fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Poczadkujący
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:19:09
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Mam pomysł który ma uprościć start dla wszystkich początkujących:

Każdy podczas zakładania konta będzie mógł zaznaczyć pole "początkujący" które zaowocuje np:
-trwałym komentarzem zdjęcia "Początkujący fotograf"
-malutką ikonką zielonej koniczynki ( coś podobnego jak na alleg.... )

Koniczynka ( status początkującego albo nowego na OB ) będzie się utrzymywał powiedzmy przez miesiąc

Efekt - nowi nie będą musieli się tłumaczyć i prosić o wyrozumiałość, nikt nie będzie się denerwował ocenami -1
( co nie oznacza że nie będzie można ich wystawiać )

Co myślicie ?
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:23:03
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ale po co?
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:28:24
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
po to żeby nie czytać ciągle tych samych tekstów :

"proszę o zmiłowanie"
"litości mam dopiero 6 lat"
"bądźcie wyrozumiali bo ja nawet nie mam aparatu a zdjęcie utrwaliłem śrubokrętem"
"nie bijcie, dopiero zaczynam"
"zamiast wstawiać -6, może byś wytłumaczył czemu ci się nie podoba"

A po drugie po to żebym mógł się znajomym pochwalić że muj pomysł okazał się dobry !

P.S Chyba walnąłem byka ort. w tytule postu , powinno być "Początkujący" - serdecznie przepraszam
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:43:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
walnąłeś trochę więcej byków, ale Twój nick cię rozgrzesza ;)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:54:49
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja tam takie teksty pomijam.
fotografia cyfrowa
Majster
fotografia cyfrowa
2009-01-12 14:57:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Temat już był wałkowany nie raz...

Fotografa nie ocenia się po stażu, a po fotografiach, które prezentuje.

Wszelkie ikonki 'nowicjusza' myślę, że byłyby wymówką dla wielu, by publikować w galerii zdjęcia bez jakiegokolwiek zastanowienia się nad nimi.
Teraz tego nie brakuje, a co by było jeszcze z takimi udziwnieniami.
fotografia cyfrowa
Lifter
fotografia cyfrowa
2009-01-13 08:22:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Powiem w ten sposob taka ikonka - powiedzmy do osiagniecia limitu 200 punktow - moglaby byc, ale - opcjonalna. Bo nie kazdy co tu zaczyna publikowac jest poczatkujacy i nie kazdy poczatkujacy chce byc tak traktowany. Ale dla wrazliwych na krytyke, czy majacych np. jakies problemy/kompleksy to byloby niezle wyjscie. A i czasem az zal patrzec jak na ewidentnie raczkujacym tworca pastwi sie paru "wypasionych" forumowiczow, glebiac go tekstami pelnymi nie tylko jadu ale terminow, ktorych ten nieszczesny osobnik nawet nie rozumie, bo na razie z trudnoscia odroznia obiektyw od migawki.
fotografia cyfrowa
szamac
fotografia cyfrowa
2009-01-13 08:38:17
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
popieram Liftera, ludzie widzac slabe zdjecie czasami nawet sie nie zastanowia ze to ktoz poczatkujacy, zasypia go zargonem a on siedzi biedny i mysli, glupio te zapytac bo wyjdzie na matola :)
Najgorsze ze niektorzy robia to specjalnie. A to to juz zwykle chamstwo.

pozdrawiam
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-13 08:42:37
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Właśnie o opcjonalną koniczynkę mi chodziło.

Bardzo często zdarza się że ktoś zrobił zdjęcie powiedzmy "przeciętne" ale dla początkującego jest to wielki sukces.
A następnie taki "nowy" dostaje 4x"0" i kończy swoją przygodę z fotografią po dwóch tygodniach.

Fajnie by było gdyby OB także promowało młodziaków.

Podsumowując :

- Opcjonalna koniczynka przy nicku
- czas trwania - do 200 pkt. lub 3 miesięcy
- Działanie - blokada ocen "-1" - resztę można wystawiać / albo mniej radykalnie - wielki napis "adept fotografii - prosimy o wyrozumiałość i porady"

AAA zapomniał bym o nagrodzie dla pomysłodawcy : może być konto premium przez rok za darmo :-)
fotografia cyfrowa
oswald
fotografia cyfrowa
2009-01-13 09:14:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ja tu myślę jakby zrobić żeby ograniczyć ilość gniotów w galerii a Wy tu o koniczynce ;)
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-01-13 09:24:06
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nierozumiem takich podziałów troche...
Wynika z nich, że Obiektywni - to elita rerwelacyjnych fotografów, a reszta/ nowi - to nic nie wiedząca szara masa?
Zrobić Tu idiotyczną poczekalnię jak na FT i wogóle będzie niezła szopka :F ;)

Prawda jest taka, że 99% User`ów Tutaj to Amatorzy, a inaczej mówiąc: bardziej lub mniej "początkujący" ;)
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-13 09:54:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Racja , ale są początkujący i początkujący. Jeżeli wnikliwie oglądasz zdjęcia i czytasz opisy / komentarze to wiesz zapewne że zdarzają się "userzy" 7 letni / 11 letni a także początkujący którzy przynajmniej potrafią unieść swój aparat bo mają po 40 lat.

Nie chodzi mi przecież o segregacje użytkowników ale o oznaczenie że dany "ktoś" wybrał opcje "zielony amator co nie wie którędy aparat strzela"
Wybór dobrowolny, który jest tylko informacją dla innych. Co być może sprawi że przy ocenie "-1" pojawi się kilka słów więcej niż tylko "gniot do potęgi"

Oglądając zdjęcia i czytając komentarze często mam wrażenie że jakiś młody kilkunastolatek zniechęcony pozostawi fotografie na rzecz jakiejś konsoli / bejzbola i szalika albo co gorsza stanie się molem książkowym. W większości przypadków to i nawet lepiej dla "młodego" ale czasem żal mi ludzi którzy mają potencjał ale nie mają obeznania - szukają na OB inspiracji i wiedzy a dostają -1 + inwektywy
fotografia cyfrowa
CannonCat
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:07:44
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
inspiracji i wiedzy nie szuka się na portalach.... juz lepiej pójśc do pierwszego lepszego domu kultury na kółko foto...
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:17:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Moim zdaniem inspiracje i wiedzę ekstrahuje się ze zdjęć, wiedzę na temat kompozycji. Moim zdaniem największa zaleta OB to możliwość oglądania prac innych, lepszych , gorszych.
Każda szkoła foto działa na podobnych zasadach: są jakieś przeglądy, nauczyciele / znawcy przeglądają, oceniają , poddają pomysły i zadają nowe tematy.
Przy odpowiednim podejściu OB jest taką szkołą.

Ale.... Niemożna oceniać 1 klasisty skalą dla studentów. ( żeby nie być źle zrozumianym - nie proponuje przedszkola OB ,ale oznaczenie nowicjusza ) - to tak jak kiedyś naklejało się koniczynkę zieloną na tylnej szybie auta, jakoś nikt nie protestował że spowoduje to zatrzęsienie debilów i kiepskich kierowców - oznaczenie było dowolne , wiele osób korzystało, a jeżeli "koniczynce" zgasł silnik na skrzyżowaniu to nikt nie trąbił bo wiedział że to "młodziak motoryzacyjny"

Zastanawiam się jak jeszcze sensownie przedstawić wam mój pomysł. Mam wrażenie że cokolwiek napisze i tak będzie odbierane jak próba zniszczenia OB
Zmiany są dobre !
fotografia cyfrowa
mjasiewicz
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:20:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Zgadzam się z powyższym. Tego typu przedsięwzięcia nie służą pogłębianiu wiedzy a jedynie potrzebie autoekspresji i ekshibicjonizmu;] Kto sądzi inaczej jest w błędzie. Właściwie jedyną wartością jaką można wynieść dla siebie, jest pokora i krytyczne podejście do własnej tfurczości. Problem jest w sytuacji, gdy ktos posiada tzw delikatną konstrukcje psychiczną;]]
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:32:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afropolak
Nie bardzo rozumiem....codzi o to aby inaczej oceniać tych co nie mają jeszcze pojęcia o fotografii?
Moim zdaniem jeśli ktoś wczoraj kupił aparat, zrobił kilka zdjęć pudełku zapałek, swoim butom, zachodowi słońce z okna pokoju itp
to niekoniecznie musi się tym chwalić na OB. Są inne portale gdzie można wrzucić wszystko, każde zdjęcie.
Myślę, że oceniając i piszać początkującemu amatorowi fotografi teksty w stylu...."nie jest tak źle", "jest nieżle" w pewien sposób
robi mu się krzywdę. Uczy się go że fotografia to pasja która nie wymaga żadnego wysiłku. Można kupić aparat, wyjść od razu na trawnik, pstryknąć zdjęcie stokrotki i czekać na 4ki i zachwyty.
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:52:31
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak wyżej npisał gsowa - portale same w sobie dzielą ludzi na "kategorie", użytkownicy sami wybierając galerię, wybierają w pewnym sensie poziom.

Tak jak pisałem wyżej, nie mówie że Tutaj miejsce do wystawiania i prawo do konstruktywnej krytyki mają TYLKO asy, ale wystarczy zerknąć na np; DigArt`a lub wystawić Tam zdjęcie, aby zrozumieć "o co chodzi"

Chcesz mieć same "Rewelacje" nawet za pstryk nowo zrobionego tatuażu na plecach - wybierzesz DigArt`a
Chcesz wysłuchać kazań specyficzno-fotograficznych i zasmakować genialnego inaczej pomysłu jakim jest "poczekalnia" - wybierz FotoTokać `a
Chcesz sprawdzić swoje siły w negocjacji z innymi o sprawach "cyferkowych" i sprawdzić się w nawiązywaniu "znajomości" z korzyściami, a w drodze wyjątku zebrać jakąś radę/ krytykę - wybierz Obiektywnych ;)

itp, itd. ;)))
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-01-13 10:59:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Wolny rynek:)
Sam kiedyś się zdziwiłem ile tych portali powstało....a prawie na wszytskich Ci sami ludzie;)


fotografia cyfrowa
cheshirecat
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:02:00
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pomysł Afropolaka jest ciekawy, a jego ocena zależy tak naprawdę od tego pod jaki target użytkowników kształtuje ten portal jego redakcja...Czyli kto ma tu zakładać konta. Jako nowicjusz tutaj, ale po pewnych przejściach na innych portalach ;) dostrzegam w OB stosunkowo najwięcej równowagi pomiędzy autorami prezentującymi prace na wysokim poziomie (mają z kim pogadać i mają komu pokazać) oraz autorami początkującymi - nie są specjalnie gnojeni (jeśli już to - mam wrażenie - dość merytorycznie) i mają możliwość uczyć się od innych i podciągać. Jeżeli OB miałoby zachować ten charakter, to pomysł Afropolaka idzie w dobrym kierunku, tylko zamiast zakazu wstawiania -1 dałbym dla komentujących obowiązek uzasadnienia oceny (np. każdy kto chce ocenić zdjęcie musi napisać krytykę lub coś w tym rodzaju). Jeżeli natomiast OB miałoby ewoluować w kierunku wyższego poziomu (jak chce OSwald) to recepta jest prosta - zrobić taką moderację jak na One Photo i 3/4 użytkowników (w tym również ja) wylatuje. Tylko że jedno takie OnePhoto już jest...
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:07:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ok rozumiem.

Czytając własny poprzedni post stwierdzam że za poważnie to zabrzmiało :-)

Nie chodzi mi o inny sposób oceniania , tylko o oznaczenie osób dla których przy ocenie -1 powinno znajdować się kilka dodatkowych słów komentarza.
Zauważcie że gdy ktoś napisze w komentarzu autorskim "jestem nowy, zaczynam fotografować, mam 4 lata i nie umiem nawet poprawnie wyartykułować słowa "zebra" proszę o porady " - to dostaje porady , oraz 0 na zachętę.

Gorzej w przypadku ludzi którzy nie oznaczą swojego poziomu, wystawią gniota i dostaną po nerkach od innych.


Bardzo zależy mi na jakości na OB ( sam o to walczyłem kilka miesięcy temu )
Po raz kolejny napisze : Nie odbierajcie moich postów jako próbe zniszczenia OB, albo obniżenia poziomu.

!! Meritum wątku !!

Mechanizm koniczynki działa na OB - tylko nieświadomie i nie dla wszystkich.
CHODZI MI O MOŻLIWOŚĆ WYBORU ZNACZKA KONICZYNKI KTÓRY OSZCZĘDZI PALCE, ORAZ KLAWIATURY OSÓB KTÓRE MUSZĄ POD KAŻDYM ZDJĘCIEM PRZYPOMINAĆ ŻE SĄ NOWICJUSZAMI !

Dla niedowiarków : przejrzyjcie zdjęcia 50 nowych userów , tych poniżej 50 pkt. zobaczycie że gnioty z opisem "jestem nowy - nie strzelać" i podobnymi nie dostają -1 a ludzie bardziej starają się objaśniać, doradzać.

Koniczynka to nie odkrycie ameryki tylko usystematyzowanie istniejącego i działającego mechanizmu !
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:18:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Przykład nowicjusza i jego ocen jest właśnie w polecanej krytyce.
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:19:51
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
I zmierzamy do pytania...." czy portale powinny służyć nauce"
moim zdaniem nie !
Jest masę książek, czasopism, albumów z których można czerpać wiedzę i inspirację. Wiem, że teraz ...wszystkiego się uczy z netu...książek się nie czyta, ale ..może warto zadać sobie trochę trudu i nim się wstawi zdjęcie przeczytać choćby "abc fotografii"
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:22:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Generalnie zgadzam się ze zdaniem gsowy nie da się wszystkiego wrzucić do jednego portalu, są galerie i galerie (nie żebym od razu uważał że ta jest jakaś superwyjątkowa) jeśli trochę krytyki powoduje że ktoś odkłada po kilku tygodniach aparat to pewnie i tak by się wczesniej czy później zniechęcił. Raczej należy poprawiać to co jest dobre niż wprowadzać piorunochrony, publikujesz znaczy interesuje cię opinia co zrobisz tą opinią to twoja sprawa.
fotografia cyfrowa
jan
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:27:32
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Już prędziej znaczek że autor życzy sobie intensywnej krytyki :) byłby mz lepszy :).
fotografia cyfrowa
PoulN
fotografia cyfrowa
2009-01-13 11:31:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
@gsowa

2009-01-13 11:19:51

dokładnie TAK!

Tego typu portale winno się traktować - jako wstępny "próbnik" swoich dotychczas zebranych umiejętności.
Czy otrzymując coraz to wyższe oceny, czy to z racji uamacniających się "znajomości", czy też zmieniająca się skala ocen zależnie od pory publikacji - może być miarą szlifowanego warsztatu?
MZ - NIE
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa