slyszalem o niczym co by dalo rade konwertowac NEF do CR2
jest za to adobe conwerter ktory robi z systemowych rawow CR2, NEF ... pliki DNG czyli raw wg Adobe i jest czytany przez ACR w Photoshopie
fotografia cyfrowa
ant_z
fotografia cyfrowa
2009-01-07 07:03:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Konwersja NEF na RAW jest zupełnie zbędna, niepotrzebna i nic jej nie uzasadnia, NEF to nic innego jak RAW (pomijam tutaj różnice w zawartości) - kwestia nazewnictwa stosowanego przez firmę C,N,S itp. Wywołanie, czy też w twoim przypadku trudność otwarcia NEFa, to najprawdopodobniej wina softu, który nie potrafi, obsłużyć plików z nowszych aparatów. Innymi słowy sprawę powinna załatwić (choć nie znam tego Digital Foto Professional) jakaś wtyczka czy aktualizacja oprogramowania. Jeśli się nie da, znajdziesz pewnie w necie sporo (również chyba darmowych) softów, które twojego NEFa odczytają i wywołają - info o współpracy z plikami RAW z danych modeli aparatów powinno być w specyfikacji softu.
Co do softu dostarczanego z Nikonem, nie mam pojęcia, ale na logikę powinno coś być,
fotografia cyfrowa
oswald
fotografia cyfrowa
2009-01-07 07:36:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nie ma czegoś takiego jak konwersja NEF do RAW. Każdy producent ma swój surowy format i jakiejś tam jakości własny soft do czytania tych plików aby użytkownik mógł z danych plików wycisnąć ile się da.

Adobe Camera Raw, po aktualizacji do najnowszej wersji będzie czytać pliki raw z każdego obecnie produkowanego aparatu. Automatycznie ta zasada tyczy się Lightrooma. Zarówno ACR jak Lightroom mogą Ci przy zrzucaniu plików z aparatu, zapisywać je na dysku z rozszerzeniem *DNG.
Capture ONE - ostatnia aktualizacja wprowadza pełną kompatybilność z Nikonem D3x i Olkiem E30 (tym bardziej czyta *.NEF z Nikona D90)

Nikon Capture NX2 po aktualizacji też będzie czytać *nef z D90. Dostarczany z aparatami jest w wersji 30 dniowej trial. Kupno licencji to ok 500zł
SilkyPix Developer Studio 3.0 nie czyta *nef z D90.
fotografia cyfrowa
snupolek
fotografia cyfrowa
2009-01-07 18:04:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ok
aposterorii juz wiem. Dodawany jest trial Capture NX2 którt bez problemu czyta pliki z nikona d90

Co do konwersji chodziło mi wyłącznie o to, by canonowski program DPP potrafił zaimportować NEF-a ( co to jes CR2 i NEF to wiem od lat :- )

i jeszcze jedno, canonowsk RAW *.cr2 niestety nie jest czystym rawem
fotografia cyfrowa
martinuss
fotografia cyfrowa
2009-01-28 11:13:47
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja do przeglądania i porządkowania nefów z D90 używam darmowego dla użytkowników domowych FastStone image viewer :) chwalę sobie :) Wygoogluj, wyskoczy na pierwszych miejscach na pewno ;)

pzdr !
fotografia cyfrowa
czarny1c1
fotografia cyfrowa
2009-01-28 11:39:13
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja używam RawTherapee. Nie wiem czy czyta z D90, ale z wcześniejszych modeli tak. Otwierałem nim rawy z canona, nikona, olympusa i pentaxa. Bardzo intuicyjny i można fotki bezpośrednio z niego przesyłać do programu graficznego.
fotografia cyfrowa
KaroloKarol
fotografia cyfrowa
2009-01-28 12:16:15
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Software do Nikona D90 konwertuje NEF/RAF na jpegi. Jest też lekko uproszczona możliwość edytowania NEF.
fotografia cyfrowa
Strona 1
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa