fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
Loginfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowaHasłofotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowaZapamiętajfotografia cyfrowa
fotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowafotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
czy leci z nami pilot
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa
AutorWiadomość
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2009-03-02 10:16:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Na zakończenie mojej bytności na tym portalu, pozwolę sobie poruszyć temat edukacji młodzieży.
Zrobię to na przykładzie 14-letniej (chyba) KlaudiCh
http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-386338.php

Autorka w zaparte twierdzi że zdjęcia które wstawia na OB są czyste jak łza i nie tworzone przy pomocy programów graficznych. Trzeba mieć naprawdę oczy z tyłu głowy aby nie widzieć że to manipulacja graficzna.

Chciałbym być dobrze zrozumiany, nie chodzi mi o same prace, które jednym mogą się podobać a innym nie. Chodzi mi o przyzwolenie na kłamstwo.
Broniąc jej i chwaląc zarazem przyzwalacie na oszustwo. Następni, żądni poklasku, młodzi adepci "fotografii" będą robić dokładnie to samo, bo przecież wszyscy oszukują.
Odnoszę wrażenie że większość oceniających wysoko, a przez to pochwalających ten precedens, nie widzi w tym nic złego. Dlaczego? Być może dlatego że robią dokładnie to samo. Przy pomocy programów graficznych manipulują w zdjęcia stając się dzięki temu "wybitnymi"

Kilka lat temu jeden z bardziej znanych fotografów zdobył nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie. Po jakimś czasie wyszło na jaw że zdjęcie było manipulowane graficznie. Wstyd na cały świat. A zaczęło się pewnie od takich małych kłamstewek typu: "tu stempelek, tam stempelek".

Wiem że to zawracanie kijem Wisły, ale nie mogę spokojnie patrzeć na takie społeczne przyzwolenie
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-02 10:24:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Niestety parcie na sukces dla wielu jest najważniejsze
Teraz juz nie trzeba przeczytać kilka książek
nie trzeba obejrzeć kilku albumów
nie trzeba zepsuć 100ki zdjęć nim się coś sensownego uzyska
....
wystarczy mieć 14 lat
pomaziać w PSie
jakiś kotek
jakieś drzewko
i jazda....
a potem trzeba koniecznie powiedzieć....
"prawie nieruszane PSem"
i FT prawie gwarantowana
fotografia cyfrowa
mooha
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:03:41
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
odpowiedź brzmi- leciał, ale się katapultował :)
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:19:18
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Nikogo nie bronie....i nikogo nie potępiam.

Pytam tylko jaką obróbkę cyfrowego obrazu można uznać za dopuszczalną ( czystą fotograficznie )
Przecież wielu wielkich i gała rzesza "małych" analogowców spędzało całe miesiące, lata i dekady w ciemni używając herbaty, maskowań, malowania po kliszy, plucia w koreks i takich tam....zabiegów. A cyfrowcy korzystają z ciemni cyfrowej.
Ja uważam ze zmiany typu : kontrast, balans bieli w rawie, krzywe poziomy, podostrzanie, kadrowanie, i konwersja do B&W jest dopuszczalna, stempelka używam tylko kiedy ukrywam farfocle na matrycy. Gdzie znajduje się granica pomiędzy twórczością cyfrową a obróbką fotografii ?

Temat śliski i obszerny.



fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:23:01
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afropolak, sprawa jest naprawdę prosta,
ingerencja w kontrast i kolor oraz kadrowanie

wszelkiego rodzaju blurowanie, wklejanie, podmienianie tła, stemplowanie jest już manipulacją
fotografia cyfrowa
Mordecai
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:23:08
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Afropolak (11:19:18) - zmieniasz temat
fotografia cyfrowa
EdytaBL
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:28:38
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
... i Wy na serio sadzicie ...ze to sa to prace tych panienek ????
wystarczy spojrzec na wczesniejsz ich wypociny typu "portret" ... nieudolne blurowanie jak i kadrowanie ... i raptem takie kwiatki ...


mysle, ze predzej czy pozniej gdzies sie trafi na autora tych grafik.

fotografia cyfrowa
MartaPos
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:30:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
zgadzam się z Edytą...
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:30:43
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
teraz dzieci zdolne;)

fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:33:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
14 latka, która na swoim blogu cytuje Ansela Adamsa : 'Mądrość zebrana przez lata nauczyła mnie, że każde doświadczenie jest nowym odkryciem.".... dzieci są teraz takie rozwinięte. piękne :) ja jestem pod wrażeniem. http://fotograaaafia.blog.onet.pl/
fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:35:25
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
k_falcman - czemu uważasz że manipulacja jest czymś złym ? Czy zagadnienia zawarte w tym artykule to coś złego http://www.fatako.yoyo.pl/fotomontaz.html ? Wystarczy mi prosta odpowiedz tak/nie.
fotografia cyfrowa
xrog
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:39:54
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
k_falcman - podzielam Twoje stanowisko w 100%.
Kategoria "programy graficzne" jest chyba wstydliwa ;) .
fotografia cyfrowa
kaja_
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:41:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ederlezi, przeciez k_falcman wyraznie napisal: "Chciałbym być dobrze zrozumiany, nie chodzi mi o same prace, które jednym mogą się podobać a innym nie. Chodzi mi o przyzwolenie na kłamstwo.
Broniąc jej i chwaląc zarazem przyzwalacie na oszustwo. Następni, żądni poklasku, młodzi adepci "fotografii" będą robić dokładnie to samo, bo przecież wszyscy oszukują."

nie odwracaj kota ogonem.
fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:44:57
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
kaja_ , nie odwracam zadnego kota ogonem, chodzi mi o tą wypowiedz

k_falcman
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:23:01

Afropolak, sprawa jest naprawdę prosta,
ingerencja w kontrast i kolor oraz kadrowanie

wszelkiego rodzaju blurowanie, wklejanie, podmienianie tła, stemplowanie jest już manipulacją

Ponawiam pytanie. Czy manipulacja analogowa to cos dobrego czy cos zlego http://www.fatako.yoyo.pl/fotomontaz.html
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:47:46
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ederlezi
stoisz na straconej pozycji
rozumiem, że dzieła Klaudii (?) Ci bardzo odpowadały
ale nie o ich (watpliwą moim zdaniem) wielkość chodzi
tylko o kłamstewka
fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:48:55
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
gsowa , czy mam zalozyc osobny watek "Mam pytanie do pana k_falcmana" ? Naprawde nie moge spytac tutaj o jego prywatne podejscie do tego tematu ?
fotografia cyfrowa
gsowa
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:50:12
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
a jakie ma znaczenie w tej dyskusji
czy k_falcman lubi zdjecia z kategorii "programy graficzne"

fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:53:10
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Pytam w tej dyskusji poniewaz poruszono watek manipulacji. Chcialbym rowniez by temat manipulacji sie rozwinal. Chetnie poznam zdanie innych na temat samej manipulacji. Analogowej i cyfrowej.
fotografia cyfrowa
zover
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:56:35
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
ederlezi, załóż inny wątek nt montażu w fotografii.
fotografia cyfrowa
ederlezi
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:57:27
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
dobrze , założę.
fotografia cyfrowa
Afropolak
fotografia cyfrowa
2009-03-02 11:58:50
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Tematu nie chciałem zmieniać, przepraszam, ale zakładać osobnego też nie chce. Moim zdaniem jest naprawdę cienka granica pomiędzy możliwościami PS i profesjonalną obróbką w ciemni tradycyjnej. ( k_falcman - jesteś Pan, Panie kolego analogowcem z krwi i kości, wiesz że są sztuczki w ciemni takie jak maskowania, smarowanie filtrów margaryną, używanie sitek kuchennych jako filtry, problem w tym że to co łatwe w PS to w tradycyjnej ciemni jest niewyobrażalną karkołomnie ewolucją w tajniki której wtajemniczeni są naprawdę nieliczni, dobry przykład to Ansel Adams który to w ciemni wyczyniał takie harce..... że głowa mała )

Wstyd związany z obróbka w PS jest niczym w porównaniu z wstydem związanym z kradzieżą zdjęć. Jeżeli chodzi o kradzież cudzych prac to jestem za karami rodem ze średniowiecza ( gorące pręty w ty@ek i takie tam )

Gdy podoba mi się zdjęcie to oceniam zdjęcie a nie autora, czy KlaudiaCH ma 14, 4 , czy 44 lata, czy tak naprawdę jest Ziutkiem z Wałbrzycha , czy panią Zenobią z 3 piętra to mnie to nie interesuje. Ponieważ jestem łatwo wiernym optymista to zakładam "domniemanie niewinności" więc póki co uważam zdjęcia wystawiane przez KlaudięCH na OB za jej prace.

Gdyby się okazało inaczej to rozpalam piecyk i grzeje pręty.....
fotografia cyfrowa
sh
fotografia cyfrowa
2009-03-02 12:55:52
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Co ma znaczyć pojęcie manipulacja w przypadku fotografii (zarówno analogowej, jak i cyfrowej) ? Część osób uważa, że to co "wyleci" z aparatu nie podlega jakiejkolwiek ingerencji - moim zdaniem jest to totalna bzdura. Nawet najlepsze aparaty i obiektywy mają swoje niedoskonałości, które wymagają różnego rodzaju korekcji.
Sytuacja jeszcze się pogarsza, gdy fotografowany motyw i oświetlenie odbiegają od standardu. Odpowiednia obróbka rekompensuje lub zmniejsza te niedoskonałości. A, że jest to już "wyższa szkoła jazdy" rzadko kiedy można obejrzeć satysfakcjonujące rezultaty. Moim zdaniem twórca ma pełne prawo dowolnego przetwarzania zdjęcia, jeżeli uważa to za stosowne - byle zrobione było to dobrze i ze "smakiem".
Przykłady manipulacji znane w historii foto; serwis foto Stalina i Hitlera usuwał ze zdjęć osoby, które stały się już niewygodne. Przed kilku laty ingerencja w foto zrobione w Iraku itp. Kilka lat temu robiłem zdjęcia dla znajomych przed warszawskim Pałacem Ślubów na Starym Mieście. Budynek był w nie najlepszym stanie - liczne ubytki tynku, plamy, jakieś napisy, kabel energetyczny na ścianie itp. Ze względu na ważny pamiątkowy charakter zdjęcia, zaingerowałem i przy pomocy PS dokonałem zewnętrznego remontu obiektu (jeszcze do tej pory nie otrzymałem za to pieniędzy od Urzędu Miasta). W takiej sytuacji ingerencja była moim zdaniem dozwolona. Jeżeli fotografia miała by przedstawiać stan faktyczny to już było by to naganne zafałszowanie rzeczywistości. Nie ma sensu dalej prowadzić dyskusji czy dozwolona jest jest ingerencja w foto - jedni nic nie będą robić a inni będą ingerować (byle dobrze i ze "smakiem"). Pozdrawiam.
fotografia cyfrowa
kilerus
fotografia cyfrowa
2009-03-02 13:02:56
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
Ludzie to mają problemy!!!

Niech będzie moje prace to nie są zdjęcia! Ulżyło Ci???!!!
fotografia cyfrowa
stare_wino
fotografia cyfrowa
2009-03-02 13:07:30
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
A ja napiszę TO:czy mnie zrozumiecie dobrze czy żle,jeden kij!
Nie ma w fotografii żadnych barier! ale powinna byś PRAWDA! jeśli komuś należy się podpowiedzieć prawdę,to trzeba to zrobić!
Jeśli ktoś tę p- rawdę zna to można zacząc dyskusję!!!!!!!!!!!!!!!
fotografia cyfrowa
k_falcman
fotografia cyfrowa
2009-03-02 13:08:19
fotografia cyfrowa
bgfotografia cyfrowa
nie mam nic przeciw manipulacji jeśli ktoś lubi, sam ją czasami stosuję
ale nigdy nie udaję że jej nie ma
fotografia cyfrowa
Strona 1 | 2 | 3
fotografia cyfrowa
fotografia cyfrowa