fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Problem z synchronizacją
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:05:48
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Witam

Niedawno zakupiłam żarówkę błyskową 68Ws
http://allegro.pl/item524227213_wyprzedaz_zarowka_blyskowa_68ws_najlepsza_cena.html
Jest ona wyposażona w fotocelę i wyzwalana jest od błysku innej lampy ( w moim przypadku jest to wbudowana lampa w aparacie - posiadam Konice Minoltę Dynax 5D). I tu pojawia się problem bo kiedy robię zdjęcie to żarówka ładnie błyska ale na zdjęciu nie widać żeby coś oświetliła. Nie wiem w czym tkwi problem - zauważyłam że żarówka błyskowa błyska trochę wcześniej - ale to są ułamki sekundy. Mam rozumieć że jest coś nie tak z synchronizacją? co zrobić żeby ta żarówka oświetliła obiekt w tym momencie kiedy naciskam spust aparatu?
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:16:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
No, zdecydowanie problem z synchronizacją, ale jaki konkretnie?
Ja nie mam pojęcia.
Ale też się chętnie dowiem. Spodziewam się, że powodów może być wiele.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:23:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A jaki jest czas ustawiony na aparacie ?
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:26:33
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Do lampy mam dołączony kabel synchro. ale aparat nie ma wejścia. Oczywiście mogę kupić gorącą stopkę ale najpierw chciałam sprawdzić czy zadziała wbudowana fotocela - i działa ale błysku w ogóle nie widać na zdjęciu! No i czy kupienie gorącej stopki da pewność że lampa poprawnie błyśnie?
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:27:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Jak podnoszę lampę wbudowaną w aparacie to automatycznie ustawia mi się czas na 1/125. Nie mogę dać krótszego natomiast dłuższe mogę.
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:31:05
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Może Twoja Celinka jest wersją przedbłyskową? Próbowałaś tak?
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:32:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
spróbuj dać czas 1/90 lub nawet 1/60, te lampy mają tą wadę że fotocela jest z przodu pod plastikowym rozpraszaczem i mają spore opóźnienie błysku, a jeżeli chcesz nad nią w miarę panować bez kabla się nie obejdzie .....
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:36:07
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Próbowałam dać czas 1/60 , 1/90 to nic nie zmienia. fotografikx - masz rację fotocela jest umieszczona pod plastikowym rozpraszaczem.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:38:20
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
wiem bo kiedyś używałem podobnych do doświetlania tła i miałem podobne problemy, na kablu działały prawidłowo i można było nawet 1/250 ustawić ..
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:39:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zobacz jeszcze jak jest ustawiona lampa wbudowana w aparat bo może jest ustawiona na błysk z opóźnieniem i stąd problemy ....
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:42:53
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Na moje oko problem jest z przedbłyskiem pomiarowym, albo z redukcją czerwonych oczu. Nie znam KM D5D, ale zacząłbym od sprawdzenia ustawień lampy.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:45:42
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
tam chyba można ustawić błysk lampy na drugą część migawki i pewnie dlatego duża lampa błyska za późno ........
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:48:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
W pierwszym poście Barbara napisała, że błyska za wcześnie... :-)
fotografia cyfrowa
separatysta
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:51:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ech :/ - Barbara kopnij ją. Albo przyłóż do kaloryfera.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:54:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
przy tych czasach o których pisała nie ma takiej możliwości żeby to za wcześnie było, ta lampa którą kupiła wyzwalana z fotoceli ma spore opóźnienie ze względu na niefortunne umieszczenie fotoceli pod plastikowym rozpraszaczem, w lampach gdzie fotocele są na obudowie takie rzeczy się nie dzieją ......
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 16:59:36
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Sprawdzałam w instrukcji mojego aparatu i jest tu mowa o 2 trybach sterowania błyskiem - ADI lub przedbłysk TTL. Cytuje z instrukcji : ADI tryb ten wykorzystuje zarówno informację o odległości do obiektu uzyskaną z systemu autofokus, jak i pomiar przedbłysku. Pomiar ADI jest w mniejszym stopniu zakłócany odbijaniem światła przez obiekt. Przedbłysk TTL oblicza siłę błysku wyłącznie na podstawie pomiaru przedbłysku. Tryb ten musi być wybrany przy używaniu soczewek makro lub filtrów zmniejszających ilość światła wpadanego do aparatu. Przedbłysk TTL musi być użyty gdy na wbudowaną lub zewnętrzną lampę błyskową załóżony jest rozpraszacz i wtedy, gdy używany jest błysk odbity (np. głowica lampy skierowanej do góry).
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:02:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A nie ma opcji WYŁĄCZENIA przedbłysku pomiarowego?
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:02:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Teraz to już sama nie wiem czy błyska za wcześnie czy za późno ale fakt jest taki, że na zdjęciu nie jest zarejestrowany ten błysk. Widać że tylko lampa wbudowana oświetliła postać.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:04:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Barbara_W, musisz popróbować na różnych ustawieniach, ale moja rada jest taka żeby odpalać lampę z kabla [ kostka do minolty ze względu na inną budowę sanek jest zapewne dosyć droga - jednak pewnie tego nie unikniesz ], w ten sposób będziesz miała kontrolę nad tym co chcesz uzyskać .......
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:04:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niestety nic nie pisze o takim wyłączaniu przedbłysku pomiarowego. Konica MInolta Dynax 5D to amatorska lustrzanka - może takie funkcje są w bardziej zaawansowanych aparatach?
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:06:22
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Bo lampa zewnętrzna wyzwalana jest przedbłyskiem, kiedy jeszcze migawka jest zamknięta. Potem następuje otwarcie migawki i błysk właściwy lampy wbudowanej, ale lampa zewnętrzna na pewno nie zdąży się w tym ułamku sekundy naładować i błysnąć ponownie.
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:07:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Na allegro widziałam kostkę do mojego aparatu to jest wydatek ok. 100 zł z przesyłką

http://allegro.pl/item529421792_kostka_synchro_z_goraca_stopka_do_sony_minolta.html
fotografia cyfrowa
jpk
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:08:59
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Rada fotografixa jest MZ jedynym rozsądnym wyjściem, tym bardziej, że możesz przecież nie chcieć mieć fotografowanej sceny oświetlonej dwoma źródłami światła. A poza tym lampa wbudowana strasznie zżera baterie... :-)
fotografia cyfrowa
Barbara_W
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:11:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Muszę dodać że mam jeszcze zewnętrzną lampę błyskową Minolta Program Flash Maxxum 3600HS (D) - na niej softbox ale chciałam mieć jeszcze dodatkowe źródło światła np. do portretu studyjnego w którym stawiam pierwsze kroki dlatego kupiłam żarówkę błyskową.
fotografia cyfrowa
fotografix
fotografia cyfrowa
2009-01-29 17:16:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kupuj kostkę i wtedy będziesz mogła się bawić tymi lampami w dowolnych konfiguracjach :)
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa